KNOWLEDGE HYPERMARKET


Повітряний транспорт, його значення в міждержавних перевезеннях. Трубопровідний транспорт. Міжнародні транспортні коридори

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 9 клас>> Географія: Повітряний транспорт, його значення в міждержавних перевезеннях. Трубопровідний транспорт. Міжнародні транспортні коридори. Спеціалізація повітряних перевезень. Географія нафто- і газопроводів. Транзитні транспортування нафти та газу. Проблеми і перспективи розвитку транспорту.


§ 28. Водний і повітряний транспорт


Пригадаймо

1. Які види транспорту належать до водного?
2. Яку ще назву має повітряний транспорт?
3. Яка частка водного та повітряного видів транспорту у вантажообігу країни?


Повітряний транспорт. Важливе значення в Україні має повітряний транспорт. Основна його перевага — висока швидкість перевезень (швидкість сучасних літаків перевищує 900 км/год), а недолік — висока вартість. Тому авіацію використовують для перевезення пасажирів, поштових та інших цінних вантажів, а також швидкопсувних вантажів.


Найбільші аеропорти розміщені в Києві (Бориспіль, Жуляни), Харкові, Львові, Сімферополі, Донецьку.


Понад 60 % повітряних перевезень припадає на міжнародні авіарейси. Так, Київ сполучений авіалініями із 55 країнами. Серед них — держави Європи і Близького Сходу, Росія, США, Канада тощо. Авіаційні перевезення в Україні здійснюють три великі авіакомпанії: «Авіалінії України», «Аеросвіт», «Міжнародні авіалінії України».


Чи знаєте ви, що...
Український літак Ан-225 «Мрія» був неодноразово випробуваний як транспортна платформа для повітряного транспортування орбітального корабля «Буран». Під українським прапором ці літаки використовують для міжнародних комерційних перевезень.


Для подальшого розвитку повітряного транспорту важливим є широке оснащення аеропортів автоматичними системами посадки і злету літаків, модернізація всього комплексу обслуговування. Необхідно розширити кількість аеропортів міжнародного сполучення, знизити собівартість внутрішніх перевезень пасажирів.


Проблеми і перспективи забезпеченості транспортними магістралями та розвитку міжнародних транспортних коридорів. Поєднання взаємопов'язаних видів транспорту, які задовольняють потреби господарства й населення у перевезенні вантажів та пасажирів, утворюють транспортну систему країни. Вона утворена лінійними елементами (шляхами сполучення всіх видів транспорту), точковими (пунктами посадки-висадки пасажирів, вантажо-розвантажувальних робіт), рухомим складом (власне транспортними засобами), службою перевезень. Серед точкових елементів виділяють транспортні пункти (залізничні станції, річкові пристані, річкові й морські порти, автостанції, аеропорти) й транспортні вузли (місця сполучення транспортних шляхів).


Чи знаєте ви, що...
Швидкість руху потягів, згідно з вимогами Міжнародного союзу залізниць, має становити 100 км/год для вантажних поїздів та 120 км/год — для пасажирських. Вантажні поїзди в Україні на сьогодні мають середню маршрутну швидкість руху лише 32 км/год.


Основними факторами, що впливають на процес формування транспортної системи, є соціально-економічні, природні та історичні. Передусім галузевий склад транспорту, густота транспортних шляхів зумовлюються рівнем розвитку господарського комплексу й спеціалізацією території. Залежить транспорт і від економіко-географічного положення району. Важливу роль у формуванні транспортної системи відіграє густота населення, людність населених пунктів, маятникові міграції. З природних умов найбільше значення мають рельєф та клімат. Під впливом цих чинників на сьогодні в Україні найкраще забезпечені мережею транспортних шляхів Львівська, Тернопільська, Чернівецька та Донецька області, а найменше — Рівненська, Чернігівська, Миколаївська, Херсонська області та АР Крим. Тому існує необхідність розширення транспортної мережі, покращення її якості.


Чи знаєте ви, що...
На західних прикордонних пунктах пропуску ускладнюється рух залізничного транспорту через необхідність здійснювати перестановку пасажирських вагонів з вітчизняної колії (1520 мм завширшки) на європейську (1435 мм).


Одним з основних напрямів розвитку транспорту в Україні є також участь в організації, функціонуванні та розвитку міжнародних транспортних коридорів. Міжнародні транспортні коридори (МТК) — це сукупність різних видів транспорту, що забезпечують значні перевезення вантажів і пасажирів. Європейськими державами визначено створення дев'яти таких коридорів та чотирьох загальноєвропейських транспортних зон. Чотири з МТК проходять територією України:

• Берлін — Вроцлав — Львів — Київ;
• Трієст — Будапешт — Братислава — Ужгород — Львів;
• Дунайський водний шлях;
• Гельсінкі — Київ — Одеса — Димитровград.


В Україні заплановано активно розвивати ділянки ще двох міжнародних транспортних коридорів:

• Балтика — Чорне море (Гданськ — Одеса);
• Євроазіатський нафтотранспортний коридор.


На сьогодні транспортна система України не цілком готова до належних обсягів забезпечення міжнародних транзитних перевезень. Основними напрямами розбудови національної мережі міжнародних транспортних шляхів в Україні є:

• модернізація ділянок МТК, що обмежують їх пропускну спроможність;
• гарантування відповідності технічних засобів і транспортної мережі міжнародним стандартам;
• забезпечення європейських стандартів якості перевезень — швидкості, безпеки, сервісу, збереження вантажів, інформаційного обслуговування;
• підписання і дотримання міжнародних документів, якими керуються інші європейські держави в регулюванні роботи транспорту;
• розвиток інфраструктури для всіх видів транспорту.

Чи знаєте ви, що...
Майже всі автомобільні шляхи України проходять через населені пункти, що не відповідає вимогам до міжнародних транспортних коридорів. Адже це призводить до обмеження швидкості руху автомобільного транспорту.§ 27. Роль транспорту. Сухопутні види транспорту

Пригадаймо

1. Що таке транспорт?
2. Яке значення транспорту в НГК України?
3. До якої сфери НГК належить транспорт?


Трубопровідний транспорт. Трубопроводи дають можливість транспортувати на значні відстані нафту, продукти її переробки, природний газ, воду. Газ становить близько 2/3 обсягу транспортування продукції трубопроводами, менше третини припадає на нафту. Загальна довжина трубопроводів в Україні — понад 40 тис. км, близько 87 % з яких припадає на газопроводи, а 13 % — нафтопродукто- й нафтопроводи.


В Україні перший газопровід був прокладений у 1924 році — з Дашави до Стрия. Внутрішньодержавне значення мають газопроводи Шебелинка — Київ, Шебелинка — Харків, Шебелинка — Дніпропетровськ — Кривий Ріг — Одеса, Угерське — Івано-Франківськ, Глібівка — Сімферополь. Територією України проходять міжнародні газопроводи — «Братерство», «Союз», «Прогрес», Уренгой — Помори — Ужгород, які постачають газ із Росії в Угорщину, Словаччину та країни Західної Європи. У нашу країну газ подається з родовищ Росії та Туркменістану.


Чи знаєте ви, що...
До складу української газотранспортної мережі входить 35,2 тис. км магістральних газопроводів, діаметр труб яких дорівнює 1020-1420 мм; 122 компресорні станції та 13 підземних сховищ газу. Пропускна спроможність газопроводів на виході з території України становить 170 млрд м3 щороку, а сумарна — 266,5 млрд м3. Майже половина обсягу транспортування газу припадає на транзит.


Найважливішими нафтопроводами, що подають на підприємства вітчизняну нафту, є Долина — Дрогобич, Битків — Надвірна, Качанів — Охтирка, Гнідинці — Прилуки — Кременчук — Херсон. В Україну нафта подається трубопроводами Самара — Лисичанськ — Кременчук — Херсон — Одеса. У 1963 році через нашу країну пройшов транс'європейський нафтопровід «Дружба», який транспортує російську та середньоазійську нафту в Україну та інші країни Європи.


Чи знаєте ви, що...
Загальна довжина системи нафтопродуктопроводів України становить 3,3 тис. км і здатна перекачувати близько 20 млн т нафтопродуктів на рік. Роботу системи забезпечують 11 насосно-перекачувальних станцій.


Закріплюємо та узагальнюємо

1. У чому полягають особливості повітряного транспорту?
2. Які шляхи розв'язання проблем водного та повітряного транспорту України?
3. Що таке транспортна система, транспортний пункт, транспортний вузол?
4. Які чинники впливають на формування транспортної системи?
5. Які особливості та проблеми розвитку транспортної мережі в Україні?
6. Що таке міжнародні транспортні коридори? Які проблеми їх функціонування на території України?
7. Які вантажі транспортують трубопроводами?
8. З чим пов'язані проблеми розвитку залізничного, автомобільного і трубопровідного видів транспорту?


Набуваємо практичних навичок

1. Аналізуючи карти, з'ясуйте та доведіть доцільність розміщення міжнародних аеропортів на території України.
2. Користуючись додатковою літературою чи джерелами мережі Інтернет, знайдіть інформацію про міжнародні транспортні коридори в межах України. Зробіть на основі цієї інформації коротке повідомлення про один із транспортних коридорів.
3. На контурній карті позначте найбільші трубопроводи, про які йдеться в параграфі.Йосип Гілецький, Географія, 9 клас
Вислано читачами з інтернет-сайтів 


Скачати підручники та книги онлайн, планування з географії, курси та завдання з географії для 9 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.