KNOWLEDGE HYPERMARKET


Розмноження кісткових риб. Повні уроки
(Новая страница: «'''Гіпермаркет Знань>>Біологія>>[[Біо...»)
Строка 1: Строка 1:
'''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]&gt;&gt;[[Біологія|Біологія]]&gt;&gt;[[Біологія 8 клас. Повні уроки]]&gt;&gt;Біологія: Розмноження кісткових риб. Поведінка риб. Повні уроки<metakeywords>Біологія, клас, урок, на тему, Розмноження кісткових риб. Поведінка риб.</metakeywords>'''  
'''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]&gt;&gt;[[Біологія|Біологія]]&gt;&gt;[[Біологія 8 клас. Повні уроки]]&gt;&gt;Біологія: Розмноження кісткових риб. Поведінка риб. Повні уроки<metakeywords>Біологія, клас, урок, на тему, Розмноження кісткових риб. Поведінка риб.</metakeywords>'''  
 +
---------------
''
''
-
'''''Розмноження кісткових риб. Поведінка риб.'''''<br><br>Мета уроку:  
+
'''''Розмноження кісткових риб. Поведінка риб.'''''
 +
===Мета уроку:===
-
сформувати в учнів уявлення про розмноження кісткових риб, ознайомити з особливостями поведінки кісткових риб.
+
*сформувати в учнів уявлення про розмноження кісткових риб, ознайомити з особливостями поведінки кісткових риб.
-
<br>Задачі уроку :  
+
===Задачі уроку :==
-
ознайомити учнів з особливостями розмноження кісткових риб, розвивати мислення на основі матеріалу уроку, виховувати дбайливе ставлення до природи.<br><br>План уроку: <br>1.Організаційна частина.<br>2.Актуалізація опорних знань учнів.<br>3.Вивчення нового матеріалу:<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; а) розмноження кісткових риб;<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; б) розвиток риб;<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; в) турбота про потомство. <br>4.Закріплення знань.<br>5.Домашнє завдання.
+
ознайомити учнів з особливостями розмноження кісткових риб, розвивати мислення на основі матеріалу уроку, виховувати дбайливе ставлення до природи.
 +
===План уроку:===
 +
1.Організаційна частина.<br>2.Актуалізація опорних знань учнів.<br>3.Вивчення нового матеріалу:<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; а) розмноження кісткових риб;<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; б) розвиток риб;<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; в) турбота про потомство. <br>4.Закріплення знань.<br>5.Домашнє завдання.
-
6. Література<br><br>Хід уроку:<br>1.Організаційний момент – на дошці число, місяць, тема уроку.
+
6. Література
 +
===Хід уроку:===
 +
===1.Організаційний момент – на дошці число, місяць, тема уроку.===
-
<br>2.Актуалізація опорних знань:<br>&nbsp; Фронтальне опитування.
+
===2.Актуалізація опорних знань:<br>&nbsp; Фронтальне опитування.===
-
1) Які характерні риси властиві кістковим рибам?<br>2) Які особливості зовнішньої будови мають кісткові риби?<br>3) Особливості скелета кісткових риб.<br>4) Які особливості в будові травної та видільної системи мають кісткові риби?<br>5) Кровообіг кісткових риб.<br>6) Будова і функції нервової системи кісткових риб.<br>7) Органи дихання кісткових риб.<br><br>3. Вивчення нового матеріалу.
+
1) Які характерні риси властиві кістковим рибам?<br>2) Які особливості зовнішньої будови мають кісткові риби?<br>3) Особливості скелета кісткових риб.<br>4) Які особливості в будові травної та видільної системи мають кісткові риби?<br>5) Кровообіг кісткових риб.<br>6) Будова і функції нервової системи кісткових риб.<br>7) Органи дихання кісткових риб.
 +
===3. Вивчення нового матеріалу.===
-
<br>Розповідь вчителя.<br>'''а). Розмноження кісткових риб.'''<br>В основу продовження життя кожного організму закладено процес відтворення собі подібних, тобто розмноження. Давайте ми з вами розглянемо, як подовження виду відбувається в кісткових риб .Переважно кісткові риби роздільностатеві , хоча серед них зустрічаються гермафродити, наприклад, морський окунь, карась.<br>&nbsp;<br>''Мал..1. Статевий диморфізм кісткових риб.''<br>Статеві органи кісткових риб парні, розташовані під нирками, по боках плавального міхура і мають статеві протоки, через які статеві клітини виводяться назовні. В самок статеві клітини ікринки, в самців – молока. В більшості кісткових риб запліднення зовнішнє, але існують і види з внутрішнім заплідненням, наприклад, гуппі, мечоносці. <br>При зовнішньому заплідненні в обраних місцях самки відкладають ікру, а самці поливають ікру сім’яною рідиною. В гуппі та інших видів з внутрішнім заплідненням ікра розвивається в організмі самки, використовуючи той запас поживних речовин, який є в ікрі, а після появи з ікри малька в середині материнського організму виходить назовні.<br>В деяких видів, які живуть в гірських водоймах, поживні речовини ембріон отримує від матері.<br>Період відкладання ікри з її подальшим заплідненням називають нерестом. Для відкладання ікри риби шукають придатні місця, багато видів розмножуються в тих самих водоймах, де звичайно живуть (сазан, річковий окунь, сом), але деякі види долають для цього тисячі кілометрів. Таке переміщення називають міграцією. Давайте подивимося сюжет про міграцію лосося.
+
<br>Розповідь вчителя'''а). Розмноження кісткових риб.'''<br>В основу продовження життя кожного організму закладено процес відтворення собі подібних, тобто розмноження. Давайте ми з вами розглянемо, як подовження виду відбувається в кісткових риб .Переважно кісткові риби роздільностатеві , хоча серед них зустрічаються гермафродити, наприклад, морський окунь, карась.<br>&nbsp;<br>''Мал..1. Статевий диморфізм кісткових риб.''<br>Статеві органи кісткових риб парні, розташовані під нирками, по боках плавального міхура і мають статеві протоки, через які статеві клітини виводяться назовні. В самок статеві клітини ікринки, в самців – молока. В більшості кісткових риб запліднення зовнішнє, але існують і види з внутрішнім заплідненням, наприклад, гуппі, мечоносці. <br>При зовнішньому заплідненні в обраних місцях самки відкладають ікру, а самці поливають ікру сім’яною рідиною. В гуппі та інших видів з внутрішнім заплідненням ікра розвивається в організмі самки, використовуючи той запас поживних речовин, який є в ікрі, а після появи з ікри малька в середині материнського організму виходить назовні.<br>В деяких видів, які живуть в гірських водоймах, поживні речовини ембріон отримує від матері.<br>Період відкладання ікри з її подальшим заплідненням називають нерестом. Для відкладання ікри риби шукають придатні місця, багато видів розмножуються в тих самих водоймах, де звичайно живуть (сазан, річковий окунь, сом), але деякі види долають для цього тисячі кілометрів. Таке переміщення називають міграцією. Давайте подивимося сюжет про міграцію лосося.
''Відео 1. «Лосось іде на нерест.»&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;''&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;
''Відео 1. «Лосось іде на нерест.»&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;''&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;
Строка 28: Строка 35:
''Відео 4. «Морський коник випускає з сумки на тілі нащадків».''<br>http://www.youtube.com/watch?v=tI7LLd8XAEc&amp;feature=related<br>Поведінка риб має переважно інстинктивний характер. Прикладами складних інстинктів є нерестові міграції, турбота про нащадків, будівництво окремими видами гнізда. В риб також можуть виникати умовні рефлекси, в чому можна переконатися, спостерігаючи за рибами в акваріумі.
''Відео 4. «Морський коник випускає з сумки на тілі нащадків».''<br>http://www.youtube.com/watch?v=tI7LLd8XAEc&amp;feature=related<br>Поведінка риб має переважно інстинктивний характер. Прикладами складних інстинктів є нерестові міграції, турбота про нащадків, будівництво окремими видами гнізда. В риб також можуть виникати умовні рефлекси, в чому можна переконатися, спостерігаючи за рибами в акваріумі.
-
<br>Закріплення знань.<br>1.)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Яке запліднення у більшості кісткових риб?<br>2.)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Які сезонні явища ви знаєте у кісткових риб?<br>3.)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Чи турбуються про нащадків кісткові риби?<br><br><br>Домашнє завдання.<br>1.Підготувати повідомлення про прохідних риб, що живуть в водоймах України.<br>2.Відповісти на питання тесту :<br>&nbsp;&nbsp; 1.Запліднення у більшості риб є<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; а) внутрішнім<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; б) зовнішнім (після відкладення ікри)<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; в) зовнішнім (одночасно при виведенні ікри)<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; 2. З ікринок риб виходять :<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; а) личинки<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; б) мальки<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; в) маленькі рибки<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; 3. Один раз в житті ікру відкладає :<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; а) карась<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; б) кета<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; в) щука<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 4. Про нащадків турбуються риби, які :<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; а) відкладають велику кількість ікри<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; б) відкладають невелику кількість ікри<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 5. Які риби відносяться до прохідних :<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; а) Сом<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; б) Севрюга<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; в) Кілька<br>&nbsp; 3. При умові, що вугор відкладає до кількох мільйонів ікринок, зробіть висновки, чи піклується він про нащадків.<br>&nbsp;4. Підготуйте відповідь на питання : які стадії повинна пройти запліднена ікринка, щоб стати дорослою рибою.<br><br><br>Література :<br>1. Урок на тему «Сезонні явища в житті риб.» Павленко Т.І., вчитель біології, м. Київ, СШ №273.<br>2. Урок на тему «Розмноження та розвиток риб.» Малигіна Т.М., вчитель біології, м Орел, СШ №4<br>3. Презентація на тему «Розмноження риб.» Середенко С.Г., вчителя біології, м. Гайсин, СШ №6.<br>4. В.В. Серебряков, П.Г. Балан .Біологія, 8 клас – К.: Ґенеза, 2008.<br>5. Логвина-Бик Т. А. Шкільний курс біології та методика його викладання : загальні проблеми.
+
===Закріплення знань.===
 +
1.)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Яке запліднення у більшості кісткових риб?<br>2.)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Які сезонні явища ви знаєте у кісткових риб?<br>3.)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Чи турбуються про нащадків кісткові риби?
 +
===Домашнє завдання.===
 +
1.Підготувати повідомлення про прохідних риб, що живуть в водоймах України.<br>2.Відповісти на питання тесту :<br>&nbsp;&nbsp; 1.Запліднення у більшості риб є<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; а) внутрішнім<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; б) зовнішнім (після відкладення ікри)<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; в) зовнішнім (одночасно при виведенні ікри)<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; 2. З ікринок риб виходять :<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; а) личинки<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; б) мальки<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; в) маленькі рибки<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; 3. Один раз в житті ікру відкладає :<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; а) карась<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; б) кета<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; в) щука<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 4. Про нащадків турбуються риби, які :<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; а) відкладають велику кількість ікри<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; б) відкладають невелику кількість ікри<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 5. Які риби відносяться до прохідних :<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; а) Сом<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; б) Севрюга<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; в) Кілька<br>&nbsp; 3. При умові, що вугор відкладає до кількох мільйонів ікринок, зробіть висновки, чи піклується він про нащадків.<br>&nbsp;4. Підготуйте відповідь на питання : які стадії повинна пройти запліднена ікринка, щоб стати дорослою рибою.
 +
===Література :===
 +
1. Урок на тему «Сезонні явища в житті риб.» Павленко Т.І., вчитель біології, м. Київ, СШ №273.<br>2. Урок на тему «Розмноження та розвиток риб.» Малигіна Т.М., вчитель біології, м Орел, СШ №4<br>3. Презентація на тему «Розмноження риб.» Середенко С.Г., вчителя біології, м. Гайсин, СШ №6.<br>4. В.В. Серебряков, П.Г. Балан .Біологія, 8 клас – К.: Ґенеза, 2008.<br>5. Логвина-Бик Т. А. Шкільний курс біології та методика його викладання : загальні проблеми.
<br>''Відредаговано та вислано Горбатко С.М.''<br>
<br>''Відредаговано та вислано Горбатко С.М.''<br>
Строка 34: Строка 46:
<br><br><u>'''Над уроком працювали:'''</u><br>1. Павленко Т.І.<br>2. Малигіна Т.М.<br>3. Горбатко С. М.<br><br><br>
<br><br><u>'''Над уроком працювали:'''</u><br>1. Павленко Т.І.<br>2. Малигіна Т.М.<br>3. Горбатко С. М.<br><br><br>
 +
-------------------
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов&nbsp; высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов&nbsp; высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Версия 12:44, 26 марта 2011

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Розмноження кісткових риб. Поведінка риб. Повні уроки


Розмноження кісткових риб. Поведінка риб.

Содержание

Мета уроку:

  • сформувати в учнів уявлення про розмноження кісткових риб, ознайомити з особливостями поведінки кісткових риб.

=Задачі уроку :

ознайомити учнів з особливостями розмноження кісткових риб, розвивати мислення на основі матеріалу уроку, виховувати дбайливе ставлення до природи.

План уроку:

1.Організаційна частина.
2.Актуалізація опорних знань учнів.
3.Вивчення нового матеріалу:
    а) розмноження кісткових риб;
    б) розвиток риб;
    в) турбота про потомство.
4.Закріплення знань.
5.Домашнє завдання.

6. Література

Хід уроку:

1.Організаційний момент – на дошці число, місяць, тема уроку.

2.Актуалізація опорних знань:
  Фронтальне опитування.

1) Які характерні риси властиві кістковим рибам?
2) Які особливості зовнішньої будови мають кісткові риби?
3) Особливості скелета кісткових риб.
4) Які особливості в будові травної та видільної системи мають кісткові риби?
5) Кровообіг кісткових риб.
6) Будова і функції нервової системи кісткових риб.
7) Органи дихання кісткових риб.

3. Вивчення нового матеріалу.


Розповідь вчителяа). Розмноження кісткових риб.
В основу продовження життя кожного організму закладено процес відтворення собі подібних, тобто розмноження. Давайте ми з вами розглянемо, як подовження виду відбувається в кісткових риб .Переважно кісткові риби роздільностатеві , хоча серед них зустрічаються гермафродити, наприклад, морський окунь, карась.
 
Мал..1. Статевий диморфізм кісткових риб.
Статеві органи кісткових риб парні, розташовані під нирками, по боках плавального міхура і мають статеві протоки, через які статеві клітини виводяться назовні. В самок статеві клітини ікринки, в самців – молока. В більшості кісткових риб запліднення зовнішнє, але існують і види з внутрішнім заплідненням, наприклад, гуппі, мечоносці.
При зовнішньому заплідненні в обраних місцях самки відкладають ікру, а самці поливають ікру сім’яною рідиною. В гуппі та інших видів з внутрішнім заплідненням ікра розвивається в організмі самки, використовуючи той запас поживних речовин, який є в ікрі, а після появи з ікри малька в середині материнського організму виходить назовні.
В деяких видів, які живуть в гірських водоймах, поживні речовини ембріон отримує від матері.
Період відкладання ікри з її подальшим заплідненням називають нерестом. Для відкладання ікри риби шукають придатні місця, багато видів розмножуються в тих самих водоймах, де звичайно живуть (сазан, річковий окунь, сом), але деякі види долають для цього тисячі кілометрів. Таке переміщення називають міграцією. Давайте подивимося сюжет про міграцію лосося.

Відео 1. «Лосось іде на нерест.»                        

 http://www.youtube.com/watch?v=ktzRrRmiQLY&feature=related
При міграції риби можуть змінювати звичне середовище існування на інше – з моря до річки, пливучи проти течії, наприклад осетер, севрюга, рідше навпаки – вугор річковий. Такі види риб називають прохідними. Внаслідок міграцій прохідних риб їх молодь розвивається в більш сприятливих умовах, забезпечується багата кормова база. Серед деяких прохідних риб виділяють озимих, які зимують у ріках, а навесні піднімаються по них до нерестовищ, і ярих, які заходять у ріки і відразу йдуть до нерестовищ. Деякі види. Наприклад, горбуші, які йдуть на нерест, втрачають здатність до живлення, долають велику відстань і після розмноження гинуть. Інші прохідні риби повертаються на звичні місця існування, з часом міграція з метою розмноження повторюється.
Річковий вугор живе у прісних водоймах, але на час нересту мігрує до Саргасового моря, звідки дорослі риби не повертаються. Їх личинки з течією потрапляють до річок Північної Європи, де з них виростають дорослі риби.
В Азовському і чорному морях також живуть види риб, які заходять на нерест у великі річки (Дунай, Дніпро).
Під час нересту риби часто змінюють своє забарвлення, у деяких видів з’являються нові утвори : у самців горбуші на спині з’являється горб, щелепи витягуються та викривляються, а в самок гірчака – довгий яйцеклад (ця риба відкладає ікру у мантійну порожнину молюска)
  
Мал..2. Горбуша.

Мал..3 Самка гірчака.

Різні види риб відкладають різну кількість ікри. Так, наприклад, самка Місяць-риби (найбільша сучасна кісткова риба) відкладає до 300 млн. ікринок, морський окунь до 1,5 млн. ікринок, щука от 200 тис. до 1млн.ікринок, лососеві от 2 до 14 тис. ікринок, сом до 200 ікринок. Кількість ікри пов’язана з тим, що більшість кісткових риб не турбується про потомство, а залишає ікру напризволяще. При цьому багато ікри гине. Меншу кількість ікри відкладають ті види, які певним чином турбуються про нащадків. Після розмноження риби активно харчуються, цей період називають нагулом. За цей час риби накопичують багато поживних речовин, які дозволяють їм пережити несприятливий період та підготуватися до наступного нересту.
б).Розвиток риб.
Час від відкладання ікри до появи з неї личинок чи мальків називають інкубаційним періодом. Його тривалість залежить від температури води. У більшості риб нашої фауни розвиток ікри від трьох і більше днів. У тих видів, які нерестяться восени та взимку, розвиток ікри продовжується до весни. 
У заплідненій клітині утворюється багатоклітинний зародок, який живиться за рахунок жовтка. Через деякий час з ікри виходить личинка, яка спочатку живиться залишками жовтка, а потім планктоном, поступово переходячи на їжу дорослих риб. Личинки, які схожі на дорослих риб, але ще малі за розмірами, називаються мальком.
 
Мал..4. Ікра та личинки форелі. В личинок прикріплений знизу запас поживних речовин (жовток).
 
в). Турбота про потомство.
Ікра гірчака розвивається в молюску, самка карепрокта камчатського відкладає ікру під панцир великого камчатського  краба. У багатьох риб, що відкладають невелику кількість ікри, самці влаштовують на дні водойми гнізда з кусочків водоростей, як триголкова колючка, чи з пухирців повітря, як макроподи, та охороняють запліднену ікру і личинок, які вийшли з ікри.
 
Мал.5 Гніздо макропода.

Самці триголкової колючки, побудувавши гніздо, заганяють самок у гніздо для відкладання ікри, і після запліднення проганяють через гніздо рухами плавників потік води, для того, щоб розчинений у ній кисень потрапляв до ікри.
Подивіться, будь ласка, як гурамі будує гніздо.

Відео 2. « Медовий гурамі будує гніздо».
http://www.youtube.com/watch?v=F8QDeWkxgP0&feature=related
Австралійська риба гуліверів куртус носить ікринки в себе на лобі. Ікринки, які прикріплені клейкими відростками з обох боків, міцно тримаються гачком, створеним спинним плавником риби.
Мешканці Амазонки дискуси вигодовують мальків виділеннями з боків дорослої риби.
Відео 3. «Дискуси з нащадками».
http://www.youtube.com/watch?v=-nDLk2p1rM4
 В африканської риби тиляпії самці виношують ікру та мальків в ротовій порожнині, з кожним днем все більше випускаючи їх на годування. Крім того, слизова оболонка ротової порожнини дорослої риби захищає нащадків від інфекцій. Самці морського коника та морської голки мають на нижньому боці тіла шкірні згортки, куди самки відкладають невелику кількість ікри і де розвиваються мальки. Подивіться, будь ласка, сюжет про розмноження морського коника.

Відео 4. «Морський коник випускає з сумки на тілі нащадків».
http://www.youtube.com/watch?v=tI7LLd8XAEc&feature=related
Поведінка риб має переважно інстинктивний характер. Прикладами складних інстинктів є нерестові міграції, турбота про нащадків, будівництво окремими видами гнізда. В риб також можуть виникати умовні рефлекси, в чому можна переконатися, спостерігаючи за рибами в акваріумі.

Закріплення знань.

1.)    Яке запліднення у більшості кісткових риб?
2.)    Які сезонні явища ви знаєте у кісткових риб?
3.)    Чи турбуються про нащадків кісткові риби?

Домашнє завдання.

1.Підготувати повідомлення про прохідних риб, що живуть в водоймах України.
2.Відповісти на питання тесту :
   1.Запліднення у більшості риб є
    а) внутрішнім
    б) зовнішнім (після відкладення ікри)
    в) зовнішнім (одночасно при виведенні ікри)
    2. З ікринок риб виходять :
     а) личинки
     б) мальки
     в) маленькі рибки
    3. Один раз в житті ікру відкладає :
      а) карась
      б) кета
      в) щука
     4. Про нащадків турбуються риби, які :
       а) відкладають велику кількість ікри
       б) відкладають невелику кількість ікри
      5. Які риби відносяться до прохідних :
        а) Сом
        б) Севрюга
        в) Кілька
  3. При умові, що вугор відкладає до кількох мільйонів ікринок, зробіть висновки, чи піклується він про нащадків.
 4. Підготуйте відповідь на питання : які стадії повинна пройти запліднена ікринка, щоб стати дорослою рибою.

Література :

1. Урок на тему «Сезонні явища в житті риб.» Павленко Т.І., вчитель біології, м. Київ, СШ №273.
2. Урок на тему «Розмноження та розвиток риб.» Малигіна Т.М., вчитель біології, м Орел, СШ №4
3. Презентація на тему «Розмноження риб.» Середенко С.Г., вчителя біології, м. Гайсин, СШ №6.
4. В.В. Серебряков, П.Г. Балан .Біологія, 8 клас – К.: Ґенеза, 2008.
5. Логвина-Бик Т. А. Шкільний курс біології та методика його викладання : загальні проблеми.


Відредаговано та вислано Горбатко С.М.Над уроком працювали:
1. Павленко Т.І.
2. Малигіна Т.М.
3. Горбатко С. М.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.