KNOWLEDGE HYPERMARKET


М’язова система людини.

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 9 клас>> Біологія: М’язова система людини.

М’язова система людини.


Пригадайте види м'язових тканин і їхні властивості.
Навчіться називати основні групи м'язів; розпізнавати на малюнках скелетні м'язи; характеризувати будову скелетних м'язів, групи м'язів.
Запам'ятайте такі ключові поняття і терміни: жувальні м'язи, мімічні м'язи, діафрагма, м'язи живота, м'язи спини, двоголовий м'яз, триголовий м'яз, чотириголовий м'яз, кравецький м'яз, литковий м'яз.

Яка будова м’язів?

М'язи у дорослої людини становлять 44% загальної маси тіла. Кожен м'яз складається з великої кількості багатоядерних м'язових волокон (мал.1,1) і сполучної тканини. Зверху м'яз вкритий тонкою сполучнотканинною оболонкою - фасцією. У м'язі розташовані кровоносні судини і нервові волокна. Сполучна тканина утворює сухожилля, за допомогою яких м'язи прикріплюються до кісток.


Загальна будова скелетного м'яза (1),схематична будова м'яза (2)


Мал.1. Загальна будова скелетного м'яза (1),схематична будова м'яза (2)


Скоротливим елементом м'язових волокон є білки - актин іміозин. Скелетні м'язи називають посмугованими, оскільки товсті нитки міозину розміщуються між тонкими нитками актину. Там, де вони перекриваються, під мікроскопом видно темну смужку, а де не перекриваються - світлу (мал.1,2). Нитки актину і міозину поєднані між собою поперечними містками. Скорочення м'язів починається зі збудження м'язових волокон нервовими імпульсами і полягає в тому, що нитки актину за допомогою поперечних містків втягуються поміж ниток міозину. Довжина м'яза при цьому зменшується. Забезпечує скорочення м'язів енергія АТФ.

Серцевий м'яз також побудований з посмугованої м'язової тканини. Але на відміну від скелетної, він складається із м'язових клітин, що з'єднуються між собою утворами, які проводять імпульси. Завдяки цьому збудження від однієї клітини поширюється на весь серцевий м'яз.

Стінки внутрішніх органів (судин, кишечнику, сечового міхура тощо) утворені з непосмугованих м'язових волокон - одноядерних веретеноподібних клітин. їхні скоротливі білки не мають строго упорядкованого розташування. Вони скорочуються повільно, але тривалий час можуть перебувати у скороченому стані.

Які розрізняють основні групи м’язів?

Форма і величина м’язів залежать від функцій, які вони виконують в організмі. Розрізняють довгі, широкі, короткі й колові м'язи. Довгі м'язи розташовані на кінцівках, а короткі там, де рухи незначні, наприклад між ребрами. Широкі м'язи розташовані на тулубі (широкий м'яз спини), а колові (коловий м'яз рота, коловий м'яз ока тощо) - навколо отворів.

За групами розрізняють м'язи голови, тулуба, верхніх і нижніх кінцівок (мал.2).


М'язи людини: 1 - вигляд спереду; 2 - вигляд ззаду


Мал.2. М'язи людини: 1 - вигляд спереду; 2 - вигляд ззаду


Серед м'язів голови виділяють жувальні та мімічні. Жувальні м'язи підіймають нижню щелепу і рухають її вперед, назад або вбоки, забезпечуючи акт пережовування їжі. Мімічні м'язи одним кінцем прикріплюються до шкіри обличчя і при скороченні переміщують окремі її ділянки, надаючи відповідного виразу обличчю, тобто зумовлюють міміку. До мімічних м'язів належать також колові м'язи очей і рота.

До м'язів тулуба відносять м'язи грудної клітки, живота і спини. М'язи, які розміщені між ребрами (міжреберні), а також інші м'язи грудної клітки беруть участь у диханні. Тому їх називають дихальними. До них належить і діафрагма. Великі м'язи грудної клітки забезпечують рухи верхніх кінцівок.

М'язи живота утворюють стінку черевної порожнини, утримують внутрішні органи, сприяють здійсненню дихальних рухів. Якщо вони слабкі, не треновані, то в разі підняття великих вантажів можуть розходитися. В утворені між м'язами проміжки під шкіру живота можуть виходити внутрішні органи. Так виникають грижі.

Уздовж хребта розміщені численні м'язи спини. Вони забезпечують рухи хребта назад і вбоки, утримують тіло у вертикальному положенні.

За функціями м'язи поділяють на згиначі й розгиначі, відвідні й привідні, м'язи-обертачі. Основну роль у пересуванні людини, здійсненні різних рухів відіграють м'язи кінцівок. Згинання передпліччя в ліктьовому суглобі забезпечує двоголовий м'яз (біцепс), розгинання - триголовий (трицепс). М'язи передньої поверхні передпліччя забезпечують згинання, а задньої частини - розгинання кисті й пальців.

М'язи поясу нижніх кінцівок випрямляють зігнутий наперед тулуб, відводять, розгинають і повертають стегно. Найдовший у людини кравецький м'яз, розташований на стегні спереду (мал.2). Він згинає ногу в кульшовому і колінному суглобах. Чотириголовий м'яз стегна розгинає колінний суглоб. Двоголовий м'яз стегна забезпечує згинання колінного суглоба. Литковий м'яз, розташований на задній поверхні гомілки, згинає стопу.
М'язи-обертачі поділяють на обертачі шиї, грудної клітки та попереку. При односторонньому скороченні вони повертають певну ділянку хребта в протилежний бік.

Узагальнимо знання


За будовою м'язи людини поділяють на посмуговані і непосмуговані. Скорочення м'язів забезпечується двома видами ниткоподібних скоротливих білків - актину і міозину, які утворюють м'язові волокна. Механізм м'язового скорочення полягає у втягуванні ниток міозину поміж нитками актину за рахунок енергії АТФ. М'язи скорочуються під впливом нервових імпульсів. М'язи мають різне розташування щодо суглобів і виконують різні рухи: згинання - розгинання, відведення - приведення, обертання.

Застосуйте здобуті знання


Виберіть правильну відповідь (одну або кілька)

1. Позначте білки, які є скоротливим елементом м'язових волокон:
а) актин;
б) гемоглобін;
в) міозин;
г) колаген.

2. Виберіть м'яз, який розгинає лікоть:

а) двоголовий;
б) триголовий;
в) чотириголовий;
г) дельтоподібний.

3. Виберіть м'яз, який розгинає коліно:
а) двоголовий;
б) триголовий;
в) чотириголовий;
г) кравецький.

4. Знайдіть відповідність між суглобами та м'язами, які забезпечують рух у суглобах:


Суглоби:
1 - Згинання передпліччя в ліктьовому суглобі;
2 - Розгинання передпліччя в ліктьовому суглобі;
3 - Згинання колінного суглоба;
4 - Розгинання колінного суглоба.

М'язи:
А - двоголовий м'яз;
Б - триголовий м'яз;
В - литковий м'яз;
Г - чотириголовий м'яз стегна;
Д - кравецький м'яз.

5. Поясніть, чому скелет нижніх кінцівок масивніший за скелет верхніх кінцівок.
Біологія 9 клас. Матяш Н. Ю., Шабатура М. Н.
Надіслано читачами з інтернет-сайту


Матеріали з біології, планування з біології, завдання та відповіді по класам, плани конспектів уроків з біології для 9 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.