KNOWLEDGE HYPERMARKET


Геологічна будова та рельєф. Роль вулканізму та давнього зледеніння у формуванні сучасного рельєфу. Корисні копалини. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 7 клас. Повні уроки>> Геологічна будова та рельєф. Роль вулканізму та давнього зледеніння у формуванні сучасного рельєфу. Корисні копалини.Повні уроки


Содержание

Тема

  • 41. Геологічна будова та рельєф. Роль вулканізму та давнього зледеніння у формуванні сучасного рельєфу. Корисні копалини.

Мета

  • ознайомитися із геологічною будовою та рельєфом материка Північна Америка.
  • Дізнатися про роль вулканізму та давнього зледеніння у формуванні сучасного рельєфу.

План

1. Геологічна будова материка.
2. Рельєф Північної Америки.
3. Корисні копалини материка.

Геологічна будова материка


На відміну від Південної Америки, яка  мільйони років тому була частиною Гондвани, Північна Америка – уламок Лавразії – прадавнього материка Північної півкулі. В основі Північної Америки лежить давня докембрійська Північноамериканська платформа. На північному сході її кристалічний фундамент, складений гранітами і гнейсами, виходить на поверхню у вигляді Канадського щита. На решті території фундамент перекритий потужною товщею осадових порід (пісковиків, вапняків).

Тектонічна структура Північної Америки
 
Зусібіч до платформи у різний геологічний час були „прибудовані” складчасті області. Зокрема, потужна складчастість утворилася на заході на місці стику Тихоокеанської і Північноамериканської літосферних плит.

Понад 10 тис. років тому клімат Північної півкулі був значно суворіший: сніг, що випадав протягом тривалої зими, не встигав танути і нагромаджувався. Поступово він перетворювався на кригу. Внаслідок цього на півночі материка утворився гігантський покривний льодовик. Сотні років він просувався на південь по нерівній поверхні материка. У лід вмерзали великі й дрібні уламки гірських порід (валуни, щебінка, пісок, глина), які переміщувалися разом з льодовиком. Просунувшись на південь, льодовик зупинився і з потеплінням клімату повільно розтав. На території, де мало місце зледеніння, утворилися льодовикові форми рельєфу.

Давнє зледеніння Північної Америки

Давнє зледеніння Північної Америки

Рельєф Північної Америки


У загальних рисах рельєф Північної Америки подібний до рельєфу Південної Америки. У Північній Америці так само на заході здіймаються гори, а на сході поширені великі рівнини.

 Фізична карта Північної Америки

Рівнини, що лежать на платформах, займають усю східну частину материка. Найбільша серед них – Лаврентійська височина – розташована на півночі і широкою смугою обрамляє Гудзонову затоку. Південніше розміщуються Центральні рівнини, що мають горбисту поверхню. На тисячі кілометрів з півночі на південь простягнулися Великі рівнини. У напрямку гір на заході вони піднімаються гігантськими сходами. На поверхні рівнин давній льодовик, що в минулому  вкривав ці території, створив льодовикові форми рельєфу – відшліфовані скелі, горби із згладженими вершинами, нагромадження великих валунів, виорані улоговини. На півдні материка лежить Примексиканська низовина з плоскою, силь
но заболоченою поверхнею, густо порізаною долинами річок.
Великий каньйон річки Колорадо має глибину до 1800м

Великий каньйон річки Колорадо має глибину до 1800м


Гори займають лише третину материка. Вони приурочені до складчастих областей. Аппалачі – складчасто-брилові гори, що порушують загальну рівнинність на сході материка. Вони давні за віком, а тому сильно зруйновані і невисокі. Їх схили пологі, а вершини округлі. 

Аппалачі

Аппалачі


Кордильєри – одна з найбільших на планеті складчастих гірських систем. Вони простяглися з півночі на південь через увесь материк на 9 000 км. Цей могутній гірський пояс продовжується й у Південній Америці у вигляді Анд. Найвищою вершиною Кордильєр є гора Мак-Кінлі (6 193 м). Вона розташована в північній частині гір, де вершини вкриті снігами і льодовиками. Кордильєри тягнуться кількома паралельними хребтами і складаються із різних за висотою гірських масивів. Східний ланцюг хребтів утворює Скелясті гори. У внутрішніх частинах Кордильєр лежать численні плато і нагір’я – Великий Басейн, Колорадо, Мексиканське. Вони  розчленовані глибокими річковими долинами, які називаються каньйонами. Кордильєри молоді гори, їх формування продовжується і нині. В горах багато діючих і згаслих вулканів. Найвищі з них – Орісаба і Попокатепетль – здіймаються вище 5 000 м. У Скелястих горах поширені гейзери, гарячі джерела, грязьові вулкани.

Кордильєри

КордильєриКорисні копалини


Корисні копалини в Північній Америці знайдено на всій її території.

Серед континентів Кордильєри Півн. Америка займає провідне місце за запасами вугілля, зал. руд, ільменіту, руд вольфраму, молібдену, рідкісноземельних металів, свинцю, срібла, цинку, бариту, калійних солей, азбесту, графіту, 2-е місце за запасами нафти, природного горючого газу, самородної сірки (після Азії), руд літію і міді (після Півд. Америки), золота, платиноїдів, сурми, фосфоритів (після Африки), 3-є — за запасами урану, ніобію, танталу, флюориту. Тут зосереджені також значні запаси руд берилію, кобальту, нікелю і інш.


Енергетичні ресурси. Пошуково-розвідувальне буріння на нафту і газ в Півн. А. ведеться з 1859. До сьогодні виявлено понад 80 нафтогазоносних басейнів, відкрито понад 20 тис. нафт. і 10 тис. газових родов. Запаси нафти і газу зосереджені г.ч. у США, Канаді і Мексиці. Нафт. родов. відомі також в Гватемалі, на Кубі в Трінідаді і Тобаго. Найбільшим в Півн. А. є унікальний Мексиканської затоки нафтогазоносний басейн. Суттєві запаси мають Пермський та Зах. Внутрішній нафтогазоносні басейни, Уїллістонський, а також басейни Іллінойський, Мічиганський, Гудзонової затоки, Баффіно-Лабрадорський і інш. У Зах.-Канадському бас., крім запасів звичайної, враховуються запаси т.зв. синтетичної нафти, що видобувається з бітумінозних пісків району Атабаска. У Півн. А. (г.ч. США) є великі родов. нафтоносних сланців.

Znaliwo.jpg

А ви знали, що …?


  • Цікаво, що всього 30 тис. років тому на місці Берингової протоки був перешийок, яким Північна Америка з’єднувалася з Євразією. Існування такого „мосту” між двома материка підтверджується подібністю їх рослинності і тваринного світу.
  • У 1871 р. в Скелястих горах „заради користі і задоволення народу” було створено перший у світі національний парк – Йєллоустонський. У ньому зосереджено понад 200 гейзерів. Найвищий з них – гейзер Пароплав, що викидає воду на висоту понад 100 м. Найбільшу ж „водність” має гейзер Гігант, який за один раз вивергає майже 38 тис. гектолітрів води. Вражають і калюжі з киплячою гряззю, забарвлені в зелений колір завдяки водоростям, які живуть в них.
  • Найбільша карстова печера в Північній Америці і в світі – Мамонтова в Аппалачах (США). Довжина її понад 500 км.

    Testyou.jpg

Перевір себе


1. Зона вулканізму та землетрусів Північної Америки знаходиться на …
1)заході материка
2)сході материка
3) півдні материка.

2. Горотворення в Кордильєрах…
1)закінчилося
2)триває

3. Найбільша серез рівнин…
1) Лаврентійська височина
2) Центральна рівнина
3) Великі рівнини.

Список використаної літератури

1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.

2. Урок Карпюк Г. І. , викладача Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка

3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.

4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.
Над уроком працювали

Мазуренко М.С.

Карпюк Г. І.

Довгобородець Ж.Є.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Географія > Географія 7 клас