KNOWLEDGE HYPERMARKET


Основні річкові басейни та їх характеристика.

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 8 клас>>Основні річкові басейни та їх характеристика. Характер водного режиму річок (падіння, похил; водний режим, живлення, витрата води в річці, річний стік). Робота річок, формування русла, в т. ч. поняття - базис ерозії, твердий стік. Найбільші річкові системи України.


§ 23. Основні річкові басейни
Переважна більшість річок України (94 %) належить до басейнів Чорного та Азовського морів. Тільки річки західної частини країни відносяться до басейну Балтійського моря. Деякі невеликі річки на півдні країни не мають стоку в Світовий океан. Такий розподіл річкового стоку зумовлений загальною будовою поверхні України.


Річки басейну Чорного моря. В усі часи в усьому світі річки відігравали важливу роль у житті й діяльності людини. Подекуди вони так сильно ввійшли в побут, господарську діяльність і культуру народів, що стали їхніми національними символами.


Так, неможливо уявити Україну без Дніпра-Славутича. Він для нас не лише потужна водна артерія, мальовнича окраса, а й відображення душі нашого народу, його історії. На берегах Дніпра сформувалося ядро Української держави — золотоверхий Київ, народилася перша українська демократія — запорозьке козацтво, з його кручі споглядає рідні простори національний геній Тарас Шевченко.


Дніпро пливе серединою України з півночі на південь. Він збирає води майже з половини площі країни, з північних, західних і східних територій. Річка бере початок з невеликого болота на Валдайській височині, в Росії, на висоті 220 м над рівнем моря. Далі тече територією Білорусі і в Україну входить як велика рівнинна річка з широкою долиною. Вона має звивисте русло з обмілинами, рукавами та острівцями. Глибина Дніпра становить 3-12 м, ширина — 700-1 500 м. У його заплаві багато озер-стариць, заболочених ділянок.    


Правий берег річки високий і гористий, а лівий — низький і рівнинний. Там, де Дніпро перетинає Український кристалічний щит (між Дніпропетровськом і Запоріжжям), колись були пороги, які повністю перегороджували річку. Тепер усі вони затоплені водами Дніпровського водосховища. Низка водосховищ, споруджених на  Дніпрі, не тільки затопила пороги, а й дуже змінила його береги, випрямила русло. На Дніпрі багато островів (Хортиця у межах м. Запоріжжя, Труханів у межах м. Києва). Кількома гирлами впадає Дніпро у Дніпровський лиман, а з нього одним широким гирлом — у Чорне море.


Дніпро
    

Дніпро має понад 1 150 малих, середніх і великих приток. Найбільші з них — Прип'ять (права) і Десна (ліва). Вони приносять майже половину річного річкового стоку. Серед приток Прип'яті найдовшими є Стир і Горинь зі Случчю, а серед приток Десни — Сейм. Великі праві притоки — Тетерів, Рось, Інгулець, ліві — Сула, Псел, Ворскла, Оріль, Самара. Живлення головної річки та її приток змішане. Навесні танення снігу зумовлює повінь, влітку і взимку спостерігається межень, восени інколи трапляються паводки. Льодостав триває з грудня до березня. Дніпро має великий річний стік (53,5 км3), тому є важливим джерелом водопостачання для населення і різних галузей господарства. Дніпровські води «напоюють» сотні міст і сіл, розташованих на берегах річки, а також каналами спрямовуються для промислових потреб Донбасу і Кривбасу, зрошення сухих степів Причорномор'я і Криму. Дніпро - важлива транспортна магістраль. Річка судноплавна на всій довжині. Важливим є значення Дніпра і як джерела енергоресурсів. Його води обертають турбіни кількох гідроелектростанцій, які виробляють найдешевшу електроенергію. Проте внаслідок будівництва водосховищ було затоплено великі площі родючих земель, перенесено на нові місця багато поселень, знищено чимало культурних та історичних пам'яток. Щороку зростає забруднення дніпровських вод. Особливо небезпечним є забруднення радіонуклідами, що потрапили в донні відклади внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. Тому Дніпро потребує належного захисту.


Другою річкою в Україні за довжиною (806 км) і площею басейну є Південний Буг. Це єдина з найбільших річок, яка повністю збирає свої води з території України. Найбільші притоки її — Синюха та Інгул. Басейн річки здебільшого лежить в межах Українського щита, тому вона та її притоки порожисті. На окремих ділянках трапляються каньйони з гранітними берегами. Південний Буг впадає в лиман, що є відгалуженням Дніпровського лиману. Судноплавна річка лише в нижній течії. На річці побудовано кілька малих гідроелектростанцій, на її берегах розкинулись три обласних центри.


Дністер має довжину 1 362 км, в межах України — 705 км. Його витік знаходиться на схилах Карпат. У верхів'ях це типова гірська річка, у середній течії він перетворюється на рівнинну річку з широкою долиною. Між Подільською і Передкарпатською височинами долина Дністра звужується і набуває каньйоноподібної форми. Його річище надзвичайно звивисте. Впадає Дністер у широкий Дністровський лиман, який вузьким гирлом з'єднаний з Чорним морем.


Найбільші притоки — Стрий, Лімниця, Серет, Збруч, Смотрич, Мурафа. Дністер і його притоки мають змішаний тип живлення. Повінь настає навесні, влітку й восени бувають паводки. Води Дністра використовуються для водопостачання населених пунктів та підприємств, зрошення полів. На річці збудовано ГЕС. У середній і нижній течії Дністер судноплавний, проте нині річка майже не використовується як транспортний шлях. На берегах Дністра розташовані такі відомі історико-культурні центри, як Галич, Хотин, Білгород-Дністровський.


На межі України з Румунією своєю нижньою течією (завдовжки 175 км) протікає Дунай — друга задовжиною річка Європи (загальна протяжність — 2 960 км). Це одна з найбільш повноводних річок Європи. Вона впадає у море кількома гирлами. По кордону України протікає Кілійське гирло, яким проходить найбільший стік. Кілійська частина дельти активно висувається в Чорне море на відстань до 180 м за рік. Дельта порізана численними протоками, покрита озерами, поросла очеретом. Це — дунайські плавні — унікальне місце зимівлі і відпочинку під час перельотів багатьох птахів. Дунай має змішаний тип живлення, в якому переважають дощові води. Річка замерзає тільки в дуже холодні зими. Найбільшими притоками Дунаю, що беруть початок в Україні, є Тиса, Прут з Черемошем і Сірет. Вони починаються в Карпатах, де мають стрімку течію, безліч порогів і водоспадів, їх води несуть багато мулу та каміння, що згодом відкладаються на рівнинах. Дунай - важлива транспортна магістраль Європи.


Річки басейну Азовського моря.
Найбільша річка на сході України — Сіверський Донець, який є притокою Дону. Верхів'я і пониззя річки — в Росії, довжина в межах України — понад 670 км. Тече у звивистому річищі, має досить широку долину. Перетинаючи Донецький кряж, долина звужується, трапляються скелясті схили. Найвищий рівень води в річці буває навесні, а влітку вона сильно міліє.  Найбільші притоки — Оскіл, Айдар, Лугань. На річці багато міст і промислових підприємств, які забруднюють її стічними і шахтними водами.

                                                                                 
До середніх за довжиною річок басейну Азовського моря належать Кальміус, Берда, Молочна, Салгир. Вони протікають у посушливих районах і тому маловодні, а Салгир у нижній течії пересихає.


Річки басейну Балтійського моря та внутрішнього стоку. До Балтійського моря несуть свої води Західний Буг і Сян, які є притоками Вісли. Західний Буг і його притоки починаються і течуть на рівнинній території, тоді як карпатське верхів'я Сяну є гірським.


До басейну внутрішнього стоку належать деякі річки в Одеській області. Зокрема Великий, Середній і Малий Куяльники. Вони впадають у Хаджибейський і Куяльницький лимани, що втратили зв'язок з Чорним морем. Річки влітку пересихають.

Запам'ятайте
Більшість річок України належать до басейнів Чорного та Азовського морів, значно менше - до басейну Балтійського моря і внутрішнього стоку.


Територією України протікають річки Дунай і Дніпро, що є другою і третьою за довжиною в Європі.


Дніпро — найбільша за довжиною і площею басейну річка України.


До найбільших річок України належать також Південний Буг, Дністер, Сіверський Донець.


І.Л.Дітчук, О.В.Заставецька, І.В. Брущенко Фізична географія України 8 клас

Вислано читачами інтернет-сайту


Тести з географії, урок географії, книги з географії

Зміст уроку
1236084776 kr.jpgконспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpgілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.