KNOWLEDGE HYPERMARKET


Румунія (1944-1990рр.).Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 11 клас>>Всесвітня історія 11 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Румунія (1944-1990рр.).Повні уроки

Тема           Румунія

Мета: Описати стан економіки новоутвореної країни, внутрішню і зовнішню політику, міжнародні відносини і конфлікти.

      

Структура уроку

1. Опитування домашнього завдання

2. Бесіда. Розповідь. Читання матеріалу класом. Перегляд відео.

3. Дискусія робота  по групам

4. Домашнє завдання 


ХІД УРОКУ

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ


1. Народження соціалістичної Румунії.


23 серпня 1944 диктатура Антонеску була скинута. У країні почалась революція, в ході якої була встановлена диктатура пролетаріату. 

Румунія повернула зброю проти гітлерівської Німеччини. На заключному етапі Румунія воювала разом з Радянським Союзом до повного розгрому фашизму; румунські війська брали участь у звільненні Угорщини та Чехословаччини. Втрати, завдані під час другої світової війни, і військові витрати склали більше 1 млрд. доларів.

  Реальна влада в партійному керівництві належала спочатку "московської" фракції, хоча з тактичних міркувань Сталін висунув на перший план "націонал-комуніста" Дежа.

6 березня 1945 було створено перший демократичний уряд на чолі з відомим політичним діячем Петру Гроза, приступивши до глибоких демократичним перетворенням, у тому числі аграрної реформи (березень 1945р.). На вимогу народу 30 грудня 1947 король Міхай був змушений зректися престолу, рішенням парламенту, країна була проголошена народною республікою.

Політичним подією великої ваги стало об'єднання комуністичної і соціал-демократичної партій і створення на з'їзді (лютий 1948 р.) єдиної Румунської робітничої партії. На початку 1948 р. Були утворені вищих і місцевих органів державної влади - Великенаціональні збори і народні поради. 13 квітня 1948 була прийнята нова конституція. На першому повоєнної національної конференції (жовтень 1945 р.) почалася розробка румунського варіанту адміністративно - командної системи економічних і суспільних відносин. Суть цієї системи - копіювання сталінської "моделі" суспільного розвитку. Вперше в партійну еліту увійшов Ніколає Чаушеску. У угоді про перемир'я з Румунією, підписаному СРСР від імені союзників ще 12 вересня 1944 в Москві, Радянський уряд виходив з безумовного визнання незалежності та суверенітету країни. СРСР першим визнав народно-демократичний уряд Румунії та встановив з ним 6 Серпеня 1945 дипломатичні відносини.

Завдяки твердій позиції СРСР мирний договір, підписаний у лютому 1947 р. в Парижі, не торкнувся незалежності Румунії. 14 грудня 1955 Румунія вступила в ООН. Економічне співробітництво з Радянським Союзом і іншими соціалістичними країнами відіграла важливу роль у зміцненні рідного господарства Румунії. 8 травня 1945 уряду СРСР і Румунії підписали угоди про економічне співробітництво та товарообмін, що сприяло вирішенню проблем повоєнного відродження румунської промисловості. У тяжкі роки господарської розрухи, посилене дворічної посухою 1945-1946 рр.., Радянський Союз надав Румунії 400тис. т. зерна. 

З початку 1950-х років у Румунії було взято курс на розвиток важкої промисловості, що проходив на основі екстенсивного, переважно за рахунок переливу коштів з сільського господарства, де за сталінською схемою,хоча і з меншими втратами, - в 1962 р. була завершена "суцільна колективізація ". У 50-і роки, використовуючи матеріальну допомогу та кредити  СРСР, НДР, Чехословаччини, румунське керівництво домігся прогресу в економічному розвитку країни . Сталінорадянсько-румунські суперечності загострюються. У ході "десталінізації" Хрущов намагався змінити лідерів в східноєвропейських країнах-сателітах. Деж приймає заходи у відповідь: страчує єдиного суперника - Л. Петрешкану,навісивши йому ярлик "агента імперіалізму".

На V з'їзді РКП в 1955 р. вперше йдеться про "румунському шляху до соціалізму ". До кінця свого життя Георгіу-Деж зумів домогтися для Румунії більш автономного положення в "соціалістичному співтоваристві". Наприкінці 50-хроків з країни були виведені частини Радянської Армії. 

румунія

2 . Новий кондукетор.

У 1965 р. Деж раптово вмирає, і починається боротьба за "кафтан" генсека. 

Набили руку в політичних інтригах "барони", які зійшлися у труни Дежа, боялися один одного і тому зійшлися на необразливого Н. Чаушеску.

В інтерв'ю 4 січня 1990 Вільному румунському телебаченню 

І. Г. Маурер, що був в 1965 р. прем'єр-міністром, заявив: "Помилку призначити 

Чаушеску Генеральним секретарем зробив я ". Висувалося та інше пропозиція - обрати на цю посаду Г. Апостола, але вона не пройшло через "протидії міністра внутрішніх справ А. Дрегіча і прихованої опозиції Н. Чаушеску ". За словами Маурер, члени румунського керівництва побоювалися,що у випадку, якщо в країні почнеться відкрита боротьба за владу, в країнупід цим приводом можуть бути знову введені радянські війська. Чаушеску здавався тоді  людиною хоча і недостатньо освіченою, але "звеликим бажанням вчитися, отже, людиною з відкритим розумом, який слухає і намагається розуміти ". 

Ніколає Чаушеску

Ніколає Чаушеску

З точки зору досягнутої незалежності румунський лідер видимим чином обганяв чехословацького, оскільки до серпня 1968 року він більше рішуче (або, принаймні, більш демонстративно) порвав з Радянським Союзом, ніж Дубчек. Радянські війська не ступали на румунську землю з 1958; 

Він усіляко демонстрував (чого не робив Дубчек) резолюція Румунії дати відсіч радянської інтервенції. У промові, зверненій до робітників-партійців і випускникам військових училищ, Чаушеску дозволив собі  натяки: "Ні і  не може бути ніяких виправдань для будь-чиїх спроб здійснити збройне втручання у внутрішні справи будь-якої з соціалістичних країн учасниць Варшавського Договору ". 

Збереження після червневої війни 1967 р. на Близькому Сході дипломатичних відносин з Ізраїлем стало згодом головним аргументом при вирішенні конгресом 

США питання про надання Румунії режиму найбільшого сприяння у торгівлі. Позиція Заходу не була розхитані навіть тим, що Чаушеску в самий розпал "культурної революції" в Китаї підтримував стосунки з ним,пояснюючи це "необхідністю спільного захисту від радянської загрози". 

Ставлення Заходу до Чаушеску змінилося лише на початку 1980-х рр.., Коли він перший з керівників східноєвропейських країн "затаврував" розвиток подій в Польші. 

Під час серпневих подій 1968року Чаушеску вів посилену підготовку з ліквідації залишків колективного керівництва РКП і дискредитації соратників Георгіу-Дежа --старої гвардії, яка представляла, на його думку, серйозну загрозу його авторитету і амбіціям. Заходу ж був важливий тільки той факт, що і Дубчек, і Чаушеску прагнуть покінчити зі статусом сателітів.

Дубчек

Дубчек

Захід же не забарився відгукнутися на поведінку Чаушеску в серпні 1968. Ще за часів окупації Чехословаччини його відвідав Майкл Стюарт, міністр закордонних справ Великобританії, і хоча МЗС Великобританії незмінно підкреслювало, що мова йде виключно про англо-румунських економічних зв'язках, всім було очевидно, що таким чином британський уряд хотів висловити повагу і підтримку незалежної позиції Чаушеску.

Маурер

Маурер

Його справжній тріумф, проте, відбувся рік тому, коли Румунію відвідав Річард Ніксон. Це був перший візит Ніксона у комуністичні країни як президента США. Симпатії США до Чаушеску невимовно посилилися після його рішення ігнорувати бойкот Олімпійських ігор 1984 року. Насправді саме недвозначний намір стати другим румунським кондукетором Чаушеску виявив після всього трьох днів після від'їзду президента Ніксона. 

Річард Ніксон

Річард Ніксон

6 серпня 1969 відбувся Х з'їзд Румунської комуністичної партії,і, не чекаючи його кінця, Чаушеску змінив статут: відтепер генеральний секретар переобиратись не Центральним комітетом, а делегатами з'їзду,органу не в приклад більш слухняного. Перерва між з'їздами збільшувався з чотирьох до п'яти років. 

У газеті "Скинтейя"стали з'являтися докладні описи життя нового кондукетора в його власному викладі: "Будучи селянським сином, я зазнав гніт поміщиків, а з одинадцяти років і капіталістичну експлуатацію ". На жаль, він дуже швидко повірив цим підлабузницькою дурниць і до 1970 року вже став видимим чином втрачати зв'язок з дійсністю. "Люди, як я, --заявив він на початку 70-х років міністрові охорони здоров'я, - появляляются раз нап'ятсот років ". Під керівництвом Чаушеску, повідомлялося в одній зі статей,румунська економіка "досягла такого ступеня розвитку, що викликала захоплення всього світу ". Починається епоха культу особи


3. Революція 1989 року, крах тоталітарного режиму.


Перші сигнали про початок опору тоталітарному режи мові надійшли із Трансільванії. 17 грудня диктатор у терміновому порядку провів секретну телеконференцію військового керівництва всіх повітів оголосивши бойову тривогу і наказавши привести збройні сили у стан підвищеної бойової готовності, а по "заколотниках відкривати вогонь без Попереджень". У ході кривавих подій 16-І7 грудня,Тимішоарі було вбито понад 100 чоловік і більше 200 поранено.

22 грудня, диктаторське подружжя через підземний перехід перейшло з президентського (колиш нього королівського) палацу до будинку ЦК і втікло із столиці на вертольоті, що чергував на даху.

Подружжя Чаушеску зупинилось у Тирговіште, біля Центру з охорони підприємств, де люди, які дивилися телевізор, спочатку не повірили, що перед ними Чаушеску, а потім викликали військових.

У військовій частині подружжя Чаушеску знаходилось до 25 грудня. Суд оголосив найвищу міру покарання — смертний вирок. Але подружжя Чаушеску не було страчене призначеними для цього виконавцями. Як тільки їх вивели у двір, військові, що там знаходились, відкрили по них безладну стрілянину...

Доведена до краю адміністративно-командна система була замішана на націоналізмі, невігластві, ненажерливому прагненні до наживи. Все це знайшло своє закінчене втілення в режимі Чаушеску і зумовило його крах.Запитання і завдання:

1.    Коли до влади в Румунії прийшли комуністи? Що відіграло вирішальну роль у встановленні комуністичного режиму в Румунії?

2.    Хто був останнім монархом Румунії? Коли країна була проголошена республікою?

3.    За якою схемою здійснювалися соціалістичні перетворення в Румунії?

4.    Які особливості десталінізації в Румунії?

5.    Визначте основні риси режиму Н.Чаушеску

6.    Що стало приводом до повалення режиму Н.Чаушеску в Румунії? Чому режим Чаушеску було повалено збройним шляхом?


Список використаної літератури:

1.За основу взятий  тематичний план вчителя історії м.Луцька ЗОШ №1 Супрун Л.С

2.За основу взятий урок з Всесвітньої історії Яковлева Дениса Александровича (Росія) 

3.Ладиченко Т.В., Осмоловський С.О. Всесвітня історія 2010 рік 

4.Щупак І.Я., Морозова Л.В. Всесвітня історія 2010 рік 

5.П.Б. Полянський  Всесвітня історія 10 клас 2010 рік

6.Рожик М.Є , Ерстенюк М.І., Пасічник М С., Сухий О М., Федик 1. Бірюльов І.М. Всесвітня історія. Частина перша. Нові часи 2010 рік

8.Е. Хобсбаум Вік крайнощів: Історія світу, 1914-1991 2009 рік

9.В.П. Газін, С. А. Копілов. Новітня історія країн Європи та Америки, Київ, 2004


Скомпоновано та відредактовано Муха О.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.


Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Всесвітня історія > Всесвітня історія 11 клас