KNOWLEDGE HYPERMARKET


Олександр Блок. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 11 клас. Повні уроки>>Зарубіжна література: Олександр Блок. Повні уроки

Тема: Олександр Олександрович Блок.

Мета: познайомити учнів із життям та літературною діяльністю О. Блока

Тип уроку: засвоєння нового матеріалу

T16b2.jpeg

     Народився Олександр Олександрович Блок в 1880 році 16 листопада за сарим стилем. За походженням, родинним і родинними зв'язками, дружнім взаєминам поет, що сам називав себе в третій особі "торжеством свободи", належав до круга старої російської інтелігенції, з покоління в покоління науці, що свято служила, і літературі. Всі його найближчі родичі були або вченими, або літераторами : батько - професором-юристом і філософом, дід - професором-ботаніком, бабка, мати, дві тітки двоюрідна бабка - письменницями і перекладачками. І одружений він був на дочці великого ученого Д.І. Менделєєва, творця Періодичної системи елементів.І як чудово, що народився Олександр Олександрович Блок в стінах Петербурзького університету, в так званому "ректорському будинку" ( дід його, А.Н. Бекетов, був в цей час ректором), а майбутнього поета на руки прийняла прабабуся, що особисто знала ще друзів Пушкіна...
Батьки Блоку розійшлися відразу після його народження. Зростав і виховувався він в сім'ї діда

T20bek2.jpeg

(А.Н. Бекетов), в обстановці добре улаштованого петербурзького панського будинку і в "запашній глушині" маленької підмосковної садиби Шахматово,


де сім'я незмінно проводила літні місяці. Але головне, що сформувало особу і характер поета, була атмосфера стародавніх культурних традицій і віддань бекетовського дому. Туpгенев, Достоєвський, Салтиков-Щедрін і інші прославлені представники російської літеpетуpи були тут не лише знаменитими і шанобливими письменниками, але і просто добрими знайомими.
Тут ще пам'ятали Гоголя і дружньо переписувалися з Чеховим.  Взагалі література гpала дуже велику роль в укладі бекетовськой сім'ї. Всі тут, починаючи з діда-ботаніка, писали і перекладали у віршах і прозі. Природньо, що і Сашуpа ( так звали Блока в сім'ї ) почав вигадувати мало не з п'яти років. А трохи пізніше він вже "видавав" рукописний журнал, потім, років з шістнадцяти, став писати серйозно, але ще довго не показував своїх творінь нікому, окрім матері. Вона на все життя залишилася самою близькою йому людиною, і він часто повторював : "Ми з мамою - майже одне ціле".
     У 1889 році мати Блока вдруге вийшла заміж - за гвардійського офіцера. Дев'ятирічний Блок оселився з матір'ю і вітчимом в Гpенадеpських казармах, розташованих на околиці Петербурга, на березі Великої Неви. Тут його оточив своєрідний пейзаж, що відбився в ранніх його віршах : річка, по якій пропливали пароплави, баржі і човни, Ботанічний сад, частокіл димлячих фабричних труб на іншому березі річки.
Тоді ж Блока віддали в гімназію. Потім він розповідав, як "перший раз в житті із затишної і тихої сім'ї" попав в "натовп гладенько обстрижених і голосно кричащих хлопчаків". Сам він був хлопчиком тихим, мовчазним, зростаючим самотньо серед обожнюючих його жінок - матері, тіток, бабки. З гімназичним середовищем він так і не зрісся до кінця навчання. Взагалі, як він сам говорив "життєвих вражень" у нього не було дуже довге. Сім'я старанно оберігала його від зіткнення з жорстким життям.
     У 1897 році, опинившись з матір'ю за кордоном, в німецькому курортному містечку Бад Наугейме, Блок пережив першу, але дуже сильну юнацьку закоханість. Вона залишила глибокий слід в його поезії. Після багатьох років, знову побувавши в Бад Наугейме, він як би заново пережив свою пpешу любов і присвятив спогадам про неї цілий цикл віршів "Через дванадцять років", одну з перлин своєї лірики.

T29b.jpeg
     У 1898 році гімназія була закінчена, і Блок "досить несвідомо" поступив на юридичний факультет Петербурзького університету. Через три роки, переконавшись, що абсолютно чужий юридичній науці, він перевівся на слов'яно-руське відділення історико-філологічного факультету, яке закінчив в 1906 році. Університет, як і гімназія, не залишили помітного сліду в житті Блока. Духовні інтереси і запити його з ранньої юності лежали в іншій площині. Спочатку він пережив сильне захоплення театром, брав участь в любительських спектаклях, зарекомендував себе хорошим декламатором і мріяв про виступ на великій сцені. Але в 1901 році театральні інтереси поступилися місцем інтересам літеpатуpним. На той час Блок написав вже багато віршів. Це - лірика любові і природи, повна неясних передчуттів, таємничих натяків і іносказань. Молодий Блок занурюється у вивчення ідеалістичної філософії, зокрема творінь старогрецького філософа Платона, що учив, що, окрім реального, природного світу, є ще якийсь "надприродній", вищий "світ ідей".
За власним визначенням Блоком, цілком оволоділи "гострі містичні переживання","хвилювання неспокійне і невизначене". Він почав бачити в природі насправді якісь незрозумілі йому, але "знаки", що турбують душу. Блок був не самотній в подібних відчуттях і настроях: вони були характерні для цілого кола тодішніх молодих людей, що підпали під вплив древньої і нової ідеалістичної і релігійно-містичної філософії.
Величезне враження справили на молодого Блока вірші і філософські вигадування Володимира Соловйова - войовничого ідеаліста і містика,"поглибившогося" в учення Платона про "існування двох світів". Найсерйознішим чином Соловйов передбачив "кінець світу", "кінець усесвітньої істpоїі", коли людство, що загрузло в гріхах, буде врятовано і відроджене до нового життя якимось божественним початком - "Світовою душею" (вона ж "Вічна жіночність")
     Ці містичні розповіді на деякий час полонили уяву Блоку і відповідно забарвили його юнацьку лірику. Після чого він так охарактеризував свої тодішні переживання (кажучи про себе в третій особі) : "Він до всього відносився як поет, був містиком, в той, що оточує тривозі бачив передвістя кінця світу. Всі події, що розростаються, були для нього лише образами хаосу, що розгортається ".
Пройшли роки духовного зростання і прояснення, перш ніж поет зумів розрізнити реальний вміст "оточуючої тривоги" і обернувся лицем до дійсного, а не вигаданого життя.     Звичайно, і в ці роки поезія Блока не цілком вичерпувалася містичними темами і мотивами. У багатьох його юнацьких віршах звучить дзвінкий голос, що славить не "променисту глибину" якихось "далеких світів", створених фантазією поета, а радість і красу тутешнього, земного буття.Починаючи з 1898 року Блок переживав на рідкість сильне і глибоке відчуття до дівчини (Любові Дмитрівні Мєндєлєєвої),

T20bs.jpeg

яка згодом стала його дружиною. Можна сказати, всі юнацькі вірші Блока (і багато пізніших) говорять про цю любов.


     Поет творив якийсь міф про божественну Прекрасну Пані - втілення соловйовської "Вічної жіночності", але і поруч  з цим в цьому міфологізованому образі проглядаються "земні", реальні межі його коханої :
" Ей было пятнадцать лет. Но по стуку
Сеpдца - невестой быть мне могла.
Когда я, смеясь, пpедложил ей pуку,
Она засмеялась и ушла... "
У листопаді 1902 року між молодими людьми сталося рішуче пояснення, і вони одружилися, в серпні 1903 року.

T10d.jpeg

Будинок в якому жили А.Блок та Л.Д. Мендєлєєва.
Дуже важливо, що Жовтнева революція відкрили Блока як художника, надихнула його на створення "Дванадцяти" - кращого його твору, закінчивши який він, зазвичай нещадно строгий до себе, сказав : "Сьогодні я - геній".  У "Дванадцяти" Блок з величезним натхненням і блискучою майстерністю зберіг той, що відкрився йому в романтичних пожежах і завірюхах образ звільненою революцією Батьківщини. Він зрозумів і прийняв Жовтневу революцію як стихійну, неспинну "світову пожежу", в очисному вогні якого повинен згоріти без залишку весь старий світ.
Відразу після "Дванадцяти" була написана революційно-патріотична ода "Скіфи", якою увінчалася лірична творчість Блоку. "Скіфи" завершують давню традицію російської класичної поезії, що багато разів поверталася до теми історичної долі Росії (Пушкін, Лєpмонтов, Нєpасов, Тютчев). Вирішуючи цю тему заново, в новій історичній обстановці, з позиції революційного поета - Блок підняв голос в славу і захист Радянської Росії, побачивши в ній подобу майбутнього світу, оплот всього кращого, нескінченного, що було створене людством.

T2012.jpeg
Після "Дванадцяти" і "Скіфів" поетична творчість Блоку обірвалася (якщо не рахувати небагатьох віршів і спроб завершити поему "Відплата"). Сам він сподівався, що повернеться до поезії, але надіям його не призначено було здійснитися. Жити йому залишилося недовго.
Взимку, весною і літом 1921 року відбулися останні тріумфальні виступи Блока - з натхненною мовою про Пушкіна і з читанням своїх віршів (у Петрограді і в Москві).  У травні Блок відчув нездужання, що незабаром перейшло у важку хворобу. Вранці 7 серпня він помер.
Смерть Блоку вразила всіх. От як згадує про неї що починав тоді письменник Костянтин Федін : " Блок помер молодим, але дивним є те , що з Блоком відійшла колишня, стара епоха, та, яка, доживши до революції, зробила крок в її володіння, як би показавши, куди треба йти, і впала, знесилена тягарем своєї далекої дороги. Стало очевидне, що вже ніхто звідти не зробить такого кроку, а якщо повторить його, в тому не буде подібної мужності і подібної туги за правдою майбутнього, які проявив Олександр Блок.

T20bn.jpeg

     Олександр Блок жив і творив на межі двох світів - в епоху підготовки і здійснення Жовтневої революції. Він був останнім великим поетом старої, дожовтневої Росії, що завершив в своїй творчості поетичні пошуки всього XIX століття. І в той же час його ім'ям відкривається перша, заголовна сторінка історії російської радянської поезії.Список використаних джерел:

1.  Конспект урока литературы по теме "Жизнь и творчество А.А.Блока" Павлова Республика Урок Урок на тему: А.Блоку посвящается..., МОУ СОШ№8 Ул. Куйбышева 23, Кинель, п.г.т. Алексеевка, Самарская область 
2. Долгополов Леонид Константинович Александр Блок: личность и творчество.- Ленинград: Наука, 2007.- 175с.

3. Шалагінов, Борис Борисович Зарубіжна література. Від античності до першої половини XIX століття: Історико-естетичний нарис: Навч. посіб. для студ. вузів.- К: Вид. дім. "КМ Академія", 2004.- 360с

4. російська художня література Мое открытие Америки.- М.: Советская Россия, 2001.- 93с

5. Видання секції суспільних і гуманітарних наук Національної академії наук України: 1998-2003: Бібліографічний покажчик/ Голов. ред. І.Ф.Курас.- К., 2003.- 754с.- 16.94

6. Л.А. Рапацкая. Русская художественная культура. Москва 2000 г. Гуманитарный издательский центр ВЛАДОС
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 11 клас