KNOWLEDGE HYPERMARKET


Північна Америка.Загальні відомості. Історія відкриття та освоєння Північної Америки. Практична робота 8 (продовження). Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 7 клас. Повні уроки>> Північна Америка.Загальні відомості. Історія відкриття та освоєння Північної Америки. Практична робота 8 (продовження).Повні уроки


Содержание

Тема

 • 40. Північна Америка.Загальні відомості. Історія відкриття та освоєння Північної Америки. Практична робота 8 (продовження).

Мета

 • познайомитися із материком Північна Америка.
 • Дізнатися про історію відкриття та освоєння Північної Америки.

План

1. Географічне положення материка.
2. Відкриття та дослідження.   
3. Практична робота 8 (продовження).

Географічне положення материка


Площа – 24,2 млн км2.                                            
Населення –  528 млн осіб.
Середня висота – 720 м.
Найвища точка над р. м. – г. Мак-Кінлі ( 6 194 м)
Найбільший острів – о. Гренландія

 Північна Америка

Північна Америка повністю розміщується в Північній і Західній півкулях. Вона далеко заходить за Північне полярне коло, а на півдні її перетинає Північний тропік. Обриси Північної Америки, як і Південної, нагадують трикутник, який широкою частиною (6 000 км) звернений на північ. Тому великі площі материка розташовуються в помірному поясі. Вузька ж частина, завширшки всього 100 км, висунута далеко на південь і розміщується в жаркому поясі. Значна протяжність Північної Америки з півночі на південь обумовлює велике різноманіття її природи: від арктичних пустель до вологих тропічних лісів.

Крайніми точками материка на півночі є мис Мерчісон, на півдні – мис Мар’ято, на заході – мис Принца Уельського, на сході – мис Сент-Чарльз. Наближчими материками-сусідами є Євразія і Південна Америка. Від Євразії Північна Америка відокремлена вузькою Беринговою протокою, з Південною Америкою вона з’єднана вузьким Панамським перешийком (по ньому проводять межу між двома Америками). У найвужчому місці перешийка на початку ХХ ст. було прорито Панамський канал завдовжки понад 80 км.Панамський канал
Панамський канал

Північну Америку омивають води трьох океанів: Північного Льодовитого, Атлантичного і Тихого. Води Північного Льодовитого океану цілорічно мають низькі температури, його затоки і протоки більшу частину року заповнені кригою. Натомість води Атлантики біля південно-східного узбережжя дуже теплі. Саме там зароджується потужна тепла течія – Гольфстрім. Назустріч їй з півночі прямує холодна Лабрадорська течія, яка приносить багато айсбергів. У Тихому океані біля західного узбережжя материка протікає тепла Аляскинська течія і холодна Каліфорнійська. Як ви вже знаєте, течії здійснюють суттєвий вплив на формування клімату узбереж.

Берегова лінія материка сильно розчленована: в море виступають великі півострови – Лабрадор, Флорида, Юкатан, Каліфорнія, Аляска, далеко в суходіл вдаються затоки – Гудзонова, Мексиканська, Аляска. Біля берегів розкидано багато великих і малих островів – Гренландія, 


Ньюфаундленд, Малі Антильські, Великі Антильські (з островами Куба, Ямайка, Гаїті та ін.). На півночі материка розміщений Канадський Арктичний архіпелаг, що ніби вмерз у кригу Арктики.

Географічне положення Північної Америки поміж двох океанів на півдорозі між Європою і Азією сприятливе для зв’язків з різними частинами світу.
 FФізична карта Північної Америки

Відкриття та дослідження


В історії географічних відкриттів вийшло так, що Північну Америку європейці відкривали для себе кілька разів. Ви вже знаєте, як її у 1492 р. відкрив Христофор Колумб.

Х. Колумб

Х. Колумб

Проте є відомості, що задовго до його знаменитого плавання до Північної Америки діставалися вікінги – мешканці Північної Європи, що брали участь у морських походах (на Русі їх називали варяги, а у Західній Європі – нормани). Так, у Х ст. Ерік Рудий відкрив острів Гренландія та заснував там поселення. Через кілька років його син Лейв Еріксон на невеликому судні досягнув північно-східного узбережжя Північної Америки. Вікінги, як і Колумб, не здогадувалися, що відкрили новий материк. Про їхні відкриття ніхто не знав, крім деяких північних народів, тому вони не зоставили помітного сліду в історії.

Плавання Х. Колумба поклали початок завойовницьким походам. Європейські країни прагнули урвати собі чим більший шмат від Нового Світу: Іспанія – на півдні материка, Англія і Франція боролися за північ континенту. Такі походи супроводжувалися і географічними відкриттями. У ХV ст. англійська експедиція Джона Кабота знову відкрила північно-східне узбережжя Північної Америки. У ХVІ ст. почався похід іспанця Ернандо Кортеса, який завершився завоюванням стародавньої держави ацтеків, що існувала на території нинішньої Мексики. Французи дослідили затоку і річку Святого Лаврентія, береги Великих озер, пропливли по Міссісіпі. Англійці Генрі Гудзон (ХVІІ
ст.) і Александр Маккензі (ХVІІІ ст.) обстежили північні і східні райони материка.
 А. Маккензі
А. Маккензі

 Генрі Гудзон
Генрі Гудзон

У ХVІІІ ст. до північно-західних берегів Північної Америки дісталися росіяни. Експедиція Вітуса Беринга і нашого співвітчизника Олексія Чирикова відкрила Берингову протоку, Алеутські острови і Аляску. Там були засновані російські поселення, жителі яких займалися морським промислом, полюванням, вели торгівлю з індіанцями. У 1867 р. царський уряд Росії продав російські володіння в Північній Америці Сполученим Штатам Америки.

Практична робота 8 (продовження)

 • Позначте на контурній карті крайні точки материка, Берингову протоку, півострови – Лабрадор, Флорида, Юкатан, Каліфорнія, Аляска, затоки – Гудзонова, Мексиканська, Аляска, острови – Гренландія, Ньюфаундленд, Малі Антильські, Великі Антильські.
   
  Znaliwo.jpg

А ви знали, що …?

 • Численні півострови Північної Америки названі іспанцями. Так, у перекладі з іспанської Каліфорнія означає розпечені гори, Лабрадор – країна робітників, Флорида – країна квітів. За однією з версій, Юкатан означає я вас не розумію. На запитання іспанців, що висадилися в цьому місці на берег у 1517 р., що це за земля, індіанці відповіли: „І ке тен”, тобто: „Я вас не розумію”. Іспанці прийняли цю відповідь за назву і закріпили її за півостровом. Назва Аляска у перекладі з алеутської означає китове місце.
 • Острів Ньюфаундленд, який відкрив Джон Кабот, у перекладі з англійської означає заново відкритий. Острів славиться породою собак ньюфаундленд, які добре плавають і пірнають. Цю породу вивели індіанці ще до приходу європейців. Потім ньюфаундлендів англійці завезли в Європу. Ці собаки мають спокійну і добру вдачу, тому здавна використовуються для спасання людей.
 • Історія не знає іншої події, що своїми наслідками перевершила б зустріч двох світів. З часу створення світу, за винятком перевтілення та смерті його Творця, найвидатнішою подією стало відкриття Нового Світу.
 • Першим відкрив Берингову протоку росіянин Семен Дежньов у 1648р., але про його відкриття надовго забули.

  Testyou.jpg

Перевір себе


1. Берегова лінія Північної Америки …
1) дуже порізана
2) мало порізана.

2. Порівняйте географічне положення Північної і Південної Америки. Поясніть вплив розташування материка на особливості його природи.

3. Порівняйте розчленованість берегової лінії Північної і Південної Америки.

4.     Розкажіть про відкриття вікінгів.

5.     Дослідники яких європейських держав вивчали і освоювали терени Північної Америки?

6.     Північна Америка менша за площею ніж Африка. Проте в Північній Америці природа значно різноманітніша. Поміркуйте, що є причиною цього.

Список використаної літератури

1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.

2. Урок Карпюк Г. І. , викладач Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка

3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.

4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.
Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.
Над уроком працювали

Мазуренко М.С.

Карпюк Г. І.

Ржопецька М.Т.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Географія > Географія 7 клас