KNOWLEDGE HYPERMARKET


42. Кліматичні пояси і головні типи клімату Землі

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 6 клас. Повні уроки>>Географія: Кліматичні пояси і головні типи клімату Землі


Содержание

§37. Кліматичні пояси Землі

Що таке кліматичні пояси та як вони розміщені на Землі

Хоча кліматичні умови на нашій планеті дуже різноманітні, проте можна помітити їх подібність залежно від географічної широти. Кількість сонячного тепла зменшується від екватора до полюсів, а повітряні маси формуються відповідно до теплових поясів. Відповідно до цього клімат дзеркально повторюється від екватора до полюсів достатньо широкими смугами. Тому на Землі умовно виділяють кліматичні пояси.

Кліматичні пояси – величезні території, в межах яких основні показники клімату майже не змінюються.

Російський вчений-кліматолог Б. П. Алісов (1891-1972) в основу виділення різних кліматичних поясів поклав пануючі там типи повітряних мас. За їх назвою дістали своє найменування й кліматичні пояси Землі.

Кліматичні пояси поділяють на основні та перехідні. Там, де протягом року переважає вплив одного типу повітряних мас, сформувалися основні кліматичні пояси. Всього їх 7: екваторіальний, 2 тропічних, 2 помірних, 2 полярних (арктичний та антарктичний).

Території, де повітряні маси змінюються за сезонами двічі на рік, належать до перехідних кліматичних поясів. У назвах перехідних поясів з'являється префікс “суб”, що означає “під”, тобто під основним поясом. Перехідні кліматичні пояси розташовані між основними поясами. Їх 6: 2 субекваторіальних, 2 субтропічних, 2 субполярних (субарктичний та субантарктичний).

З карти кліматичних поясів світу помітно, що вони розміщуються зонально, тобто повторюються від екватора до полюсів. Це пов'язано з впливом ряду кліматотвітрих чинників, а особливо кількістю сонячного тепла, що надходить на поверхню планети. Проте межі кліматичних поясів не завжди збігаються з напрямом паралелей. А в окремих місцях вони мають значне відхилення на північ або південь. Це пов'язано насамперед з характером підстилаючої поверхні. Тому в межах одного кліматичного поясу можуть сформуватись різні типи клімату. Під типом клімату розуміють сталу сукупність кліматичних показників, характерних для певної території. Наприклад, у помірному поясі Євразії виділяють морський, континентальний та мусонний типи клімату.

Основні кліматичні пояси

Основним кліматичним поясам відповідають чотири типи повітряних мас.

В екваторіальному кліматичному поясі протягом року панують екваторіальні повітряні маси та знижений атмосферний тиск. Сонце тут весь час знаходиться високо над горизонтом, що сприяє високим температурам повітря (+24О...+28ОС). Завдяки переважанню висхідних повітряних потоків та впливу вологих морських повітряних мас, що надходять із пасатами, в цьому поясі випадає багато (1000-3500 мм) опадів. Дощі бувають щоденно з 12 до 16 години дня.

Кліматичні пояси

У тропічних поясах панують тропічні повітряні маси, високий тиск та низхідні повітряні потоки. Тропічні повітряні маси завжди сухі, тому що повітря, яке надходить з екватора в тропіки на висоті 10-12 км, вже містить мало вологи. Опускаючись, воно нагрівається і стає ще сухішим. Тому дощі тут випадають не часто. Температура повітря висока. У середині материків вона влітку сягає +40ОС, зимою опускається до +16ОС. Такі кліматичні умови сприяли утворенню зони тропічних пустель та напівпустель.

Кліматичні пояси

Помірнікліматичніпоясизнаходяться під впливом західних вітрів та помірних повітряних мас. Тут чітко виражені чотири пори року. Кількість опадів та сезонні коливання температур залежать від віддаленості територій від океану. Так наприклад, найбільше опадів й найменші сезонні коливання температур характерні для західних частинах Євразії. Морське повітря сюди приносять західні вітри із Атлантичного океану. Чим далі на схід, тим опадів менше, а річні амплітуди коливання температур повітря більші, тобто зростає континентальність клімату. На крайньому сході материка під впливом мусонів кількість опадів знову зростає, але вони випадають лише влітку (поясніть чому). Майже вся територія України знаходиться у помірному кліматичному поясі північної півкулі й відчуває значний вплив повітряних мас з Атлантичного океану.

Полярні (арктичний та антарктичний) кліматичні пояси перебувають під впливом холодних та сухих арктичних або антарктичних повітряних мас. Тут формуються області високого тиску, з яких дмуть стокові вітри. Температура повітря рідко піднімається вище 0°С, опадів випадає менш як 200 мм на рік.

Перехідні кліматичні пояси

Між основними кліматичними поясами знаходяться перехідні. Їх клімат визначається двома повітряними масами, які за сезонами сюди надходять з сусідніх основних поясів. В липні на Землі всі повітряні маси зсуваються на північ вслід за Сонцем. В грудні – на південь.

Субекваторіальний кліматичний пояс знаходиться між екваторіальним та тропічним. Влітку сюди приходять екваторіальні повітряні маси, тому в цей час тут тепло й волого. Зимою панують тропічні маси й приносять також теплу, але суху погоду. Отже пори року в субекваторіальному поясі розрізняються не за температурою, а за кількістю опадів. Тому літо тут називають сезоном дощів, а зиму – сезоном засухи.

Субтропічні пояси розміщені між тропічними та помірними, тому влітку відчувають вплив тропічних повітряних мас, а зимою помірних. Отже, клімат тут літом має подібні риси з кліматом тропічного поясу, тобто теплий та сухий; а взимку –з кліматом помірного поясу: прохолодний та вологий.

Субполярні (субарктичний та субантарктичний) пояси знаходиться між полярними (арктичним чи антарктичним) та помірним поясами. Влітку сюди приходять вологі й порівняно теплі помірні повітряні маси, приносячи відповідну погоду. Зимою – холодні й сухі полярні (арктичні або антарктичні) маси та обумовлюють дуже низькі температури повітря та малу кількість опадів.

Висновки


1.Кліматичний пояс – територія з відносно однаковим кліматом. На Землі виділяють 13 кліматичних поясів: з них 7 – основних і 6 – перехідних. В основу виділення кліматичних поясів покладено пануючі протягом року повітряні маси. Кліматичні пояси дзеркально повторюються від екватора до полюсів.
2.До основних кліматичних поясів належать екваторіальний, 2 тропічних, 2 помірних, 2 полярних (арктичний та антарктичний). В них протягом року панують однакові повітряні маси, які визначають їх погоду.
3.Перехідними кліматичними поясами є 2 субекваторіальних, 2 субтропічних та 2 субполярних (субарктичний та субантарктичний). В них повітряні маси змінюються за сезонами й приходять з сусідніх основних кліматичних поясів.

Питання для самоконтролю


1.Що таке кліматичний пояс?
2.Як і чому на Землі відбувається зміна кліматичних поясів?
3.Чим відрізняються основні й перехідні кліматичні пояси?
4.Дайте характеристику екваторіального, тропічного, помірного й арктичного кліматичних поясів.
5.Порівняйте субекваторіальний та субтропічний кліматичні пояси.
6.Поміркуйте, чому в межах одного кліматичного поясу погодні умови не ідеально однакові?



Загальна географія, 6 клас.

Надіслано викладачами Міжнародного ліцею Гранд

С.Г. Кобернік, Р.Р. Коваленко




Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Географія > Географія 6 клас