KNOWLEDGE HYPERMARKET


Роль двошарових тварин у природі та їх значення для людини. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Роль двошарових тварин у природі та їх значення для людини. Повні уроки

Содержание

Тема

  • Роль двошарових тварин у природі та їх значення для людини. Повні уроки

Мета уроку

  • показати учням  значення кишковопорожніх організмів  в природі та житті людини.   

Хід уроку


Тип Кишковопорожнинні - Coelenterata, або Cтрекающіе [Cnidaria] - найстародавніші і нізкоорганізованних організми зі справжніх багатоклітинних тварин. Свою назву кнідарій отримали від грец. knide - обпалювати. Інша поширена назва цього типу тварин - кишковопорожнинні (Coelenterata).

Тип кишковопорожнинних об'єднує близько 9000 видів - мешканців морів і океанів і близько 20 видів мешканців прісних вод. Тип кишковопорожнинних включає три класи: Гідроїдні (Hydrozoa), Сцифоїдні (Scyphozoa), Коралові поліпи (Anthozoa).


Світ під водою.


Малюнок 1. Світ під водою.


Біологічне значення кишковопорожнинних велике в ланцюгах харчування в Світовому океані


Особливо велике значення вони мають в поглинанні зваженої органіки і очищенні морської води. Велика роль коралових поліпів у круговерті кальцію в біосфері та появі осадових порід.
Відео „Кораловий ріф та його мешканці”

Кишковопорожнинні є і об'єктами промислу. У їжу використовують медуз в засоленому вигляді. Їх промисел має місцеве значення, в основному в Японії і Китаї.

Найголовніший промисловий інтерес представляють корали, з яких виготовляють прикраси, предмети мистецтва. Крім того, зараз популярно колекціонування коралових поліпів. Гілки коралів продають в якості сувенірів. Особливо цінуються червоний і чорний корали, вартість яких прирівнюється до напівкоштовних каменів. З них виготовляють ювелірні вироби. Коралові вапняки - прекрасний будівельний матеріал. Крім того, з них отримують вапно. Деяких гідроїдних поліпів добувають з метою одержання біологічно активних речовин для медицини.


Ловля медуз для їжи.


Малюнок 2. Ловля медуз для їжи.


Для населення тропічних країн коралові рифи мають надзвичайно важливе значення.


Корали     


Малюнок 3. Корали.


Скелет мадрепорових коралів має досить широке господарське застосування. У багатьох приморських тропічних країнах його використовують як хороший будівельний матеріал для будівництва будинків, молів, набережних, мощення вулиць і т. д. Дуже велика цінність мадрепорових коралів як сировини для отримання вапна. Крім того, скелет мадрепорових коралів вживають іноді для заповнення водопровідних фільтрів, для полірування й шліфування дерев'яних і металевих виробів, а також для виготовлення лікарських препаратів. Деякі мадрепорові корали внаслідок гарної форми їх колонії вживаються для влаштування штучних скель і гротів у садах і парках і в акваріумах, а також використовуються в якості кімнатних прикрас.


 Корали у господарстві чоловіка
Малюнок 4. Корали у господарстві чоловіка.

1. Будова з коралового вопняка. 2. Піч для обжига коралів. 3. Дільниця набередної, яка облізована кораловим кірпичем. 4. Кладка з коралового вапняка. 5. У кораловій лавці.


Масивні колонії мадрепорових коралів вживають для будівництва різних споруд: огорож, дамб, набережних, пристаней і т. д. Будівельні бруси роблять з масивних колоній коралів, що відносяться до пологів Favia, Galaxea, Symphyllia, Coeloria, Porites, Goniastrea і іншим.


На південному сході півострова Флорида, в американському місті Хомстеді, знаходиться дивовижний архітектурний ансамбль


Малюнок 5. На південному сході півострова Флорида, в американському місті Хомстеді, знаходиться дивовижний архітектурний ансамбль. Він являє собою складний комплекс численних житлових і господарських будівель, а також різних декоративних споруд. Це знаменитий Кораловий Замок - нерозгадана загадка, створена однією людиною.


Свіжі і нещодавно відмерлі корали-цілком підходящий матеріал для будівництва різних споруд на березі моря (дамби, пірси, хвилеломи, набережні): вони не руйнуються під хімічним впливом морської води. Однак ці корали ніколи не вживають для споруди будівель. Причина цього полягає в значній пористості матеріалу, схильного руйнування на повітрі і в результаті дії прісної дощової води. Для наземних будівель успішно застосовують вапняк, що утворився з відмерлих коралів. Для такого типу будівель кораловий вапняк колеться на порівняно невеликі вузькі плитки (у середньому 8X 15 X 20 см), які укладають один на одного подібно цеглин і пов'язують вапняним розчином. Плитки, які вживаються для будівництва будівель, майже позбавлені слідів структури колонії. Стіна, складена з таких плиток, зовні має приємну для ока поверхню і не вимагає штукатурних і інших оздоблювальних робіт. Зсередини ж стіни штукатурять.

Як видно зі сказаного, мадрепоровие корали використовують головним чином для отримання будівельних матеріалів, проте цим застосування скелета коралів не обмежується.

Завдяки пористій будовою скелет мадрепора виявився дуже зручним матеріалом для заповнення водопровідних фільтрів. Тепер в більшості країн, розташованих біля берегів тропічних морів, фільтри заповнюють не коксом, як це робили раніше, а добре промитими шматками коралів.

Вапно, з якої побудований скелет мадрепорових, дуже легко подрібнити в тонкий порошок, який з успіхом застосовують як полірувальний матеріал. Шматком корала, як напилком, можна обробляти дерев'яні вироби.

На островах Самоа із пластинок коралового вапняку виготовляють блешні для лову риби.

Як вже було сказано, в тропіках є чимало островів, що виникли з відмерлих коралових рифів. На них взагалі немає і не може бути природного каменю, а тому тут корали вживаються як важкі предмети. За їх допомогою розчавлюють плоди для отримання соку, перетирають насіння. Шматки корала вживають як баласт у човнах і як вантаж у різних механічних пристроях.

Здавна не тільки в тропіках, але і в Європі мадрепорових коралів приписували магічні властивості, з них робили амулети, нібито що оберігав від «лихого ока» і чаклунства.

За старих часів у Європі скелет мадрепорових коралів під назвою «коралліум альбум» служив для приготування деяких лікувальних препаратів. У деяких країнах Південно-Східної Азії і зараз товчений скелет цих коралів можна знайти в будь-якій аптеці.

Досить велике значення має вживання мадрепорових коралів в якості прикрас і сувенірів. Для цієї мети використовують переважно гіллясті колонії (Асгорога, Росlliорога), схожі на химерне рослина трідакофіллію (Tridacophyllia), а також на одиночні грибоподібні корали (Fungia).


Намисто з корлаів.


Малюнок 6. Намисто з корлаів.


Ловці збирають особливо красиві колонії, вибираючи їх серед заростей. Відібрану колонію обережно відокремлюють від рифу і потім видаляють з неї м'які тканини. Відомо кілька способів відділення м'яких тканин від кістяка. Якщо на судні є водяна помпа, то найпростіше розкласти зібрані корали на палубі і поливати їх зі шланга струменем води під великим напором. При цьому ніжні тканини легко змиваються і залишається білосніжний вапняний скелет, який потім висушується на тропічному сонці. Більш простий і, ймовірно, самий древній спосіб відбілювання коралів полягає в тому, що зібрані колонії прив'язують одну за одною на довгу мотузку і тягнуть її за парусної човном. При цьому м'які тканини також змиваються струменями води. Потрібно тільки стежити, щоб корали не опускалися на дно, де вони неминуче поламаються. Коли човен пройде кілька миль, мотузку з вибіленими коралами витягають на борт. Нарешті, м'які тканини можуть бути видалені тривалим вимиванням коралів в прісній воді. Вибілені і просушені скелети мадрепорових коралів дуже тверді, хоча й тендітні. Вони дзвенять, як хороший фарфор, та і зовні здаються зробленими з найчистішого неглазурованого фарфору.


Скелети каралів


Малюнок 7. Скелети каралів.


В якості прикрас і сувенірів корали нарівні з раковинами тропічних молюсків охоче купуються і місцевим населенням і приїжджими. У Китаї та В'єтнамі з мадрепорових коралів роблять декоративні гірки і поміщають їх у садах і парках. Іноді перед продажем білі кістяки забарвлюють яскравими фарбами.
Вапняні скелети рифоутворюючих коралових поліпів формують в тропічних морях рифи і атоли. Коралові рифи і острови - небезпечне перешкоду для судноплавства. Коралові поліпи відіграють корисну роль в очищенні морської води від зважених органічних часток. З скелетів відмираючих протягом багатьох тисячоліть коралових поліпів утворилися величезні товщі вапняку. У багатьох тропічних приморських країнах його використовують у будівництві. З скелетів деяких видів коралів, наприклад, червоного корала, роблять різні прикраси.

Медузи чуйно вловлюють звукові коливання, що виникають при терті води об повітря, і задовго до наближення шторму відпливають від берега. На підставі цієї властивості вчені біоніки створили прилад "Вухо медузи", що дозволяє визначити наближення шторму приблизно за 15 годин до його настання.

Деякі види медуз служать притулком для мальків риб і раку-самітника. Кишковопорожнинні мають велике значення в ланцюзі харчування морських біоценозів.
Відео „Черепаха „обідає” медузами”


Як об'єкти харчування риб кишковопорожнинні не мають великого значення. Вони зустрічаються в їжі ряду тропічних морських риб, наприклад з сімейства Leiognathidae (Tham Ah. Kow. 1950), але в невеликій кількості.

Серед кишковопорожнинних є ряд ендо-і ектопаразитів риб. Polypodium hydriforme Uss. вражає статеві продукти волзької стерляді та інших осетрових. З колоніальних форм Hydrichthys паразитує на рибах Південної Африки.

Але основна шкода рибам завдають хижі кишковопорожнинні, як сидячі, так і свободноплавающіе. Гідра і багато морські колоніальні форми захоплюють щупальцями молодь риб і харчуються нею. Гідра часто завдає помітний збиток рибному господарству, знищуючи личинок риб. Велике значення як пожирачі риб мають медузи і деякі гребневики. З 700 з гаком відомих видів морських медуз для 27 встановлено, що вони харчуються рибами. Але безсумнівно, що й багато інших видів медуз також споживають у їжу риб. Так, Бііб (Beebe, 1936) біля берегів Гаїті спостерігав тисячі медуз - Linuche unguiculata, багато з яких захопили молодь риб.

Видобуток спочатку уражається жалкими клітинами, потім захоплюється щупальцями і передається в рот. Об'єктами їжі медуз частіше стають мальки і личинки камбал, піщанок, тріски. Медузи нападають також на дорослих морських голок і багатьох інших риб. При цьому дуже часто маленькі медузи нападають на риб, що значно перевершують їх за розмірами. У Баренцевому морі деякі гідроїдні медузи - Sarsia, Ratkea та інші - поїдають молодь риб.
Відео „Великі медузи наносять шкоду рибному господарству”'Медузи


Малюнок 8. Медузи.


Фермери країн Карібського басейн використовують отруту фізалій Як отруту для щурів.

Люмінофори, виділені з медуз, використовують для біохімічного аналізу. Гени медуз пересадили багатьом тваринам, наприклад, мишам, в результаті біологи отримали можливість спостерігати за недоступними раніше процесами.

Але найкраще медузи допомагають боротися зі стресом. У Японії медуз розводять в акваріума. Плавні, неквапливі руху медуз заспокоюють людей, хоча містити медуз дуже клопітно і недешево.

Медуз певного виду виловлюють біля берегів Китаю. Там же у них видаляють щупальця, а «тушки» тримають в спеціальному маринаді, чому медуза перетворюється на напівпрозору коржик ніжного тонкого хрящика. У вигляді таких коржиків медузи привозять до Японії, де їх ретельно відбирають за розміром, кольором та якістю. Для одного з салатів коржик медузи розрізають на тонкі смужки шириною близько 3-4 мм, змішують з припущенними овочами, зеленню і поливають соусом.


Контролюючий блок № 1

1.    У яких сферах господарства використовують корали?
2.    Яке значення медуз у природі?
3.    Чи використовуюьб м’ясо медуз в їжу?


Список використаної літератури

1. Акимушкин И.И. Мир животных: Беспозвоночные. Ископаемые животные. - М.: Мысль.
2. 5. Шарова И.Х. Зоология беспозвоночных: Учеб. для студ. высш. учеб. заведений. — М.:Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2002. — 592 с: ил.
3. Артемов А. Биология. М.: МГУ, 2005. – 380с.
4. Коган В. Л. и др. Биология. М.: Высш. шк. – 260с.
5. Павлов И.Ю., Валненко Д.В., Москвичев Д.В. Биология. Словарь-справочник. Ростов-на-Дону: Феникс.
6. Руководство по зоологии. / Под ред. Л.А. Зенкевича. М.: Наука, 2000. – 348с.
7. Урок на тему „Різновиди кишковопорожніх та їх значення у природі”  Іваніхіна Любов Сергіївна, вчитель біології гімназії № 17, м.Київ, Украина.Відредаговано та надіслано Борисенко І. М.
Над уроком працювали

Борисенко І. М.

Іваніхіна Л. С.

Вермульська Т.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Біологія > Біологія 8 клас