KNOWLEDGE HYPERMARKET


Поділ зони на північний, південний і сухий степи.

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 8 клас>>Поділ зони на північний, південний і сухий степи. Несприятливі природні процеси. Природоохоронні території.


Ґрунтово-рослинний покрив і ландшафти
. Колись степи являли собою зелене море різнотрав'я, по якому перекочувалися сріблясті хвилі ковили. Лише блакитні стрічки річок, їх долини з непролазними верболозами та очеретами, балки та скіфські могили урізноманітнювали степовий ландшафт.  Безмежним трав'яним роздоллям бродили численні стада турів тарпанів, сайгаків. Нині ж усі степові ділянки, де може пройти трактор, розорано, а природну рослинність змінено на сільськогосподарські культури.


За відмінностями природних умов у степовій зоні розрізняють три підзони — північно-, середньо- і південностепову, які змінюють одна одну широтними смугами. Північностепова підзона займає більшу частину зони. Там сформувалися чорноземи звичайні, на яких поширений різнотравно-типчаково-ковиловий степ. Він виглядає по-різному кожної пори року. Навесні спершу зацвітають тюльпани, шафран, гіацинти, пізніше — горицвітжовтий, степові півники і фіалки, згодом — ковила, півонія тонколиста, шавлія, вика, гадючник, катран, волошки, льон австрійський. Із середини літа степ вигоряє, а восени завдяки дощам зеленіє від мохів ще раз, узимку перепочиває.


У середньостеповій підзоні поширені менш родючі чорноземи південні. На них сформувалися типчаково-ковилові степи, які за видовим складом значно бідніші за різнотравні. Там ростуть ковила, типчак, гвоздика, деревій, шавлія. Проте рослинний покрив розріджений.

Півдетостепова підзона, яка охоплює Причорномор'я, Приазов'я і Кримську рівнину, отримує найбільше сонячної радіації, проте їй не вистачає вологи. Там утворилися каштанові ґрунти, які нерідко чергуються із солонцями і солончаками. У полиново-типчаковому степу росте сухостепова і пустельна рослинність: полин, типчак, житняк, нехворощ чорна, хрінниця жовта. Рослини утворюють окремі острівці, що чергуються з голими піскуватими місцями. У Присивашші степ набирає зелено-сірого відтінку і нагадує пустелю.


Степова зона відрізняється від лісостепу відсутністю лісів на вододілах. Невеликі за площею ліси з дуба і береста (байраки) ростуть лише в балках. На їх схилах утворюють зарості терен, шипшина, мигдаль степовий, степова вишня. У долинах річок поширені левади з вербою, в'язом і трав'яною рослинністю. Уздовж доріг і полів насаджено захисні лісосмуги.


Основне багатство степової зони — ґрунти. Саме завдяки їх високій родючості степ є основним сільськогосподарським районом України. Там вирощують високі врожаї пшениці, кукурудзи, рису, проса, соняшнику, льону-кучерявця, помідорів, перцю, кавунів, динь.


Тваринний світ
зони бідніший за видовим складом, ніж лісостепу. У степу багато гризунів — ховрахів, хом'яків, бабаків, тушканчиків, мишей, кротів. Є численні й різноманітні птахи — журавлі, орли, сови, стрепети, перепілки.


Природокористування та охорона природи. Степова зона належить до територій, які з давніх часів заселялися різними народами. Проте тривалий час вона була малолюдна і майже не охоплена землеробською діяльністю людини. Територія степу постійно перебувала під набігами азійських орд — гунів, печенігів, хозарів, половців, татар, турків, які впливали на освоєння цих земель. Кочівники займалися переважно полюванням, випасанням худоби та рибальством. Аж до XVII ст. через малолюдність і небезпеку набігів з півдня степ називали Диким полем. Із створенням Запорозької Січі його освоїли українські козаки, які завзято боролися з поневолювачами і господарювали на землях-вольностях.


Найбільш інтенсивне освоєння степу відбулося в XIX—XX ст. Суцільне розорювання цілинних земель (орні землі становлять майже 90 %) призвело до знищення природної степової рослинності та збіднення тваринного світу. Цьому сприяли і розвиток гірничодобувної промисловості, забруднення території відходами підприємств вугільної, металургійної, хімічної галузей, ТЕС. Нині в степу майже не залишилося ділянок з природною рослинністю. Тепер лише заповідники можуть дати уявлення про біорозмаїття, що там колись панувало.


Український степовий природний заповідник охоплює у степовій зоні три відділення, де збереглися різні види степів: від лучних до різнотравно-типчаково-ковилових. Тільки у «Хомутовському степу» можна побачити 12 видів ковили. «Кам 'яні могили», що височать серед неозорої рівнини, історики вважають місцем захоронення скіфських царів. Там охороняють унікальне поєднання степової, лучної, лісової і наскельної рослинності. «Крейдова флора» — унікальна ділянка, де ростуть крейдолюбні рослини: сосна крейдяна, дзвінець крейдяний, ранник крейдяний та інші.


Луганський природний заповідник - це пам'ятник різнотравно-типчаково-ковиловим степам, які нині збереглися у вигляді маленьких латок у трьох відділеннях — «Стрільцівському степу», «Провальському степу» та Станично-Луганському. Там перебувають під захистом також бабак європейський та інші види тварин. У біосферному заповіднику «Асканія-Нова» охороняється єдина в Європі ділянка типчаково-ковилового степу, де росте понад 400 видів рослин, серед яких більш як 40 видів - ендеміки. Там відбувається також акліматизація тварин з різних регіонів світу - зубрів, благородних оленів, коней Пржевальського, антилоп, страусів, зебр, куланів, муфлонів. Дунайський біосферний заповідник, де охороняють водно-болотні угіддя дельти Дунаю, - це справжній пташиний рай: там мешкає половина всіх видів птахів України. У Дніпровсько-Орільському природному заповіднику та національному природному парку «Великий луг» оберігаються річкові плавні, заплавні озера та луки, водяні види рослин і тварин.


У національному парку «Святі гори», що в середній течії Сіверського Дінця, охороняють крейдяні останці-скелі з білої крейди і крейдоподібного мергелю та бори із реліктової сосни крейдяної.

Запам'ятайте

Степова природна зона - найбільший в Україні зональний ПТК (40 % території) - має рівнинний рельєф, помірно континентальний клімат, що характеризується найбільшою в Україні континентальністю та найменшою кількістю опадів, родючі чорноземні і каштанові ґрунти.


Природна степова рослинність збереглася лише в заповідниках і на невеликих нерозораних ділянках.


І.Л.Дітчук, О.В.Заставецька, І.В. Брущенко Фізична географія України 8 клас

Вислано читачами інтернет-сайту


курс географії,підручники з географії, розробки уроків географії

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.