KNOWLEDGE HYPERMARKET


Пасльонові та айстрові. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 7 клас. Повні уроки >> Біологія: Пасльонові та айстрові. Повні уроки

Содержание

Тема

  • Пасльонові та айстрові. Повні уроки

Мета

  • розказати про основні ознаки та значення родин пасльонових та айстрових.

Завдання

1 Охарактеризувати родину пасльонових.

2 Розповісти історичне та сучасне значення беладонни.

3 Описати загальні риси родини айстрових.

4 Розповісти про історичне значення хризантеми для Японії та Китаю.


Хід уроку

1 Родина пасльонових.

2 Історичне та сучасне значення беладонни.

3 Загальні риси родини айстрових.

4 Історичне значення хризантеми для Японії та Китаю.

Родина Пасльонові

Родина налічує близько 2500 видів. Розповсюджена по всьому світу, але найбільш різноманітна у Південній Америці. Серед життєвих форм зустрічаються однорічні та багаторічні трави, кущі та ліани. Запилюється комахами. Плодоносить ягодами або коробочками, що розповсюджуються тваринами.

Родина пасльонових входить у однойменний порядок. Це – переважно «американська» родина. Більша частина представників розповсюджена у Центральній та Південній Америці. 

П’ятичленні актиноморфні квіти з подвійною оцвітиною розрізняються ступенем зростання чашолистиків та пелюсток у різних видів. Запилюються квітки різними комахами, у тропіках птахами та навіть ссавцями.


Відео 1. Культуна картопля.

Родина пасльонових грає дуже велику роль у житті людини. В її складі є такі важливі харчові рослини: баклажан, картопля, помідори, солодкий перець.

Структура куща картоплі


Мал. 1 Структура куща картоплі.

Також до цієї родини відноситься тютюн. Всі ці культури крім баклажану, що у дикому вигляди росте в Індії, вихідці з Америки. 

Крім того,  у складі родини пасльонових є три відомих види дикоростучих рослин: беладонна, блекота, дурман. Всі вони включають отруйні алкалоїди, які у невисоких концентраціях являються цінними лікарськими засобами.

Історичне та сучасне значення беладонни

Гарна та підступна беладонна відома з давніх часів. Древнєримські модниці закапували сік цієї рослини собі у вічі та розтирали щоки.

Беладонна


Мал. 2 Беладонна.

Очі, з розширеними зіницями набували особливої виразності, а щоки рожевіли. Зараз беладону вирощують, щоб виготовляти болезаспокійливі засоби. Атропін, що добувається з беладонни у руках лікарів не забирає життя, а зміцнює її.

У садах часто вирощують фізаліс Франше, у якого при плодах утворюється велика здута жовта або помаранчева чашечка, завдяки чому рослину використовують у зимніх сухих букетах. 

Родина Айстрові або Складноцвіті

Родина налічує близько 20000 видів. Розповсюджена по всьому світі, але найрізноманітніша у помірних та субтропічних областях.

Серед життєвих форм найчастіше зустрічаються однорічні та багаторічні трави, рідше кущі та дерева. Запилюються комахами, рідко вітром. Утворюють плоди сім’янки, що розповсюджуються тваринами, комахами, вітром та водою.

Ця родина входить у монотипний порядок Asterales та являється самим чисельним з дводольних. За кількістю видів його можна порівняти лише з родиною обхідних, що належать до однодольних. 

Цю родину можна сміливо назвати повсюдним, бо його представники розповсюджені не лише всіх континентах, а й у самих різних місцях існування: пустелях, у горах, у солонуватих водах, у Арктиці та Антарктиці.

Характерною особливістю айстрових являється притаманне їм «колективне» суцвіття – корзинка. У корзинки є спільне ложе та обгортка, утворена верхівковим листям. Кількість квітів у корзинці різниться від тисячі (сонях) до двох (амброзія). Розміри корзинки міняються від 30 – 60 сантиметрів до декільком міліметрів (полин). 

Чашечка у багатьох айстрових перетворюється на «чубчик», який зберігається на плодах та сприяє їх розселенню вітром. Віночок п’ятичленний, але може мати різну форму, що дозволяє розрізняти трубчасті, язичкові, лійковидні, несправжні лійковидні та несправжні язичкові квіти. Серед них два останніх різновиду мають редуковані генеративні органи та слугують лише для приманювання заплиювачив.

Пиляків п’ять, їх нитки вільні, але пильники зазвичай злиті у трубку, в середині якої проходить стовпчик з рильцем. Зав’язь нижня, утворена двома плодолистиками. 

Існує два різних види корзинок: з однакових квіток (наприклад у кульбаби корзинка лише з язичкових квіток) та з різних (у соняха корзинка з трубчастих та несправжніх язичкових квіток).

Більшість айстрових запилюються комахами, причому дуже різними, бо корзинки доступні для відвідування різними видами комах. Якщо перехресне запліднення комахами не відбулось, можливе самозапилення або апоміксис.

У родині є роди, що запилюються вітром, наприклад, полин. Корзинки полину дрібні, непримітні, крім того, значна частина видів розповсюджена у пустелях, через дуже сухе повітря мало комах. 

Полин


Мал. 3 Полин.

Плоди сім’янки, що розповсюджуються вітром, водою (у набережно – водних рослин, наприклад череда), тваринами. Часто розповсюджуються цілі корзинки з плодами (лопух).

Айстрові входять у склад самих різних рослинних суспільств: лукових, степних, пустельних, тундрових.

Особливе значення для людини мають види бур’нів та рудеральних рослин (ростуть на звалищах, вздовж забруднених доріг), серед яких осот польовий, молокан татарський, бодяк польовий (бур’яни), чортополох, татарник, латук, полин гірка та звичайна (рудеральні рослини).


Відео 2. Поле соняхів.

Серед айстрових вирізняються такі важливі культурні рослини, як сонях та топінамбур (земляна груша).

Сонях


Мал. 4 Сонях.

Штучно виведений людиною гібрид цих двох рослин – топісонях, що використовується як силосна культура з великою зеленою масою.

Серед айстрових багато прекрасних декоративних рослин, які займають важливе місце у садово – парковому господарстві.

Історичне значення хризантеми для Японії та Китаю

Один з представників родини айстрових являється символом Японії та Китаю. Це – хризантема.

Хризантеми


Мал. 5 Хризантеми.

З нею пов’язана легенда про виникнення Японії. У давні часи китайський імператор дізнався, що на одному з островів росте хризантема, з якої можна приготувати еліксир безсмертя. Але зірвати квітку під силу лише людині з чистим серцем. Він відправив за квіткою триста самих гарних хлопців та дівчат. Вони знайшли хризантему, але не повернулися. Зачаровані красою острову, вони залишились на ньому жити та заснували нову державу – Японію. Хризантема зображена на прапорі Японії та на її грошових знаках. Люблять хризантему і у Китаї. Її іменем названо дев’ятий місяць року, а у дев’ятий день цього місяцю відбувається Свято квітів. Також з хризантем роблять салати та пиріжки. Для цього у Японії та Китаї вирощують спеціальні їстівні сорти з м’ясистими соковитими пелюстками.


Відео 3 Виставка хризонтем.

Контролюючий блок

1 Звідки походять майже всі пасльонові?

2 Яку роль пасльонові грають у житті людини?

3 Чому родину айстрових ще називають складноцвіті?

4 Чому хризантема зображена на прапорі Японії?

 

Список літератури

1. Урок на тему: "Характерные признаки растений семейства Сложноцветные" автор Карпова Т. А.

2. М.М. Мусієнко, П.С. Славний, П.Г. Балан, Біологія, 7 клас

3. Тимонин А.К. Ботаника. Том 4. Систематика высших растений. Книга 2     Учебник для студ. высш. учеб. заведений. Издательский центр "Академия". 2009. -- 352 с.

4. Ботаника.   Андреева И.И., Родман Л.С.    2 - е изд., перераб. и доп. - М.: КолосС, 2002. - 488 с.

5. Биология. Современная иллюстрированная энциклопедия    л. ред. Горкин А. П. - М.: Росмэн-Пресс, 2006. - 560 с. (Серия: Современная иллюстрированная энциклопедия.)
Відредаговано та надіслано Кравчук Я. Над уроком працювали
Карпова Т.А.
Кравчук Я.Л.

Катеринець О.М.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Біологія > Біологія 7 клас