KNOWLEDGE HYPERMARKET


Світ біблійної давнини в романі Булгакова. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 11 клас. Повні уроки>>Зарубіжна література:Світ біблійної давнини в романі Булгакова. Повні уроки

Тема: Світ біблійної давнини в романі Булгакова
Мета: Аналіз  євангельських сюжетів і образів у творі. Особливості композиції твору Булгакова – “роман у романі” (роман Майстра про Ієшуа як складова роману Булгакова “Майстер і Маргарита”)
Тип уроку: Урок- дослідження

T38mm1.jpeg

     До біблейських сюжетів, створення образу Христа, зверталися в своїй творчості такі російські художники, як: Ф.М.Достоєвський, Л.Н.Толстой, Л.Н. Андрєєв. Велике місце ця тема займала і в творах письменників радянської доби: А.А.Блока, С.А.Есеніна, В.В.Маяковського, що намагалися зпвставити  ідеали революції з християнською мрією про пришестя «царства земного», царства свободи і рівності, де не буде вже ні багатих, ні бідних, ні їх мучителів, ні тих що гноблять. Образ Ісуса Христа «у білому віночку з троянд», загону червоноармійців, що йде попереду, виникає в «Дванадцяти» А.Блока. По-своєму інтерпретується євангельська оповідь про Христа в творі і А.Белого «Христос воскрес», де, так само як і в Булгакова, хоча і не настільки органічно, связуются між собою два стильових шаруючи - біблейський і сучасний, А.Платонова «Христос і ми», В.Князева «Червоне Євангеліє» і інших російських художників.
З особливою силою і одкровенням просліджуються релігійні  мотиви в найзначніших і воістину епохальному романі XX і XXI століть «Майстер і Маргарита» М.Булгакова.
Роман «Мастер і Маргарита» можна одночасно вважати і фантастичним, і філософським, і любовно-ліричним, і сатиричним. Булгаков дає нам «роман в романі» і обидва вони об'єднані однією ідеєю -- пошуками етичної істини і боротьбою за неї. 
У Новому Заповіті Біблії є чотири Євангеліє, чотири різні варіанти засудження і страти Ісуса Христа.


Булгаков створює п'яту версію, яка здається правдоподібною, тому що історичні деталі представлені вдало.  Роман Булгакова «Майстер і Маргарита» зустрів великий читацький інтерес в Росії і за кордоном. Це один з кращих творів російської літератури початку XX століття.
Г.Лесскіс в своїй статті « Останній роман Булгакова» пише, що Булгаков створює Євангеліє від Майстра, геніальну творчу втілення земної людини про Ісуса Христа як про особу і робить це в повній відповідності з шостим доказом Канта. У цьому портреті Боголюдини і епохи багато точно знайдених і відібраних історичних деталей.

T37mm5.jpeg

Євангеліє переростає в роман, але не вирушає з нього. Добрий Бог допомагає слабкій людині встановити необхідну гармонію між вищою моральністю і особистим щастям і вносить до безладного і тлінного земного життя поняття етичного закону і відплати. Він заперечує архаїчні закони, формальну обрядовість, що принижує людей фарисействує служителів Храму, яких навіть язичник Пілат в одній з редакцій роману назвав «темними нелюдами».Булгаков представляє свого Ієшуа дуже людяним («злих людей немає на світі»), зовсім не схожим на могутнього, жорстокого і лютого Христа-Люцифера з сикстінськой фрески Мікеланджело «Страшний суд». Адже навіть помилуваного вбивцю Варравана Ієшуа ласкаво називає «добрим бандитом».
Впродовж всієї творчості Булгаков писав одну книгу, вважає Н.Звезданов. У роботі «Книга життя» Н.Звезданов стверджує, що творчість М.А. Булгакова увібрало величезну частину культурно-історичної, міфологічної і філософської пам'яті людства. Християнське оповідання розвертається на тлі драматичної сучасності, а фольклорно-демонологіча  традиція підкріплюється старовинною  масонською легендою про Великого Майстра.

T37mm2.jpeg

     В М.Чудакової в «Життєписі Михайла Булгакова» письменник позбавляється того рожевого флера, яким з ряду причин оповито сьогодні ім'я письменника. Перед нами твереза, жорстка, скурпульознійша робота реставратора, прагнучого до однієї мети: повернути Булгакову його власну біографію, не підміняючи іншої, побачити його у все можливому різноманітті реальних якостей і вчинків. 
Кожний дослідник творчості письменника пропонує, вільно або мимоволі, свій образ М.Булгакова.
У монографії Л.Яновської  «Творча дорога Михайла Булгакова» воскресає старовинне уявлення про генія, що «натхненно творить», захищеного від можливих помилок, помилкових кроків. 
У статті «Сьогодення і майбутнє в антиутопіях М.Булгакова» О.Ніколенко називає письменника явищем надзвичайним в світовій літературі, явищем пророчим, оскільки Булгаков зумів передбачити розвиток суспільства на багато років вперед, грунтуючись на «Одкровенні святого Іонна Богослова». 
У статтях І.Белзи, наприклад, в «Генеології Майстра і Маргарити, перед нами з'являється «книжник» - схоласт, не стільки що вигадує, скільки що «шифрує», комбінує р ізноманітні знання, почерпнуті із вчених книг.

T37mm42.jpeg

У романі  «Майстер і Маргарита» Булгаков змальовує добро і зло - диявола і Христа - у всій їх облиште, маючи на меті викрити зло реальне, породжене новим устроєм і показати можливість існування добра. Для цього письменник і використовує складну структуру побудови твору. «Майстер і Маргарита», - як справедливо відмітив критик Лесскіс, - подвійний роман. Він складається з романа Майстра про Понтія Пілата

T36mm7.jpeg

і романа про долю Майстра, головною дійовою особою першого роману є Ієшуа прообраз якого - біблейський Христос - втілення добра, а другого - Воланд, чиїм прообразом є сатана - втілення зла. Але формально-структурне ділення твору не закриває того, що кожен з цих романів не міг би існувати окремо, оскільки їх зв'язує загальна філософська ідея боротьби із злом, зрозуміла лише при аналізі всієї дійсності. Задана  початкових трьох глав у важкій філософській суперечці героїв, яких автор представляє першими на сторінках роману, ця ідея втілюється потім в цікавих колізіях, переплетеннях реального і фантастичного, біблейських і сучасних подіях, що виявляються сповна збалансованими.

     Як і фантастичні повісті, що передували роману, «Майстер і Маргарита» - твір, в якому об'єднані реальність і фантастика.
 Недаремно Булгаков говорив про себе: «Я - містичний письменник»
Перш за все, відзначимо, що Булгаков наполегливо прагнув здолати євангельську легенду, але в той же час вплив традиційних євангельських текстів на роман «Майстер і Маргарита» М.Булгакова очевидний.

T37mm3.jpeg

     Протистояння добра і зла завжди викликало інтерес у людей. Цю проблему намагалися осмислити багато філософів, діячі церкви, поети і прозаїки. Ось і визначний богослов і публіцист сьогодення, протиякон Російської православної церкви представляє нашій увазі характеристику роману:


Особливий інтерес дана проблема викликала в людства в переломні епохи, коли відбувалася ломка старих засад, законів і порядків, а також в роки кривавих воєн, які часто асоціювалися в свідомості людей з картинами армагедону, намальованими в Одкровенні святого Іоана Богослова. Не стало виключенням і ХХ століття, яке продовжило низку численних складних і драматичних явищ в духовних шуканнях суспільства.


Список використаних джерел:

1. Конспект урока литературы по теме: " Мастер на все времена. (Судьба М. Булгакова. Раннее творчество)" Учитель: Дубовец Н.И.
2. Урок на тему : "Творчість М.Булгакова" Аннабердієва Л.Б.-учитель літератури вищої категорії Маріупольської гімназії №2
3. Урок на тему :  Михайло Булгаков (1891-1940) Життєвий і творчий шлях. М.Булгаков і Україна. Чухно З.І., старший учитель загальноосвітньої школи I-III ступенів №1 м. Шостки
4. Бердяєв Н.А. Творчість і об'єктивування./ Н.А.Бердяєв - Мінськ, 2000.-283с.
5. Лесскіс Г. Останній роман Булгакова // Бу Зіб. у 5-і т. Т. 5. Майстер і Маргарита; Листи. - М., 2000 -616с. 
6. Ренан Е.Жизття Ісуса /Е..Ренан - М-код.,2001- 261с. 
7. Російська література XX століття: Нариси. Портрети. Есе. У 2-х ч.- Ч.1/ Під ред. Ф.Ф. Кузнецова.: М.- Освіта, 2001.- 351с. 
8. Франк С.М. Світло у тьмі. Досвід християнської етики і соціальної філософії./ C.М.Франк - Париж, 2009. - 125с.

Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.

----

Над уроком працювали

Дубовець Н.І.

Чухно З.І.

Аннабердієва Л.Б.

Пилипенко В.В.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 11 клас