KNOWLEDGE HYPERMARKET


Ассирія в II тис. до н.е. Утворення та розквіт Ассирійської імперії. Занепад Ассирії. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Ассирія в II тис. до н.е. Утворення та розквіт Ассирійської імперії. Занепад Ассирії. Повні уроки


Тема уроку: Ассирія в II тис. до н.е. Утворення та розквіт Ассирійської імперії. Занепад Ассирії.

Мета уроку: засвоєння учнями нових знань про виникнення, розвиток і занепад ассирійської держави.

Завдання уроку:

1. створити загальне уявлення про географічне розташування, політику завоювань ассирійських царів.

2. пояснити учням особливості культури давніх ассирійців.

3. сформувати оціночне ставлення до антигуманної сутності завоювань і їх наслідків для народів.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку:

Військова держава Ассирія. У верхній течії ріки Тигр, на північ від Вавилонії, виникла військова держава Ассирія. За тисячу років вона стала наймогутнішою державою всієї Передньої Азії. її розквіт припадає на VIII—VII ст. до н. е. Ассирія зміцніла завдяки безперервним загарбницьким війнам. Її територія значно розширилася зa рахунок захоплених земель і підкорених держав.

На чолі Ассирійської держави стояв цар, який мав необмежену владу. Царя оточували воєначальники, жерці, знатні люди та численні чиновники. Головною опорою царя була армія.

Ассирійська армія. Ассирійська армія була добре навчена й дисциплінована. Це було професійне військо, озброєне невідомою раніше залізною зброєю. Ассирійці мали гарну кінноту. В армії були загони вершників, воїни на бойових колісницях і піхотинці. Під час війни широко застосовувалась інженерна справа — швидко й майстерно споруджували мости, переправи і воєнні дороги, будували фортеці. Спеціальні загони воїнів переправлялися через річки на надутих шкіряних мішках.


Thrths5jusw4.jpg

Штурм фортеці ассирійським військомПророк Ісайя про військо Ассирійців.

Ось воно, легко та скоро воно прийде, не буде там ні втомленого, ні знеможеного. Жоден воїн не задрімає і не засне. І не спаде пояс з тіла його, і не розірветься ремінь на чоботях його. І стріли його гострі, і всі луки його натягнуті. Копита коней його подібні до кременю, а колеса колісниць — як вихор. З БібліїДо фортечних мурів обложеного міста підкочували тарани на колесах. Таран — це велика колода з масивним залізним наконечником, підвішена всередині великої дерев'яної клітки. Колоду розгойдували і пробивали нею дірку в кріпосній стіні міста. Ассирійці першими в історії винайшли метальні машини – катапульти, які кидали кам'яні ядра або горщики з палаючою смолою на обложене місто.


Thsw4.jpg

Таран


Принцип дії тарану у комп’ютерному відтворенні


Tw4.jpg

Катапульти


Twzdthja.jpg

Ассирійська колісниця

Ассирія і завойовані народи. Ассирійці дуже жорстоко поводились із завойованими народами. Один ассирійський цар так хизувався своїми перемогами: «Я відрубав голови воїнів і склав з них піраміду перед містом. Я спалював хлопчиків і дівчаток. Полонених я настромив на палі навколо міста, а решті повиколював очі».

Щоб місцеве населення не повставало, ассирійці переселяли на нові місця цілі племена. Полонених вони примушували будувати фортеці й оборонні мури, рити канали. З підкорених народів ассирійці першими стали брати «данину за мир».

Відомим завойовником був цар Ассирії Тіглатпаласар (1115-1077 до н. е.). При ньому Ассирійська держава займала землі від узбережжя Середземного моря до верхів'я русла Тигра. У цей час країна зміцнилася економічно. Успішно розвивалося землеробство, пришвидшувалася торгівля. Основною торговою артерією була річка Тигр. На її берегах у місті Ашшур для купецьких судів були побудовані численні причали. Згодом ассирійці контролювали всі торгові шляхи Передньої Азіі, крім тих, які проходили через Палестину. У VII ст. до н. е. Ассирія підкорила собі все Дворіччя, Єгипет у дельті Нілу, держави Східного Середземномор'я. Їй платили данину острів Кіпр у Середземному морі, держава Урарту на Кавказі.Цікаво знати

Тіглатпаласар І був не тільки видатним полководцем, будівельником, але й дипломатом. За успішне укладення союзу з давнім ворогом – Єгиптом – фараон йому подарував живого крокодила, який вважався символом добрих намірів. Єдиним ассірійським царем, котрий умів читати й писати, був Ашшурбаніпала.Період найвищого розквіту Ассирії почався за царя Тіглатпаласара III (745-727 рр. до н.е.). Він вперше в історії Дворіччя створив регулярну армію, яка утримувалася за рахунок держави. Армія мала чітку організацію завдяки поділу на загони піхоти, кінноти і загони бойових колісниць. Маючи боєздатне військо, Тіглатпаласар III покоріл Сирію, Вавилонське царство, яке у той час було послаблено, і розповсюдив ассирійців на території від Єгипту до Перської затоки і Закавказзя, створивши першу в історії імперію.


Twzdthjaq4.jpg

Тіглатпаласар ІІІПоняття і терміни

Імперія – велика держава, до складу якої входять силою підкорені народи.У 721 р. до н.е. царем Ассирії став Саргон II (721-705 рр. до н. е.).

При ньому побудували нову столицю – місто Дур-Шаррукін, Що в перекладі означає «місто Саргона». Переселенням до нової столиці він відмітив утиском одного з багатьох повстань у Вавилоні – місті, яке неодноразово намагалося звільнитися з-під влади завойовників. Незабаром Саргон загинув під час військового походу.

Ще однією столицею Ассирії була Ніневія. Ніневію називали «лігвом левів» або «містом крові». Нінсвія стала символом великої Ассирійської імперії. Створена руками полонених з різних країн, вона демонструвала всю розкіш Сходу, здобуту під час загарбницьких походів. Башти і стіни Ніневії покривала шкіра, здерта з тіл полонених. Біля східних воріт міста в клітках на цепу сиділи полонені царі і товкли в ступах вириті з могил кістки своїх славетних предків. Таку кару придумали їм ассирійські царі, щоб принизити їх і показати свою силу.

Однак постійні військові успіхи Ассирії вели до того, що зовнішня небезпека стала недооцінюватися панівним класом, в той час як чвари між його окремими угрупованнями посилилися. Що стосується ассірійської армії, то, хоча немає даних про те, щоб Ассирія стала вдаватися до найманих військ (єдиний виняток - згадка начальника полку кіммерійців при Асархаддон), проте так чи інакше ця армія була переповнена чужорідними елементами, навербованими з середовища всіляких підкорених народів.

Можливість наживатися під час походів (особливо в період військових успіхів Ассирії) перетворювала значну частину цих воїнів на слухняне знаряддя ассирійських рабовласників, але врешті-решт ворожі настрої населення в цілому не могли не позначатися і на армії, не могли не підривати її боєздатності.

З іншого боку, тривала боротьба з асирійцями сприяла накопиченню бойового досвіду у їх супротивників. Досконалість військової організації і озброєння, дієва техніка облогової справи не могли довго бути монополією одних тільки ассірійців. Вавилоняни, урарти, мідяни, еламіти засвоїли ассірійську тактику і найвилися виготовляти військову техніку.

Загибель Ассирії. У VII ст. до н. е. вавилоняни об'єдналися з іншими народами і розгромили Ассирію. Вони перегородили річку Тигр і спрямували її води на місто Ніневію. Такий прийом часто застосовували в давнину.

Останній ассирійський цар. щоб не потрапити в полон, підпалив свій палац і кинувся у вогонь.

Помста народів спіткала завойовників. Це сталося в 612 році до н. е.

Завдання: перегляньте відео, розміщені в уроці, і поясніть принцип дії ассирійської зброї.Стародавні палаци на землях, де колись знаходилась Ассирія.


Перевір себе:

1. Чому Ассирію називають військовою державою?

2. Де виникла Ассирія?

3. Як поводилися ассирійці з переможеними?

4. Що таке імперія?


Домашнє завдання:

1. Чому Ассирію вважають справжньою імперією стародавнього світу?

2. Перелічи переваги ассирійської армії перед іншими арміями. Яка перевага виявилася найголовнішою?

3. Чому можна стверджувати, що завойовницькі війни не тільки зміцнювали Ассирію, а й поступово підривали її міць?


Список використаних джерел:

1. Урок на тему «Ассирія». Вовк В. Р., учитель історії, м. Київ, ЗНЗ № 72.

2. О. І. Шалагінова, Б. Б. Шалагінов. Історія стародавнього світу 6 клас, 2009.

3. Тураев Б. А. История Древнего Востока. Издательство: Харвест. 2004 г.

4. ancient.gerodot.ru


Відредаговано і надіслано Сичем Д. Д.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Всесвітня історія > Всесвітня історія 6 клас