KNOWLEDGE HYPERMARKET


Світ дитинства у повісті.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 5 клас. Повні уроки>>Зарубіжна література:Світ дитинства у повісті. Повні уроки


Тема: Сонячний, радісно бешкетливий світ дитинства у повісті
Мета: познайомити  учнів з повістю «Том Соєр» її  сюжетною лінією.
- розвиток аналітичного мислення учнів;
 - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.
Тип уроку: навчально - виховний
Хід уроку:

T51ts.jpeg
1876 року з'явився перший самостійний роман Марка Твена  "Пригоди Тома Сойєра", що приніс йому світову славу. Письменник не приховував  автобіографічне коріння цього твору.

  • Варто знати: Коли сумніваєтесь, говоріть правду.

У Том Сойєрі без зусиль можна  розгледіти "протестантську" натуру самого письменника, що виявлялася з дитинства.  Якщо спробувати дати характеристику головного героя в декількох словах, можна сказати: порушник заборон і "підривник" традицій.
Американська критика  Побачила в Том Сойєрі "маленького ділка", тобто національний тип Ділового  американця: мрії Тома розбагатіти, уміння отримати вигоду Із забарвлення забору,  махінації з квитками в недільній школі...

T51ts1.jpeg
Видатний американський письменник Марк Твен написав багато книжок, якими зачитується вже багато поколінь людей. І улюбленіший серед них - роман «Пригоди Тома Сойєра».
Головний герой цього твору - Том. Він - безтурботний школяр, неслухняний, інколи навіть грубий.


У голові у нього завжди повно всяких дурних небилиць і капостей. Том може прогуляти заняття в школі, граючись в лісі і уявляючи себе то піратом, то знаменитим розбійником Робіном Гудом. Він навіть втікає з будинку, перелякавши і засмутивши цим тітку Поллі.

T51ts2.jpeg
Але цей хлопчик - великий мрійник і вигадник, сміливий, чесний, вірний в дружбі, не любить невірних, нечесних людей і наклепників. Він бере провину дівчинки Бекі, яка йому подобається, на себе, прагне повідомити тітку, що він живий, щоб не хвилювалася.
На долю Тома Сойєра випадає багато пригод, серед них і небезпечних. Але він разом зі своїм другом Геком з честю виходить зі всіх небезпечних ситуацій, виявляє свої кращі якості, хоча і приносить своїм близьким багато турбот.

T51ts3.jpeg

  • Це цікаво:  Ми взнаємо людей по серцю, а не по очах або інтелекту. Марк Твен.

Повість про Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна, не дивлячись на наявність в них невигаданих, життєвих фактів, зовсім не автобіографічна. Користуючись спогадами про своє дитинство, Марк Твен створив заворожуючі  пригодницькі книги, дія в яких розвивається на добре знайомому йому соціальному і побутовому фоні. Час дії відноситься приблизно до 40р. рокам минулого століття, коли в Америці ще процвітала работоргівля.

T51ts4.jpeg
Жвавий розум і винахідливість Тома виводять його зі всієї скрути і неладів. Варто лише пригадати будь-який епізод з його багаточисельних зіткнень з тіточкою Поллі, починаючи з білення забору.
 

Щоб позбавитися від гіркої мікстури, Том дає її «спробувати» котові.  
  * - Ну, добродій, для чого вам знадобилося мучити бідну тварину?    
* -        Мені його жалко стало: адже у нього немає тітки.   
 * -        Немає тітки! Дурило! При чому тут тітка!    
* -        При тому. Якби у нього була тітка, вона б сама йому спалила все нутро! Сама б йому всі кишки припекла, не подивилася б, що він кіт, а не хлопчик!  
  * Тітка Поллі раптом відчула розкаяння совісті.Таким чином Том Сойєр захищає себе від пристрасті тіточки Поллі випробовувати на ньому  новітні медичні засоби. Завдяки тому що хлопчик не зважає ні на які умовності і називає речі своїми іменами, всі догматичні «істини» піддаються критичній переоцінці.
  • Треба знати: Якщо хочеш заслужити  схвалення людей - поступай справедливо і старайся щодуху; але власне схвалення коштує сотні чужих, а як на нього заслужити - ніхто не знає.

T51ts6.jpeg

Автор не дає від себе жодних коментарів, але його співчуття цілком на стороні Тома. Звідси і життєрадісний гумор Марка Твена, не такий вже нешкідливий, як може здатися на перший погляд. Забавні пригоди Тома Сойєра по суті є історією збагнення хлопчиком законів буржуазного суспільства.
Варто було лише Тому і Геку знайти клад, як «багато городян навіть ушкодилися в розумі, не витримавши хвилювання. Куди б не пішли Том з Геком, їх скрізь доглядали, захоплювалися ними, витріщалися на них».
Хлопчики зрозуміли, що на навколишньому їх світі цінність людини визначається не його особистими достоїнствами, а багатством. Проте володіння цим багатством принесло Тому і Геку, особливо останньому, одні лише засмучення і неприємності. В повісті про Тома Сойєра переважають радісні, безтурботні тони.


  • Запитання на закріплення нової теми:

Коли написано повість «Том Сойер»?
Який основний сюжет роману?

  • Домашнє завдання:

Підготуйте усну розповідь на тему: Світ дитинства в повісті «Том Сойєр».
Список використаної літератури:
Урок на тему : Світ творчості Марка Твена, Ніколаєнко  Н. М., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Вінниця.
Урок на тему : Том Сойєр перлина світової літератури, Колісніченко В. Д.,
Л.Иохова. „Особенности проведение урока литературы ”.
Твен Марк Собрание сочинений в 12 томах.- М.: Гослитиздат, 2008. 759с.
  Твен Марк Соединенные линчующие штаты.- М.: Худож. лит., 2009.- 144с.
  Твен Марк (Сэмюэл Ленгхорн Клеменс) Собрание сочинений в 12 томах.- М.: Гос. изд-во худож. лит-ры, 2001.- 614с.
„Зарубежная литература”, Школьный мир - 2009р.
Зарубежная литература. Хрестоматия.- М.: Современник, 2009.- 639с.
   Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях .6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с.
 Зарубежная повесть.- М.: Прогресс, 2008- 944с.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.


----

Над уроком працювали

Ніколаєнко  Н. М.

Колісніченко В. Д.

Пилипенко В.В.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 5 клас