KNOWLEDGE HYPERMARKET


Історія Мауглі, вихованця джунглів.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 5 клас. Повні уроки>>Зарубіжна література: Протиставлення образів пасербиці. Повні уроки

Тема: Історія Мауглі, вихованця джунглів
Мета: розширити знання учнів про літературну історію Мауглі .
 - розвиток аналітичного мислення учнів;
  - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.
Тип уроку: навчально - виховний
Хід уроку:

T34m.jpeg
Ще не уміючи читати, тиді знають історію про Кішку, яка гуляє сама по собі, про надмірно цікавого Слоненятко  про безстрашного мангуста Рікки-Тікки-Таві. А значить, всі з раннього віку знайомо з чудовим англійським письменником і поетом Редьярдом Киплінгом. Це він вигадав дивну історію про хлопчика Мауглі, цього Жабеняту, вигодуваного в джунглях вовчихою і що виріс у вовчій зграї.
Лауреат Нобелівської премії по літературі 1907. Народився 30 грудня 1865 в Бомбеї (Індія). Батько, крупний фахівець з історії індійського мистецтва, був директором музею; мати походила з відомої лондонської сім'ї; обидва діди були методистськими священиками. У шість років хлопчика відіслали до Англії на виховання в  сім’ю кальвінізму. У 1882 шістнадцятилітній Редьярд повернувся до Індії і влаштувався помічником редактора в лахорській газеті.


Не по роках розвинений хлопець дивував місцеве суспільство проникливими думками про таємні пружини колоніального правління і знанням Індії, почерпнутими в основному в розмовах з енциклопедично освіченим батьком.

T34m1.jpeg
У 1889 Киплінг подорожував по всьому світу, писав дорожні замітки. У жовтні він приїхав до Лондона і майже відразу став знаменитим. Наступний рік став роком слави Киплінга. Почавши з Балади про Схід і Захід (The Ballad of East and West), він опановував  нову манеру англійського віршування, створивши Пісні казарми (Barrack-room Ballads).
На вершині слави і багатства Киплінг уникав публічності, ігнорував ворожу критику, відмовився від звання поета-лауреата і багатьох почестей. У 1902 він оселився в глухому селі в графстві Суссекс. У 1901 Киплінг випустив роман Ким (Kim), своє прощальне слово до Індії, в 1902 – чудову дитячу книгу Казки просто так (Just So Stories).

T34m2.jpeg
Отже, померкнула слава поета і романіста Киплінга, але не слава автора двох "Книг джунглів", в які входять розповіді про Мауглі. Розповіді ці не лише стали у багатьох відношеннях справжнім відкриттям для європейської літератури, але і знайшли в наші дні особливу гостроту звучання.


І справа тут навіть не в тому, що, відтворюючи неповторний світ джунглів в його живій цілісності, світ дивний без чудес, Киплінг досконально, з науковою точністю вивчив характери, звички птиць, звірів і плазунів, хоча без цього, звичайно, не було б тієї конкретики зображення, завдяки якій кожен епізод історії Мауглі стає зримим.

T34m4.jpeg
 Справа тут, мабуть, в тому чарівному мистецтві, з яким автор проникає в саме серце дикої, буйної, первісної природи.
У "Мауглі" Киплінг як би заново відкрив і, головне, втілив причетність людини до природи, точніше, його причетність до всього живого. На сторінках повісті знову ожила доісторична епоха, коли звіри і люди співіснували як би на рівних.

T34m3.jpeg
Образ людини, що виросла серед звірів, відвіку вабила людську уяву. Ще в Древньому Римі існували перекази про хлопчиків, вигодуваних вовчихою. Проте в історії з Мауглі важливе інше. Це голе Жабеня, що виросло сильним і хоробрим хлопцем який осягнув завдяки старанням своїх вихователів, — Батька Вовка, ведмедя Балу, пантери Багіри і слона Хатхи — складні Закони Джунглів, здійснює подвиги і перемагає своїх ворогів саме тому, що він людина.

  • Завдання:

Скільки років було Мауглі, коли він попав в Джунглі? (Три роки.)
Скільки вовченят було у ватажка зграї? (Чотири.)
Правила, по яких жили жителі Джунглів? (Закон Джунглів.)
Він може зупинити на бігу оленя і збити з ніг кабана, але на відміну від звіра його очі ніколи не спалахують хижим блиском, і лише він один може опанувати Червону Квітку — вогонь.

T34m5.jpeg
На вірі Киплінга в можливості людини як істоти розумної і благородного, на вірі у всепереможну силу його інтелекту і волі виховалося не одне покоління молодих людей. Навіть противники Киплінга визнавали, що він формував характери — характери активні, тверді, непохитні.
Долаючи незліченні небезпеки, раз у раз потрапляючи у важкі, майже безвихідні ситуації, Мауглі мужніє на очах у читачів.


Ми бачимо, як в постійній боротьбі остаточно складається його благородний, активний і сильний характер. Він привітний, чесний, сміливий, справедливий, одним словом, ідеальний приклад для наслідування, дохідливий і заразливий саме тому, що характер цей розкривається в заворожуючих пригодах, в яких немає і тіні дидактики. Виховний сенс такого читання всім очевидний.

T34m6.jpeg

  • Вікторина:


1. Хто такі Бандер-логи?
а) змії;
 б) мавпи; +
в) вовченята. 
2. Що позначає ім'я Мауглі?
 а) людське дитинча;
б) жабеня; +
в) найда. 
 Який викуп дала Багіра за Мауглі, коли його приймали в Зграю?
а) буйвола; +
б) кабана;
 в) оленя.
Як називається одна з розділів книги?
 а) «Руді собаки»;
б) «Злі собаки»;
в) «Дикі собаки». + 
5. Що таке Червона Квітка?
а) мак;
б) троянда;
в) вогонь. +

  • Завдання на закріплення нової теми:

Назвіть друзів Мауглі.
Чим вам подобається казка Мауглі?
Яка основна мудрість сюжету Мауглі?

  • Домашнє завдання:

Напишіть твір на тему: Благородність Мауглі.

Список використаної літератури:

Урок на тему : Редьярд Кіплінг життєвий і творчий шлях, Решетняк С. М., викладача світової літератури Сш. № 17 ,м. Ужгород.
Урок на тему : Літературне насліддя Редьярда Кіплінга, Тирнег В. Д., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Калуш.
Киплинг Редьярд Сочинения в трех томах.- М: Радуга, 2009.- 576с.
Зарубежная литература: Х1Х век. Романтизм. Критический реализм. Хрестоматия.-
М.: Просвещение, 2009.- 639с.
Яковлев Александр Николаевич Реализм - земля перестройки.- М.:
Изд-во полит. лит-ры, 2000.- 544с.
 Зарубежная литература: Х1Х век. Романтизм. Критический реализм. Хрестоматия.- М.:
Просвещение, 2009.- 639с.
 Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях .6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с.
 Зарубежная повесть.- М.: Прогресс, 2009.- 944с.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.


----

Над уроком працювали

Решетняк С. М.

Тирнег В. Д.


Пилипенко В.В.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 5 клас