KNOWLEDGE HYPERMARKET


Пристосування організмів до умов існування. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Природознавство>>Природознавство 5 клас. Повні уроки>>Природознавство: Пристосування організмів до умов існування. Повні уроки

Содержание

Мета уроку

розглянути функції та види пристосування організмів до умов пристосування.

Хід уроку

Середовище існування – це сукупність умов, у яких живуть особини та їхні угруповання.
Priroda5 28 1.jpg
Мал. 1 наземно-повітряне середовище існування
Середовище існування поділяється на: наземно-повітряне, водне, грунт, живі організми.
Живі організми дивно пристосовані до умов навколишнього середовища. Кожен вид займає певне місце в природі і знаходиться в складних і, як правило, гармонійних взаєминах з умовами проживання.


Відео водне середовище існування


Життєздатним є такий організм, який нормально розвивається в типовій для нього середовищі (генотип не піддається істотним змінам).

'
Відео почуття нюху


Відомо величезна кількість найрізноманітніших особливостей будови, функціонування і поведінки організмів (адаптації), що забезпечують високий рівень пристосованості видів до навколишнього середовища.
Адаптації можуть бути організмовому, властивими кожному конкретному організму даного виду і дозволяють організму виживати в певних умовах середовища, і видовими, спрямованими на існування виду як цілісної системи.
Організмені адаптації. Серед організменних адаптації виділяють морфологічні, фізіологічні, біохімічні та поведінкові (етологічні).
До морфологічним адаптацій відносяться всі засоби пасивної захисту організмів, наявність яких визначає більшу ймовірність збереження життя особи в боротьбі за існування.

Відео боротьба за існування


Середовище існування

Прикладом засобів пасивної захисту служать тверді захисні покриви у тварин (хітиновий покрив членистоногих, раковини молюсків, рогові луски рептилій, панцир черепах), голки і колючки (кактус, молочай, шіповнікбояришнік, їжак, дикобрази), пекучі волоски (кропива, борщівник, шавлія) , всі типи маскування (покровительственная забарвлення, мімікрія, яка застерігає забарвлення та ін.) До морфологічних адаптацій відноситься також особлива будова задніх кінцівок і крил у птахів, густий хутряної та пір'яний покрив, обтічна форма тіла (дельфіни, риби), наявність покривних тканин у рослин, розвиток механічних тканин, які забезпечують міцність вегетативних органів рослин та ін.
006.jpg
Мал. 2 дельфін
До фізіологічних адаптацій ставиться стійкість фізіологічних параметрів: підтримка постійної температури тіла, концентрації солей і цукру в крові та інші показники. Наприклад, рептилії і птахи, які проводять більшу частину життя в морських просторах і п'ють морську солону воду, мають спеціальні залози, що дозволяють їм швидко виводити надлишок солей з організму.
Priroda5 28 3.jpg
Мал. 3 рептилії
У тварин пустель перед настанням посушливого сезону накопичується багато жиру, що служить джерелом енергії і води.
Цікаві пристосування, що розвинулися у пірнаючих тварин. Багато хто з них можуть довго перебувати під водою. Тюлені, наприклад, пірнають на глибину до 600 м і знаходяться під водою до 40-60 хв. Обходитися без доступу повітря протягом такого часу їм дозволяє наявність у м'язах великої кількості складного білка - міоглобіну, який здатний зв'язувати кисню в 10 разів більше, ніж гемоглобін.
Біохімічні адаптації охоплюють всі біохімічні процеси. Сюди відносяться суворо впорядковані процеси синтезу білків в клітинах, розщеплення речовин за допомогою ферментів, утворення глюкози і інших органічних соедінерій під час фотосинтезу і т.д.
Поведінкові (етологічні) адаптації включають в себе все різноманіття форм поведінки, спрямованої на виживання організмів. Адаптивна поведінка проявляється на всіх стадіях онтогенезу і охоплює всі сторони життєдіяльності організмів: знаходження укриттів від несприятливих кліматичних факторів і ворогів, добування і запасання їжі, пошук партнерів для спаровування, шлюбні ритуали, турбота про потомство (будівництво гнізд, насиживание яєць, вигодовування потомства, захист його від ворогів) і т.д.
Priroda5 28 4.jpg
Мал. 4 гніздо синиці
Видові адаптації. До видових адаптацій належить група морфофізіологічних і поведінкових ознак особин та особливостей організації виду, які забезпечують розмноження і існування його як цілісної системи. До видових адаптацій відносяться періодичні скупчення особин обох статей на нерестовищах (риби, земноводні), токах (птиці), де відбувається відбір самок і самців для утворення потомства. Скупчення особин в період розмноження спостерігається і в деяких ссавців (моржі, тюлені).
Priroda5 28 5.jpg
Мал. 5 морж
Видовий адаптацією є добування їжі хижаками. Наприклад, взимку кілька сімей вовків об'єднуються в зграї для більш успішного полювання.
Відносність пристосованості. Особи різних видів добре пристосовані до умов існування. Однак будь-які пристосування доцільні лише в звичайному для виду обстановці. При зміні умов середовища вони можуть виявитися даремними або навіть шкідливими. Наприклад, постійне зростання різців у гризунів і Зайцеподібні - дуже важлива і корисна адаптація, але лише при живленні твердою їжею. Якщо ж щура або зайця годувати м'якої їжею, то різці, не стачіваясь, виростуть до таких розмірів, що самостійне харчування тварин стане неможливим.

Відео спасіння слоненя


Будь-яка структура і будь-яка функція є пристосуваннями до умов конкретного середовища проживання.

Перевірка знань


Контролюючий блок

1.    Який організм можна назвати життєздатним?
2.    Які адаптації організму існують?
3.    Що включають в себе поведінкова адаптація?


Список використаних джерел
1.     Карпенков С.Х.      «Концепции современного естествознания»     Москва- 2007 «Культура и спорт» , изд. Обьединение «Юнити»
2.     Горелов А.А.      «Концепции современного естествозна-ния» (учебник для вузов)      Москва- 1998 «Культура и спорт» , изд. Обьединение «Юнити»
3.     Лавриненко В. Н., Ратникова В. П. и др. «Концепции современного естествознания»(лекции)
4.     Кедров- «Предмет и взаимосвязь естественных наук»
5.     Ясперс «Смысл и назначение истории»   Москва-1999.
Урок на тему «Пристосування організмів до умов існування» - Сушко Валентина Іванівна, м. Запоріжжя.
 

Відредаговано та надіслано Лісняк А
----

Над уроком працювали

Сушко В. І.

Лісняк А.

Дорохіна Р.М.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Природознавство > Природознавство 5 клас