KNOWLEDGE HYPERMARKET


Гіпотези походження людини. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 9 клас. Повні уроки>>Біологія: Гіпотези походження людини. Повні уроки

Содержание

Тема

  • Гіпотези походження людини

Мета уроку

  • розглянути одну з гіпотез походження людини.
  • Проаналізувати відмінності древніх істот від людини.

Задачі уроку:

  • ознайомити учнів з походженням людини;
  • навчити розрізняти древні істоти від людини.

Хід уроку


У 1739 шведський природодослідник Карл Лінней у своїй Системі природи (Systema Naturae) класифікував людини - Homo sapiens - як одного з приматів. У цій системі примати - загін у класі ссавців. Лінней розділив цей загін на два підряди: напівмавпи (до їх числа входять лемури і долгопяти) і вищі примати. До останніх відносяться мавпоподібних, гібони, орангутанг, горили, шимпанзе і людей. Примати володіють багатьма загальними специфічними ознаками, що відрізняють їх від інших ссавців.

Сучасна наука стверджує, що приблизно так виглядали наші далекі предки, що жили у Східній Африці 1,8-1,5 млн. років тому

Рис. 1 Сучасна наука стверджує, що приблизно так виглядали наші далекі предки, що жили у Східній Африці 1,8-1,5 млн. років тому.

Прийнято вважати, що Людина як вид виділився зі світу тварин в рамках геологічного часу зовсім недавно - приблизно 1,8-2 млн. років тому на початку четвертинного періоду. Про це говорять знахідки кісток у олдувайской ущелині на заході Африки.

На цій шкалі час вимірюється у мільйонах років. Згідно панівним у сучасній антропології уявленням Людина виділився зі світу мавп протягом останнього мільйона років

Рис. 2 На цій шкалі час вимірюється у мільйонах років. Згідно панівним у сучасній антропології уявленням Людина виділився зі світу мавп протягом останнього мільйона років.


Чарльз Дарвін доводив, що предкової виглядом Людини був один з найдавніших видів людиноподібних мавп, що жили на деревах і найбільше схожих на сучасних шимпанзе.

Ф. Енгельс сформулював тезу про те, що давня людиноподібна мавпа перетворилася на Людини розумної завдяки праці - «праця створила Людини». Хочу запропонувати вам подивитися відео еволюція людини



 Відео1.  Еволюція людини

Особливо переконливо спорідненість людини і тварин виявляється при порівнянні їх ембріонального розвитку. На його ранніх етапах зародок людини важко відрізнити від зародків інших хребетних тварин. У віці 1,5 - 3 місяців у нього є зяброві щілини, а хребет закінчується хвостом. Дуже довго зберігається подібність зародків людини і мавпи. Специфічні (видові) людські особливості виникають лише на пізніх стадіях розвитку. Рудиментів в тілі людини близько 90: куприкова кістка (залишок редуцированного хвоста); складка у куточку ока (залишок мигательной перетинки); тонке волосся на тілі (залишок вовни); відросток сліпої кишки - апендикс та ін До атавізмом (незвичайно сильно розвиненим рудиментів) відносяться зовнішній хвіст, з яким дуже рідко, але народжуються люди; рясний волосяний покрив на обличчі та тілі; многососковость, сильно розвинені ікла і ін.

Австралопітек

Рис. 3 Австралопітек

Про близьку спорідненість між людиною і антропоїдами свідчать: загальний характер статури, редукція хвоста, хапальний кисть з плоскими нігтями і протиставленим великим пальцем, форма очей і вух, однакове число різців, іклів і корінних зубів; повна зміна молочних зубів і багато іншого. Дуже важливі риси фізіологічного подібності: загальні групи крові, хвороби (туберкульоз, грип, віспа, холера, СНІД, запалення легенів) і паразити (наприклад, головна воша). 

Виявлена вражаюча близькість хромосомного апарату. Диплоидное число хромосом (2n) у всіх людиноподібних мавп - 48, у людини - 46. Різниця в хромосомних числах обумовлено тим, що одна хромосома людини утворена злиттям двох хромосом, гомологічних таким у шимпанзе. У ДНК людини і шимпанзе не менше 90% подібних генів.

Відмінності людини від мавп
- Істинне прямоходіння і пов'язані з цим особливості будови тіла;
- S-образна форма хребта з виразними шийними і поперековими вигинами;
- Низький розширений таз;
- Уплощенная в передньо-задньому напрямку грудна клітина;
- Подовжені в порівнянні з руками ноги;
- Склепінчаста стопа з масивним і приведеним великим пальцем;
- Багато особливостей мускулатури і розташування внутрішніх органів;
- Кисть здатна виконувати найрізноманітніші і високоточні руху;
- Череп більш високий і округлений, не має суцільних надбрівних дуг;
- Мозкова частина черепа у великій мірі переважає над лицьова (лоб високий, щелепи слабкі);
- Маленькі ікла;
- Підборіддя виступ чітко виражений;
- Мозок людини приблизно в 2,5 рази більше мозку людиноподібних мавп за обсягом і в 3-4 рази - по масі;
- У людини сильно розвинута кора великих півкуль мозку, в яких розташовані найважливіші центри психіки і мови;
- Тільки людина володіє членороздільної промовою, у зв'язку з цим для нього характерний розвиток лобової, тім'яної та скроневої часток мозку;
- Наявність особливого головного м'язу в гортані.

Людиноподібна мавпа

Рис. 4 Людиноподібна мавпа


Загальні предки людиноподібних мавп і людини - стадні вузьконосі мавпи - жили на деревах у тропічних лісах. Перехід їх до наземного способу життя, викликаний похолоданням клімату і витісненням лісів степами, привів до прямоходіння. Випрямлена положення тіла і перенесення центру ваги викликали перебудову скелета і формування дугоподібного хребетного стовпа S-подібної форми, що додало йому гнучкість і здатність до амортизації. Розширився таз, що забезпечило більшу стійкість тіла при прямоходіння (зниження центру ваги). Грудна клітина стала ширше і коротше. Щелепний апарат став легшим від використання обробленої на вогні їжі. Передні кінцівки звільнилися від необхідності підтримувати тіло, їх рухи стали більш вільними і різноманітними, функції їх ускладнилися.

Пропоную вам подивитися відео подорож людини



Відео 2 Подорож людини

Перехід до прямоходіння, стадний спосіб життя, високий рівень розвитку мозку і психіки, використання предметів як знарядь для полювання та захисту - ось ті передумови олюднення, на основі яких розвивалися й удосконалювалися трудова діяльність, мова і мислення.

Череп австралопітека істотно відрізнявся від черепа людини

Рис. 5 Череп австралопітека істотно відрізнявся від черепа людини.

Australopithecus afarensis - ймовірно, походить від будь-якого пізнього дріопітек близько 4 мільйонів років тому. Викопні рештки афарского австралопітека були виявлені в Омо (Ефіопія) і в Лаетолі (Танзанія). Ця істота було схоже на маленького, але прямостоячі шимпанзе масою в 30 кг. Мозок їх був трохи більше, ніж у шимпанзе.

Australopithecus africanus ходив випроставшись, хоча м'язи його ніг і відрізнялися від наших

Рис. 6 Australopithecus africanus ходив випроставшись, хоча м'язи його ніг і відрізнялися від наших.

Australopithecus africanus розселився на Землі приблизно 3 мільйони років назад і припинив своє існування близько мільйона років до наших днів. Він, ймовірно, походить від Australopithecus afarensis, і деякі автори висловлюють припущення, що він з'явився предком шимпанзе. Зростання 1 - 1,3 м. Маса 20-40 кг. Нижня частина обличчя виступала вперед, але не так значно, як у людиноподібних мавп.

Australopithecus boisei

Рис. 7 Australopithecus boisei

Australopithecus boisei мав зріст 1,6-1,78 м і масу 60-80 кг., Маленькі різці, призначені для кусання і величезні корінні зуби, здатні розмелювати їжу. Час його існування - від 2,5 до 1 млн. років тому.

Мозок у них був таких же розмірів, як у австралопітека могутнього, тобто приблизно втричі менше нашого мозку.

Неймовірна для еволюції швидкість (як звичайно вважають, за 4-5 тисячоліть) перетворення пітекантропа в сучасної людини (Homo sapiens). Біологічно це незрозуміло.

Ряд дослідників антропологів вважають, що нашими далекими предками були австралопітеки, які жили на планеті 1,5-3 млн. років тому, але австралопітекових були наземними мавпами, і подібно до сучасних шимпанзе жили в саванах. Вони не могли бути предками Людини, так як жили в один час з ним. Є дані про те, що австралопітеки, які жили у Західній Африці 2 млн. років тому, були об'єктами полювання древніх людей.

Контролюючий блок


1.    Скільки років тому людини виділилась зі світу тварин?
2.    Чим відрізняється людина від мавп?
3.    Хто висунув гіпотезу походження людини від мавп?

Список використаних джерел


1. Урок на тему «Этапы эволюции человека», Макаренко М.Д., г.Воронеж,сш№5
2. Антон Антонов. История Земли. 2008.
3. Дарвин Ч. Соч. М.,2009.
5. Г.П.Зиневич. Человек изучает человека. Киев, Наукова думка, 2008.



Відредаговано та вислано Лісняк Аліна Валеріївна



Над уроком працювали

Лісняк Аліна Валеріївна

Бех О.П.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Біологія > Біологія 9 клас