KNOWLEDGE HYPERMARKET


Народ-мовотворець залишив нам безцінний скарб.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 3 клас.Повні уроки>> Українська література: Народ-мовотворець залишив нам безцінний скарб. Повні уроки

Тема: Мова – дивний скарб народу.
Мета: ознайомлення  з мелодійною мовою народу.
Тип уроку: навчально-пізнавальний.
Хід уроку: 

Mm1.JPEG

Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно в ненастанно
Політь бур'ян. Чистіша від сльози
Вона хан буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.
Прислухайтесь, як океан співає —
Народ говорить. І любов, і гнів
У тому гомоні морськім. Немає
Мудріших, ніж народ, учителів;
У нього кожне слово — це перлина,
Це праця, це натхнення, це людина.
Не бійтесь заглядати у словник:
Це пишний яр, а не сумне провалля;
Збирайте, як розумний садівник,
Достиглий овоч у Грінченка й Даля,
Не майте гніву до моїх порад
І не лінуйтесь доглядать свій сад.
М.Рильський
До чого автор закликає в своєму творі? Які почуття викликав у вас вірш? Подумайте які вирази вжиті у прямому значенні, а які в переносному?
   Українська мова - державна мова України, національна мова українців, відноситься до слов'янських мов (східнослов'янської групи), що входять в східноєвропейську сім'ю мов. Писемність української мови складена на основі кирилиці.  Щоб вільно, невимушено, красиво розмовляти, треба вчитися... Вивчати правила, запам'ятовувати  слова й цілі речення (прислів'я та приказки), бо це збагачує вашу мову, вивчати вірші, бо це розвиває пам'ять. І тоді, послухавши вас, кожний скаже: «Як прекрасно звучить українська мова!»
                                                        За Аллою Коваль
Що нового ви відкрили для себе з цих слів? Запам’ятайте ці слова.

Mm7.JPEG
   Українська мова раз у раз потрапляв під вплив сусідніх мов - російської, білоруської, польської, словацької ... Кращі представники української літератури, класики художнього українського слова - Тарас Шевченко, Марко Вовчок, Іван Нечуй-Левицький, Панас Мирний, Леся Українка, Михайло Коцюбинський - намагалися не тільки дбайливо зберігати мовні традиції,а й сприяли подальшому зростанню і розвитку української мови,зберігаючи нерозривні і глибокі зв'язки з живою мовою народних мас.

Mm5.JPEG
    На жаль, на сьогоднішній день на рідній мові говорять далеко не всі українці. Територіально найбільш поширена українська мова в Тернопільській області - 98,3%, а найменше - у Севастополі, всього 6,8%.
   Якось  в 1920 році в Парижі проводився міжнародний конкурс краси і мелодійності мов. Зачитувалися тексти на різних мовах, а міжнародне журі з рівним представництвом від кожної нації оцінювало красу звучання мов. Перше місце зайняв італійський, друге - український, третє - французька. 
    Любов до Батьківщини і до себе неможлива без любові до рідного слова і рідної мови, тим більше що він другий за красою в світі!Як ви розумієте такі слова:
•    Мова вмирає, коли наступне покоління втрачає розуміння значення слів.
•    Дивуєшся дорогоцінності мови нашої: в ній що не звук, то подарунок, все крупно, зернисто, як самі перла.
•    Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову.

    У першій половині XIX ст. сформувалася  сучасна літературна українська мова. Творцем її був великий український поет, революційний демократ Т. Г.Шевченка.  Шевченко остаточно закріпив як основу літературної української мови, живу розмовну мову пригнобленого, закріпаченого українського селянства і, разом з тим, незмірно збагатив і удосконалив її, піднявши  на рівень справді літературної мови, що володіє різносторонньою лексикою, насиченою емоційно яскравими образами, багатою синонімікою і звучною ритмікою. У полум'яних викривальних віршах Шевченка, спрямованих проти гнобителів народу, в його ліричних і епічних творах з неповторною майстерністю дані зразки істинно народної мови, що черпають свою міць з невичерпного джерела народної творчості (пісень, казок, дум). Значення Шевченка для розвитку літературної української мови величезне ще й тому, що він не замикався в рамках виключно розмовної мови, збагачуючи літературну українську мову інтернаціональними словами, необхідними запозиченнями з інших мов, в першу чергу - з російської мови, неологізмами, славянизмами, що вживаються в різних стилістичних планах. Таке різнобічне збагачення української мови відображало прогресивні переконання Шевченка і його тісні зв'язки з російськими революційними демократами Чернишевським і Добролюбовим. Націоналісти саме тому робили жалюгідні спроби применшити значення Шевченка у розвитку літературної української мови. Спроби ці марні. Завдяки творчості Шевченка літературна українська мова не тільки постала у невідомому до тих пір блиску, збагачена з скарбниці живої народної мови, але й стала широко відома за межами України.    Кращі представники української літератури, класики художнього українського слова - Марко Вовчок, Панас Мирний, Леся Українка, М. Коцюбинський не тільки дбайливо зберегли демократичні мовні традиції, встановлені Шевченком, а й сприяли подальшому зростанню і розвитку їх, зберігаючи нерозривні і глибокі зв'язки з живою мовою народних мас.  Крім того, треба особливо підкреслити, що розвиток літературної мови починаючи від Шевченка, найтіснішим чином було пов'язано з розвитком російської літературної мови і творчо сприймало з останнього його кращі елементи. На противагу цій прогресивній лінії розвитку мови українські націоналісти всіляко культивували шовіністичні тенденції, спотворювали українську мову навмисно відривали від живої народної основи. Найбільш виразно виявлялися такі тенденції в українській літературі у творах П.Куліша та його епігонів. Такі спотворення хоча і завдавали чималу шкоду нашій мові гальмуючи її  розвиток, але не похитнули прогресивної лінії цього розвитку, представленго в кращих класичних творах української літератури.

Mm8.JPEG
РІДНА МОВА
Спитай себе, дитино, хто ти є,
І в серці обізветься рідна мова;
І в голосі яснім ім’я твоє
Просяє, наче зірка світанкова.
З родинного гнізда, немов пташа,
Ти полетиш, де світу далечизна,
Та в рідній мові буде вся душа
І вся твоя дорога, вся Вітчизна.
У просторах, яким немає меж,
Не згубишся, як на вітрах полова.
Моря перелетиш і не впадеш,
Допоки буде в серці рідна мова.
Д. Павличко
Як ви розумієте що саме в своєму вірші хотів донести до нас автор?
  Давайте зараз з вами переглянимо твір «Наша мова». 
Поміркуйте, що це — оповідання, казка? Що на вашу думку тут вигада¬не? А що ні? Зверніть увагу: це твір , в якому йдеться про прав¬диві події і явища, що встановлені наукою. Такі твори належать до науково-популярної літератури.

Mm11.JPEG

Список використаних джерел:
Урок на тему : «Народ-мовотворець залишив нам безцінний скарб » учителі української мови та літератури, сш №312 м. Київ
Урок на тему : «Здрастуй наша «Читанко»» учителі українська література сш № 190 м. Київ
Урок на тему : «Мелодійна рідна мова» учителі української мови та літератури, сш №220 м. Київ
Кращий подарунок: Загадки, вірші, оповідання.-Х:ПП «Поляков В.К»  2009. - 384с.
Стародуб К.Б. Мови народів світу.: Ранок, 2009.- 356с.
Савченко О.Я.   Читанка, Підручник для навч.закл. К.: Освіта, 2002.- 311с.
Вашуленко М.С., Мельничайко О.І.Рідна мова 3 клас : Підручник для навч.закл.-К.:Освіта2003.-295c.


Відредаговано і надіслано Дідковська І.П.

----

Над уроком працювали

Дідковська І.П.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська література > Українська література 3 клас