Гіпермаркет Знань>>Фізика і астрономія>>Фізика 7 клас. Повні уроки>>Фізика: Земне тяжiння. Електризацiя тiл. Взаємодiя заряджених тiл. Взаємодiя магнiтiв. Сила — мiра взаємодiї. Енергiя.
Між двома точковими тілами діє сила притягання, прямо пропорційна добутку їхніх мас й обернено пропорційному квадрату відстані між ними. Передбачається, що гравітаційна взаємодія обумовлюється якимись елементарними частками - гравітонами, існування яких до теперішнього часу експериментально не підтверджений.
Електромагнітна взаємодія пов'язане з електричними й магнітними полями. Електричне поле виникає при наявності електричних зарядів, а магнітне поле - при їхньому русі. У природі існують як позитивні, так і негативні заряди, що й визначає характер електромагнітної взаємодії (притягання або відштовхування). Сильна й слабка взаємодія описує деякі види ядерних процесів. Звичайно для кількісного аналізу перерахованих взаємодій використають дві характеристики: безрозмірну константу взаємодії, що визначає величину взаємодії, і радіус дії. Розглянемо види взаємодії на конкретних прикладах Сила земного притягання, або гравітація, утримує Місяць на орбіті, а атмосферу - поблизу земної поверхні. Через обертання Землі й дії відцентрової сили гравітація на її поверхні трохи зменшується. Силоміць земного притягання обумовлене прискорення вільного падіння предметів, величина якого становить приблизно 9,8 м/с2. Неоднорідність земної поверхні визначає розходження гравітації в різних районах. І все-таки: чому тіла падають? Можна сказати, внаслідок гравітації або земного притягання. Адже слово «гравітація» латинського походження й означає «важкий» або «вагомий». Можна сказати, що тіла падають тому, що вони важать. Але тоді чому тіла важать? І відповісти можна так: тому, що Земля притягає їх. І, дійсно, усі знають, що Земля притягає тіла, тому, що вони падають. Так, фізика не дає пояснення тяжінню, Земля притягає тіла тому, що так улаштовано природу. Однак, фізика може повідомити багато цікавого й корисного про земне тяжіння. Исаак Ньютон (1643-1727) вивчив рух небесних тіл - планет і Місяця. Його не раз цікавила природа сили, що повинна діяти на Місяць, щоб при русі навколо землі вона втримувалася на майже круговій орбіті. Ньютон також замислювався над незв'язаної, здавалося б, із цим проблемою гравітації. Оскільки падаючі тіла прискорюються, Ньютон уклав, що на них діє сила, яку можна назвати силою тяжіння або гравітації. Але що викликає цю силу тяжіння? Адже якщо на тіло діє сила, значить вона викликається з боку якого-небудь іншого тіла. Будь-яке тіло на поверхні Землі випробовує дію цієї сили тяжіння, і де б тіло ні перебувало, сила, що діє на нього спрямована до центра Землі. Ньютон уклав, що сама Земля створює силу тяжіння, що діє на тіла, перебувають на її поверхні. Історія відкриття Ньютоном закону всесвітнього тяжіння досить відома. По легенді, Ньютон сидів у своєму саду й звернув увагу на падаюче з дерева яблуко.
Взаємне притягання двох тіл убуває в міру їхнього видалення друг від друга. Подумки проробимо такий досвід: будемо вимірювати силу, з якої Земля притягає яке-небудь тіло, наприклад, пудову гирю. Перший досвід нехай відповідає таким умовам, коли гиря поміщена на дуже великій відстані від Землі. У цих умовах сила притягання (яку можна вимірювати за допомогою самих звичайних пружинних ваг) практично буде дорівнює нулю. У міру наближення до Землі з'явиться й буде поступово зростати взаємне притягання, і, нарешті, коли гиря виявиться на поверхні Землі стрілка пружинних ваг зупиниться на розподілі «20 кілограмів», оскільки те, що ми називаємо вагою, відволікаючись від обертання землі, є ні що інше, як сила, з якої Земля притягає тіла, розташовані на її поверхні(див. нижче). Якщо ж продовжити експеримент й опустити гирю в глибоку шахту, це зменшить діючу на гирю силу. Це видно хоча б з того, що якщо гирю помістити в центр землі, притягання з всіх сторін взаємно зрівноважиться й стрілка пружинних ваг зупиниться точно на нулі. Другий вид взаємодії - електричне Электричний заряд - це пов'язане з тілом властивість, що дозволяє йому бути джерелом електричного поля й брати участь в електромагнітних взаємодіях.
Ще в далекій давнині було відомо, що янтар, потертий об вовну, притягає легкі предмети. А вже наприкінці XVI століття англійський лікар Вільям Гильберт назвав тіла, здатні після натирання притягати легкі предмети, наелектризованими. В 1729 році Шарль Дюфе встановив, що існує два роди зарядів. Один утвориться при терті скла об шовк, а іншої - смоли об вовну. Тому Дюфе назвав заряди «скляним» й «смоляним». Поняття про позитивний і негативний заряд увів Бенджамин Франклін. На початку XX століття американський фізик Роберт Милликен досвідченим шляхом показав, що електричний заряд дискретний, тобто заряд будь-якого тіла становить ціле кратне від елементарного електричного заряду Найпростіше й повсякденне явище, у якому виявляється факт існування в природі електричних зарядів, - це електризація тіл при зіткненні.
Файл:Den 7 9 5.gif
Здатність електричних зарядів як до взаємного притягання, так і до взаємного відштовхуванню порозумівається припущенням про існування двох різних видів зарядів. Один вид електричного заряду називають позитивним, а іншої - негативним. Різнойменно заряджені тіла притягаються, а однойменно заряджені - відштовхуються друг від друга.
Для виявлення й виміру електричних зарядів застосовується електроскоп, що складається з металевого стрижня - електрода й підвішених до нього двох листочків фольги. При дотику до електрода зарядженим предметом заряди стікають через електрод на листочки фольги, листочки виявляються однойменно зарядженими й тому відхиляються друг від друга.
Також може застосовуватися електрометр, що складається з металевого стрижня й стрілки, що може обертатися навколо горизонтальної осі. При зіткненні зарядженого тіла зі стрижнем електрометра електричні заряди розподіляються по стрижні й стрілці, і сили відштовхування, що діють між однойменними зарядами на стрижні й стрілці, викликають її поворот. Найпростіший електроскоп можна виготовити з фольги Магнітна взаємодія.
Що змушує деякі метали притягатися до магніту? Чому магніт притягає не всі метали? Чому одна сторона магніту притягає, а інша відштовхує метал? І що робить неодимові метали такими міцними? Для того щоб відповісти на всі ці питання, необхідно спочатку дати визначення самому магніту й зрозуміти його принцип. Магніти - це тіла, що володіють здатністю притягати залізні й сталеві предмети й відштовхувати деякі інші завдяки дії свого магнітного поля. Силові лінії магнітного поля проходять із південного полюса магніту, а виходять із північного полюса.
У перерахованих прикладах основною характеристикою взаемодії є сила Сила - векторна фізична величина, що є заходом механічного впливу на дане тіло інших тіл, а також полів. Прикладена до масивного тіла сила є причиною зміни його швидкості або виникнення в ньому деформацій.
2. Коршак Є. В., Ляшенко О. І., Савченко В.Ф. Фізика 7 клас: Підруч. для для загальноосвітніх навч. закл. - Ірпінь: Перун, 2002. 3. Сергеев А. В. Наблюдения учащихся при изучении физики на первой ступени обучения: Пособие для учителей. - К.: Рад. шк., 1987. 4. В.Г. Разумовский, Л.С. Хижнякова. Современный урок физики в средней школе. – М.: Просвещение, 1983. 5.Энциклопедический словарь юного физика. Отредактировано и выслано Борисенко И. Г.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: