KNOWLEDGE HYPERMARKET


Значення грибів і лишайників у природі та житті людини. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 7 клас. Повні уроки >> Біологія: Значення грибів і лишайників у природі та житті людини. Повні уроки

Содержание

Тема

  • Значення грибів і лишайників у природі та житті людини. Повні уроки

Мета уроку

  • Розповісти про коритсь та шкоду грибів та лишайників для природи та людини.

Задачі уроку

  • Донести,  що гриби та лишайники невідємна частина природи.
  • Розповісти, як гриби та лишайники служать людини.

План уроку

1. Значення грибів для людини та природи.

2. Значення лишайників для людини та природи.

Значення грибів для людини та природи

Більше 100 тис. видів представлені царство грибів на нашій планеті. Ці позбавлені хлорофілу мікроорганізми з'явилися дуже давно. Залишки грибів, що нагадують сучасний вигляд, виявлені в прадавніх геологічних пластах, що відносяться до мезозойської ери (185-70 млн. років назад). Будучи гетеротрофними організмами і живлячись на різних субстратах рослинного і тваринного походження, вони широко поширені в природі і утворили різні екологічні групи.

Детальніше про значення грибів ви дізнаєтесь, переглянувши відео 1.


Відео 1. Значення грибів. 

Грунтові гриби беруть участь в утворенні гумусу і впливають на родючість полів. Серед них зустрічаються хижаки, що полюють за дрібними круглими черв'яками - нематодами, і шкідники промислових виробів з паперу і металу. Знищуючи органічні залишки в грунті, вони грають роль "санітарів" разом з бактеріями. У той же самий час гриби-ксилофити ушкоджують деревину і здорові рослин, паразитують на різних субстратах (відео 2).Відео 2. Гриби - паразити.

Незважаючи на різноманітність форм, місць існування і біологічні відмінності, у цих мікроорганізмів досить багато загальних рис. Вегетативне тіло грибів представлене нитками (гіфами), що галузяться, називається грибницею або міцелієм (мал. 1). У більшості грибів міцелій багатоклітинний, у простих він буває безклітинним.

Міцелій у природі


Мал. 1 Міцелій у природі.

Оболонка клітин вищих грибів складається з полісахариду - целюлози, хітиноподібних речовин, а також ліпідів, білків і поліфосфатів. Під оболонкою знаходиться цитоплазматична мембрана, що обмежує цитоплазму клітини. Це місце дії "біохімічної фабрики", яка представлена мітохондріями - постачальниками молекул АТФ і лізосомами з набором протеолітичних ферментів, що розщеплюють білки. Цитоплазма складається з не пов'язаних з органелами ферментів і вуглеводів, ліпідів і амінокислот. Доросла клітина містить також одну або декілька вакуолей - комори запасних поживних речовин : глікогену і ліпідів, волютина і жирних кислот. Окрім перерахованих органел, клітина містить ще одне або декілька ядер, оточених подвійною мембраною.

Продукуючи в процесі життєдіяльності, цілий ряд біологічно активних речовин, багато видів грибів приносять людині чималу користь. Широке застосування отримали протеолітичні і амілолітичні ферменти в харчовій промисловості і медицині. Наприклад, для отримання освітлених фруктових соків використовують пектиназу, а целюлаза використовується при приготуванні кормових концентратів і утилізації макулатури. Мікроскопічні гриби також є виробниками ряду вітамінів. Наприклад, паразити бавовника і деяких інших видів рослин роблять вітамін В2 (рибофлавін), необхідний для нормального росту тварин і людини. Вітамін В12 (ціанкобаламін) використовується для боротьби анемією.

Його роблять деякі види актиноміцетів. Дріжджові гриби (мал. 2) є хорошими продуцентами вітаміну Н(біотваней) і вітаміну О, який отримують опроміненням ультрафіолетовими променями ергостерину - продукту життєдіяльності цих мікроорганізмів. Плісневі гриби (мал. 3) стали основними постачальниками пеніциліну, що відкрив еру антибіотиків в медицині. Детальніше про видобування антибіотиків ви дізнаєтесь з відео 3.


Відео 3. Видобування антибіотиків.

Окрім перерахованих біомолекул, царство грибів служить джерелом деяких незамінних для живлення людини і тваринних амінокислот, наприклад лізину. У виноградарстві і садівництві застосовують гормони росту рослин - гибберелліни; у медицині - псилобіцин і деякі алкалоїди, а в харчовій промисловості - лимонну кислоту. Усі ці речовини учені навчилися отримувати з різних видів грибів.

Дріжджі під електронним мікроскопом


Мал. 2 Дріжджі під електронним мікроскопом.

Плісняві гриби


Мал. 3 Плісняві гриби.

Значення лишайників для людини та природи

Будучи однією з основних надгрунтових рослин тундрової зони, деякі лишайники (кладонії і цетрарії) є головною кормовою рослиною для північних оленів. Олені мають здатність відчувати запах лишайників і крізь сніговий покрив, з-під якого вони їх дістають, розгрібаючи сніг копитами. При годуванні олені скуштують лише верхівки кущиків кладоній (мал. 4) і цетрарій (мал. 5), і лишайники продовжують свій ріст. Проте ростуть вони повільно, і для відновлення пасовищ вимагається від 10 до 30 років. Тому в оленярських господарствах Півночі ведеться планове використання лишайникових пасовищ з урахуванням їх відновлення. Лишайники використовують в їжу і інші тварини; наприклад, свині і вівці охоче поїдають кладонію листувату, кладонію оленевидную і ін.

[[Файл:Gri113.jpg|320px|Кладонія]


Мал. 4 Кладонія.

Цетрарія


Мал. 5 Цетрарія.

В результаті взаємодії гриба і водорості, що становлять організм лишайника, утворюються специфічні речовини, які в природі ніде більше не зустрічаються. Це так звані лишайникові речовини, або лишайникові кислоти. 

 Деякі з цих кислот мають антибіотичну дію, наприклад уснинова кислота, що утворюється 70 видами лишайників. Це сильний антибіотик, який під назвою "бінан" введений в медичну практику для лікування деяких захворювань і рекомендований до застосування у ветеринарії.

Деякі лишайникові речовини діють як стимулятори, що піднімають тонус організму. На цьому засновано використання в народній медицині відварів цетрарії ісландської ("ісландський мох"). До її складу входить параліхестеринова кислота, що має тонізуючу дію. 

 З широко поширеного лишайника евернія сливова ("дубовий мох") витягнута речовина резиноїд, що має ароматичні властивості і є хорошим закріплювачем аромату. Цей препарат замінює відповідну імпортну сировину для парфюмерної промисловості. Цей же лишайник і рідше інший вид - застосовувалися в країнах Північної Африки для ароматизації хліба.

В наші дні, коли актуальною проблемою стала боротьба із забрудненням довкілля, лишайники можуть послужити людині ще одну службу. Багато видів лишайників - хороші індикатори міри забрудненості повітря. Поблизу великих промислових міст вони ростуть погано і поступово вимирають. Так, дуже чутливі до забруднення повітря накипні лишайники охролехія двостатева і леканора опуклоплодна, що ростуть зазвичай на корі дерев і голій деревині. Розроблені шкали і прості математичні формули для визначення міри забрудненості повітря на основі наявності або відсутності певних лишайникових угрупувань. Тому разом з лікарями-гігієністами і хіміками, що займаються оцінкою чистоти повітря в містах і промислових районах, тепер часто працюють і ліхенологи.


Контролюючий блок

1 Чим можуть нашкодити гриби людині?

2 Як гриби рятують людям життя?

3 Для кого слугують кормом лишайники?

4 Яку користь приносять лишайники в екології?Список літератури

1. Урок на тему "Общая характеристика лишайников" автор Ковтун Т. П.

2. М.М. Мусієнко, П.С. Славний, П.Г. Балан, Біологія, 7 клас

3. Тимонин А.К. Ботаника. Том 4. Систематика высших растений. Книга 2     Учебник для студ. высш. учеб. заведений. Издательский центр "Академия". 2009. -- 352 с.

4. Ботаника.   Андреева И.И., Родман Л.С.    2 - е изд., перераб. и доп. - М.: КолосС, 2002. - 488 с.

5. Биология. Современная иллюстрированная энциклопедия    л. ред. Горкин А. П. - М.: Росмэн-Пресс, 2006. - 560 с. (Серия: Современная иллюстрированная энциклопедия.)Відредаговано та надіслано Кравчук Я.
Над уроком працювали

Кравчук Я. Л.

Борисенко І. Н.

Ковтун Т. П.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на <a href="http://xvatit.com/forum/">Образовательном форуме</a>, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав <a href="http://xvatit.com/club/blogs/">блог,</a> Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. <a href="http://xvatit.com/school/guild/">Гильдия Лидеров Образования</a> открывает двери для специалистов&nbsp; высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. <a _fcknotitle="true" href="Category:Біологія_7_клас">Біологія_7_клас</a>