KNOWLEDGE HYPERMARKET


Лабораторна робота №2. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Лабораторна робота №2. „Будова амеби, евглени зеленої, інфузорії-туфельки”. Повні уроки

Содержание

Мета роботи

  • вивчити особливості будови і пересування найпростіших закріпити знання про підцарство Одноклітинних.

Матеріал й устаткування

  • мікроскопи, піпетки, предметні і покривні скла, серветки, вода, йод, туш, розчин кухонної солі, розчин оцту, культура вільноживучих найпростіших, постійні препарати, амеби, Евглена, інфузорії-туфельки, препаровальних голки.

Вступні зауваження до лабораторної роботи

Лабораторна робота складається з трьох завдань, в ході виконання яких слід знайти і вивчити під мікроскопом представників найпростіших на постійних препаратах.

Завдання 1. Форма тіла, органели і рух амеби

Пояснення

Прісноводні амеби живуть у невеликих водоймах з мулистих дном. Amoeba proteus досягає розмірів 200-500 мкм і характеризується наявністю численних лопатевих псевдоподий (лобоподій) (мал.1). Псевдоподії швидко змінюють свою форму і розміри, іноді гілкуються і часто зникають зовсім. Зовні амеба покрита тільки плазмалеммой. Цитоплазма амеби чітко підрозділяється на дві зони. 


Amoeba proteus, зовнішній вигляд

Малюнок 1. Amoeba proteus, зовнішній вигляд: 1 – екстреторна гранула, 2 – ендоплазма, 3- ектоплазма, 4 - травна вакуоль, 5 – ядро, 6 – каплини жиру, 7 - скорочувальна вакуоль, плазмалема.
          
Безпосередньо під плазмалеммой залягає прозорий шар цитоплазми, позбавленої будь-яких включень - ектоплазма. Внутрішня маса клітини представлена так званою ендоплазмою, яка містить всі клітинні органели і різноманітні включення.

У ендоплазмі спостерігаються різноманітні струми і течії, в які залучаються всі органоїди і включення. Рух самої особини здійснюється шляхом випинання псевдоподии та перетікання до неї цитоплазми. Одночасно з протилежного кінця клітини одна або кілька псевдоподий скорочуються. Рух супроводжується поперемінної зміною агрегатних станів цитоплазми: золю і гелю. У першому стані вона відрізняється підвищеною плинністю, а в другому - підвищеною щільністю. Стикаючись з кормовими частками: бактеріями, водоростями, дрібними найпростішими, амеба утворює на поверхні так звану харчову чашечку, краї якої обволікають об'єкт і змикаються, утворюючи травну вакуоль. Дефекація може відбуватися в будь-якій частині поверхні клітини.

Осморегуляторний апарат амеби представлений однією скорочувальної вакуолью, яка має вигляд прозорого бульбашки правильної округлої форми. Розміри вакуолі схильні циклічним змінам з періодом 5-8 хвилин. Наповнення бульбашки рідиною називається диастолой, а різке скорочення, що супроводжується викидом рідини через тимчасово утворюється отвір - систолой.

Ядро амеби має овальну або паличкоподібну форму, змінює своє положення і помітна лише при спеціальному фарбуванні. До інших включень, що заповнює ендоплазму, відносяться гранули резервних полісахаридів, ліпідні краплі і численні кристали. Живе амеба в прісних водоймах, де повзає по дну серед органічних залишків. Розмножується тільки агамно, шляхом ділення надвоє. Спочатку ділиться ядро і потім відбувається цитокінез.Відео 1. Амеба


Хід роботи

1. Культуральну рідину, що містить амеб, за допомогою піпетки помістити на предметне скло і накрити покривним склом.
2. Розглянути рух амеби під малим збільшенням (8х).
3. Вивчити деталі внутрішньої будови з об'єктивом (20х).
4. Розглянути амеб на постійному препараті.
Окреслити: травні вакуолі, псевдоподии, скоротливу вакуоль, ектоплазму, ендоплазму, ядро.

Завдання 2. Форма тіла і рух Евглени

Пояснення

Евглена (Euglena viridis) відноситься до підтипу жгутиконосцев (Mastigophora), що володіють пеллікули, по суті являяется зовнішнім шаром більш ущільненої ектоплазму.


  Евглена зелена(Euglena viridis), зовнішній вигляд.

Малюнок 2. Евглена зелена(Euglena viridis), зовнішній вигляд.


Тіло Евглена має веретеновидной форму, але під механічним впливом може видозмінюватися, а після припинення впливу відновлюватися (мал. 2). Спостереження над живими евгленамі краще проводити з додаванням 3%-ого розчину підігрітою желатини, що уповільнює їх рух і дозволяє розглянути внутрішню будову. Органелами харчування Евглена служать хроматофори, які містять хлорофіл, мають овальну або кільцеподібну форму і розкидані по всій цитоплазмі. На світлі вони синтезують вуглевод парамілон, що накопичується у вигляді численних зерен як запасного поживної речовини. Крім цього, Евглена здатна осмотично всмоктувати розчинені органічні речовини - голозойное харчування. Таке змішане харчування називається міксотрофи.

Скорочувальна вакуоль розташована на передньому кінці тіла, поблизу від підстави джгутика складається з центральної, пульсуючої вакуолі і розташованих навколо неї дрібних призводять вакуоль. Вода збирається з цитоплазми в призводять вакуолі, прямує в центральну вакуоль і виводиться назовні через спеціальний канал і жгутиковий резервуар. Поруч з резервуаром розташоване червонувате тільце - Світлочутлива органела, стигма. Стигма дозволяє евглене орієнтуватися в просторі за ступенем освітленості.

Ядро Евглена має кулясту форму і розташоване в задній частині тіла. На живому препараті можна розрізнити лише місце розташування ядра, тому що тут немає хроматофорів, і воно світліше забарвлене. Фарбування може зробити ядро видимим.

Рух Евглена здійснюється за допомогою джгутика - ниткоподібного виросту на передньому кінці тіла. Джгутик триває в розташоване в передньому кінці поглиблення, резервуар, до дна якого він прикріплений за допомогою базального тіла або кінетосоми. Джгутик штопорообразную рухами ніби угвинчується у воду і захоплює за собою все тіло. Швидкість руху Евглена невелика, 150-235 мікрон в секунду. При русі Евглена джгутик виявити важко, тому евглену треба зафіксувати спиртовим розчином йоду. Можна додати кілька крапель спирту і розглянути вже висушений препарат без покривного скла при великому збільшенні.Відео 2. Евглена зелена.


Хід роботи

1. На тимчасовому препараті розглянути живих Евглена, спочатку при малому збільшенні, потім при великому збільшенні мікроскопа. Для уповільнення руху Евглени додати краплю підігрітого до 22-240 С желатину; щоб побачити джгутик слід додати краплю йоду, при цьому Евглена загине, але джгутик і парамілові зерна стануть забарвлені і будуть добре помітні.
2. Розглянути постійний мікропрепарати Евглена, замалювати під великим збільшенням мікроскопа.
Окреслити: джгутик, зерна парамілона, скоротливу вакуоль, стигму, хроматофори, ядро.

Завдання 3. Зовнішній вигляд і будова інфузорії-туфельки Paramecium caudatum

Пояснення

Інфузорія-туфелька має витягнуте в довжину асиметричне тіло (мал. 3). Більш вузький передній кінець плавно закруглений. У напрямку до заднього кінця тіло поступово розширюється, досягаючи максимальної ширини в задній третини. Самий задній ділянка відносно різко звужується. У порівнянні з переднім кінцем тіла задній кінець здається загостреним. По одній стороні передніх 2 / 3 тіла тягнеться добре помітна і досить вузька борозенка, іменована перістомом. Перисто розташований не строго поздовжньо, а злегка навскіс, по спіралі. Починається він у самого переднього кінця, а закінчується вже за серединою тіла. На задньому кінці перістома знаходиться невелике поглиблення вестібулум (переддень). Переддень звужується, утворюючи клітинну ковтку - цітофарінкс. На дні останнього розташовуються клітинний рот (цитостом) та навколишні спеціалізовані структури. Поверхня, що несе пір'ясті і вестібулум, традиційно позначається як вентральна. Протилежна, рівніша сторона вважається дорзальной.

Цитостом - невелику ділянку покривів клітини, де цитоплазма обмежена тільки поверхневою мембраною. У ньому повністю відсутні елементи кортикального цитоскелету і пеллікули. Відповідно, тільки у цій зоні і може відбуватися впячивание поверхневої мембрани вглиб цитоплазми в процесі утворення травної вакуолі.
По боках від цітостома розташовуються спеціалізовані елементи околоротовой ціліатури. На сильно пригнічених, але ще живих клітинах добре вдається розглянути ундулірующую мембрану парорале. Вона має вигляд не дуже довгою платівки, яка здійснює швидкі коливальні рухи. Інші структури околоротовой ціліатури на тимчасових препаратах побачити не вдається. Власне цитостом у живих клітин не видно, але місце його розташування можна ідентифікувати за освітою травної вакуолі. Особливо добре це помітно, якщо в культуру добавлена туш. На дні вестібулума з'являється глибоке впячивание, в яке биттям мембрани та інших елементів околоротовой ціліатури заганяються частки туші. Спочатку впячивание має трубчасту форму, але потім стає сферичним, відокремлюється і стає харчової вакуолью. На її місці через хвилину формується нова вакуоль. У інфузорій, «нагодованих» тушшю, травні вакуолі пофарбовані в чорний колір і з їх руху добре помітний циклоз в клітці.


Будова інфузорії, будова.  


Малюнок  3.  Будова інфузорії, будова. (1 – Пеликула, 2 – Передня сократительна вакуоль, 3 – ектоплазма, 4 – мікронуклеус, 5 – макронуклеус, 6 – предротова порожнина (перестом), 7- ендоплазма, 8 – глотка, 9 – травнева вакуоль, 10 – ріт (цитостом), 11 – задня сократительна вакуоль, 12 – тріхоциста, 13 – осязательні війки).    


Вакуолі рухаються спочатку назад, потім уздовж дорзальной поверхні до переднього кінця і знову до заднього, де за вестібулумом розташований цітопрокт (клітинна порошіца), через який відбувається видалення неперетравлених залишків їжі. Усередині вакуолей реакція рН змінюється з лужною на кислу, але до моменту дефекації знову стає лужний.

Осморегуляторний апарат інфузорії складається з двох скорочувальних вакуолей з приводять каналами. Їх місце розташування не міняється: один секреторний комплекс знаходиться в передньому кінці, другий - у задній. Працюють скоротливі вакуолі в протифазі. У той час як один резервуар скорочується (систола) і виштовхує рідину через екскреторну пору, другий заповнюється (діастола). Спочатку наповнюються призводять канали. З заповнених каналів рідина надходить в резервуар, який швидко збільшується в розмірах і перетворюється в добре помітний прозорий пляшечку округлої форми.

Ядерний апарат P. caudatum представлений одним великим макронуклеуса (Ма) і одним маленьким мікронуклеус (Мi). Велике ядро регулює процеси обміну речовин та обміну. Мікронуклеус відіграє провідну роль у статевому процесі. У живих інфузорій в центральній частині можна побачити лише місце розташування Ма у вигляді світлого гомогенного плями. Інфузорії, що мають більше одне ядра називаються поліенергіднимі.

У кортикальної зоні цитоплазми інфузорій залягають численні тріхоцісти. Для того, щоб розглянути їх роботу, препарати необхідно обробити 2-процентним оцтом. При механічному або хімічному роздратування тріхоцісти випускають довгі затвердевающие у воді нитки.Відео 3. Інфузорія-тефелька.


Хід роботи

1. Розглянути форму тіла і рух інфузорії-туфельки.
2. Розглянути при великому збільшенні мікроскопа ресничний покрив, зафіксувавши парамецій йодним розчином.
3. Привести тріхоцісти в дію під впливом розчину оцтової кислоти і замалювати.
4. Вивчити процес захоплення їжі і освіти харчових вакуолей на тимчасовому препараті з додаванням туші.
Окреслити: викинуті неперетравлені залишки, макронуклеус, мікронуклеус, перистом, травні вакуолі, війки, скоротливу вакуоль, тріхоцісти, глотку.

На підствві виконаної лабораторної работи заповніть наступну таблицю.

Таблиця 1. Риси подібності та відмінності найпростіших

Риси Амеба Евглена Інфузорія  туфелька
Світлочутливе віко
Цитоплазма
Ядро (кількість)
Ложноножки
Жгутик
Війки
Твавнева вакуоль
Скорочувальна вакуоль (кількість)
Клітинний рот
Клітинна глотка
Порошица
Хлоропласи

Список використаних джерел

1.    Догель В.А. Зоология беспозвоночных. - М.: Высш. школа. - 606 с.
2.    Шарова И.Х. Зоология беспозвоночных. - М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 1999. - 592 с.
3.    Барнс Р., Кейлоу П., Олив П., Голдинг Д. Беспозвоночные. Новый обобщенный подход. - М.: Мир. - 584 с.
4.    Беклемишев В.Н. Основы сравнительной анатомии беспозвоночных. Т.1.Проморфология. - М.: Наука. - 432 с.
5.    Буруковский Р.Н. Зоология беспозвоночных. Часть 1. Простейшие. - Калининград. - 164 с.
6.    Левушкин С.И., Шилов И.А. Общая зоология. - М.: Высшая школа. - 432с.
Відредаговано та надіслано Борисенко І. М.Над уроком працювали

Бех О.П.

Борисенко і.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Біологія > Біологія 8 клас