Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 5 клас>>Українська література 5 клас>> Українська література: В. Симоненко. Казка Цар Плаксій та Лоскотон. Відмінність прозової і віршованої мови казок
Прозова та віршована мова Читаючи художні твори, ви помічали, що одні з них написані мовою, схожою на ту, якою ми спілкуємося у сім'ї чи з друзями, інші — чимось нагадують пісню. Отже, в першому випадку письменники використовують прозову мову. Прикладом її є казка Василя Королева-Старого «Хуха Моховинка». На відміну від прозової, віршована мова є розміреною, має ритм і риму. Саме такою мовою написаний твір Василя Симоненка «Цар Плаксій та Лоскотон». У ньому останнє слово першого рядка співзвучне з останнім словом третього, а закінчення другого рядка — із закінченням четвертого: Але в тому диво-царстві, Зневажаючи закон, Жив у мандрах і митарстві Добрий дядько Лоскотон. Така співзвучність, яка надає мові мелодійності, називається римою. Крім того, віршована мова має ритмічні паузи — короткі перерви під час читання, які у вірші зазвичай збігаються із закінченням рядка. Ще однією відмінністю віршованої мови є те, що її записують у стовпчик. І для прозової, і для віршованої мови властива образність, застосування різноманітних художніх засобів. Прозова мова - близька до розмовної, нею ми спілкуємося в сім'ї, товаристві, школі. Віршована мова - розмірена, ритмічна, схожа на пісенну, має риму, Рима - це співзвучне закінчення рядків у вірші.
1. Чим відрізняються поняття «прозова мова» та «віршована мова»? 2. Яку роль у віршах відіграє рима? 3. Знайдіть рими у розділі «Весілля в палаці» казки В. Симоненка «Цар Плаксій та Лоскотон». Визначте, які рядки об'єднує кожна рима.
1. Який з уривків написаний прозовою, а який — віршованою мовою? «Так минув рік. Надходили роковини того дня, коли він настав на царство. Звірі надумали святкувати врочисто той день і справити при тій нагоді великий концерт» (/. Франко. «Фарбований Лис»). «Та поки гуло весілля, То п'яниці вартові Напились якогось зілля Та й поснули у траві» (В. Симоненко. «Цар Плаксій та Лоскотон»). 2. Зі слів, поданих у дужках, доберіть і запишіть слова, співзвучні з та кими: дівчатка, калина, сестричка, рідненька, пісні, берегти, засія ний; поставте наголоси і підкресліть рими. (Розцвісти, дні, янголятка, долина, синичка, чорненька, завіяний). Зразок: Дороги — перемоги.
Українська література5 клас. Шабельникова Л. П. Вислано читачами інтернет-сайту
Календарно-тематичне планування української літератури, завдання школяру 5 класу, курси учителю української літератури 5 класу Гіпермаркет знань, Українська література, Українська література 5 клас Онлайн бібліотека з підручниками і книгами, плани-конспекти уроків з української літератури 5 класу, книги та підручники згідно каленадарного плануванння української літератури 5 класу
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|