Правопис закінчень іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини
Мета:
- Повторити вивчене про іменник; - Вчитись відмінювати іменники; - Вчитись правильно писати закінчення в іменниках орудного відмінка ; - Вчитись складати речення та тексти; - Розвивати вміння логічно мислити; - Виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: Навчально-виховний
Хід уроку: В орудному відмінку однини іменники жіночого роду на –а (-я) мають закінчення –ою, -ею, -єю. В іменниках з основою на твердий приголосний, крім ж, ч, ш пишеться закінчення –ою: вербою, калиною, машиною. В іменниках з основою на м`який приголосний і ж, ч, ш пишеться –ею: бабусею, пашею, межею. В іменниках з основою на й пишеться –єю: колонією, армією, мрією. В орудному відмінку однини іменники чоловічого роду мають закінчення –ом, -ем, -єм: кротом, м`ячем, дубом, оленем.
Прочитай уривок тексту. Знайди в ньому іменники, вжиті в орудному відмінку. -А тепер поговоримо про дружбу,- Світлана Дмитрівна пильно глянула на третьокласників крізь товстенні окуляри. Василькові дуже хотілося іноді підкрастися і швиденько скинути ті окуляри. Щоб хоч раз побачити, які ж у неї очі. Вже аж наснилося: усміхнена, добра, а очі блакитні та лагідні , як у його мами… Правда, мама зараз дуже сердита: їй так хочеться, щоб її син був найкращим учнем в класі, як колись вона. А він то дванадцять балів принесе, то опустить навіть до шести. -Та ще сидиш якось боком. Розмовляєш під час уроків, заважаючи дітям! - вичитувала синові після батьківських зборів. - Он Данилко Олішевець на олімпіаді перше місце зайняв, і дисципліна хороша. Мама там аж цвіте від гордощів, а мені хоч під парту ховайся. Провідміняй слова Данилко, Світлана.
Прочитай вірш. Митрофанка в школі й дома Обіцяльником звемо ми. Та і як його не звать? Любить хлопець обіцять. Тільки те, що обіцяє, Він одразу ж забуває… (М.Пригара) Знайди у вірші іменник в орудному відмінку. Як ти оцінюєш поведінку хлопчика?
Прочитай слова та склади з ними речення. Птахи, годівничка, корм, зима, холод, діти, допомагають. Літо, море, відпочинок, плавали, купалися. Тарас Шевченко, поезії, змальовувати, Україна, життя, видатний.
Прочитай текст. Картини зимового лісу Замріявся зимовий ліс. Стоїть неповторний, величний. На кущах глоду – тонке мереживо, немов павутиною обвиті дерева. В білосніжному вбранні ведуть таємничі розмови красуні-сосни. А поруч з ними – могутні дуби, немов вартові їхнього спокою. Сягають велетні своїм гіллям до неба, простягають у різні боки розкішні віти. Погойдує їх вітер стиха і струшує іскристу паморозь. З глибини лісу доноситься відоме тук-тук! Це облітає свої володіння лісовий лікар. Вітається з кожним деревцем. Дбайливо господарює, надаючи кожному дереву необхідну допомогу. Вистукує невтомний трударик, захищає лісових мешканців від хвороби. Мить – і все затихає. Морозяний гул стоїть довкола. Здається, що більше ніхто не порушить цього урочистого зимового спокою. І враз знову…тук-тук! Життя продовжується. Знайди у тексті іменники в орудному відмінку. Поясни, чому вони мають таке закінчення.
Утвори імена з поданих слів за зразком: Ромашка – Рома; Столяр – Поляна - Тополя –
Постав подані іменники в орудному відмінку: кухар, гай,земля, день, край, куля, шахтар, краса, праця, лишстоноша, земля, мама, сестра, цибуля, квітка.
Спиши, розкриваючи дужки. Над (земля); вражений (краса); зігрітий (доброта); разом з (лікар); сказане (вчитель) слово; працює (шофер); наляканий (дощ); виплеканий (сонце); понад (річка); в`ється (стрічка); над (віконце); пішли з (матуся); бився (меч); рідним (край); милувались (сонце).
Знайди в наступних реченнях іменник в орудному відмінку. Маленька Комашка ось уже півдня була в дорозі. Вітерець-поштар приніс їй звістку, що захворіла бабуся, яка жила на рівнині, на зеленій затишній рівнині. Але шлях туди вів через кам'янисті гори. Палюче сонце розігріло каміння, і лапками було гаряче ступати, вони втомилися. А ще дуже хотілося пити… Отак за розмовою подорожні дісталися до запашної прегарної квітки. Маленька Комашка була зачарована. Лілея ж привітно зустріла мандрівницю та надала їй затишний відпочинок. Коли Комашка набралася сил, то рушила далі. Для своєї хворої бабусі вона принесла цілющу пелюстку Лілеї. (Л.Яскал) Чому слова «Комашка» та «Лілея» пишуться з великої букви? Поясни.
Вивчи напам`ять скоромовки. Хитру сороку спіймати морока, А на сорок сорок сорок морок.
Ходить квочка коло кілочка, Водить діточок коло квіточок.
Порахуй, скільки іменників є у наступних реченнях. Жені було дев'ять років, і вчився він у третьому класі. Вечорами, повернувшись додому, Женя завжди багато розповідав мамі про школу і про оцінки, які одержав. Іноді він розповідав їй про однокласників.
В наступних реченнях знайди іменники, що вжиті в однині та множині. Були собі три метелики: один білий, другий червоний, а третій жовтий. Вони літали весело цілий день у садку. В сонячному світлі, перелітаючи з квітки на квітку, метелики ласували солодким і смачним пилком і летіли далі.
Добери до кожного слова пару за змістом: Око, зачіска,книги, сир, миша, волосся, школа,пензлик,халат, пенал, олівець, учні, ручка, діти, вчителька, батько, мама, ніс, парта, приладдя, підручник, хвостик, зошит, кіт, альбом, лікар, бібліотека.
Прочитай вірш. Випиши іменники та постав їх у орудному відмінку. Не без причини Кажуть учні, що Микола Не щодня приходить в школу! А послухати хлопчину, Є на те свої причини: То десь зошита посіяв, То холодний вітер віяв, То ганяв м`яча Микола І прийшов додому кволий, То протер запізно очі, Бо дивився до півночі Телевізора старанно – Задрімав лише під ранок. Тож прогулює хлопчина Кожний раз не без причини! (М.Дмитрієв)
Опорні речення Чепурні хатки потопають у білому цвіті. Духмяна зелень заворожує. Годинами можна спостерігати, як довгоногі красені-лелеки, повернувшись із теплих країв на обжиті місця,походжають, мов справжні господарі землі. План 1.Моє село – Щасливе. 2.Завітала весна. 3.Знову до рідного дому. 4.Поле зачаровує. 5.Життя буяє.
Завдання до теми: 1.Розкажи, що ти знаєш про професії своїх батьків. 2.Склади розповідь за темою «Наша шкільна бібліотека». 3.Намалюй малюнок за темою «Літо у селі». 4.Розкажи про свої успіхи у навчанні. Який предмет тобі подобається найбільше?
Запитання до теми: 1.Що таке іменник? 2.Які закінчення мають іменники у орудному відмінку? 3.На які питання відповідає орудний відмінок іменників? 4.Що таке однина та множина іменників?
Список використаних джерел: 1.Вашуленко М.С.,Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В;За наук.ред. М.С.Вашуленка. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2004.-Ч.1-128 с. 2.Гурба О.В. Василькові таємниці .-Луганськ: Книжковий світ, 2009.-56с. 3.Каніщенко А.П.Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2010.-96 с. 4.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Н.А.Філіпова, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний центр, 2005.-208 с. 5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с. 6. Урок на тему: «Іменник як частина мови », Сороки Г.П., вчителя української мови та літератури Вугледарської загальноосвітньої я школи І-ІІІ ступенів №3 Донецької області.
Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.
----
Над уроком працювали
Сорока Г.П.
Балема Г.О.
Пучко Л.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.