KNOWLEDGE HYPERMARKET


Органи та системи органів тварин, їх функції. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Органи та системи органів тварин, їх функції. Повні уроки

Содержание

Розділ I

  • Загальна характеристика царства Тварин. Будова і життєдіяльність тварин

Тема

  • Органи та системи органів тварин, їх функції. Повні уроки

Мета уроку

  • Визначини поняття термінів орган и система органів
  • Ознайомитись з системою органів та її функціями.

Хід уроку

Орган і система органів тварин

Розрізняються за певними формою, будовою та функціями.

Складається з кількох тканин, але переважає, як правило, один або два типи тканин.

Система органів - сукупність органів однакової або схожої функції і будівлі; в більш широкому сенсі - сукупність подібних або несхожих органів, що спільно беруть участь у виконанні однієї спільної функції і утворюють єдине, планомірно побудоване. У більшості тварин в ході еволюції сформувалися системи органів (апарати), що забезпечують процеси життєдіяльності: травлення, дихання, кровопостачання, виділення, розмноження.

Контролюючий блок № 1

1.    Дайте визначення поняттю орган.

2.    Що називається системою органів?


Системи органів та їх функції

Традиційно прийнято виділяти наступні системи органів:

-    Покривна (шкіра та її похідні)

-    Нервова система та органи чуття (іноді останні виділяють в окрему сенсорну систему)

-    Опорно-рухова (м'язи і кістяк)

-    Кровоносна (серцево-судинна) і лімфатична (транспортний, або розподільчий, апарат)

-    Дихальна

-    Видільна (сечостатева)

-    Статева (репродуктивна)

-    Система травлення

-    Ендокринна

-    Імунна (до неї зазвичай відносять також органи кровотворення).

Всі частини нашого організму - клітини, тканини, органи, системи органів - працюють злагоджено, як єдине ціле. Така узгодженість досягається, перш за все, завдяки діяльності нервової системи. Вперше вона з'являється у гідри. У неї нервова система складається з розкиданих по тілу нервових клітин.Відео 1.    Гідра.                

У плоских хробаків планарий - зі скупчень нервових клітин, які утворюють парні головні вузли, що відходять від них нервові стовбури і численні нервові відгалуження. Найскладніша нервова система у хребетних, вона утворена головним і спинним мозком, а також численними нервами.                  

                       

удова нервової системи у кішки

Малюнок  1.   Будова нервової системи у кішки (1-  ліцевий нерв, 2 – лучевий нерв, 3 – спинний мозг, 4 – спинномозгові нерви, 5 – переферичні неви, 6 – крсцові нерви, 7 – хвостові нерви, 8 – половий нерв, 9 – нерви бедра).

Опорно-рухова система у хребетних тварин складається з скелета і прикріплених до нього м'язів. Скелет додає тілу форму, служить йому опорою, захищає внутрішні органи від ушкоджень. Завдяки скорочень м'язів тварина може активно пересуватися.      

Тварини у  русі.                                                     

Малюнок  2.  Тварини у  русі.   

                         


Відео  2.    Наочний посібник (кістяк кролика)          


Органи кровоносної системи - це серце і судини.            

                   


Відео  3    Кровоносна система воші.                         


Система органів дихання здійснює обмін газів в організмі, тобто надходження кисню і виділення вуглекислого газу. Будова дихальної системи у різних тварин різна. Так, наприклад, у комах це система тонких трубочок - трахей, у риб - зябра, а у ссавців - легкі.


 Дихальна система комах
                 

Малюнок 3. Дихальна система комах (1 – брюшні дихальца, 2 – трахеола, 3 – головна продольна трахея, 4 – трахея, 5 – грудні дихальця).       


 Дихальна система земноводних    

Малюнок 4.  Дихальна система земноводних (1 – легкі, 2 – пищевод, 3 – глотка, 4 – наружні ноздрі, 5 – нижня челюсть, 6 – язик, 7 – голосова щилина, 8 – голосові зв’яки, 9 – бронхи, 10 – желудок).


Жабри риб

Малюнок 5.  Жабри риб                                

Головною функцією видільної системи є виведення з організму шкідливих і непотрібних речовин - продуктів його життєдіяльності. Система органів розмноження (репродуктивна) забезпечує відтворення організмом собі подібних.      

                          

 Спарювання виноградних равликів                             

Малюнок 6.  Спарювання виноградних равликів.

Пташеня

Малюнок 7.   Пташеня

Травлення - складний процес, що забезпечує переварювання їжі та її засвоєння клітинами. У травній системі відбувається перетравлювання їжі і всмоктування в кров поживних речовин, необхідних для життєдіяльності організму. Наприклад, у дощового хробака захоплений шматочок аркуша через глотку і стравохід надходить до вола, де зволожується. Потім у м'язистому шлунку він грунтовно перетирається, перетворюючись на кашкоподібну масу. Перетравлювання і всмоктування їжі відбувається в кишечнику.Тут складні речовини їжі перетворюються на більш прості, розчинні речовини, які всмоктуються стінками кишечника і надходять у кров. Неперетравлені залишки їжі виводяться назовні через анальний отвір.       


Системи травлення у тварин на прикладі риб             

Малюнок  8.   Системи травлення у тварин на прикладі риб. (1. Зябра, 2. Плавальний міхур, 3. Кісточки Weberian Ossicles, 4.Вуха, 5. Серце,6. Мозок, 7. Печінка, 8. Шлунок і кишечник, 9. Нирки, 10. Селезінка, 11.Жовчний міхур).

Головною функцією видільної системи є виведення з організму шкідливих і непотрібних речовин - продуктів його життєдіяльності. Ендокринна система тварин бере участь в управлінні процесами, що відбуваються в організмі, шляхом виділення сигнальних речовин - гормонів. Гормони - це особливі хімічні речовини, які виділяються в кров спеціальними залозами, складовими ендокринну систему. Гормони беруть участь у регуляції функцій окремих органів або всього організму в цілому. Гормони розносяться по організму кров'ю, а їх виділення контролюється нервовою системою.


Контролюючий блок № 2

1. Назвіть основні системи органів тварин.

2. Яка система забезпечує узгоджену діяльність всіх органів?

3. У чому полягає функція системи органів розмноження?

4. Яка система забезпечує газообмін в організмі тварин?

5. У чому полягає функція травної системи?


Список використаних джерел

1.    И.А. Акпёрова «Уроки биологии в 6 классе» - ДРОФА, Москва, 2005.

2.    С.В. Багоцкий, Л.И.Рубачёва, Л.И.Шурхал. «Тестовые задания, Биология. Живой организм. 6 класс» Д - ДРОФА, Москва 2003.

3.    В.Б. Захаров, Е.Т. Захарова «Правильные ответы на вопросы учебника Н.И. Сонина «Биология. Живой организм. 6 класс» - ДРОФА, Москва 2006.

4.    В.И. Сивоглазов. «Уроки по курсу Н.И.Сонина Биология 6 класс Живой организм» - ДРОФА, Москва 2006.

5.    Урок на тему „Органы и строение органов животных” Воробьева Оксана Вячеславовна, учитель биологии МОУ „Гимназия „ 3”, г.Брянск. Надіслано та відредаговано Борисенко І.


Над уроком працювали

Воробьева О. В.

Борисенко і.

Вермульська Т.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Біологія > Біологія 8 клас