KNOWLEDGE HYPERMARKET


Давньокитайські імперії. Велика китайська стіна. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Давньокитайські імперії. Велика Китайська стіна. Повні уроки


Тема уроку: Давньокитайські імперії. Велика Китайська стіна.

Мета уроку: ознайомити учнів із появою Імперій у давньому Китаї, розказати про основні здобутки китайців під час панування різних імператорів.

Завдання уроку:

1. набуття учнями нових знань про імперії давніх китайців.

2. розповісти учням про основні події, які сталися за історію Давнього Китаю.

3. перегляд і обговорення відеоматеріалу.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.


Хід уроку:

На світанку китайської державності. Найдавніша китайська держава виникла майже чотири тисячі років тому. За переказами, в ті далекі часи правили п'ять доброчинних імператорів. Вони навчили людей землеробства і зробили перший плуг, винайшли сокиру, лук і стріли, придумали ієрогліфи та музичні інструменти. За переказами, саме в ті далекі часи китайці винайшли шовк і навчилися виплавляти бронзу.


Shyrkjy6bkyklguxgfoixr6po.jpg

Китаянка в національному костюмі


Одна з легенд розповідає, що коли помер перший китайський Імператор Шунь, його вірні дружини так ревно плакали за своїм володарем, шо бамбук на річці Сян став плямистим від їхніх сліз. Відтоді з плямистою бамбука виготовляють найцінніші музичні інструменти, дорогі занавіски, циновки.

Доба боротьби царств. Минув час і стародавня китайська держава розпалася майже на 150 царств. Вони ворогували між собою. Люди гинули в безкінечних міжусобних війнах. Із цього скористалися кочівники, які постійно нападали на Китай. Період від V до III ст. до н. е. в історії Китаю називається Добою боротьби царств.

Легенда про загибель царства У. Царство У і царство Юе ворогували між собою. Царство У здобуло перемогу. Та у правителя царства Юе була надзвичайна красуня на ймення Сі Шi. Вона була така гарна, шо про неї казали: «Один раз гляне — і завоює місто. Другий раз гляне — і підкорить країну». Послухавшись свого радника, правитель Юе подарував Сі Ші володареві царства У. Трапилося так, як і розраховував хитрий радник: володар У настільки закохався в красуню, шо забув про все на світі. Він перестав займатися державними справами і невдовзі був розгромлений правителем Юе.

Китайські імператори. На чолі Китайської держави стояв імператор. Його називали Сином Неба. Як і стародавні єгиптяни, китайці вірили, шо імператор — це заступник бога на землі й сам живий бог.

У стародавньому китайському рукопису стверджується, шо завдяки імператорові проростає зерно на полі і дозрівають плоди в садах. Китайці вважали, що коли імператор додержується споконвічних законів і живе по правді, то в країні панують мир і злагода. Якщо ж імператор порушує заповіти предків, то порушується світовий порядок і неодмінно трапляються стихійні лиха — паводки, посуха, землетруси, епідемії. Тоді недостойного Сина Неба треба скинути.

Легенда про винайдення компаса. За переказом, якось перед боєм на поле впав густий туман. Солдати блукати й боялися повбивати один одного. Тоді імператор зробив спеціальний прилад у вигляді колісниці з фігурою людини, яка рукою показувала завжди в одному напрямку — на південь. Південь у китайців вважався свяшенною, найкращою стороною світу.

Китайські церемонії. При дворі імператора існував дуже складний ритуал поведінки. Чиновники мусили мити руки п'ять разів на день; перед прийомом у імператора вони постилися і милися. Навіть погляд, кинутий на імператора, вважався нечуваиим зухвальством. Писаря, який струшував під час прийому в імператора пил з книжок, суворо карали.

Життя самого імператора було обмежене безліччю правил, настанов, умовностей.

Утворення єдиної Китайської держави. У 221 р. до н. е. (III ст. до н. е.) правитель царства Цінь переміг супротивників і об'єднав увесь Китай під своею владою. Він створив імперію Цінь і став називати себе Цінь Шіхуанді, тобто «перший імператор династії Цінь». Вона існувала лише чотирнадцять років. Цінь Шіхуанді поділив свою імперію на 36 областей, якими управляли царські чиновники.

Для тою, щоб легше було керувати величезною імперією, Цінь Шіхуанді наказав прокласти нові дороги. Імператор звелів користуватися по всій імперії однаковими мірами довжини і ваги, а також увів єдину монетну систему.

Велика Китайська стіна. Для захисту від кочівників з півночі Цінь Шіхуанді почав будувати Велику Китайську стіну. Вона простяглася по горах і долинах на шість з половиною тисяч кілометрів. ЇЇ висота — 10 м, ширина — 5,5 м. Зверху по гребеню стіни можуть проїхати одночасно п'ять вершників.


Shyrkjy6yklguxgfophixr6po.jpg

Велика Китайська стіна


За свідченням американських астронавтів, Велика Китайська стіна — єдине творіння людських рук на Землі, яке видно з Місяця.

За переказами, мур будували два мільйони чоловік. Люди тисячами гинули від важкої праці, а на їхнє місце гнали нових робітників. Умови життя й праці були жахливі: голий степ, відкритий усім вітрам, набіги кочівників. Утікачів, які не витримували такого життя, ловили й жорстоко карали. Їх били бамбуковими палицями по п'ятах, відрізали носи, могли живцем зварити в казані або замурувати в стіну.

Стіна не зупиняла кочівників, і китайці постійно мусили відбивати їхні напади.Китайський історик так писав про це: «Імператор боровся проти чотирьох царів. Убитих людей було як заплутаних конопель, висохлі кістки лежали біля Великого муру, а черепи валялись на дорогах. Жодного дня не минало без війни».

Після смерті імператора Цінь Шіхуанді Велику Китайську стіну добудовували ще впродовж тисячі років.

Жорстоке правління Цінь Шіхуанді. Час правління імператора Цінь Шіхуанді став справжнім лихом для китайського народу. Коли вчені й поети почали нарікати, що Імператор нехтує заповітами стародавніх мудреців і як Син Неба неправильно поводиться, Цінь Шіхуанді наказав спалити всі стародавні книжки, живими закопати в землю 460 учених, а решту погнав на будівництво Великої Китайської стіни.

Створивши атмосферу терору й страху, імператор сам почувався неспокійно і боявся замаху на своє життя. Він звелів збудувати собі в столиці 270 палаців, з'єднаних переходами, щоб ніхто не знав, де він ночує.

Імператора так боялися, що коли він помер, його тіло ще рік возили в закритій колісниці, і чиновники звітували перед ним. Згодом, за словами стародавнього історика, усі чотири сторони світу збунтувалися і повстали проти спадкоємців царя. Так у 206 р. до н. е. настав кінець династії Цінь. Цікаво, що символічним кольором династії Цінь був чорний.


Shyry6bkyklgufoxr6po.jpg

Китайська ритуальна чаша


Гробниця імператора. У 1974 р. зовсім випадково було знайдено гробницю імператора Цінь Шіхуанді. Селянин, шо орав плугом поле, провалився в якусь яму. Це був хід до могили імператора. Підземна гробниця займає величезну площу — кілька квадратних кілометрів. Її й досі ще повністю не розкопано. Вона була наповнена дивовижними скарбами.


Shyrkjy6bkykphixr6po.jpg

Фотографія з місця розкопок поховання Цінь Шіхуанді


Shyrkjy6bkyklguxgphixr6po.jpg

Вигляд Гробниці Цінь ШіхуандіКитайський історик Сима Цянь про гробницю Цінь Шіхуанді

Імператор звелів, щоб 700 тис. селян і рабів збудували йому гробниию. Будівельники викопали в горі Літань глибоку, простору яму, залили її стіни бронзою, а на підлозі відтворили контури земної поверхні і зробили ртутні річки та моря. Стелю розмалювали як зоряне небо. Всередину занести невеликі макети царських палаців, дивовижні коштовності та рідкісні речі. Проти грабіжників налаштували луки-самостріли, освітили всю гробниию олійними світильниками, заправленими риб'ячим жиром. На похороні імператора повбивали тих його дружин, які не народили йому дітей, і поховали разом з ним. У гробницю поставили глиняні фігури воїнів у людський зріст у повному озброєнні охороняти володаря. Повбивали також усіх будівельників, щоб вони не розповіли людям про підземну гробницю га сховані в ній скарби. Потім її старанно замаскували, посадили траву й дерева, щоб надати їй вигляду звичайної гори.Shyry6bkyklgufophixr6po.jpg

Теракотова модель із гробниці Цінь Шіхуанді


Shyrkjykyklguxgfophixr6po.jpg

Фігура воїна із глиняного війська Цінь Шіхуанді

Завдання: перегляньте відео і перекажіть, що ви з нього дізналися.Теракотові воїни


У давнину в могилах імператорів і вельмож ховали найвродливіших жінок. Пізніше живих людей почали замінювати глиняними фігурами воїнів і слуг, які мусили прислужувати імператорові на тому світі. У гробниці Цінь Шіхуанді було шайдено цілу армію — шість тисяч глиняних фігур воїнів і коней натурального розміру. Руки воїнів були прикріплені до тулуба за допомогою шарнірів. У кожного воїна було своє, не схоже на інші, обличчя.

Династія Хань. Правління імператора Цінь Шіхуанді довело народ до повного зубожіння. Після його смерті спалахнуло повстання. Його очолив простий селянин, а згодом чиновник Лю Бан. Він заснував нову династію — Хань, яка правила чотириста років (з II ст. до н. е. до III ст.).

Новий імператор запровадив зовсім іншу політику: зменшив податки в двадцять разів; викупив тих селян, які пішли в добровільне рабство, щоб урятуватися від голодної смерті; скасував криваві ціньські закони; наказав розшукати вцілілі книжки Конфуція і дбайливо переписати їх. З того часу конфуціанство стало загальновизнаним ученням у Китаї.

За правління Лю Бана Китай перетворився на могутню державу.

Наступні імператори династії Хань вели безперервні війни з кочівниками, які оточували Китай з усіх боків.

Кінець династії Хань. У 184 р. почалося повстання селян. Люди вимагали справедливості й кращого життя. Щоб відрізнити своїх, повстанці пов'язували голови жовтими пов'язками. Повстання очолив учений і лікар Чжан Цяо. Він казан, що несправедливі порядки, які образно називав «сине небо», будуть зруйновані. Настане нове, краше життя — «жовте небо».

Повсталих людей було так багато, що їх називали «повстанцями-мурахами». Вони підпалювали палаци, громили управи, вбивали царських чиновників. Повстання було придушене з нечуваною жорстокістю. З відрубаних голів повстанців складали великі піраміди вздовж доріг та поблизу сіл. На довгі роки після цього країна занепала. Нікому було обробляти поля та сіяти рис. Великі міста, села і зрошувальні канали було зруйновано. У 220 р. останній китайський імператор династії Хань зрікся престолу. Китай було поділено на три частини. Починається період, який в історії названо «Три царства». З ним настав кінець історії стародавнього Китаю.


Кораблі Китайської імперії


Цивілізація Давнього Китаю


Перевір себе:

1. Що відбувалося в Китаї а Добу боротьби царств?

2. Чому імператора називали Сином Неба?

3. Які звичаї існували при дворі Імператора?

4. В якому році була утворена здина китайська держава?

5. Хто очолив імперію Цінь? Що зробив імператор, щоб легше було керувати державою?

6. З якою метою побудували Велику Китайську стіну?

7. Як винайшли компас?

8. Що вчені знайшли в гробниці імператора?

9. Чим правління династії Хань відрізнялося від правління династії Цінь?

10. Як закінчилося правління династії Хань?


Домашнє завдання:

1. Доведи, що і державне, і повсякденне життя в Китаї було пройняте відчуттям природи та її законів.

2. Як ти вважаєш, якою мірою легенда про загибель царства У відповідає дійсності, а в чому вона є гарною вигадкою?

3. Охарактеризуй імператора Цінь Шіхуанді як правителя і як людину. Що в його діях викликає твоє схвалення, а що — осуд?

4. Порівняй будівництво єгипетських пірамід і гробниці Цінь Шіхуанді.

5. Прочитай розповідь Історика Сима Цяня і скажи, про що свідчить незвичайне внутрішнє оздоблення гобниці?


Список використаних джерел:

1. Урок на тему: «Виникнення імперій у Давньому Китаї». Майструк В. П. учитель історії, м. Кіровоград.

2. О. І. Шалагінова, Б. Б. Шалагінов. Історія стародавнього світу 6 клас, 2009.

3. Вигасин А. А. История древнего Востока. Год издания: Издат.: Дрофа, 2006.

4. А. И. Каменев. История государственного и военного управления. Исторические уроки Древнего Востока и Китая. Издательство: Балашиха. ВТУ, 2006.

5. bibliotekar.ru


Відредаговано і надіслано Сичем Д. Д.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Всесвітня історія > Всесвітня історія 6 клас