KNOWLEDGE HYPERMARKET


З чого починається дружба.

Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 5 клас>>З чого починається дружба.

З чого починається дружба

Олеся та Богдан добре навчилися допомагати одне одному виконувати домашні завдання. Однак не завжди вони уникають суперечок. Ось і цього разу, здається, не обійшлося без непорозумінь.


-    Не крутися, як дзиґа, Олесю, бо не будеш схожа на себе на моєму малюнкові.
-    А ти, Богдане, не затуляй себе аркушем паперу, бо ж учителька казала, що за нашими портретами учні класу мають упізнати, кого саме описано.


-    Чекай, чекай, Олесю, - ти ж казала, що домашнє завдання - портрет друга, а тепер говориш «опис».
-    Це те саме... - мовила Олеся та раптом замислилася: те, що вона могла б розповісти про Богданка не дуже збігалося з тим, як вона його намалювала...


Завдання 1
Як ви гадаєте, друзів «вибирають» чи «знаходять»? Чому людині потрібні друзі? Що є найважливішим у дружбі?

І. Кого ми називаємо другом
Завдання 2
Зрозуміти відповідь на запитання, винесене в заголовок, вам допоможе гра. Позмагайтеся, хто більше за 1 хв добере дієслів, щоб закінчити речення. Црузі можуть разом...
Запишіть речення переможця, доповніть його так, щоб дієслова не повторювалися.


Ви переконалися, що друзями є ті, хто може разом робити найрізноманітніші справи, розважатися й відпочивати. Та найголовніше - друзі довіряють одне одному, діляться своїми думки, мріями, таємницями, тобто покладаються одне на одного.
Тож друзів пов'язують не лише спільні справи, а й почуття щирості, довіри.


Довіра - ставлення до кого-небудь, яке виникає на основі віри в чиюсь правоту, чесність, щирість тощо.


Завдання 3
Прочитайте висловлювання про дружбу українського мислителя Григорія Сковороди. Чи погоджуєтеся ви з філософом? Доберіть приклади зі свого життя до кожного з його міркувань. Обміняйтеся своїми думками з іншою парою.


Подібно до того, як купці вживають застережних заходів, щоб під виглядом хороших не купити поганих і зіпсованих товарів, так і нам греба найретельніше дбати про те, щоб, обираючи друзів, цю найліпшу окрасу життя, більше того - неоціненний скарб, по недбальству не натрапити на щось підроблене і несправжнє, що називається підлесником, і не одержати, за прислів'ям, замість чистого золота... підробку з міді або замість скарбів - вугілля.
Перша відмінна ознака підлесника - мінливість і непостійність: він не може довго йти за одним і тим же і триматись одного й того ж правила, але, подібно до мавпи, наслідує інших доти, доки не одержить того, чого домагався.
...І справді, для повної та істинної дружби, яка єдина найбільше зм'якшує прикрощі життя і навіть оживляє людей, потрібна не лише прекрасна доброчесність і подібність не самих тільки душ, але й занять. І саме з цієї причини справжніми моїми друзями багато хто не може бути, бо вони не вивчали наук або ж якщо і вивчали, то такі науки, які чужі моїм розумовим нахилам, хоч у всьому іншому вони й подібні до мене.


Подібно до того, як музичний інструмент, якщо ми його слухаємо здалеку, здається для нашого слуху приємнішим, так бесіда з відсутнім другом звичайно буває набагато приємнішою, ніж з присутнім.


Що таке дружба? Чому і як, на вашу думку, вона виникає? Які якості найцінніші в дружбі?


2. Що означає «вміти дружити» і за що ми цінуємо своїх друзів
Завдання 4
Дружба завжди виникає із взаємної симпатії. Наприклад, у малят така симпатія часто виявляється в бажанні поділитися солодощами. Те, що ви, п'ятикласники, даєте собі раду в ситуації, коли треба розділити яблуко чи тістечко, цілком зрозуміло. А чи вмієте ви ділитися увагою? Щоб перевірити це, пограйте в гру «Малюємо разом».
Об'єднайтеся в групи по 5-6 осіб. За правилами, кожен учасник малює олівцем лише одного кольору. Розподіліть між собою олівці. Оберіть тему малюнка й малюйте разом упродовж 5 хвилин.


Коли роботу виконано, подивіться, чи однаково представлені на малюнку кольори вашої групи. Якщо так - ви умієте ділитися почуттями! Відтак - умієте дружити.


Завдання 5
Прочитайте вголос три фрагменти зі шкільних творів про дружбу:
1.    «Друг - це той, кому можна розказати про себе все-все. Він зрозуміє і не осудить, нікому не перекаже».
2.    «Друг у людини буває один-єдиний. Це той, заради кого людина може забути саму себе».
3.    «Якщо в людини багато друзів - це добра людина. Оскільки в дружбі, як і в любові, не можна тільки брати, не віддаючи. А якщо в людини вистачає серця, щоб віддати його багатьом людям, - значить вона добра».
Обміркуйте всім класом: яка з наведених думок здається вам найбільш слушною.


Завдання 6
Прочитайте уривок з повісті-казки Антуана де Сент-Екзюпері «Маленький принц». Поясніть, що означає вислів «Ми відповідальні за тих, кого приручаємо». Які риси, по-вашому, треба мати, щоб самому бути гарним другом іншим?
-    Добридень, - сказав лис.
-    Хто ти? - спитав маленький принц. - Ти такий гарний...
Я лис, відповів той.
Пограйся зі мною, попросив маленький принц. Мені так сумно...
- Я не можу з тобою гратися, - відказав лис. - Я не приручений.
- О, вибач, - мовив маленький принц. І, подумавши, додав: - А що означає приручити?
- Це давно забуте поняття, відповів лис. Воно означає прихилити до себе...
-    Прихилити до себе?
-    Так, - відповів лис. - Ти для мене поки що тільки маленький хлопчик, такий же, як сто іисяч інших. І ти мені не потрібен. І я тобі теж не потрібен. Я дпя тебе тільки лис, такий же, як сто тисяч інших лисів. Але якщо ти мене приручиш, ми станемо потрібні один одному. Ти будеш для мене єдиний у цілому світі. І я буду для тебе єдиний у цілому світі...
-    Я вже трохи розумію, - озвався маленький принц.


-    Моє життя дуже одноманітне, - зітхнув лис. - Я полюю на курей, а люди полюють на мене. Усі кури однакові. І люди всі однакові. І мені трохи нудно. Але якщо ти мене приручиш, моє життя буде ніби сонцем осяяне. Я знатиму твою ходу і розрізнятиму її серед усіх інших. Почувши чиїсь кроки, я ховаюся в нору. Твоя ж хода, як музика, викличе мене з нори. А потім - дивись! Бачиш, он гам, на полях, достигає пшениця? Я не їм хліба. Мені зерно ні до чого. Пшеничні лани не ваблять мене. І це сумно! Але в тебе волосся наче золоте. І це буде чудово, якщо ти мене приручиш! Золоті хліба нагадуватимуть мені тебе. І я полюблю шелест колосся під подихом вітру...
Лис замовк і довго дивився на маленького принца.


-    Будь ласка... приручи мене! - попросив він знову.
-    Я б з радістю, - відповів маленький принц, - але в мене мало часу. Мені ще треба знайти друзів і пізнати багато всяких речей.
-    Пізнати можна тільки те, що приручиш, - сказав лис. - У людей вже немає часу щось пізнавати. Вони купують готові речі у торгівців. Але ж немає таких торгівців, що продавали б друзів, і тому люди не мають друзів. Як хочеш мати друга - приручи мене!
-    А що дпя цього треба зробити? - спитав маленький принц.
-    Треба бути дуже терплячим, - відповів лис. - Спочатку ти сядеш трохи далі від мене на траву, ось так. Я краєм ока поглядатиму на тебе, дивитимусь, а ти нічого не казатимеш. Але кожен день ти сідатимеш трохи ближче...
Другого дня маленький принц прийшов знову.


-    Краще, якби ти приходив в один і той самий час, - сказав лис. -Якщо ти прийдеш, наприклад, о четвертій годині дня, то я вже з третьої почуватиму себе щасливим. І що ближче до призначеного часу, то щасливішим я буду. О четвертій годині я вже почну хвилюватись і непокоїтись, я пізнаю ціну щастю! А якщо ти приходитимеш коли попало, то я ніколи не знатиму, на котру годину готувати своє серце...
Так маленький принц приручив лиса. І коли настав час прощатись, лис сказав:
-    О, я плакатиму за тобою...
-    Сам винен, - відказав маленький принц. - Я не бажав тобі нічого злого, а ти зажадав, щоб я тебе приручив...
-    Авжеж, - потвердив лис.
-    Але ж ти плакатимеш! - сказав маленький принц.
-    Ну звісно, - відповів лис.
-    Виходить, ти нічого не виграв.
-    Виграв, - заперечив лис. - Згадай, що я казав про золоте збіжжя. - І змовк. Потім додав: - Є ще одна таємниця. Вона дуже проста: добре бачить тільки серце. Ти назавжди береш на себе відповідальність за того, кого приручив.


Завдання 7
Поясніть прислів'я: «Не так тії сто братів, як сто друзів»,  «У пригоді пізнавай приятеля», «Для приятеля нового не пускайся старого».

 • Чому в дружбі важливою є вірність? Обґрунтуйте умови дружніх стосунків.
 • Якою є роль дружби в житті людини? Яка людина може стати добрим другом?


1. Прочитайте оповідання Георгія Химича «Песик та його друзі». Поясніть, чи був песик гарним другом. Чому? Часто доводиться чути, що тварини - наші друзі. У чому, по-вашому, виявляється дружба людини з природою?

Песик та його друзі
Однієї місячної ночі я прокинувся від того, що наш песик протяжно завивав на місяць. «І чого це він?» - подумалось мені. Подивився я уважно на місяць, тоді на песика, а тоді ще раз на місяць і пригадав таку історію...
Жили собі нерозлучні друзі: Песик, Котик, Півник та Кролик. І були вони завзятими мандрівниками. Коли їм випадало хоч трохи вільного часу, вони вирушали в далекі подорожі...


Обійшли вони уздовж і впоперек усеньку землю, а тоді почали все частіше поглядати на зоряне небо.
Надто подобалося їм спостерігати за місяцем - на небі він вирізнявся з-поміж усіх зірок...


Якось Песик і каже:
-    Товариство! А чи не полетіти нам на Місяць? Гляньте, які там гори! А моря які глибокі! Див усяких, мабуть, чимало...
-    Я про це давно думаю! - аж засяяв Котик
-    На Місяць! На Місяць! - загукали Півник із Кроликом.
-    То що - летимо? - запитав Песик.
-    Летимо! - в один голос закричали друзі.


Почали вони майструвати справжнісінького зорельота. Песик був за Конструктора, адже серед них він найкраще розумівся на космосі і на зорельотах. Невдовзі зореліт був готовий.
Друзі, стривайте! схаменувся раптом Песик. - А хто ж залишиться вдома? Хю дбаїимо про наш город? Хто?..
Але залишатися не хотів ніхто, бо всім кортіло на Місяць.


- Мабуть, доведеться, Песику, зостатися тобі, - сказав Котик. - Ти поміж нас найудатніший до всякої роботи.
-Авжеж! вигукнув Кролик.
-    Так-таки-гак! підтакнув Півник.
Песик схилив голову й мовчав.
-    Будь ласка, не засмучуйся, - заспокоювали його друзі. - Треба ж комусь бути на господарстві. А наступного разу хтось інший залишиться, а ти - полетиш...


І ось настав час відлітати. Взяли мандрівці все необхідне й почали сідати у свій сяючий зореліт. Песик стояв поруч і прощально махав їм лапкою, ще й хвостиком.


Він пробував усміхатися, але з його очей чомусь капали сльози.
-    До побачення, Песику! Не хвилюйся, ми швидко повернемось! -гукали на прощання Котик, Півник та Кролик.
Загуркотів двигун, зореліт заблимав тисячами вогнів, загудів, затрясся, а далі відірвався від землі - і полинув у небо...


Песик довго спостерігав за ним, аж доки зореліт не перетворився на маленьку цяточку, яку вже годі було розгледіти.


Став Песик жити сам-самісінький. Гарно він господарював, і все в нього було до ладу. Ось лише зранку тепер будив його не Півник, а будильник.


Минуло багато-багато днів, а друзі все не поверталися. «Може, -думав Песик - їм так сподобалося на Місяці, що вони й забули про мене?.. Оце то друзі!..»
-    Але ж ні, - міркував він, - не могли вони забути мене і свою домівку. Видно, заблукали десь...
А може, зіпсувалося щось у зорельоті, і вони його ремонтують?.. Треба ще трішки почекати...»
Отож тепер, коли на небі з'являється місяць, Песик пильно-пильно вдивляється в нього. Іноді, як місяць висить майже над самою землею, Песикові здається, що він таки бачить там своїх друзів.


Тоді він закидає голову і протяжно гукає:
-    Котику-у-у-у-у-у!.. Півнику-у-у-у-у-у-у!.. Кролику-у-у-у- у-у-у-у!..
Бо він і досі вірить, що його друзі ось-ось повернуться.
-    О, здається, вже летять!.. Чуєте?.. Урра-а-а-а-а-а-а-а!..»


2.    Розпитайте в батьків або в інших дорослих, за що вони цінують своїх друзів. Розкажіть їм, за що ви цінуєте свого друга. Поміркуйте, чи можна вас вважати гарним другом.
3.    Підготуйте розповідь про випадок, який переконав вас у тому, що ваш друг - справжній.
4.    Підготуйте в класі виставку фотографій «Ми вміємо дружити».


Етика. 5 клас. Оксана Данилевська; Олена Пометун

Надіслано читачами з інтернет-сайтів


Календарно-тематичне планування з етики 5 класу, завдання та відповіді школяру, курси учителю з етики 5 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.