KNOWLEDGE HYPERMARKET


Причини Першої світової війни.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 10 клас. Повні уроки>>Всесвітня історія 10 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Причини Першої світової війни.Повні урокиТема:  Причини Першої світової війни.

Мета: Розкрити причини та загальний характер війни; 

Структура уроку:

1. Бесіда.

2. Робота в групах

2. Заключне слово вчителя.

3. Домашнє завдання 


ХІД УРОКУ


ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. РОЗПОВІДЬ (ЧИТАННЯ КЛАСОМ ПО ЧЕРЗІ)


1.1 Передумови.

Перша світова війна була  глобальним воєнним конфліктом, який відбувався в Європі між 1914 і 1918роками. Загинуло більше ніж дев'ять мільйонів солдат і цивільних жителів.  Конфлікт мав колосальний вплив на історію 20-го століття. 

Перша світова війна загострила суперечності  капіталізму, у тому числі й внутрішні конфлікти країн учасників війни, постраждали економіки та міжнародні відносини, зумовила усесторонню кризу. 

Головною ціллю вісімнадцятого століття було гонка за території між переможцями Наполеона — Великою Британією та  Російською імперіями. Британія у цьому притистоянні передувала. Вона панувала на морях та британці були найбільш розвиненою нацією у політичному, економічному і технічному відношеннях. 

Росія,  після загарбання Польщі, припинила свій наступ у західному напрямку, до Європи, й збільшила наступ по південному периметру своїх кордонів. Там розташовані більш відсталі  в економічному плані, тобто більш легкі для завоювання країни..

Тим часом в Європі сформувалася держава з високим імперіалістичним потенціалом — Німеччина. Другий рейх перетворився на найпотужнішу в економічному й технічному відношеннях країну і почав готуватися до війни за територію та завоювання  у Європі й у світі.


Канцлер Німеччини Отто фон Бісмарк уклав року союз з Австро-Угорщиною. Ще 1882 року виник Троїстий союз Німеччини, Австрії та Італії. Так ці  держави Європи  ніби готувались захищати себе від можливого нападу з боку Франції чи Росії.

Прагнучи захистити себе від зазіхань Росією, Османська імперія у жовтні 1914 року  також втягнулася у війну на боці Троїстрого союзу. На початку жовтня 1915 року до австро-німецького блоку долучилась Болгарія. Відтоді цей блок дістав ще  назву — Четверний союз.

діаграма

Діаграма, що дає уявлення про міжнародні відносини країн Європи перед Першою світовою війною.


1.2 Безпосередній привід

 Безпосереднім приводом до війни стало вбивство в Сараєво, 28 червня 1914 року «сербським террористом» Гаврило Принципом, майбутнього спадкоємця австрійського престолів герцога Фердинанда. Австро-Угорська імперія, відразу пред'явила Сербії ультиматум, вимагаючи допустити австрійську поліцію для розслідування злочину. Натомість сербська влада виразила неготовність допустити  іноземну поліцію до розслідування. 23 липня був виставлений ще один ультиматум Сербії з вимогами, настільки радикальними, що він був відкинутий. Сербська держава, надіючись на підтримку Росії, розпочала мобілізацію військ.  Австро-Угорщина розірвала дипломатичні відносини з Белградом і  28 липня оголосила Сербії війну

Фото телеграми 1914 року

телеграма

Ця подія викликала ряд наступних подій. Війна, що назрівала 35 років, стала реальною загрозою. 28 липня Австро-Угорщина оголосила війну Сербії. 1 серпня Німеччина оголосила війну Росії, а 3 серпня союзниці Росії — Франції. 4 серпня, коли німці вторглися на своєму шляху до Парижа в нейтральну Бельгію, Велика Британія оголосила війну Німеччині.

Але зрозуміло, що для  початку війни, яка так давно назрівала, завжди знайшовся б привід.


1.3 Територіальні зазіхання

Для кожної країни існували певні причини для розв'язання війни:

Велика Британія ще досі не могла пробачити Німеччині надану нею підтримку бурів в англо-бурській війні прогятом 1899—1902 років. Вона не мала наміру осторонь  спостерігати за завоюваннями Німеччини  районів, які вважала ісконно «своїми» - це Східну і Південно-західну Африку. Також вона вела проти Німеччини неофіційну торгову війну. Запровадила  військово-морські приготування на випадок нападу Німеччини

Франція прагнула  реваншу за поразку у франко-пруській війні  1870 року. Також мала намір повернути  собі території Ельзас і Лотарингію, відокремлені від Франції в 1871 році.

Російська імперія претендувала прохід свого флоту до Середземного моря та наполягала на перегляді в свою користь режиму контролю над протокою Дарданелли. Росія розцінювала побудову залізничної дороги з Берліну до Багдаду у1898 році як недружній, і навіть ворожий з боку Німеччини акт. При цьому, вона посилалась на те, що це зазіхає на її права в Азії за російсько-британським договором 1907 року, про сфери впливу в регіоні.

Сербія, утворила нову державу в  1878 році, прагнула мати на Балканах лідерство серед всіх слов'янських народів регіону. В планах сербів було утворення держави Югославії, що мала б об’єднати всіх слов’ян з Австро- Угорщини.

Німеччина, плануючи створити нову імперію хотіла воєнного, ринкового та політичного лідерства на материку та в світі в цілому. Вбачала союз Антанту як договір, що мав на меті підірвати та нашколити величі, могутності «великої» Німеччини.

Австро-Угорщина внаслідок міжнародного протистояння всередині, країна була постійним джерелом нестабільності. Імперія простояла Росії, що узяла на себе роль захисника слов'ян на Балканах, і Сербії, та намагалась стати уособленням  центру слов'ян імперії на півдні.

Італія прагнула встановити свій пропекторат над східним узбережжям Адріатичного моря. Мала намір про приєднання провінції Тіроля, а токож повернення  областей Савої та Ніци, що входили до складу Франції. Планувала загарбати території Туніса та Східної Африки (Сомалі, Ефіопія, Кенія).

Ще одною причиною війни став той факт, що на початку 20 ст. форсований розвиток науково-технічних технологій призвів до появи нових, швидких та жахливих способів знищення людей. Почалася «гонка oзброєнь», на якій заробляли військові держави лідери, відбувалася мілітарізація військ та партійне зомбування свідомості величезних мас людей.

Розподіл Європи на два ворогуючі блоки держав:  союз Антанту і Троїстий союз вже означав  майже неминучість війни у Європі .


Розподіл території перед початком воєнних дій.

карта європи

  1.4 Гонка озброєнь

В країнах Європи величезного маштабу досягла гонка озброєнь.У липні 1913 р. Німеччина затвердила закон про збільшення армії в мирний час, а на початок війни чисельність сухопутної німецької армії досягла 800 тис. осіб. Натомість в Австро-Угорщині буа ухвалений  новий закон, що передбачав збільшення рекрутського набору до 200 тис. осіб. На противагу цим реформам у ворогуючій Франції, у серпні 1913 року французький уряд ухвалив закон про продовження часу служби з 2 до 3 років та зменшення призовного віку з 21 до 20 років, що дало змогу збільшити чисельність армії майже до 900 тис. осіб. Наймаштабнішою стала звичано російська армія. Якщо в 1912 р. вона становила 1 млн. 400 тис. осіб, то в 1913 році мала збільшитися на 400 тис. осіб.

Воєнно-морська гонка між Великобританією і Німеччиною була посилена в 1906 році запуском британського лінкора HMS Dreadnought, його конструкція була революційною, роблячи всі попередні лінійні кораблі застарілими. Вартість «гонки озброєння» однаково відчували як у  Британії так  і в Німеччині. Витрати на озброєння Великобританії, Німеччини, Франції, Росії, Австро-Угорщини та Італії збільшились на 50 % за проміжок між 1908 і 1913 роками.

Війну на Балканах між Австро-Угорщиною і Сербією всі вже  вважали неминучою, оскільки вплив Австро-Угорщини зменшувався і рух слов’ян зростав. 

Європа у полоні всесторонніх зазіхань.

карта


ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ ДАТИ:


28 червня 1914 - Балкани. Вбивство Гаврилом Принципом спадкоємця австро-угорського престолу ерцгерцога Франца Фердінанда та його дружини в Сараєво (Боснія)

28 липня 1914 - Балкани Австро-Угорщина оголосила війну Сербії

1 серпня 1914 - Східний фронт Німеччина оголосила війну Росії

2 серпня 1914 - Західний фронт Вторгнення німецьких військ до Люксембургу

3 серпня 1914 - Західний фронт Німеччина оголосила війну Франції та Бельгії

4 серпня 1914 - Західний фронт Вторгнення німецьких військ в Бельгію

4 серпня 1914 - Західний фронт Великобританія (та її домініони — Канада, Австралія, Нова Зеландія, Південно-Африканський Союз, Індія) оголосила війну Німеччині

6 серпня 1914 - Східний фронт Австро-Угорщина оголосила війну Росії. У складі австро-угорських військ діяли національні легіони — польський (командуючим 1-ої бригади був Юзеф Пілсудський), український (УСС) та албанський

6 серпня 1914 - Балкани Сербія та Чорногорія оголосили війну Німеччині

12 серпня 1914 - Балкани Війська Австро-Угорщини вторглися в Сербію


Вчитель ділить клас на дві команди які працюють у групах з наступною презентацією опрацьованого матеріалу біля дошки:

1.Привід до початку війни?

2.Причини війни у Європі?


Заключне слово вчителя.

У результаті нерівномірного економічного розвитку різних капіталістичних країн, що посилився у період імперіалізму, змінилося співвідношення сил в самій світовій системі капіталізму. Це стало причиною гострого суперництва між великими капіталістичними країнами за політичне панування у світі, за перерозподіл ринків сировини і збуту. Суперечності насамперед виявилися між Німечинною з одного боку і Велікобританією, Францією та Росією з іншого. Війна була несправедливою і загарбницькою для всіх держав воюючих блоків, кожна з яких переслідувала виключно свої цілі, намагаючись досягти їх за рахунок сусідів.


ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.Утворення ворогуючих союзів. Їх стратегічні цілі?

2.Стан та настрої народів у складі Австро-Угорщини?

3.Біографія видатних особистостей того часу?

4.Передвоєнні винаходи у техніці?

5. Охарактеризувати основні цінності та здобутки людства на початку XX ст.;

6. Описати становище світу на початку ХХ ст.;

7. Скласти «демографічний портрет» людства.


Список використаної літератури:

За основу взятий урок з Всесвітньої історії  Яковлева Дениса Олександровича (Росія)
Щупак І.Я., Морозова Л.В. Всесвітня історія 2010 рік
О.Субтельний "Україна. Історія"
П.Б. Полянський  Всесвітня історія 10 клас
Ладиченко Т.В., Осмоловський С.О. Всесвітня історія 2010 рік
Рожик М.Є , Ерстенюк М.І., Пасічник М С., Сухий О М., Федик 1. Бірюльов І.М. Всесвітня історія. Частина перша. Нові часи

Скомпоновано та відредактовано Муха О.Над уроком працювали

Яковлев Д. О.

Білозерко Д.Т.

Муха О.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.