KNOWLEDGE HYPERMARKET


Євразія – найбільший материк Землі. Фізико-географічне положення материка, його розміри. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 7 клас. Повні уроки>> Євразія – найбільший материк Землі. Фізико-географічне положення материка, його розміри.Повні уроки


Содержание

Тема

  • 48. Євразія – найбільший материк Землі. Фізико-географічне положення материка, його розміри.

Мета

  • ознайомитися із найбільшим материком Землі – Євразією.
  • Дізнатися про його фізико-географічне положення, розміри.

План


1. Географічне положення Євразії. Поділ материка на дві частини світу.
2. Берегова лінія материка.

Географічне положення Євразії. Поділ материка на дві частини світу


Площа –   53,4 млн км2.                                          
Населення –   4,6 млрд осіб.
Середня висота: Європи – 300  м, Азії – 950 м.
Найвища точка над р. м. – г. Джомолунгма (8 848 м)


Євразія – це материк, на якому ми живемо. Вона є найбільшим континентом нашої планети. Її площа складає майже третину площі всього суходолу Землі. Євразія – єдиний материк, який омивають усі чотири океани Землі. Значна її протяжність з півночі на південь (на 8 500 км) обумовила розміщення в усіх географічних поясах Північної півкулі. Ще більшою є протяжність із заходу на схід – на 16 000 км. Це спричиняє надзвичайну різноманітність природних умов.

 Глобус

Ви вже знаєте, що в Євразії розрізняють дві частини світу – Європу й Азію. Назва Європа походить від фінікійського слова: „ереб” – захід, а Азія – від ассірійського слова „асу” – схід. Уявлення про них як різні частини світу склалося в давнину, значно раніше, ніж люди дізналися про істинні розміри всього материка. Тому такий поділ є не географічним, а лише історичним. Межу між Європою й Азією проводять умовно по таким об’єктам: східне підніжжя Уральських гір – річка Емба – північне узбережжя Каспійського моря – Кумо-Маницька западина – Азовське і Чорне моря – протоки Босфор і Дарданелли, що сполучають Чорне, Мармурове і Середземне моря. Босфор, завширшки у найвужчому місці лише 700 м,  є найвужчою протокою в світі (при довжині 30 км). Через Босфор збудовано мости, що з’єднують Азію з Європою.Азіатська частина материка значно більша за площею, ніж європейська, яка видається лише великим півостровом Азії. В Європі неможливо віддалитися від морського узбережжя більш ніж на 600 км. Натомість внутрішні райони Азії так віддалені від морів, як ніде на земній кулі (більш як на  1 500 км).

Євразія наближена до Африки, від якої її відокремлюють лише вузькі смужки води – Гібралтарська протока, Суецький канал і Червоне море. Так само лише вузька Берингова протока відділяє Євразію від Північної Америки. Від інших материків її відділяють значні простори океанів.Фізична карта Євразії

Берегова лінія материка


Крайніми точками Євразії є: на півночі  – мис Челюскін на півострові Таймир, південна – мис Піай на Малаккському півострові, західна – мис Рока на Піренейському півострові, східна – мис Дежньова на Чукотському півострові.

 Мис Челюскінg
Мис Челюскін

Береги Євразії сильно розчленовані. На заході Атлантичний океан глибоко вдається в суходіл своїми внутрішніми Чорним, Азовським, Середземним і Балтійським морями, виокремлюючи Кримський, Балканський, Апеннінський, Піренейський та Скандинавський півострови. Глибоко вдаються в материк і великі затоки – Біскайська і Ботнічна. Поблизу узбережжя лежать острови Великобританія, Ірландія, Сицилія.

Натомість окраїнні моря Північного Льодовитого океану такі, як Баренцове та Східносибірське неглибоко вдаються в суходіл. Найбільшими півостровами на півночі Євразії є Таймир і Чукотський. На деякій відстані від узбережжя розкидані численні острови і архіпелаги – Шпіцберген, Земля Франца-Йосифа, Нова Земля.Сильно порізані береги Євразії і на сході. Окраїнні моря Берингове, Охотське, Японське, Жовте, Східнокитайське, Південнокитайське відокремлені від Тихого океану півостровами (Камчатка, Корея) і ланцюгами островів (Сахалін, Японські острови). Біля південно-східних берегів материка розміщуються Філіппінські, Малі Зондські та Великі Зондські (що охоплюють острови Калімантан, Суматра, Ява) острови. Острів Суматру від півострова Малакки відокремлює Малаккська протока, а від острова Яви – Зондська протока.

На півдні Євразії своїми розмірами виділяються півострови Індокитай, Малакка, Індостан, Аравійський. Глибоко вдаються в материк великі затоки – Сіамська, Бенгальська, Перська, Аденська та окраїнне Аравійське море.

Бенгальська затока
Бенгальська затока

Znaliwo.jpg

А ви знали, що …?


•    Першу карту, на якій були зображені Європа, Азіята частина Африки, склав давньогрецький учений Ератосфен Киренський (3 ст. до н.е.).

Testyou.jpg

Перевір себе


1. Порівняйте розташування Євразії і Північної Америки. У чому полягає подібність і відмінність їх географічного положення?
2. Доведіть, що берегова лінія Євразії сильно розчленована.
3. Які материки є найближчими сусідами Євразії? Від яких материків вона значно віддалена?
4. Де проходить межа між Європою і Азією?
5. Визначте, між якими паралелями розташована Євразія. Порівняйте її протяжність з півночі на південь з протяжністю інших материків. Визначте, між якими меридіанами розташована Євразія. Порівняйте її протяжність із заходу на схід з протяжністю інших материків. Які можна зробити висновки?

Список використаної літератури

1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.

2. Урок Карпюк Г. І. , викладач Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка

3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.

4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.Над уроком працювали

Мазуренко М.С.

Карпюк Г. І.

Ржопецька М.Т.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Географія > Географія 7 клас