KNOWLEDGE HYPERMARKET


«Чи любиш ти читати журнали?» О.Савченко.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 3 клас.Повні уроки>> Українська література: «Чи любиш ти читати журнали?» О.Савченко. Повні уроки

Тема: «Чи любиш ти читати журнали?» О.Савченко
Мета: Ознайомлення з твором, пізнання користі з дитячих журналів.
Тип уроку: навчально-пізнавальний.

  На сьогоднішньому уроці ми з вами розглянемо оповідання  Олександра Савченко «Чи любиш ти читати журнали?» Домашнім завданням для вас буде скласти план на тему: «Чим відрізняється журнал від книжки?», а зараз давайте з вами трішки попрацюємо над нашим твором і відповімо на запитання:
1.    Що нового ти дізнався з тексту?
2.    Про що ти хотів би прочитати в журналі?
3.    Якщо ти передплачуєш журнал, принеси його до класу, розкажи про найцікавіше своїм однокласникам.

А зараз ви послухаєте розповідь, про дитячі журнали, і обов’язково нехай кожен з вас задумається, а який журнал хотіли б ви собі. Поговоріть вдома з батьками, може вони погодяться передплатити вам якесь видання.

Dt4.JPEG
    «Мурзилка» - популярний дитячий літературно-мистецький журнал. Видається з травня 1924 року і адресований дітям від 6 до 12 років. За 85 років існування всіма улюбленого дитячого журналу його випуск не переривався ні разу.
    Названий він на ім'я казкової істоти жовтого і пухнастого Мурзилки. Своє ім'я Мурзилка отримав завдяки бешкетникуватомо маленькому лісовому чоловічкові, що існував у популярних книгах для дітей кінця 19 століття. Це був чоловічок у фраку, з паличкою і моноклем. Потім образ лісового Мурзилки помінявся на образ звичайної маленької собачки, що допомагає всім, хто потрапив у біду.  Але Мурзилка в обличчі цуценяти  проіснував не довго.  У 1937 році знаменитий художник Аммінадав Канівський створив новий образ Мурзилки. З тих пір в дитячому виданні «Мурзилка» живе жовтий герой, в червоному береті і шарфі, з перекинутим через плече фотоапаратом. І дітям він дуже подобається.     Головною відмінністю журналу для дітей «Мурзилка» є якісна дитяча література. У різні роки в журналі працювали Агнія Барто, Корній Чуковський, C. Маршак, М. Пришвін, К. Паустовський, В. Берестов, Ю. Корінець. В даний час в журналі також публікуються твори сучасних дитячих письменників. У «Мурзилці» друкуються дитячі казки, казкові повісті, дитячі оповідання, п'єси, дитячі вірші.   «Мурзилка» - дзеркало нашої дитячої літератури. Він є сполучною ланкою між читачами та дитячою літературою. Багатьом дітям, що живуть на периферії, журнал і зараз служить доповненням до підручників з літератури. Постійні рубрики журналу насичені цікавими, пізнавальними матеріалами, які є гідним доповненням до поглибленого вивчення шкільних предметів: російської мови («Прогулянки зі словами»), природознавства (флора і фауна планети), праці (досягнення науки і техніки в рубриках),фізичної культури («Чемпіон»), ОБЖ («Школа безпеки»), образотворчого мистецтва («Йдемо в музей», «Художня галерея»,«Галерея мистецтв Мурзилки»). У кожному номері «Мурзилки» є ігри, головоломки, ребуси, кросворди, розфарбовування і кілька конструкцій-саморобок.

Dt7.JPEG
   Журнал завжди прагнув задовольняти бажання і запити своїх читачів, в ньому  ви знайдете все найцікавіше і захоплююче. Тут  присутні розділи, в яких ви знайдете дитячі конкурси, головоломки, ігри, дитячі кросворди, дитячі анекдоти і багато інших дитячих розваг.  Відвідавши розділ «Розмальовки», ви побачите самі різні розмальовки для дітей, які можна роздрукувати і розфарбувати.
   Зараз культура читання періодичних видань у сім'ях втрачена. Та й мало хто з батьків знає про існування маси журналів для дітей. Між тим різноманітність друкованих дитячих видань  останнім часом настільки велике, що охопити їх усі в одному невеликому огляді просто неможливо. І найбільше радує той факт, що нарешті-то з обкладинок дитячих журналів, виставлених на лотках і в кіосках, на нас почали дивитися і герої вітчизняних мультфільмів, всіма улюблених телепередач. Втім,  про все по порядку.

Dt8.JPEG
   Дитячий журнал  «Веселі картинки» .
   Деякі батьки відчувають глибоке здивування, коли дізнаються, що друзі їхнього дитинства - веселі чоловічки Олівець, Самоделкин, Дюймовочка - до цих пір живуть на сторінках цього журналу. Щоправда, саме видання трохи видозмінилася: збільшилася в розмірі, стало друкуватися на щільному папері. Тут дуже багато великих ілюстрацій і мінімум тексту. Якраз те, що потрібно самим маленьким читачам, які ще не можуть довго концентруватися на довгому тексті. Їм цікавіше динаміка, швидка зміна емоцій. Як і колись, на сторінках журналу є сусідами гумористичні вірші та коротенькі історії сучасних дитячих авторів, і «класиків» періодики.    Є розділи, за допомогою яких можна змайструвати саморобку. І, звичайно, у великій кількості ребуси, загадки, лабіринти, цікаві завдання для малюків.
 Єдиний, на наш погляд, «мінус» «Веселих картинок» - це те, що оформлення журналу недостатньо яскраве в порівнянні з деякими іншими виданнями. Однак деякі психологи вважають, що буйство фарб дітям і ні до чого: провокує зайву збудливість і емоційність.
    Результати опитування, проведеного серед дошкільнят і молодших школярів показують, що найбільше в цьому віці діти люблять читати про тварин і про природу. Не відмовляйте малюкам в задоволенні отримати на всі ці питання вичерпні, «серйозні» відповіді, а не відмовки з області фантастики. Для цього, наприклад, візьміть журнал «Філя». 
   Це невелике за обсягом щомісячне видання про природу для дітей 3 - 7 років. Побудований за тим же принципом, що й «Веселі картинки». Багато великих ілюстрацій, загадки, ребуси і короткі тексти. Але їх цілком достатньо, щоб задовольнити цікавість маленьких читачів.
«Свірелька» і «Сопілка»
 Не плутайте два цих видання. Обидва вони виходять у видавництві «Веселі картинки», але якщо «Свірелька» - щомісячний журнал про природу для самих-самих маленьких (від 3 до 8 років), то «Сопілка» - теж про природу, але для читачів старшого віку (від 7 до 12 років).Тексти у ньому написані у науково-популярному стилі, адаптованому для школярів. В якості ілюстрацій - фотографії.
    Втім, запам'ятати неважко, тому що «Свірелька» і за розміром менше своєї «старшої» сестри.  Вона виходить у форматі А5 - половина альбомного аркуша. За це її люблять багато дітей. Журнал досить об'ємний - 32 сторінки. І папір щільний , якісний.  Крім змістовних оповідань , історій, віршів про живу природу в «Свірельці» є сторінки-розмальовки, книжечка-вкладка, яку легко зробити самим: вийняти кілька аркушів з журналу, скласти навпіл і зшити. Напевно і самі робили цю операцію в дитинстві не раз - збирали з таких «книжок-маляток" особисту «бібліотеку» на полиці книжкової шафи. Багато в журналі веселих ребусів, загадок. Є й саморобка.  Загалом, «Свірелька» гідна уваги .
 «Тошка і компанія »
Це «веселий журнал про тварин» для дітей  віком  5 – 8 років.  У ньому теж дуже багато ілюстрацій, причому не тільки мальованих, є в «Тошці» і фотографії.  Короткі тексти. У виданні багато загадок, логічних завдань, ребусів. Є саморобка і навіть постер з фотографією якої-небудь тварини, який дитина зможе власноруч повісити на стіну в дитячій.  Якщо, звичайно, у вашому будинку дозволяються вільні дизайнерські рішення з боку молодшого покоління. Публікуються в  журналі «Тошка» і малюнки, які надсилають у своїх листах читачі. Правда, друкується «Тошка» на звичайній (не глянцевому ) папері і, як «Веселі картинки», не дуже яскравий.
   А ось ще один журнал, що виходить в тому ж видавництві і схожий за тематикою з журналом  «Тошка».  Називається «Вінні-Пух». Але в ньому ви не знайдете нашого улюбленого, незграбного ведмедика. На сторінках журналу «живе» Вінні-Пух диснеївський і, відповідно, всі його американські друзі. У нас прийнято лаяти все американське, але це видання - не той випадок. На відміну від розважальних журналів-коміксів з назвами диснеївських мультиків, «Вінні-Пух» цілком розвиваючий. Виходить він під гаслом «Твій журнал про природу», але абсолютно не схожий на всі перераховані вище видання.

Dt1.JPEG
   Тут яскраві ілюстрації, фотографії тварин і дуже мало текстів. В основному маленьким читачам пропонуються розвиваючі завдання на кмітливість, ребуси, головоломки, цікаві питання, з допомогою яких малюк може перевірити свою ерудицію. Також в журналі є сторінки-розмальовки та сторінки-саморобки. Усі звернення до дітей відбуваються безпосередньо від імені мультяшних героїв журналу, а це відповідає віково-психологічним особливостей дитячого сприйняття інформації.
   Якщо ви помітили, в основному всі дитячі видання та передачі веде якийсь один або кілька постійних персонажів. Вони стають добрими друзями читачів, яким діти вірять і до порад прислухаються.
«Журнал казок»

Dt5.JPEG
 У кожному його номері, варто відзначити, досить барвистому, публікується всього одна казка. Цікава і, головне, повчальна. Видавці ретельно підбирають матеріал. В основному це перевірені часом і корисні для серця і розуму казки народів світу. А після того, як ви разом з малюком її прочитаєте, він неодмінно захоче вирізати і склеїти з запропонованих схем якусь сценку або предмет, про який йшла мова в казці.Тільки є одна  умова: майструвати будете  тільки після того, як прочитаємо казку і згадаєте, про що в ній говорилося. До речі, цікава робота руками неодмінно викликає у малюків позитивні емоції, а вони як не можна краще сприяє  запам'ятовуванню нового матеріалу. Ось побачите, «склеєна» казка надовго залишиться в пам'яті дитини. Журнал буде цікавий як дошкільнятам, так і дітям молодшого шкільного віку.
   Ось бачите, як багато є цікавих дитячих журналів. А які журнали знаєте ви? Які з них ви читали?  Розкажіть про них.  Що цікавого і нового ви дізналися з прочитаного.Список використаних джерел:
Урок на тему : «Що таке журнал, його відмінність від книги»  учитель початкових класів Куличенко Руслана Миколаївна, ЗОШ  №7  м. Коростень Житомирської обл..
Урок на тему : «Цікаві дитячі видання»» учитель української  літератури Безлучко Т.О.  Миколіївська гімназія № 4.
Кращий подарунок: Загадки, вірші, оповідання.-Х:ПП «Поляков В.К»  2009. - 384с.
Коротько В.Т.Видання України. .: Ранок, 2009.- 356с.
Савченко О.Я.   Читанка, Підручник для навч.закл. К.: Освіта, 2002.- 311с.
Вашуленко М.С., Мельничайко О.І.Рідна мова 3 клас : Підручник для навч.закл.  - К.: Освіта  2003. - 295c.

Відредаговано і надіслано Дідковська І.П.

----

Над уроком працювали


Куличенко Р. М.

Безлучко Т.О.

Дідковська І.П.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська література > Українська література 3 клас