KNOWLEDGE HYPERMARKET


Джаз і сучасна музика. Вокальні вправи, естрадна манера звукоутворення.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Музика>>Музика 8 клас.Повні уроки>> Музика:Джаз і сучасна музика. Вокальні вправи, естрадна манера звукоутворення.Повні уроки.   

Тип уроку

Комбінований

Мета

 • Дослідити явище музичної культури –сучасну музику та Джаз;
 • Дослідити напрямоки мистецтва, як систему певних музичних та ідейно-художніх ознак;

Задачі уроку

 • Ознайомити студентів з історією музичної культури 20 століття.
 • Розвинути художньо-історичне мислення учнів;
 • Показати соціально-політичну обумовленість музично-історичного руху;
 • Підвищення загальноосвітнього і культурного рівня.

Хід уроку

 • Вступне слово вчителя.
 • Вивчення нового матеріалу. Бесіда. Розповідь. Читання матеріалу класом. Перегляд відео та прослузовування музичних творів.  
 • Дискусія, робота по групам. Висновок по темі

Учень повинен знати

 • Окремі художні явища у соціокультурному просторі;
 • Досягнення видатних композиторів та їх місце в історії музики.

Учень повинен вміти

Вміти розбиратися в музичних стилях і в засобах музичної виразності.

Привітання вчителя, вступне слово, оголошення теми уроку (1-2 хв)

Короткий вступ. Пояснення цілі матеріалу, його значення в світовому надбанні.

ДжазДжаз.jpeg

Зародившись одного разу, стилі в музиці залишалися незмінними, в їх рамках тільки з'являлися нові течії, які і визначали їх розвиток. Саму велику історію налічує така музика, як джаз. Джаз почав з'являтися ще на початку минулого століття в Сполучених штатах Америки. Батьківщиною ж джазу можна вважати африканські країни. Саме колонізація Африки і перевіз на Американський континент безліч чорношкірих рабів і поклали початок цій течії в музиці. Джаз став своєрідною фольклорною музикою корінного африканського населення. І тільки значно пізніше на таку музику звернули увагу білошкірі американці. У 1917 році в Нью-Йорку була записана перша платівка, на якій звучала музика в стилі джаз. Ця подія і стало початком поширення джазу і постійних експериментів в області цієї музики. З розвитком джазу з'являються і перші колективи музикантів, які, озброївшись простими інструментами, вирішили підкорити публіку своєю грою. Джаз у більшості випадків грали на саксофонах в супроводі з роялем і ударними інструментами. Пізніше у джазових колективах з'являються і вокалісти, які могли своїм голосом відповідати всім змін в звучанні інструментів. Батьківщиною джазу по праву вважають Південь Америки, а якщо бути точніше, то місто Новий Орлеан. Однак, з розвитком джаз починає поширюватися по всій Америці, а також проникає і в інші країни, де доповнюється новими елементами традиціям.  

Луис Армстронг- Весь этот Джаз.jpeg

Луис Армстронг- Весь этот Джаз

Традиційний джаз починає розшаровуватися на окремі напрямки. З приходом нових музикантів до стилю джаз з'являється й інше віяння і мода на трохи змінену музику. У джаз то додається мелодійність і повільний темп, то знову музика прискорюється, набуваючи деякі риси інших популярних напрямків. Крім того, в різних країнах виникає власний стиль джазового виконання. Одне залишається незмінним - це імпровізація в джазі і гра з високими і низькими тонами.

Сучасна музика надає слухачам різного віку і поколінь всілякі музичні композиції. Сучасна музика поєднала в собі стилі та напрямки, які були відомі кілька десятиліть тому, з новими музичними течіями, які виникають майже кожного року. Музика раніше була відображенням епохи. Слова, які хотіли почути все, зливалися з певним ритмом і відбивалися у пісні. У деяких піснях звучала пропаганда, а в інших - протест, одні були наповнені любов'ю, а другі - сумом і невдоволенням. І кожен для себе визначав, що йому цікаво в даний момент.


При цьому одні мелодії звучали скрізь, а інші, щоб послухати, доводилося шукати. Музика сучасна дає своїм слухачам можливість насолоджуватися різноманітними мелодіями. У ній вже немає заборон і обмежень. Але, як і колись музика сучасна має свої відгалуження і напрями, яких дотримуються музиканти і композитори, слухачі і продюсери. Відбувається тільки своєрідна переоцінка і змішання. Навіть класика вже звучить інакше. Не здає своїх позицій сучасна класична музика. Поряд з традиційними мелодіями, написаними іменитими майстрами в різні історичні періоди, відбувається створення унікальних творів. Сучасна класична музика, використовуючи живі інструментальні оркестри, починає все більше популяризується. При цьому така музика не втрачає своєї гідності й чарівності. З початком епохи індійського кіно, яке поступово почало підкорювати і телеглядачів нашої країни, виникає мода і на музику цієї країни. Сучасна індійська музика вже зараз займає чільні позиції серед мелодій інших країна. До того ж сучасна індійська музика відрізняється особливим колоритом, традиційністю цієї азіатської держави. А те, що не зрозуміло чи невідомо, притягує ще більше. Адже індійська музика - це характер, в одній пісні композитор і поет можуть повідати історію життя, показати почуття і переживання героїв. Всі нові сюрпризи підносить і сучасна зарубіжна музика, яка давно стала еталоном для композиторів інших країн. Саме сучасна зарубіжна музика визначає моду на твори цього виду мистецтва, перетворюючи виконання композицій у бізнес, що приносить непогані доходи.

Рок

Beatles.jpeg

Перші кроки рок-музики

Музика завжди прагне відобразити сучасну їй дійсність. Настрій людей музиканти і композитори вкладають в музичні твори, які є своєрідним доповненням до культури і мистецтва. Крім того, музика може впливати і на ставлення людини до суспільства. Саме в такому руслі в середині п'ятдесятих років минулого століття виник рок. На даному етапі музичного розвитку рок музика є однією з найбільш популярних і різнобічних. Рок музика нараховує безліч стилів і напрямів, які виникали практично кожне десятиліття, починаючи із зародження самого рок течії.

The rolling stones wallpaper.jpeg

Rolling Stones


Така музика має свої особливі атрибути, притаманні лише їй. Крім того, рок музика об'єднує в своєму понятті величезна кількість жанрів, які стали філософією життя поколінь. Саме поняття рок у перекладі з англійської мови означає слово «качати». Це означає, що рок музика представляє такий напрямок, в основі якого знаходиться особливий ритм, що створюють погойдують, не тільки тіла, а й душі. Одного разу з'явившись, рок музика стала сенсом життя для багатьох людей.Рок музика об'єднувала молодь, яка втомилася від класичних музичних традицій і від того, що їй нав'язували державою. Молоді люди вимагали більшого, вони хотіли свободи. Рок музика дала все це їм. Рок музиканти своїми текстами, нестандартними музичними композиціями, які тільки лякали старше покоління, показала вихід до необмеженої свободи. І за рок музикою пішла численна юрба.Деякі ж жанри рок музики стали основою при створенні нових культурних і молодіжних течій.

Субкультури будувалися на основі певних музичних пристрастей, наслідуючи своїх кумирів не тільки у трактуванні життєвих принципів, але і в манері одягатися. Вперше рок музика з'явилася в англомовних країнах. Рок рух розпочався в Америці з створення рок-н-ролу, а пізніше перемістилося до Англії. Прабатьком року став блюз. Зароджуючись як афроамериканське рух, рок незабаром охопив багато країн. Головним атрибутом рок музики стали музиканти, які могли не тільки виконувати пісні, але й самі їх писали. А інструментом, символом рок музики, була електрична гітара. Як правило, рок музику грав не один виконавець, а колектив, до складу якого входили вокаліст, гітаристи, клавішник і барабанщик. При цьому рок музика не соромилася поєднувати в собі інші напрямки, створюючи при цьому унікальні стилі.

РепПліч-о-пліч з розвитком музики в стилі рок, починають проявлятися й інші музичні течії, які набувають величезну популярність. Так у шістдесяті роки минулого століття в Сполучених штатах Америки виникає альтернативне року напрям у музиці - реп. Привіз у Нью-Йорк реп ді-джей з Ямайки, який під час своїх виступів міг швидко придумувати рими і розповідати про те, що бачив на даний момент. На подив така традиція виконання музичних творів була швидко підхоплена саме афроамериканцями, які бачили в цьому елемент своєї культури. Адже мистецтво репу відомо ще з давніх часів, коли африканське населення мало створювати собі акомпанемент за допомогою барабанів, під які і виконувалася музика. В африканських кварталах Америки молодь і так виконувала такі пісні, проте, тільки ямайський ді-джей виніс таку манеру виконання на сцену.

Хіп хоп

У 80-ті роки починається особливий розквіт хіп хопу. Практично кожен рік придумуються нові ходи і способи відображення світу за допомогою такої музики. Однак, реп так і залишається музикою чорношкірих. А значить, що американські негри починають розповідати всьому світові про свої проблеми і про утиск їх з боку держави. Такий правдою життя дуже не задоволені влади і біле населення країни. Незважаючи на це, реп продовжує набирати популярність. Усередині цього напряму створюються окремі стилі.Деякі музиканти вносять в реп ліричні і мелодичні нотки. Інші пропагують жорстокість і насильство, внаслідок чого з'являється гангстерський реп. Крім того, в хіп хопі починають використовувати не тільки традиційне музичний супровід, але і електронну музику, під яку записують свої сингли. Музиканти-репери створюють і власний образ з широкими ланцюгами, широкої спортивним одягом, якому починають наслідувати та прихильники цього музичного напрямку.

Попса

З'явившись в 80х роках, попса досить швидко набирала обороти і ставала популярною серед населення, які були готові платити великі гроші тільки для того, щоб побачити або почути свого кумира. Попса з'явилася в той час, коли традиційна естрадна музика стала застарівати. З проникненням в Радянський союз нових музичних напрямків і стилів у населення з'являється потреба слухати абсолютно іншу музику. Вже вокально-інструментальні ансамблі не користуються великою популярністю, їх у свою чергу починають витісняти нові колективи, які не лише співають зі сцени, але й здатні розважити публіку. Так зароджувалася популярна музика. Дати чітке визначення попсі, виділити якісь її особливості досить важко. Адже вокал співака може бути хорошим. І тексти пісень відрізнятися своєю якістю.

Однак, ми все одно відносимо ці пісні до розряду попси. Вся справа в тому, що популярна музика представляє собою своєрідний конвеєр. Для того, щоб стати відомим і популярним молодим артистам доводиться працювати не тільки над своїми піснями чи голосом, а й над собою. При цьому дуже багато коштів вкладається в так звану розкрутку артиста. Скандальні історії або вигадана біографія в цьому випадку працюють тільки на його популярність і популярність, а значить, приносять дохід самому артистові і його продюсерам. Продюсери бачать в попсі досить легкий і швидкий спосіб отримати багато грошей, практично мало вкладаючи в артиста. Головне, створити правильний проект, який був би цікавий публіці. Найчастіше, попса розрахована на певне коло людей. Хлопчачі групи з'являються, що підкорити серця дівчаток-підлітків, готових платити та обожнюю своїх кумирів. Ефектні напівголі дівчата, що співають солодкими голосами, надають вплив на протилежну стать.

Музична історія досить широка і різноманітна. Змінювалися покоління, на зміну одним музикантами приходили інші, удосконалювалися і ускладнювалися інструменти. Змінювалася і сама музика. З часом музика вже не тільки призначалася для розваги, як естрадна, або для насолоди, як класика. Нові течії виводили музику на зовсім інший рівень, де мелодія ставала філософією. У відповідність з музикою навіть почали створюватися молодіжні субкультури, які вибирали певний тип чи стиль в музичному світі. Крім того, зараз музика стала вже суворо розмежовуватись. З'явилася найбільш краща музика для світських заходів, для виставок і презентацій. Зовсім інша музика служила акомпанементом у клубних закладах або на молодіжних вечірках.

Клубна музика

Велика увага останнім часом приділяється розвитку клубної музики. Можна сказати, що зародженням клубної музики стали виступи різноманітних артистів у ресторанах та інших закладах, куди люди приходили відпочити чи поїсти. Для цього достатньо було простого набору інструментів і вокаліста, який би виконував пісні перед ресторанної публікою. Все це працювало на популярність ресторану або іншого закладу. Але поступово і така клубна музика почала зазнавати зміни. З популярністю індустрії розваги, багато бізнесменів вкладають гроші у відкриття клубів і дискотек, розрахованих, головним чином, на молодь. Для того, щоб заклад постійно відвідували люди, власники стали використовувати певну музику.Клубна музика відрізняється швидким темпом та ритмічністю. Під клубну музику можна легко рухатися і не важливо, які у людини танцювальні здібності. Клубна музика прийде енергію. Спочатку для створення клубної музики використовувався набір з трьох інструментів.


Музикантам необхідна була гітара, синтезатор, який би відтворював різноманітні звуки і доповнював інші інструменти, і барабанна установка. Поступово такий набір музичних інструментів почав замінюватися комп'ютерними приладами, на які можна було записувати будь-яку музику, а потім її відтворювати в клубі. Це не вимагало великих зусиль від музикантів.Головне було правильно підібрати музику і чергувати композиції.

Клубная музыка3.jpeg

Так з'явилися ді-джеї або керівники дискотек і клубної музики. У музично-естетичному вихованні важливу роль має вокальне мистецтво. Спів сприяє фізичному розвитку дитини і несе в собі великий виховний потенціал. Керівник вокального гуртка спрямовує свою діяльність на розвиток у своїх вихованців голосу, слуху, творчого мислення, артистизму та обов'язково пам'ятає про гігієну та охорону дитячого голосу. Найімовірніше, що до вокального гуртка оздоровчого закладу прийдуть діти, які мають досвід занять цим видом мистецтва, а можливо, і участі у концертах. Тому завданням керівника є підбір репертуару відповідно до технічних, артистичних і вікових можливостей виконавців, а також пов'язаний з їх участю у різних заходах, які будуть проводитись у оздоровчому закладі. Заняття можуть проводитись як із солістами, так і з ансамблем. Для плідних занять потрібно відповідне приміщення з добре настроєним інструментом.

Класифікація співацьких голосів

Керівник розповідає дітям, що у залежності від висоти голосу утворюються співацькі голоси. Дитячі співацькі голоси; сопрано (у хлопців-дискант) і альт. Пройшовши мутаційний період, голоси "дорослішають" і вже поділяються на 6 основних груп. Чоловічі - тенор, баритон, бас. Жіночі- контральто; мецо-сопрано, сопрано.

Гігієна і охорона голосу, дихання у співі

Singing.jpeg

Учасникам гуртка слід нагадати, що гігієна голосу є складовою загальної гігієни людини, тому дуже важливо дотримуватися режиму дня, загартовувати і зміцнювати свій організм, правильно харчуватись. Необхідно акцентувати увагу дітей на диханні у процесі співу, бо його роль є визначальною. Правильно організоване дихання є запорукою розвитку вокальних можливостей виконавця. Розповідаючи про дихання треба обов'язково розповісти про його роль взагалі в житті людини і, зокрема, важливість правильно організованого дихання у співі, що впливає на вокальну техніку співака та якість виконання вокальних творів. Пам'ятаючи про вікові особливості розвитку співацького голосу, керівник повинен дуже уважно і обережно ставитися до дитячих і юнацьких голосів і дбати про їх охорону і збереження.

Вплив шкідливих звичок на голосовий апарат

Слід нагадати що шкідливі звички мають негативний вплив на весь організм, в тому числі й на голосовий апарат. Дуже важливо правильно харчуватись, не вживати гострих страв, надмірно холодну і гарячу їжу та не зловживати їжею. Потрібно зосередити увагу на шкідливості алкоголю, тютюнокуріння.

Поради до практичних занять

Перед тим, як виконавець почне розучувати пісню, необхідно розігріти голосовий апарат. З цією метою слід вивчити легкі і невеликі вокальні вправи. Приступаючи до підбору репертуару, керівник повинен визначити діапазон виконавця, його фізичні і артистичні можливості, а також по можливості врахувати його побажання. До репертуару також повинні бути включені пісні, які необхідні для участі у різних загальнотабірних заходах. Спочатку проводиться робота з вивчення мелодії і тексту пісні і лише після того, як вони вивчені, вона продовжується над втіленням змісту, образу. Дуже важливою є репетиційна діяльність перед концертним виступом, на якій необхідно продовжувати відпрацьовувати всі моменти, що пов'язані з успішним виступом, який буде запорукою подальшого бажання займатися вокальним мистецтвом і надалі.

Список використаної літератури

 • Урок на тему "Джаз і сучасна музика. Вокальні вправи, естрадна манера звукоутворення" учителя музичної школи № 1 Козубської В.М. з м. Луцька Волинська область
 • Урок на тему "Джаз і сучасна музика. Вокальні вправи, естрадна манера звукоутворення" учителя музичної літератури та сольфеджіо музичної школи № 1 Парфенюк А.М. з м.Луцька Волинська область
 • Методичні вказівки по проведенню уроку учителя Ширкової Світлани Анатоліївни
 • Кривцун О. Эстетика : учебник для гуманит. вузов и факультетов / О. Кривцун. – М. : Аспект Пресс, 2003. – 447 с.
 • Холопова В.Н. Три стороны музыкального содержания / В.Н. Холопова // Музыкальное содержание: наука и педагогика : материалы Первой Рос. науч.-практ. конф. (4 – 5 декабря 2000 г., г. Москва). – М. – Уфа : РИЦ УГИИ, 2002. – С. 55 – 76.
 • Фольк-рок,етно-рок: наше все в сучасній музиці. Наконечний Сергій
 • В. Писигин. Очерки об англо-американской музыке пятидесятых и шестидесятых годов ХХвека.Том 2. – Эпицентр, Москва,2004.
 • С.Коротков.История современной музики.К,2006.
 • Сучасна музика/Гордійчук.М.М. – Вип.1,К. – 2003 -335 с.
 • youtube. com

Над уроком працювали: учитель Козубська В.М., учитель Парфенюк А.М., дипломований спеціаліст Муха О.МПоставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Музика