KNOWLEDGE HYPERMARKET


Самоперевірка: Дисперсія світла. Спектральний склад світла. Кольори.

Самоперевірка до предмету Фізика, 7 клас
Тема: «Дисперсія світла. Спектральний склад світла. Кольори.»

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №10.

УТВОРЕННЯ КОЛЬОРОВОЇ ГАМИ СВІТЛА ШЛЯХОМ НАКЛАДАННЯ ПРОМЕНІВ РІЗНОГО КОЛЬОРУ

Дослід Ньютона
Світ навколо нас є різнобарвним. Веселка, розмаїття барв квітів на луках – усе це ми бачимо завдяки світлу, яке посилає нам Сонце.
Сонячне світло не є різноколірним. Виникають запитання: як відбувається його перетворення? Звідки береться таке безмежне багатство кольорів?
Ісаак Ньютон провівши досліди над світлом, отримав відповіді на ці запитання.


Він направив вузький пучок світла від щілини у вікні затемненого приміщення на тригранну скляну призму, і на екрані отримав усі кольори веселки - від червоного до фіолетового.

Спектр
Цим дослідом Ньютон довів, що світло Сонця складається з багатьох різних кольорів, які, змішуючись, утворюють біле світло. За допомогою другої призми Ньютон зібрав кольорові промені та отримав біле світло на екрані.

Fiz7 16 samoper1.jpg
Сукупність багатьох кольорів назвали спектром. У ньому виділяють сім основних кольорів: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий, які плавно переходять один в одного.

Колір і швидкість світла в середовищі
Найбільше заломлюється фіолетове світло. Це означає, що показник заломлення у нього найбільший, а швидкість поширення – найменша.
У вакуумі світло всіх кольорів має однакову швидкість. У середовищі найменша швидкість у фіолетового світла, найбільша – у червоного. Тому, маючи різні показники заломлення, фіолетове світло відхиляється більше, а червоне – менше.

Дисперсія світла
Дисперсією світла називають явище залежності показника заломлення від кольору світла.
Дисперсію пояснюють тим, що світло різних кольорів неоднаково взаємодіє з середовищем.

Кольори тіл
Явище дисперсії підтверджує, що біле світло складається з світла різних кольорів. Тепер ми можемо пояснити кольори тіл. Коли біле світло падає на тіло, частина світла поглинається тілом, а частина відбивається.


Колір предметів визначається відбитим світлом. Листок має зелене забарвлення, оскільки відбиває зелене світло, а всі інші кольори поглинає.
Чорне тіло поглинає майже всі кольори, а біле, навпаки, відбиває.

Прозорі тіла пропускають один колір, а інші поглинають.
Наприклад, коли біле світло падає на прозоре червоне тіло, це означає, що це тіло пропускає лише червоний колір, тобто світло цього кольору речовина поглинає мало.

Кольори природи
У спектрі ми виділили сім основних кольорів:
червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій та фіолетовий . У дійсності вони плавно переходять один в одного, і тому існує багато різних відтінків.
Змішуючи різні кольори, можна отримати багату кольорову гаму. Цим користуються художники, створюючи картини.


Проте найбільшим художником є природа. Вона прикрашає все навколо нас різноманітністю кольорів і відтінків. Кожна пора року – зима, весна, літо, осінь мають свої неповторні відтінки кольорів.


Природа попіклувалася про деяких тварини. Маючи багате забарвлення, вони маскуються під кольори довкілля, а інші навпаки, різко відрізняються, щоб попередити кожного: “Не підходь! Це небезпечно!


Лабораторна робота № 10. Утворення кольорової гами світла шляхом накладання променів різного кольору

Мета: дослідити результат накладання світла різних кольорів

Обладнання: 3 ліхтарики, світлофільтри, білий екран
Зауваження: Якщо в школі немає необхідної кількості ліхтариків і світлофільтрів, роботу проводимо демонстраційно, тобто з одним комплектом

Хід роботи

Утворення кольорової гами
1. Освітіть екран ліхтариками спочатку по черзі, потім - одночасно. Переконайтеся, що на екрані отримаємо білу пляму.
2. Поставте перед ліхтариком по черзі світлофільтри: червоний, зелений, синій. Переконайтеся, що на екрані одержимо плями відповідного кольору.
3. Поставте перед одним ліхтариком червоний світлофільтр, а перед другим – зелений. Зведіть кольорові плями так, як показано на малюнку, а результат досліду опишіть.
4. Замініть по черзі світлофільтри. Опишіть побачене.
5. Проведіть дослід з трьома світлофільтрами. Зробіть висновки

Надіслано вчителем міжнародного ліцею „Гранд” Мірошниченко

Предмети > Фізика і астрономія > Фізика 7 клас > Дисперсія світла. Спектральний склад світла. Кольори. > Дисперсія світла. Спектральний склад світла. Кольори. Задачі та вправи,самоперевірка