KNOWLEDGE HYPERMARKET


Ахейська палацова цивілізація. Повні уроки
(Новая страница: «'''Гіпермаркет Знань>>[[Історія всесвітня|Історія в...»)
Строка 139: Строка 139:
3. Де була розташована Троя?  
3. Де була розташована Троя?  
-
 
=== Домaшнє зaвдaння:  ===
=== Домaшнє зaвдaння:  ===

Версия 17:12, 17 марта 2011

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Ахейська палацова цивілізація. Повні уроки

Содержание

Темa уpоку

  • Ахейська палацова цивілізація.

Метa уpоку

  • нaбуття учнями нових знaнь про Архейську цивілізацію.

Зaвдaння уpоку

  • pозповiсти шестикласникам перекази про архейців.
  • ознaйомити учнів iз результатами археологічних розкопок Архейської палацової цивілзації.
  • прищепити учням повагу до грецької культури, виховати в них почуття до прекрасного..

Тип уpоку

  • зaсвоєння нових знaнь.

Хiд уpоку

Мікени і Тіринф — міста-фортеці. Наприкінці III тисячоліття до н. е. з півночі, з-за Дунаю, прийшли в Грецію племена ахейців. Вони збудували міста Мікени і Тіринф й обнесли їх могутніми мурами. Елліни, які жили пізніше, не могли уявити, що це робота людських рук. Вони вважали, що кам'яні стіни навколо міста склали одноокі велетні-циклопи. З того часу потужні кам'яні стіни називають циклопічними.

Головними воротами в Мікенах була Лев'яча брама, її так назвали тому, що зверху було висічено з каменю двох левів, що спираються лапами на колону. За мурами стояв царський палац та знаходились будинки городян.

Yudr56.jpg

Золота маска царя Агамемнона з гробниці в Мікенах

Yudr5hyu6.jpg

Лев'яча брама в Мікенах

Біля міського муру археологи розкопали гробниц царів, наповнені золотом. Отже, недаремно в поем «Одіссея» Мікени називаються «золоторясними» і «златобагатими». Скелети царів лежали у військових панцирах із золотими масками на обличчях. На головах у цариць збереглися золоті діадеми. Стояли кубки й скриньки із золота, було багато намиста, перснів з печатками, браслетів, золотих ґудзиків, пластинок у вигляді листків, квітів, бджілок, рибок для нашивання на одяг.

Уся зброя знайдена в гробницях, була бронзовою, бо в Греції тоді ще не знали заліза. Ахенці були дуже войовничим народом. У гробниці одного царя знайшли вісімдесят бронзових мечів, багато наконечників для стріл і списів.

Кінець Ахейської цивілізації. Майже тисячу років панували ахейці. Цей період грецької цивілізації вчені називають мікенським, або ахейським.

Та ось наприкінці ІІ тисячоліття до н. е. у Грецію вторглиси племена нових завойовників — дорійців. Наче холодний зимовий вітер, налетіли вони з півночі на квітучі грецькі міста й зруйнували їх. Дорійці були дикими племенами; проте вони мали одну суттєву перевагу — залізну зброю. З дорійського завоювання в Греції починається доба заліза.

Про життя ахейців ми знаємо досить багато завдяки знаменитим поемам Гомера.


Yyfjyu7df76ihyu6.jpg

Cпівець Гомер


Легендарний співець Гомер. У VIII—VII ст. до н. е. було створено дві визначні поеми — «Іліада» і «Одіссея», їх авторство приписують легендарному сліпому поету Гомеру. Вважається, що саме з цих творів починається європейська література. І в наші дні вони широко відомі; їх перекладено на всі основні мови народів світу.

А в ті часи поеми Гомера виконували мандрівні співці — рапсоди — на базарних майданах і бенкетах у супроводі кіфари чи флейти. Пам'ять у рапсодів була вражаюча: адже кожна поема декламувалася кілька днів, а то q тижнів.

Гомер включив до своїх поем легенди, перекази, міфи, шо складалися впродовж століть. З них ми дізнаємося багато цікавого й важливого про життя греків крито-мікенської доби. Самі греки називаються в поемах ахейцями.

Поема «Іліада» . В «Іліаді» розповідається про те, як військо ахейців на чолі зі своїми вождями — царями Агамемноном і його братом Менелаєм, з Ахіллом, Одіссеєм та іншими героями — вирушило на кораблях з Греції в Малу Азію (нині — Туреччина) до міста Трої (Іліона). За назвою міста Іліон (тобто «святе місто») поему й названо «Іліадою». Причиною війни стало те, що троянський царевич Паріс викрав дружину царя Менелая, прекрасну Єлену, і втік з нею до Трої. Десять довгих років тривала війна, але греки не могли взяти Трої, бо вона була добре укріплена. Багато хоробрих героїв загинуло під стінами міста. Про битви героїв і розповідає поема.

На десятий рік облоги герой Одіссей придумав, як захопити Трою. За його порадою ахейці зробили великого дерев'яного коня. Всередині коня заховалися добре озброєні воїни. Інші воїни посідали на кораблі і вдали, нібито повертаються додому. На березі лишився дерев'яний кінь.

Троянці, побачивши, що греки зняли облогу, дуже зраділи. Вони завезли коня до Трої і почали святкувати перемогу. Уночі, коли всі поснули, греки вийшли з коня, відчинили ворота, впустили своїх товаришів і напали на троянців. Так було взято Трою. Греки захопили багато скарбів та полонених, а Трою спалили.

Вислів «троянський кінь» став крилатим. Він означає підступну хитрість, обманні дії.


Yyfjy76ihyu6.jpg

Суворі грецькі воїни (малюнок на вазі) .

Розкопки Генріха Шлімана в Трої. Тривалий час вважали, що події, описані в поемі «Іліада»,— вигадка. Проте німецький учений Генріх Шліман, який жив понад сто років тому, довів, що це правда.

Генріх з дитинства цікавився історією. Якось батько подарував йому книжку з малюнками; на одному з них було зображено палаючу Трою, оточену могутніми мурами. Хлопчик спитав у батька: «Тату, а чи насправді були в Трої такі товсті стіни, як тут на малюнку?». «Напевно, були»,— відповів батько. «Тоді,— вигукнув Генріх, — вони не могли зникнути без сліду! Коли я виросту, то поїду в Грецію й обов'язково їх відкопаю». Генріх Шліман здійснив свою дитячу мрію. Коли він виріс, то спочатку зайнявся торгівлею, щоб назбирати грошей. Потім з томом Гомера в руках поїхав до Іонійської Греції і там знайшов стародавню Трою. Зробивши розкопки, він побачив сліди великої пожежі, від якої загинуло місто, багато битого посуду, бронзову зброю і знайшов золотий скарб троянського царя.

Так учені з'ясували, що Троянська війна дійсно була в XIII ст. до н.е. на Іонійському узбережжі Малої Азії.

Загибель Трої. Дочка царя Пріама, віща Кассандра, рятується в храмі богині Афіни біля її статуї. Кассандра віщувала загибель Трої, але їй ніхто не повірив. Малюнок на вазі.


Yzdftrhstrhs.jpg

Пенелопа біля ткацького верстата журиться за Одіссеєм, Поруч з нею її син Телемах. Малюнок на вазі.


Крилатий вислів «Ахіллесова п'ята» . Від давніх греків до всіх європейських мов, у тому числі й до української, увійшло багато слів і образних висловів, які називаються крилатими.

Одним з головних героїв Троянської війни був юний Ахіллес. Він уславився своїми подвигами, хоробрістю, непереможністю. Коли він був зовсім маленьким, його мати, богиня Фетіда, скупала його у водах священної річки Стікс. Відтоді Ахіллес не боявся ні стріли, ні меча. Тіло його стало невразливим, крім п'ятки, за яку мати тримала Ахіллеса. Він загинув від стріли, що влучила йому в п'яту. Звідси походить вислів «ахіллссова п'ята», тобто слабке, вразливе місце в людини.

Поема «Одіссея» . У поемі розповідається про героя Троянської війни — царя острова Ітаки Одіссея.


Як знайшли троянський Скарб.

За допомогою великого ножа я викопав скарб із землі, хоча щохвилини перебував під загрозою обвалу. Моя дружина допомагала мені. Вона складали викопані речі в свою хустку і забирала їх. Скарб лежав у струхлявілій скрині. Там було дуже багато золотих речей: чаші й кубки із золота, срібла та електру (сплав золота й срібла), дві чудові золоті корони, з яких звисали золоті ланцюжки. 24 золотих намиста, 16 золотих статуеток, велика кількість золотих сережок, браслетів, перснів, застібок. Усього 9 тис. предметів. Я не мав сумніву, шо знайшов золотий скарб царя Пріама і що золота корона належала колись прекрасній Єлені.

Зі щоденника Генріха Шлімана
Одіссей і сирени.

А корабель наш доладний тим часом за вітром попутним Швидко до острова, де ті сирени жили, наближався. Взяв тоді воску я, товаришам позаліплював вуха. Потім вони вже за руки і ноги мене прив’язали Стійма до щогли мінної, мотузками туго скрутивши. Веслами, сидячи вряд, по сивих ударили хвилях.

З поеми Гомера «Одіссея»Закінчилася Троянська війна, і Одіссей вирушив на батьківщину. Десять років носило героя морем, багато лихих пригод зазнав він. Одісссй побував на острові чарівниці Кірки (Цірцеї), яка перетворила його супутників на свиней. Він ледь не загинув від рук одноокого велетня — циклопа Поліфема. Герой уникнув смертельної небезпеки, перехитривши сирен — намівптахів-напівжінок, які чарівним співом заманювали подорожніх на свій острів, а потім убивали їх.

Одіссея завжди рятували гострий розум і спритність, тому Гомер називає його хитромудрим. Закінчується поема тим, що Одіссей щасливо повертається додому, до своєї вірної дружини Пенелопи, яка терпляче чекала на нього довгих двадцять років.Троя. Археологічні розкопки на Доленосній горі.Фрагменти з фільму «Одіссей» (1997 рік)

Пеpевip себе

1. Назви головні міста материкової Греції за ахейських часів.

2. Коли в греків з'явилося залізо?

3. Де була розташована Троя?

Домaшнє зaвдaння:

1. Про які події розповідається в «Іліаді» та «Одіссеї»?

2. Що допомогло дорійцям завоювати ахейців?

3. Розглянь на карті (урок 46) маршрут ахейців від м. Авліда в Середній Греції до Трої (Іліона) в Малій Азії. Простеж за картою напрямок руху Одіссея від Трої (Іліона) до о. Ітаки біля західного узбережжя Середньої Греції.

Список викоpистaних джеpел:

1. Уpок нa тему «Архейська цивілізація». Ковaлик В. О. – зaступник диpектоpa Новоaндpiївського нaвчaльно-виховного комплексу, с. Новоaндpiївкa Кipовогpaдськa облaсть.

2. О. I. Шaлaгiновa, Б. Б. Шaлaгiнов. Iстоpiя стapодaвнього свiту 6 клaс, 2009.

3. Охpедько О. Е. Всесвiтня iстоpiя. 6—7 клaси: Нестaндapтнi уpоки.— Х.: Вестa: Вид-во «Paнок», 2008. — 192 с. — (Бiблiотекa твоpчого вчителя).

4. historic.ruВідредаговано і надіслано Сичем Д. Д.Над уроком працювали

Ковалик В. О.
Сич Д. Д.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Всесвітня історія > Всесвітня історія 6 клас