KNOWLEDGE HYPERMARKET


Внутрішня будова птахів.

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас>> Біологія: Внутрішня будова птахів.


Внутрішня будова птахів.


Варто пригадати.

Які особливості внутрішньої будови плазунів?

Що таке сіра речовина?Своєрідність внутрішньої будови птахів зумовлена їхньою здатністю до польоту, насамперед завдяки зменшенню маси тіла.

Травна система птахів починається дзьобом.

Його форма досить різноманітна у птахів різних видів і залежить від характеру їжі. Язик, який міститься у ротовій порожнині, може допомагати у здобуванні їжі. Далі їжа через глотку потрапляє до стравоходу і на певний час затримується у його розширенні – волі (мал.1). Там під дією травних соків слини їжа частково перетравлюється.


Внутрішня будова птаха   


Мал.1. Внутрішня будова птаха


Із стравоходу їжа надходить у шлунок.

Особливістю його будови є те, що він складається з двох відділів: залозистого і мускульного, які розрізняються за особливостями будови та функціями. У залозистому їжа перетравлюється під дією травного соку. У мускульному - їжа розтирається до кашкоподібного стану. Для цього він має потовщені мускульні стінки, а всередині вистелений щільною рогоподібною оболонкою. Деякі види птахів для кращого перетирання їжі ще додатково заковтують камінці. Отже, мускульний відділ шлунка певною мірою компенсує птахам відсутність зубів.

Зі шлунка їжа надходить у тонкий кишечник. Неперетравлені тверді частки їжі птахи відригують - це так звані погадки. У тонкому кишечнику завершується перетравлення їжі і всмоктуються поживні речовини. Кишечник у птахів укорочений, що забезпечує зменшення маси тіла. Як і у плазунів, він відкривається в клоаку.

Їжа у птахів перетравлюється досить швидко, тому вони потребують її в значній кількості.

Видільна система.

Птахи не мають сечового міхура. Сечоводи, що відходять від нирок, відкриваються безпосередньо в клоаку. Завдяки такій будові видільної системи продукти виділення не накопичуються в тілі, а відразу виводяться назовні, що зменшує масу тіла птаха при польоті.

Кровоносна система.

У птахів, на відміну від плазунів, венозна та артеріальна кров не змішується. Це забезпечується наявністю чотирикамерного серця (мал.2), в якому права частина, де міститься венозна кров, та ліва, куди надходить артеріальна, повністю ізольовані одна від іншої. Не змішується венозна та артеріальна кров і поза серцем. Тож до всіх органів птахів, окрім легенів, надходить лише артеріальна кров з великою кількістю кисню. Поділ крові на венозну та артеріальну разом із здатністю серця птахів до частих скорочень (наприклад, у синиці - понад 400 разів за хвилину) визначають інтенсивний обмін речовин в організмі птахів. Тому температура тіла птахів стала і досить висока.


Кровоносна система птахів    


Мал.2. Кровоносна система птахів


Особливості будови дихальної системи птахів насамперед спрямовані на ефективне забезпечення енергією організму птахів під час польоту та зменшення питомої маси їхнього тіла. Дихальна система, що починається ніздрями, представлена дихальними шляхами, легенями та повітряними мішками. Верхня гортань переходить у трахею. У місці, де трахея переходить у бронхи, розташовані голосові зв'язки. Це так звана нижня гортань. Птахи здатні видавати різноманітні звуки.

Легені птахів мають значну поверхню для процесів газообміну. Бронхи, які входять у легені, розгалужуються. Їхні головні відгалуження розширюються і поза легенями відкриваються у тонкостінні повітряні мішки. Повітряні мішки розташовані між внутрішніми органами птаха, а їхні відгалуження можуть навіть заходити у порожнисті кістки. Розташовуючись між внутрішніми органами, повітряні мішки зменшують тертя між ними. Повітряні мішки, заповнені повітрям, зменшують питому масу тіла птахів.

Завдяки повітряним мішкам птахам притаманний особливий механізм газообміну, що дістав назву подвійного дихання. Під час вдиху повітря проходить через легені, де кисень надходить у кров. Але частина багатого на кисень повітря, минаючи легені, відразу спрямовується до задніх повітряних мішків. Під час видиху це повітря проходить через легені, де кисень знову потрапляє у кров.

Отже, на відміну від інших тварин, у птахів газообмін відбувається як під час вдиху, так і під час видиху. Завдяки цьому органи птахів ефективно постачаються киснем, потрібним для забезпечення енергією під час польоту.
Дихальна система птахів бере участь і в регуляції температури тіла. Під час польоту прохолодне повітря, що надходить до повітряних мішків, охолоджує тіло птахів, адже внаслідок інтенсивного обміну речовин виділяється значна кількість тепла.

Нервова система.

Головний мозок птахів має більші розміри порівняно з плазунами. Півкулі переднього мозку вкриті сірою речовиною. Добре розвинений і мозочок. Оскільки птахи здійснюють складні рухи, це потребує ефективної їхньої координації.

3 органів чуттів у птахів найкраще розвинені органи зору, слуху та рівноваги.

Наприклад, сокіл-сапсан здатний побачити дрібну здобич, що рухається, на відстані до 1100 м. Більшість птахів добре розпізнає різноманітні кольори. Крім того, очі птахів розташовані так, що забезпечують широке поле зору.

Птахи здатні вловлювати навіть слабкі звуки, що важливо при спілкуванні між собою. Наприклад, певні звукові сигнали попереджають інших особин про небезпеку. Такі тривожні звуки людина застосовує для відлякування птахів, наприклад, на злітних смугах. Адже зіткнення літака з птахами може стати причиною катастрофи. Нюх у більшості птахів недорозвинений (окрім нелітаючого новозеландського ківі).

Високий рівень розвитку нервової системи та органів чуттів визначає складну поведінку птахів. Наприклад, ви всі знаєте, що папуги і деякі інші птахи здатні запам'ятовувати та повторювати слона та речення. А наприклад, сіру ворону та галку можна навчити розрізняти форму предметів і навіть рахувати.

Статева система птахів.

Як і плазуни, птахи - роздільностатеві тварини. Самці мають парні сім'яники та сім'япроводи, самки - попарний яєчник і непарний яйцепровід. Статеві протоки відкриваються у клоаку. Птахам притаманне внутрішнє запліднення.

Після запліднення яйцеклітина, що має значний запас поживних речовин (жовток), вкривається захисними яйцевими оболонками - так формується яйце.


Запитання для контролю


1. Які особливості внутрішньої будови птахів свідчать про їхню пристосованість до польоту?
2. Поясніть механізм подвійного дихання у птахів.
3. Які особливості будови та процесів життєдіяльності птахів забезпечують теплокровність?
4. Які органи чуттів у птахів розвинені краще?Біологія 8 клас. Серебряков В.В., Балан П.Г.

Надіслано читачами з інтернет-сайту


Планування з біології, підручники та книги онлайн, відео та завдання з біології для 8 класуЗміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.