KNOWLEDGE HYPERMARKET


Різноманітність кісткових риб. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Різноманітність кісткових риб. Повні урокиРізноманітність кісткових риб.

Содержание

Мета уроку:

  • сформувати в учнів уявлення про різноманітність кісткових риб, на прикладі конкретних видів показати відмінність і подібність різних рядів кісткових риб.

Задачі уроку:

  • ознайомити учнів з різноманітністю кісткових риб, розвивати мислення на основі матеріалу уроку, виховувати дбайливе ставлення до природи.

План уроку:

1.Організаційна частина.
2.Актуалізація опорних знань учнів.
3.Вивчення нового матеріалу:
4.Закріплення знань.
5.Домашнє завдання.

6. Література

Хід уроку:

Організаційний момент – на дошці число, місяць, тема уроку.

Актуалізація опорних знань:

1).Який вид запліднення характерний для кісткових риб?
2). Які стадії розвитку кісткових риб вам відомі?
3). Які риби називаються прохідними? Наведіть приклади.
4). Яким чином забезпечується в кісткових риб збереження виду?
5). Як в кісткових риб відбувається турбота про нащадків? Наведіть приклади.
6). Які види кісткових риб розповсюджені в водоймах України?

Вивчення нового матеріалу.


Розповідь вчителя.
1.Кісткові риби – це найчисельніша  група риб, в її склад входить близько 21 тис. видів, що складає 95% від загальної кількості риб. У хребті кісткових риб переважає кісткова тканина, тільки у більш примітивних видів хрящовий скелет на вапняковій основі. Всі види кісткових риб мають парні кінцівки (плавники). Зябра розташовані на зябрових дугах з внутрішньою скелетною опорою, прикриті з боків зябровою кришкою, завдяки яким кісткові риби змогли заселити стоячі водойми. Мають плавальний міхур. Форма тіла в більшості кісткових риб торпедоподібна, в тих риб, які є найшвидшими плавцями, приближена до ідеально обтічних контурів, але в риб, які ведуть інший спосіб життя, тіло має іншу форму.
Найбільш розповсюдженими рядами кісткових риб є осетроподібні, оселедцеподібні, коропоподібні, лососеподібні. Ряд осетроподібних  невеликий за кількістю видів ( налічує 25 видів). У них переважно хрящовий скелет, кісткова тканина знаходиться у черепі. На протязі всього життя в осетроподібних зберігається хорда і зв’язок плавального міхура з кишечником. Передня частина голови видовжена, луска має вигляд великих кісткових щитків, які рядами проходять вздовж тіла. Крім того, на тілі осетроподібних є ще багато дрібних лусочок.
 

Мал..1. Осетер російський.

 Для цього виду характерна велика плодючість – від 1,5 тис. до 5 млн. ікринок. Живляться переважно тваринною їжею (ракоподібними, молюсками).Збирають їжу за допомогою рила (видовженої частини голови), розпушуючі ним дно. Найбільші представники виду осетроподібних – білуга та далекосхідна калуга, які іноді досягають 5-6 м довжини та маси до 1,5 т. Статевозрілими вони стають на 4-20 роках життя.
Максимальний вік цих риб майже 100 років, але на даний час, в зв’язку з рибним промислом, такі великі екземпляри трапляються рідко. Більшість осетроподібних відноситься до прохідних риб. В морях та річках України мешкають чорноморська білуга, осетри азово-чорноморський та атлантичний, стерлядь (живе в прісних водоймах) і севрюга. Більшість з них занесено в Червону книгу. Даний вид має велике промислове значення, тому через інтенсивний промисел їхня чисельність різко знизилася. Промисел осетроподібних є обмеженим. Деяких осетроподібних люди розводять штучно. Виведено завдяки селекційній роботі гібрид білуги та стерляді – бістер, який швидко росте і має високі поживні якості. Давайте подивимось

Відео 1. Мальок російського осетра 5-6см.
http://www.youtube.com/watch?v=QnVv0P4udZE&feature=related

Ряд оселедцеподібних  нараховує близько 300 видів. Це види маленьких та середніх розмірів. Бічної лінії в них немає або вона погано розвинута. Її функції виконують особливі канальні, розташовані в голові. Тіло оселедцеподібних риб сплощене з боків, забарвлення переважно сріблястого кольору. Луски на голові немає, промені плавців м’які, плавальний міхур зберігає зв’язок з кишечником.

 
Мал..2 Оселедець чорноморський.

 Більшість представників виду харчується дрібними організмами. Найвідомішими представниками виду є атлантичний та тихоокеанський оселедець, які мають довжину тіла 40-50см. Атлантичного оселедця, який живе у Балтійському морі, називають салакою. В Чорному морі живе чорноморський оселедець, довжиною до 40см и масою до 1кг. Риби цього виду можуть заходити на нерест у Дунай. В Азовському та Чорному морях зустрічається чорноморсько-азовська тюлька, яка в останній час зустрічається в дніпровському водосховищі. Також у Азовському та Чорному морях розповсюджені європейській анчоус (хамса), чорноморський шпрот, кілька та інші дрібні риби цього виду ( досягають 7-13см довжини).
У лососеподібних тіло має округлу або трохи стиснуту з боків форму, плавальний міхур зберігає зв’язок з кишечником протягом всього життя. Від інших видів відрізняється наявністю особливого жирового плавця, розташованого на спині перед хвостовим плавником. Променів не мають.

 
Мал..3 Райдужна форель.

Більшість видів належить до прохідних риб, але деякі, наприклад, форель райдужна, постійно живуть в прісній воді. Значна кількість видів лососеподібних живе в морях Далекого Сходу (кета, горбуша) або на півночі (сьомга). В Україні живуть європейський харіус, лосось дунайський, які занесені в Червону книгу. Ці види досягають 1м і більше в довжину і маси до 25кг. Райдужну форель, яка живе в гірських річках, штучно розводять в рибних господарствах Закарпаття, Карпат та Криму. Лососеподібних називають «червоною рибою» за колір м’яса. Такого ж кольору ікра цих риб.
Коропоподібні налічують близько 3 тис. видів. Вони мають м’які промені плавців, беззубі щелепи з глотковими зубами, які розташовані на задній зябровій дузі. Ці зуби слугують для подрібнення їжі, яка складається з безхребетних тварин, водоростей та ін. Серед коропоподібних зустрічаються хижаки (жерех) та види, які харчуються рослинами ( білий та чорний амури, товсто лоб). Плавальний міхур зберігає зв’язок з кишечником протягом життя. Більшість видів живе у прісних водоймах, але деякі (вобла, тарань) можуть мігрувати на нерест в опріснені ділянки морів.

Мал..4. Білий амур.

 Серед коропоподібних багато видів має промислове значення. В рибних господарствах розводять різноманітні породи коропа, чий дикий пращур – сазан – живе в Дніпрі та інших річках України. Представники деяких видів коропа можуть важити до 20кг при довжині тіла до 1м. Зазвичай коропа вирощують до ваги 0,5-2кг, якої він досягає у 2-3 роки. Статева зрілість в цієї риби настає у віці 3-5 років,  кількість ікринок 600-800 тис. В Україні також поширені карась, лящ, лин та ін. Білий амур та товстолобик розводяться штучно, оскільки у природних водоймах України вони не можуть розмножуватися. Більш 3 тис. років тому в Японії та Китаї були виведені золоті рибки, чиїм пращуром є сріблястий карась, який живе в різноманітних водоймах України.

 
Мал..5. Сріблястий карась.

Найчисельнішим є ряд окунеподібних (біля 6500 видів).


Відео 2. Скумбрія та інші тропічні риби.
http://www.youtube.com/watch?v=Mkq9betzvME

Ці риби зустрічаються як у прісних водоймах, так і в солених. Переважно вони хижаки. Довжина тіла цих видів від 1см до 5м. Від інших родів кісткових риб окунеподібних відрізняє те, що частина променів плавців має вид нерозчленованих гострих шпильок, черевні плавці зазвичай розташовані під грудними, а іноді і попереду них; плавальний міхур не сполучається з кишечником. У ряд входить родина Окуневі, яка налічує біля 160 видів, деякі з них мають важливе промислове значення. До цього ж ряду належить меч-риба, яка досягає в довжину 4,5м при вазі до 500кг. Переслідуючи здобич, ця риба може розвинути швидкість до 130  км/год.
 
Мал..6. Риба-меч.

До кісткових риб належить невелика група(2 види) кистеперих, яких ще донедавна вважали вимерлими. Цій рибі дали назву латимерія. Латимерія – хижак, який живе на глибині 400-1000м. Пращури латимерії жили в прісних водоймах з недостатньою кількістю кисню, в зв’язку з чим в них разом з зябрами виникли легені, які в латимерії заповнені жировою тканиною. Парні плавці нагадують кінцівки наземних тварин, що дозволяло пращурам латимерії виходити на берег і переповзати з однієї водойми в іншу.


Відео 3. Латимерія.
http://www.youtube.com/watch?v=Ln8Haz1JFhc


Закріплення знань.

1.)    Яка група риб є найчисельнішою?
2.)    Які ознаки є характерними для класу кісткові риби?
3.)    Які ряди кісткових риб є найбільш розповсюдженими?

Домашнє завдання

1.Підготувати повідомлення про кистеперих та дводишних риб.

2. Відповісти на питання тесту :
  1. У хребті кісткових риб переважає :
      а) хрящова тканина;
      б) кісткова тканина;
      в) приблизно однакова кількість хрящової і кісткової тканин.
  2. Найбільш розповсюдженими рядами кісткових риб є :
     а) кистепері;
     б) коропоподібні;
     в) акули.
  3. Прохідні риби відносяться до ряду :
     а) окунеподібних;
     б) лососеподібних;
     в) коропоподібних.
  4. Вимерлими вважали :
  а) севрюгу;
  б) латимерію;
  в) рибу-меч.
 
3. Заповнити таблицю, вписавши відомі вам види кісткових риб у відповідні колонки.

осетроподібні оселедцеподібні лососеподібні коропоподібні окунеподібні

Література


1. Урок на тему «Різноманітність кісткових риб. Роль у водних екосистемах. Значення риб у житті людини. Рибне господарство. Охорона риб.» Павленко Т.І., вчитель біології, м. Київ, СШ №273.
2. Урок на тему «Різноманітність кісткових риб.»  Гончаренко К.Л.., вчитель біології, м Кременчук, СШ №23.
3. В.В. Серебряков, П.Г. Балан .Біологія, 8 клас – К.: Ґенеза, 2008.
4. Задорожний К.М. Усі уроки біології. 8 клас. - Х.: Вид. група «Основа», 2008.

Відредаговано та вислано  Горбатко С. М.

Над уроком працювали:
1. Павленко Т.І.
2. Гончаренко К.Л.
3. Горбатко С.М.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Біологія > Біологія 8 клас