KNOWLEDGE HYPERMARKET


Рей Дýглас Брéдбері (нар. 1920). “Усмішка”.

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 6 клас >>Зарубіжна література:Рей Дуглас Бредбері (нар.1920р.). "Усмішка"

                      

                        Рей Дуглас БРЕДБЕРІ (нар. 1920 р.). "Усмішка"


Якось дванадцятирічний хлопчик знайшов справжнісінький скарб — цілий ящик журналів фантастики. Він занурився в запаморочливий світ неймовірних вигаданих пригод: то разом із невловимим Тарзаном володарював у джунглях , то спускався на океанське дно в підводному човні «Наутілус» капітана Немо, то гостював у принцеси Марсу... Хлопчик наче відгородився від навколишнього світу, в якому панував справжнісінький хаос — страшна економічна криза. Вона отримала назву Великої Депресії і зігнала сотні тисяч американців із насаджених місць. Серед них були й батьки цього хлопчика - Дугласа Бредбері, одного з найвідоміших фантастів сучасності.

У дитинстві Рею Бредбері було нелегко, адже він був товстеньким очкариком, абсолютно не придатним до традиційних хлоп'ячих розваг. І тоді допомогу прийшли книжки. Літературні герої в уяві хлопчика були та: реальними, як мама чи дядько. Рей був упевнений у тому, що на передостанніх сходинках ґанку їхнього будинку вночі ховалися чудовиська, яких чомусь міг бачити тільки він. А в усьому іншому Рей був таким, як і мільйони американських хлопчаків, його однолітків, чиє дитинство і юність припали на тридцяті роки минулого століття.

На той час у США було дуже багато аматорських літературних часописів. Як правило, ці журнали читали лише автори, які друкувалися в них, їхні родичі та друзі. Саме в одному з таких видань побачили світ перші, ще учнівські, оповідання Рея Бредбері. А потім були роки напруженої праці за друкарською машинкою. Начебто фантастичні оповідання читачам і подобалися, але прожити з гонорарів за них було неможливо.

У цей час Бредбері захопився вже згадуваними ідеями технократії. Технократи вважали, що основні проблеми суспільства пов'язані з неефективним управлінням економікою. Якщо нічого не змінити, то цивілізований світ скоро лежатиме в руїнах. Аби цього не сталося, в управління економікою необхідно запровадити наукові підходи, бо вивести людство з економічної скрути здатні не обмежені ділки-бізнесмени, а талановиті інженери та вчені.

А самого Бредбері з економічної скрути виводили величезні паки газет, які майбутньому фантасту доводилося розносити, — поки що це був єдиний його заробіток. Письменник перебував, як герой фантастичного твору, ніби у двох вимірах. У справжньому світі — він бідняк, змушений задля кількох доларів за день оббігати пів-Лос-Анджелеса, розносячи газети. А в іншому, уявному світі він — досить відомий і навіть популярний автор фантастичних оповідань.

На початку XX ст. фантастична література була в розквіті. Слово фантастика, як мовилося, значить, мистецтво уявляти. Тож особливість фантастичної літератури полягає в тому, що в ній автори намагаються створити дивний і незвичайний світ, в який людина в буденному житті потрапити не може. Письменник міг, наприклад, вигадати чарівний світ із власною розгорнутою історією і кодексом законів. Так з'явилася література фентезі, яскравими досягненнями якої є «Володар перснів» Р. Толкіна та серія книжок про Гаррі Поттера Дж. К. Ролінґ. Але є й інша фантастична література, в основі якої лежить зображення впливу досягнень науки і техніки на розвиток людства. Вона отримала назву науково-фантастична література. Серед засновників цієї літератури був Ж. Верн, якого Р. Бредбері вважав своїм літературним батьком.

З-поміж багатьох науково-фантастичних творів особливою популярністю користувалися книжки, в яких розповідалося про майбутнє людства. Така література отримала назву футуристична (від латин, futurum — майбутнє). У ній картини майбутнього часто малювали прекрасними і гармонійними: колись не буде війни, голоду, беззаконня й несправедливості, а люди будуть щасливими... Така література отримала назву утопічної.

Рею Бредбері всесвітню славу принесли футурологічні твори «Марсіанські хроніки», які він написав тоді, коли людина у космос ще не запустила навіть супутника, і «451° за Фаренгейтом». Майбутнє у творах Бредбері — це результат розвитку технократичної цивілізації. Однак не досягнення науки й техніки цікавлять письменника. У центрі його уваги — людина та її цінності в технократичному світі. Дім «Усе для щастя» з новели «Вельд», який повинен був забезпечити комфортне життя родині, насправді зруйнував сімейне щастя, перетворивши дітей на фактичних убивць своїх батьків. А 451° за Фаренгейтом — це температура, при якій займається папір, бо в майбутньому книжки будуть оголошені найбільшими ворогами людства, тому їх усі, без винятку, необхідно палити... Не дуже привабливі картини, правда? Література, в якій майбутнє людства змальовується гіршим, ніж сучасність, отримала назву антиутопічної. Саме до антиутопії належить новела Бредбері «Усмішка».

Хоча серед великого доробку письменника є повісті й романи, він — неперевершений майстер новели, невеликого за обсягом твору з несподіваним фіналом, часто — про незвичайне життєве явище чи подію. Кімната, що могла зробити уявні образи реальними (новела «Вельд»), — досить незвичайне явище, а до перетворення левів-фантомів на живих не були готові ані герої новели, ані читачі.

...У робочому кабінеті письменника-фантаста Рея Бредбері висить автомобільний номер «Р-451». Це — як нагадування про небезпеки, які чекають на людину, коли вона занадто захопиться перетворенням матеріального світу, забувши про космос душі. Можливо, саме через це один із найпопулярніших авторів науково-фантастичної літератури про космольоти так і не навчився керувати автомобілем і лише раз у житті скористався літаком...


Ю.І.Ковбасенко, Л.В.Ковбасенко. Зарубіжна література 6 клас.

Збірка конспектів уроків по всім класам, реферати з зарубіжної літератури 6 класу, книги та підручники згідно каленадарного плануванння із зарубіжної літератури 6 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь- форум.