KNOWLEDGE HYPERMARKET


Порядок слів у реченні. Логічний наголос. Просте двоскладне речення. Головні члени речення

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 8 клас>>Українська мова: Порядок слів у реченні. Логічний наголос. Просте двоскладне речення. Головні члени речення


Про прямий та непрямий порядок слів у реченні та способи їх смислового виділення

37 І. Прочитайте мовчки поданий діалог. Поміркуйте, з якою інтонацією треба вимовляти кожну його репліку та які слова логічно наголосити.
Укр.мова 8 клас, малюнок зі ст.30.jpg

- Я колись книгу читав, - задумливо сказав увечері Митько. - Так там писалося про те, як на тигрів полюють. Мисливець прив'язує до дерева козеня, а сам сидить у засідці...
- А деякі племена, - на льоту вловив я Митькову думку, - риють на стежці, якою звірі ходять на водопій, здоровенну яму...
- Думки читаєш! - радо згукнув Митько. - Ми ці обидва способи поєднаємо.
- А козеня де взяти?
Довірливо дивлячись мені в очі, Митько запропонував:
- А якщо ми прив'яжемо тебе?
- Тобто як це? - вибалушивсь я.
- Мотузкою, як же ще! А де взять її - я знаю. У клуні висить...
- Ти що, жартуєш? - не повірив я власним вухам.
- Та які жарти? Чим ти гірший? Мекатимеш потрошку, здалеку й не видно, хто це. Може, воно вилізе з озера, щоб роздивитись. Га? І якраз у яму втрапить. А ми вже вириємо, постараємось.
- Та ти, мабуть, сказився, - обурився я, доп'явши, що Митько й не думає жартувати. - Чим я гірший за якусь там козу? А чим ти гірший? Навіть кращий, розумник такий! Мене! До дерева! Мотузкою! А як воно ззаду підкрадеться чи збоку? Ти подумав? Себе прив'язуй!
- Хай буду я, - хоробро погодивсь Митько. - Я не якийсь там егоїст. Я згоден. Хоча, ти знаєш, мені здається, можна і не прив'язувати. Козу -інша справа, вона втекла б. А мене можна не прив'язувати. Я і так посиджу.
- Та гаразд уже, - охолов я. - А чому обов'язково комусь із нас? Може, курку? Нічим не гірша.
- Молодець! - вигукнув Митько. - Звичайно, курку! І мороки набагато менше. - І по хвильці додав: - Та й безпечніше (Я. Стельмах).
II. Прочитайте діалог вголос за ролями, дотримуючись правильної інтонації та логічно наголошуючи відповідні слова. Спробуйте інтонацією передати емоції та почуття персонажів.

 
В українській мові порядок слів у реченні вважається вільним, тобто за тим чи іншим членом речення не існує суворо закріпленого місця.
Розрізняють два типи порядку слів у реченні: прямий і непрямий.
Прямий порядок слів вважається нейтральним і є характерним для офіційно-ділового та наукового стилів.
Наприклад 1. А сон пливе у тихі верболози (І. Шарапов). 2. Дерева снять весняним соком, стежки біжать по споришах (М. Овдієнко).
Укр.мова 8 клас, малюнок зі ст.30-2.jpg

Непрямий порядок слів

У випадку непрямого порядку слів (інверсії) основний зміст речення зберігається, але з'являються додаткові змістові відтінки, підсилюється виразність слів. Непрямий порядок слів використовується в художньому та розмовному стилях для виділення змістової значущості тих чи інших слів у реченні або для надання фразі особливого стилістичного забарвлення. 1. По воді-бистрині ніжно-синій день хмарки золоті розіслав (М. Шпак). 2. А земля моя щастя родить (М. Сом ).

Зверніть увагу!
Порушення правил розташування членів речення може спричинити двозначність висловлювання. Неправильно побудованим є, наприклад, таке речення: Сашко виконав два дні тому записані вправи. Із цього речення незрозуміло, що було два дні тому - виконання вправ чи їх записування. Потрібно було сказати: Два дні тому Сашко виконав записані вправи.

Логічний наголос

Логічний наголос - це виділення більшою силою голосу найважливішого слова в реченні.
Наприклад 1. Завтра відбудеться конкурс. 2. Завтра відбудеться конкурс. 3. Завтра відбудеться конкурс. У наведених реченнях логічно наголошуються виділені слова, бо вони виражають найсуттєвіше в повідомленні, а значить і мають найбільшу змістову вагу. У цьому можна пересвідчитися, поставивши відповідні запитання. Перше речення є відповіддю на запитання «Коли відбудеться конкурс?», друге - «Чи відбудеться завтра конкурс?», третє - «Що відбудеться завтра?»


38 І. Прочитайте речення. У яких із них є непрямий порядок слів?
1. Хвилею зеленою здіймається навесні Батиєва гора (М. Рильський ). 2. Солов'їний тихий свист гуляє за долиною (А. Малишко). 3. Травень очі голубі розгубив у травах (В. Лучук). 4. Оця реальна мить вже завтра буде спомином (Л. Костенко). 5. Розвішує кошлатий свій хітон у вікнах снігопад утомлений (Т. Ганенко-Житовоз). 6. Усміхайся - і світ вертатиме тобі усмішку (І. Томан).

II. Визначте частини мови усіх слів першого речення.


39 Два - чотири - всі разом! Поміркуйте, якої відповіді вимагатиме кожне із запропонованих питальних речень, якщо їх прочитати так, щоб логічно наголошеним було підкреслене слово.
1. Назар завтра їде? 2. Назар завтра їде? 3. Назар завтра їде?


40 І. Прочитайте вірш мовчки. Які настрої та почуття передає поетеса? Визначте, яке зі слів кожного речення логічно наголошене. Обґрунтуйте свою думку.
Осінній вечір.
Кудись поспішало місто
У вирі буденних справ.
А осінь калини намисто
Вдягла із червоних заграв.
Зітхав у повітрі вечір,
Кружляючи тихо скрізь.
І ніжно комусь на плечі
Скидав золотавий лист.
А сонце багряним диском
Завмерло на небесах.
І десь неймовірно близько
У вирій здійнявся птах.
І знову туман осінній
Розтікся по всій землі,
Розтанули наші тіні
У тій золотавій млі.
А десь, невідомо звідки,
Мелодія тиха пливла...
Так само тихо, без свідків
Замріяна осінь прийшла.
(Л. Коломієць)

II. Прочитайте вірш уголос, дотримуючись правильної інтонації та беручи до уваги логічний наголос для передачі відповідних змістових та емоційних відтінків значення.


41 Порівняйте два речення. У якому з них головним є повідомлення про те, що саме відбувалося, а в якому йдеться про місце дії? З'ясуйте, яка позиція є найсильнішою для будь-якого члена речення - на початку чи в кінці речення.
1. У нашій школі проходили змагання з гімнастики.
2. Змагання з гімнастики проходили в нашій школі.


Зверніть увагу!
Кінець речення - це сильна позиція для будь-якого члена речення, і найпростішим способом виділення якогось слова чи словосполучення є винесення його на останнє місце в реченні.


42 Попрацюйте в парах. Прочитайте речення. Запропонуйте по черзі різні варіанти розташування слів у них. Простежте, як зі зміною порядку слів змінюється зміст та експресивність висловлювання.
1. Із грудня журнал «Однокласник» видаватиметься в англомовному варіанті. 2. Контроль за якістю продукції на підприємстві ведеться постійно. 3. Підвіз дітей до навчальних закладів здійснюють шкільні автобуси. 4. Гарантійний ремонт холодильників здійснюється в нещодавно відкритій майстерні.


43 Поставте усно запитання до кожного з наведених речень. З'ясуйте, що нового повідомляється в кожному випадку.
1. У другу зміну вчилися восьмикласники. 2. Восьмикласники вчилися в другу зміну. 3. До гурту підійшла огрядна жінка. 4. Огрядна жінка підійшла до гурту.


Мовленнева ситуація.
Після трудового дня Михайло Петрович зручно вмостився у своєму улюбленому кріслі, щоб почитати нову газету. Через п'ять хвилин він роздратовано вигукнув: «Я більше ніколи не буду купувати цю газету!» На запитання свого онука-восьмикласника, чим погана газета, дідусь зачитав із неї такі речення:
1. Мамонт після тривалих переговорів із німецькою компанією поповнив колекцію унікальних експонатів музею. 2. Шановний Іване Петровичу, випускники школи запрошують Вас на традиційну зустріч із дружиною, яка відбудеться 18 жовтня. 3. Малиновий напій має багато необхідних для організму дітей вітамінів. 4. Цього року будуть виділені земельні ділянки під забудову хлівів для співробітників заводу.
Поясніть, чому газетні повідомлення роздратували Михайла Петровича. Як потрібно їх відредагувати?


44 І. Прочитайте речення «Я приніс вам книжку» з різною інтонацією так, щоб передати чотири різні змістові відтінки значення.
II. Спробуйте скласти 3-4 речення, які залежно від інтонації можуть мати різний зміст. Запишіть їх і прочитайте з відповідною інтонацією однокласникам або батькам.Чи зрозуміють вони, про що ви хочете повідомити?


45 Напишіть твір-мініатюру, у якому був би розгорнений виклад після речення «А справа була така...», або «А йшлося ось про що...», або «А про це говорили так...».


Висновки.

1. Розрізняють два типи порядку слів у реченні: прямий і непрямий.
2. Виділити певне слово в реченні можна за допомогою логічного наголосу або зміни порядку розміщення слів.


О.В. Заболотний, В.В. Заболотний, Рідна мова, 8 клас
Вислано читачами інтернет-сайту


Допомога школяру 8 класу, підручники онлайн, конспекти та домашнє завдання з української мови

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговоренняЕсли у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.