KNOWLEDGE HYPERMARKET


Пантелеймон Куліш – письменник, критик, перекладач, автор підручників та правопису.

Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 9 клас>>Українська література: Пантелеймон Куліш – письменник, критик, перекладач, автор підручників та правопису.


Куліш — перворядна звізда в нашому письменстві, великий знавець нашої народної мови, а при тім добрий знавець язиків та літератур європейських народів.
І. Франко

Життєпис письменника

Пантелеймон Олександрович Куліш народився 7 серпня 1819 р. в містечку Воронежі, тепер Шосткинського району Сумської області. Був дитиною заможного хлібороба Олександра Андрійовича й дочки козацького сотника Івана Гладкого, Катерини.
Змалку мати розповідала синові казки, перекази, легенди, співала народні пісні.


Спочатку Пантелеймон навчався в місцевого дяка Андрія, потім у школі при церкві Св. Миколая, згодом — у Новгород-Сіверському повітовому училищі й Новгород-Сіверській гімназії. Саме в гімназії здібний юнак написав свій перший літературний твір «Циган», перероблений з почутої від матері народної казки. Тут він ознайомився з творами П. Гулака-Артемовського, Г. Квітки-Основ'яненка, віршами Й. В. Ґете, ранніми повістями М. Гоголя, збірником українського фольклору в записах М. Максимовича.
 
Наприкінці 30-х років XIX ст. П. Куліш — слухач лекцій у Київському університеті. Проте навчатися в цьому закладі він не зміг, бо не мав посвідчення про дворянське походження, а отже, і права навчатися в університеті, хоча його батько походив із козацько-старшинського роду. Однак кілька років слухання лекцій на словесному, а згодом на юридичному факультеті виявилися визначальними для його подальшої долі. Тут він познайомився з першим ректором Київського університету М. Максимовичем, який мав на юнака великий вплив і багато йому допомагав. Саме завдяки йому П. Куліш осягнув творчість засновника жанру історичного роману Вальтера Скотта, що вплинуло на творчу долю майбутнього письменника.


У 1843-1845 рр. П. Куліш бере участь у етнографічній експедиції, де зібрав частину матеріалів до «Записок о Южной Руси».
Пантелеймон Куліш був викладачем словесності та історії в Луцькому, Києво-Печерському та Києво-Подільському дворянському училищах, Рівненській гімназії. У журналі «Современник», редактором якого був ректор Петербурзького університету П. Плетньов, у 1845 р. було надруковано перші розділи його славетного роману «Чорна рада». Тоді ж П. Куліша запрошують до російської столиці на посаду старшого вчителя гімназії і лектора російської мови для іноземних слухачів університету.


У 1847 р. Куліш вирушає в закордонне відрядження (із своєю вісімнадцятилітньою дружиною Олександрою Михайлівною Білозерською) для вивчення слов'янських мов, історії, культури.
У Варшаві П. Куліша заарештовують як учасника Кирило-Мефодіївського братства й відправляють до Петербурга на допити. Царська жандармерія винесла вирок: «Учителя 5-ї С.-Петербурзької гімназії 9-го класу Куліша, який хоча й не належав до цього братства, але був у дружніх зв'язках з усіма його учасниками й сам виношував надзвичайні думки про вигадану важливість України, умістивши навіть у надрукованих ним творах багато двозначних місць, які могли вселяти в малоросів думки про право їх на окреме існування від імперії, — вислати в Олексіївський равелін на чотири місяці й потім відправити на службу у Вологду...» Однак потім покарання послабили: його ув'язнюють на два місяці в арештантське відділення військового госпіталю й відправляють на поселення в Тулу.


Протягом трирічного заслання П. Куліш пише кілька романів російською мовою, самостійно вивчає європейські мови (знав майже всі слов'янські мови, а також французьку, англійську, німецьку, іспанську, латинську, шведську, староєврейську), читає твори Скотта, Діккенса, захоплюється поезією Байрона та Шатобріана, ідеями Руссо.


Наприкінці 1850 р. П. Куліш повернувся із заслання, проте не мав права на публікацію своїх творів. Лише в 1856 р. письменникові було дозволено друкуватися. Під криптонімом «Николай М.» він друкує в некрасовському «Современнике» російські повісті й двотомні «Записки о жизни Николая Васильевича Гоголя». Після знайомства з матір'ю письменника П. Куліш підготував шеститомне зібрання творів і листів М. Гоголя.


Однак найбільшим своїм творчим успіхом П. Куліш уважав двотомну збірку фольклорно-історичних і етнографічних матеріалів «Записки о Южной Руси» (Петербург, 1856-1857). Іван Франко зазначав, що в історії української етнографії «ім'я Куліша тривко записане його "Записками о Южной Руси"». Збірка написана «кулішівкою» — придуманим П. Кулішем першим українським фонетичним правописом, який згодом прислужився і для друку «Кобзаря» 1860 р., і для журналу «Основа».


Успішним у творчому плані був для письменника 1857 р. Вийшов друком роман «Чорна рада» російською та українською мовами, український буквар і читанка — «Граматка», «Народні оповідання» Марка Вовчка, які він відредагував і опублікував. Пантелеймон Куліш заснував власну друкарню. Брат його дружини, Василь Білозерський, виклопотав дозвіл на видання першого українського часопису «Основа». Куліш разом із Ганною Барвінок (літературний псевдонім дружини) готували матеріали до журналу. У 1861 р. в «Основі» були надруковані «Історичні оповідання» — науково-популярні нариси з історії України.


У 50—60-і роки XIX ст. П. Куліш мандрує Європою, тривалий час живе у Львові та Відні. У 1862 р. в Петербурзі вийшла друком перша поетична збірка П. Куліша «Досвітки. Думи і поеми». Письменник багато перекладає, особливо Шекспіра, Гете, Байрона, готує для видання в Женеві збірку поезій «Дзвін».


Цікавою людиною була мати П. Куліша. її мова була веселою і жартівливою, пересипаною приказками, прислів'ями. Вона мала чудовий голос, знала багато давніх пісень. За роботою завжди співала. Була смирна й милосердна. Пізніше П. Куліш записав з голосу матері цілу збірку пісень. Із цього часу й почалися фольклорні та етнографічні зацікавлення письменника, які переросли у фундаментальні «Записки о Южной Руси».
Пантелеймон Куліш був широко обдарованою людиною: учений, поет, прозаїк, драматург, літературний критик, перекладач, фольклорист, етнограф, публіцист, мовознавець, редактор, видавець. Крім того, змалку почав малювати. Любив зображувати на дерев'яних стінах крейдою все, що бачив. Пізніше копіював картини. У Новгороді-Сіверському на найвищому поверсі дзвіниці Успенського собору малював наддеснянські краєвиди.
У молодому віці письменник учився грати на скрипці та столярному ремеслу. Своїми руками зробив скрипку й меблі до хати. Не цурався і сільськогосподарської праці: сам орав, сіяв, ралив, доглядав посіви, виростив чудовий сад.


Унаслідок антиукраїнської політики Російської імперії (Валуєвський циркуляр 1863 р., Емський указ 1876 р. про заборону всього українського) письменник розчарувався в громадсько-суспіль¬ній діяльності й оселився на мальовничому хуторі Мотронівка на Чернігівщині, який перейменував на честь дружини Ганнина Пустинь. Він утілював створену ним оригінальну «хутірську філософію», яка пропагувала ідеал гармонійного життя серед природи, а хутір — як духовний оазис національної самобутності. Тут Куліш завершив у співпраці з І. Нечуєм-Левицьким та І. Пулюєм переклад Біблії українською мовою.
14 лютого 1897 р. за робочим столом, перекладаючи Біблію, Пантелеймон Куліш помер. Похований на хуторі Мотронівка.


Авраменко О. М., Дмитренко Г. К., Українська література, 9 клас<br>Надіслано читачами інтернет-сайту


Онлайн бібліотека з конспектами та підручниками для безкоштовного завантаження, уроки з української літератури для 9 класу, домашнє завдання та відповіді на питання

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.