KNOWLEDGE HYPERMARKET


Як співвідносяться мораль і закон як регулятори життя громадян в демократичному суспільстві
Строка 91: Строка 91:
Рівноправність - користування однаковими (рівними) з ким-небудь правами.<br>  
Рівноправність - користування однаковими (рівними) з ким-небудь правами.<br>  
-
І. Оцініть себе, зарахувавши за відповіді 1-5 по 1 балу, 6-7 по 1,5 бала, 8-9 по 2 бали.<br>1. Що таке норма моралі? 2. Що таке норма права? 3. Що таке закон? 4. Що таке рівноправність? 5. Що таке рівність усіх пе¬ред законом? 6. Що мають спільного й чим відрізняються норми<br>моралі та права? 7. Чи можлива фактична рівність усіх людей? Чому? Наведіть приклади рівності людей перед законом і фак¬тичної нерівності. 8. Чи завжди норми права моральні? Чому? 9. Чи можна притягнути людину до кримінальної відповідаль¬ності за недотримання норм моралі? Чому?<br>II. Поверніться до фотографії, яку опрацьовували на початку уроку, і поясніть, як ви розумієте рівність усіх перед законом.<br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Заповніть пропуски. Поясніть, як ви розумієте зміст наведе¬<br>них статей Конституції України.<br>З Конституції України<br>Стаття 21. Усі люди є вільні і ...у своїй гідності та правах ...людини є невідчужуваними та непорушними.<br>Стаття 22. ... людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.<br>Стаття 23. Кожна людина має право на вільний розвиток своєї особис¬тості, якщо при цьому не порушуються ... інших людей, та має обов'язки перед суспільством, в якому забезпечується вільний і всебічний розвиток її особистості.<br>Стаття 24. Громадяни мають ... конституційні права і свободи та є ...перед законом.<br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Продовжуючи речення «Я думаю, що діти і дорослі в Укра¬їні є рівними перед законом, тому що...», підберіть і запишіть декілька прикладів, які підтверджують таку думку. Якщо ви не згодні з цим твердженням, спростуйте його.<br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp; І мораль, і закони є сукупністю правил, що врегульовують поведінку людини. Поясніть, чому в суспільстві, крім моралі, потрібні й закони.<br><br>Етика. 6 клас. Данилевська О., Пометун О. <br>  
+
І. Оцініть себе, зарахувавши за відповіді 1-5 по 1 балу, 6-7 по 1,5 бала, 8-9 по 2 бали.<br>1. Що таке норма моралі?  
 +
 
 +
2. Що таке норма права?  
 +
 
 +
3. Що таке закон?  
 +
 
 +
4. Що таке рівноправність?  
 +
 
 +
5. Що таке рівність усіх перед законом?  
 +
 
 +
6. Що мають спільного й чим відрізняються норми моралі та права?  
 +
 
 +
7. Чи можлива фактична рівність усіх людей? Чому? Наведіть приклади рівності людей перед законом і фактичної нерівності.  
 +
 
 +
8. Чи завжди норми права моральні? Чому?  
 +
 
 +
9. Чи можна притягнути людину до кримінальної відповідальності за недотримання норм моралі? Чому?<br>
 +
 
 +
II. Поверніться до фотографії, яку опрацьовували на початку уроку, і поясніть, як ви розумієте рівність усіх перед законом.<br>1. Заповніть пропуски. Поясніть, як ви розумієте зміст наведених статей Конституції України.<br>З Конституції України<br>Стаття 21. Усі люди є вільні і ...у своїй гідності та правах ...людини є невідчужуваними та непорушними.<br>Стаття 22. ... людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.<br>Стаття 23. Кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються ... інших людей, та має обов'язки перед суспільством, в якому забезпечується вільний і всебічний розвиток її особистості.<br>Стаття 24. Громадяни мають ... конституційні права і свободи та є ...перед законом.<br>2. Продовжуючи речення «Я думаю, що діти і дорослі в Україні є рівними перед законом, тому що...», підберіть і запишіть декілька прикладів, які підтверджують таку думку. Якщо ви не згодні з цим твердженням, спростуйте його.<br>3.&nbsp; І мораль, і закони є сукупністю правил, що врегульовують поведінку людини. Поясніть, чому в суспільстві, крім моралі, потрібні й закони.<br><br>Етика. 6 клас. Данилевська О., Пометун О. <br>  
<sub>[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Скачати підручники та книги онлайн]], планування з етики, [[Етика 6 клас|курси та завдання з етики]] для 6 класу</sub>  
<sub>[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Скачати підручники та книги онлайн]], планування з етики, [[Етика 6 клас|курси та завдання з етики]] для 6 класу</sub>  

Версия 15:56, 17 декабря 2009

Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 6 клас>>Етика: Як співвідносяться мораль і закон як регулятори життя громадян в демократичному суспільстві

ЯК СПІВВІДНОСЯТЬСЯ МОРАЛЬ І ЗАКОН ЯК РЕГУЛЯТОРИ ЖИТТЯ ГРОМАДЯН В ДЕМОКРАТИЧНОМУ СУСПІЛЬСТВІ


1. Як співвідносяться мораль і право.

2. Що таке закон і як він регулює життя громадян у демократичному суспільстві.

3. Що означає рівність усіх перед законом.

Після цього уроку ви зможете:
Визначати поняття «закон», «рівність усіх перед законом»;
Пояснювати на прикладах відмінність між правовими та моральними нормами;
Висловлювати судження про зв'язок моралі та законів у демократичному суспільстві;
Коментувати ситуації, пов'язані з відмінністю в дії моральних і правових норм.
Поняття, які треба вміти застосовувати: правові норми, право, закон, рівність людей перед законом.


1. Як співвідносяться мораль і право

Прочитайте індійську казку та поміркуйте. Про що в ній ідеться? Чому між героями виник конфлікт? Які моральні правила порушили вони? Чому герої не змогли домовитися між собою на основі моральних правил? Чому люди порадили їм звернутися до судді?

ЯК МИШІ З'ЇЛИ ЗАЛІЗО

Жив собі в Індії купець Надук. Колись він був багатим, та тепер справи не ладналися. Єдиним майном Надука була залізна поперечина - балка.

Залізо за тих часів коштувало дорого, тому балку цінував купець як справжній скарб.

Якось надумав Надук пошукати щастя в інших краях. Балку залишив другові Лакшману, а сам пішов у світ.
Минуло три роки. Надук знову розбагатів. Повернувся до рідного міста й завітав у гостину до Лакшмана. Коли друзі досхочу погомоніли, Надук поцікавився в Лакшмана, як там його залізна балка. Лакшман почервонів... «З балкою сталася халепа, - сказав він. - Я сховав її в коморі, а капосні миші з'їли залізо». Надук похитав головою, та не став сваритися на Лакшмана, бо це ж не його провина. «До речі, - прощаючись мовив Надук, - я привіз тобі подарунки». І запросив Лакшманового сина Раму до себе, аби той забрав дарунки. Там завів Раму у віддалену кімнату й замкнув двері...

Минуло кілька годин, а хлопець не повертався додому. Лакшман прибіг до Надукового будинку й став розпитувати де Раму. «Трапилася біда, - відповів Надук. - Коли ми йшли, величезний орел схопив хлопця й злетів у хмари». - «Як міг орел схопити п'ятнадцятирічного хлопця?» -не повірив Лакшман.

Сусіди порадили друзям розв'язати суперечку в суді.
«Ваша честь, - мовив Лакшман до судді, - ця людина вкрала мого сина. Будь ласка, звеліть його повернути Раму». Однак Надук заперечив: «Я не можу цього зробити, бо Раму забрав величезний орел».

«Це брехня, - сказав суддя. - Орел не зможе забрати хлопця». На що Надук відповів: «Якщо миші в коморі Лакшмана могли з'їсти залізну балку, то чому орел не може забрати хлопця?».
«Що це за історія з мишами?» - поцікавився суддя.

І Надук розповів про свою балку. Всі люди разом зі суддею сміялися. А Лакшману було дуже соромно. Суддя наказав Лакшману повернути балку Надукові, а Надукові - повернути хлопця Лакшману.

Вам уже відомо, що моральні норми, які діють у суспільстві, врегульовують життя, вчинки людей, зобов'язують їх діяти так, щоб не зашкодити тим, хто довкола них, бути добрими та чуйними один до одного. Є серед них такі, які сформульовані як заборони: не кради, не кажи неправду, не принижуй та не ображай інших людей. Є такі, які спонукають захищати свою честь і гідність, сво-
боду, безпеку. Є й такі норми, які радять як належить чинити: бути чесним, порядним. Усім нібито відомо, що порушувати ці норми не можна. Проте іноді люди чинять усупереч цим настановам. В давнину казали, що на одному плечі людини сидить нечистий, а на іншому - ангел. Обидва підказують людині, як чинити. Кого з них послухатися? Це особистий вибір кожного.

Приймаючи рішення або оцінюючи щось, ми завжди звертаємося до понять «добра» і «зла». Часто життя ставить перед людиною непрості запитання, відповісти на які однозначно просто неможливо. Що чекає на людину, яка порушує моральні норми? Осуд близьких людей. А якщо недобрий учинок здійснено таємно? Тоді покарати людину може тільки її власна совість.

Щоб захистити права та інтереси окремих людей і всього суспільства та організувати розв'язання загальних суспільних справ, було запроваджено правові норми.

Правові норми - спільні загальнообов'язкові найваж¬ливіші та найнеобхідніші правила поведінки людей, які встановлює й охороняє держава.

Проаналізуйте ситуації. За допомогою уявного мікрофона висловтеся про те, у якій із них йдеться про порушення моральної норми, а в якій - правової. Чому? Свою думку поясніть.

1.    Павло сказав неправду своєму однокласникові, відповівши, що в нього немає книги, яку той просив.
2.    Дмитро Миколайович, виступаючи на суді як свідок, сказав судді неправду, оскільки він колись учився з обвинувачуваним в одному класі і не хотів зрадити його. Однак, за нормами права, свідок не може давати в суді неправдивих свідчень, яким би не було його ставлення до особи обвинувачуваного чи до ситуації. Дмитра Миколайовича звинуватили в порушенні правових норм і притягнули до відповідальності. Він сам перетворився на обвинувачуваного в суді.

Норми права, на відміну від норм моралі, завжди ухвалюють відповідні державні органи. Норми права завжди конкретні й визначають правила поведінки людини, які є обов'язковими для всіх. Якщо людина не дотримується їх, вона може бути притягнута до суду і навіть позбавлена волі. Щоправда, норми права не можуть зобов'язати людину дотримуватися моральних правил. Заздрість і злоба, егоїзм і жадібність не є порушеннями з точки зору права. Це моральні поняття. З іншого боку, порушення закону завжди є порушенням моральної норми, є аморальним.

Отже, і мораль, і право регулюють життя людей, але роблять це по-різному. Норми права спираються на різні примусові заходи з боку держави, які здійснюються через суди, в'язниці, міліцію тощо. Мораль не використовує установи чи організації, парламент або чиновників - вона впливає на людину через громадську думку та через нашу совість.

Працюючи в парах, визначте, які з наведених норм належать до моральних, а які - до правових. Чому? Поділіться результатами своєї роботи в четвірках, а потім у загальному колі.

У транспорті поступайтеся місцем старшим людям. До кримінальної відповідальності притягають осіб, яким до того моменту, як вони вчинили злочин, минуло шістнадцять років.

Не кажіть неправди.
Переходьте дорогу у визначеному місці.
Не крадіть.
Не залишайте друзів у біді.
Громадяни України перебувають під захистом держави.
Вітай своїх рідних з Новим роком та днем народження.
Носити брудний одяг негарно.
Обов'язок громадянина - брати участь у виборах. Любіть ближнього свого як самого себе.


2. Що таке закон і як він регулює життя громадян у демократичному суспільстві

Норми права викладено в законах. Якщо норму права не внесено до відповідного закону, ніхто не знатиме про неї і неможливо буде змусити людей її виконувати. Закон розробляють спеціальні державні органи - законодавчі. У нашій державі таким органом є Верховна Рада України.

Закон - офіційний письмовий документ, який містить правові норми і ухвалюється законодавчим органом держави.

Попрацюйте в малих групах. Уявіть, що ви опинилися в країні, де відсутні закони, та збираєтеся ранком іти до школи. Що ви бачите на вулицях? Чи змогли ви дістатися до школи? Що ви побачили у школі? Вигадайте історію «Один день життя в країні без законів». Ознайомте з результатами роботи клас та обміркуйте питання, навіщо потрібні закони. Яку роль вони відіграють у житті країни? Як мають ставитися до законів громадяни?

Отже, у законах сформульовані правові норми, що допомагають громадянам регулювати свої відносини з іншими людьми, з представниками влади, дають змогу захищати свої права в різних життєвих ситуаціях: на дорозі, в магазині, у власній сім'ї. У демократичному суспільстві закони підтримують справедливість і гуманність. Громадяни мають знати й поважати закони держави й неухильно їх дотримуватися.


3. Що означає рівність усіх перед законом

З уроків математики вам відоме поняття «рівний». Пригадайте, наприклад, які відрізки ви називаєте рівними. Перше значення слова «рівний» - позбавлений пагорбів і западин. Що ж означає вислів «рівність людей» і чи можлива вона?

Як відомо, люди від природи наділені різними фізичними якостями, розумовими та іншими здібностями, вони відрізняються один від одного за статтю, віком, професією тощо. Одна людина має розвинені музичні здібності, а інша - спортивні, директор заводу талановито керує підприємством, а висококваліфікований робітник віртуозно виготовляє деталі. Чи є вони рівними між собою?

Так, вони мають рівні права, наприклад здобути освіту чи зайнятися спортом або музикою. Та чи мають вони для цього здібності?

У цьому рівності немає і не може бути. У демократичному суспільстві кожна людина має однакові можливості для реалізації своїх здібностей. А чи захоче вона їх реалізувати, чи зможе ними користуватися, залежить уже від самої людини.

Отже, лише в одному люди можуть бути рівними між собою: вони мають рівні можливості у використанні власних прав, тобто є рівноправними. Всі люди є рівними перед законом. Це означає, що закон однаково поширюється на всіх громадян країни.

Кожна людина може мати власність і розпоряджатися нею, купувати й продавати майно, обмінювати, дарувати, обирати профе-
сію, працювати, звертатися по медичну допомогу й отримувати її тощо. Має право захищати свої права в будь-який спосіб, не заборонений законом. У випадку порушення закону будь-яка особа однаково нестиме відповідальність, не маючи привілеїв перед законом.

Працюючи в парах, оберіть одне з поданих положень закону та поміркуйте. Чи є в зазначених ситуаціях люди рівними перед законом? Чому? Чи є закони, які ви прочитали, справедливими? Чому? До яких наслідків у житті суспільства призводить дія названих норм закону?

1. У давньоіндійському законі царя Наради було таке положення: «Усі угоди, укладені жінками, за винятком крайніх обставин, вважаються недійсними. Особливо, якщо йдеться про дарування, оренду чи продаж будинку або поля. Проте і такі угоди є дійсними, якщо їх дозволяє чоловік. Якщо нема чоловіка - син. Якщо нема ні чоловіка, ні сина - цар».

2. У Давньому Римі тривалий час (4 ст. дон.є.) лише голови великих родин (найстаріші особи) мали право розпоряджатися майном. Майно, яким користувалися сини, навіть дорослі, належало голові роду. Діти, незалежно від віку, не могли щось подарувати, продати, купити. Якщо вони завдавали комусь шкоди, уся відповідальність була покладена на голову роду.

3. У Російській імперії у 18-19 ст. існувала норма закону, що забороняла особам, які перебували на військовій або цивільній службі, брати шлюб без дозволу їхнього начальника, завіреного письмовим свідоцтвом.

4.    У США заміжні жінки отримали право на власність лише в 1848 р.

5.    У Конституції України записано: «Стаття 48. Кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло. Стаття 49. Кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування. Стаття 50. Кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди».

Рівність людей перед законом - рівноправне становище людей у суспільстві в дотриманні ними норм закону, їхніх закріплених у законах прав, обов'язків і відповідальності.

Рівноправність - користування однаковими (рівними) з ким-небудь правами.

І. Оцініть себе, зарахувавши за відповіді 1-5 по 1 балу, 6-7 по 1,5 бала, 8-9 по 2 бали.
1. Що таке норма моралі?

2. Що таке норма права?

3. Що таке закон?

4. Що таке рівноправність?

5. Що таке рівність усіх перед законом?

6. Що мають спільного й чим відрізняються норми моралі та права?

7. Чи можлива фактична рівність усіх людей? Чому? Наведіть приклади рівності людей перед законом і фактичної нерівності.

8. Чи завжди норми права моральні? Чому?

9. Чи можна притягнути людину до кримінальної відповідальності за недотримання норм моралі? Чому?

II. Поверніться до фотографії, яку опрацьовували на початку уроку, і поясніть, як ви розумієте рівність усіх перед законом.
1. Заповніть пропуски. Поясніть, як ви розумієте зміст наведених статей Конституції України.
З Конституції України
Стаття 21. Усі люди є вільні і ...у своїй гідності та правах ...людини є невідчужуваними та непорушними.
Стаття 22. ... людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Стаття 23. Кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються ... інших людей, та має обов'язки перед суспільством, в якому забезпечується вільний і всебічний розвиток її особистості.
Стаття 24. Громадяни мають ... конституційні права і свободи та є ...перед законом.
2. Продовжуючи речення «Я думаю, що діти і дорослі в Україні є рівними перед законом, тому що...», підберіть і запишіть декілька прикладів, які підтверджують таку думку. Якщо ви не згодні з цим твердженням, спростуйте його.
3.  І мораль, і закони є сукупністю правил, що врегульовують поведінку людини. Поясніть, чому в суспільстві, крім моралі, потрібні й закони.

Етика. 6 клас. Данилевська О., Пометун О.

Скачати підручники та книги онлайн, планування з етики, курси та завдання з етики для 6 класу


Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.