KNOWLEDGE HYPERMARKET


Творчість і кохання в долі Майстра і Маргарити. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 11 клас. Повні уроки>>Зарубіжна література:Творчість і кохання в долі Майстра і Маргарити. Повні уроки

Тема: Ствердження цінності творчості  і кохання  та їхньої рятівної сили в долях Майстра і Маргарити.
Мета уроку: дослідити роман "Майстер і Маргарита" та сформувати в учнів особисте ставлення до цінності творчості та кохання в романі.

Тип уроку:  урок-дискусія

T39mim1.jpeg

Булгаков  був “гарячим прихильником” свободи слова, друк, заперечував зовні привабливі перспективи політичного компромісу з комуністичною владою. Літератор, кровнопов'язанний з російською інтелігенцією, вважав її “кращим прошарком в нашій країні”. Саме на неї він покладав особливі надії у вирішенні проблем. Звідси - прагнення встати, як художник і мислитель, над сутичкою білих і червоних, знайти якусь “середню лінію”, що знімає поляризовану російську культуру. Всі свої сокровенні мрії і думки Михайло Булгаков втілив в останньому романі "Майстер і Маргарита". 
Кожен герой в цьому творі стоїть перед вибором і робить його. Колись сатана на рівних розмовляв з богом. Добро. Зло. А людські душі - в боротьбі між Добром і Злом.
У романі звучить інша тема: не повстання Зла, а зрада Добра.
Булгакову найбільш близький його герой - Майстер. Саме у нього ми знаходимо риси вдачі, ідеали і помислу автора.


     Майстер вирішив для себе головне запитання життя, зробив вибір: “Злих людей немає на світі”. Всі добре від природи. І треба лише вивільнити енергію доброти силою слова, переконаного, чесного і відвертого. І не в якому випадку не силою влади, бо “всяка влада є насильством над людьми. настане час, коли не буде влади ні кесарів, а ні ще якоїсь влади. Закінчивши роман і покинувши свій таємний притулок, Майстер вийшов до людей. “І тоді життя моя скінчилося ”, - сумно констатує він.
У чому ж справа? Чи оман виявився поганий?  Звичайно, ні. Але він викликав дивну реакцію. Ледве в газеті з'явився уривок з нього, як критики обрушили на голову Майстра цілий  потік злісно-лайливих статей. При цьому: “Щось фальшиве і невпевнене відчувалося буквально в кожному рядку цих статей, не дивлячись на їх грізний і упевнений тон”.
Роман «Мастер і Маргарита» був опублікований вже після смерті автора, причому без купюр в нашій країні вийшов лише в 1973 році. Відомо, що останні вставки в роман М.А.Булгаков диктував дружині в лютому 1940 року, за три тижні до смерті. Самим автором жанр був визначений як «фантастичний роман».  І вже декілька десятиліть не вщухають спори довкола цього незвичайного твору.


     Роман уразив всіх формою. Вона зачарувала і відвернула. Євангельський сюжет з Ієшуа сплутав всі карти. Якась завіса повисла між нікчемною реальністю, що дає основу для анекдоту, і величним інобуттям, куди веде місячний промінь, що криво упирається в піднебіння.
Це останній твір Булгакова успадковує з інших романів, зокрема, з «Білої гвардії», питання про світло і спокій, тему будинку, зв'язок приватної особи і історії, зв'язок неба і землі і тему творчості. Проблема творчості - одна з наскрізних в «Майстрові і Маргариті». Не дивлячись на важливість інших проблем, спробуємо виділити як одну з важливих саме цю.
Роман відкривається епіграфом з «Фауста» Гьоте. Цей епіграф як би натякає на вічний сюжет, він же дає натяк на походження цього сюжету від літератури. Немов відтісняючи тему спокою і дому, історії і долі, головних для «Білої гвардії», в роман «Майстер і Маргарита» вступає тема мистецтва.

T36mm4.jpeg

     Лише для Майстра і Маргарити Булгаков приберіг по-своєму щасливий фінал: їх чекає вічний спокій.  “…Слушай беззвучие, - говорила Маргарита мастеру…- слушай и наслаждайся тем, чего тебе не давали в жизни, - тишиной. Смотри, вон впереди твой вечный дом, который тебе дали в награду… и память мастера, беспокойная, исколотая иглами память, стала потухать.


Кто-то отпускал на свободу мастера, как сам он только что отпустил созданного им героя”.
Берегти твій сон я буду. Так говорила Маргарита, йдучи з Майстром у напрямку до вічного їх будинку, і Майстрові здавалося, що слова Маргарити линуть так само, як линув  і шепотів залишений позаду струмок, і пам'ять Майстра, неспокійна, сколена голками пам'ять, стала потухати". Ці рядки Е.С. Булгакова записувала під диктування смертельно хворого автора "Майстра і Маргарити".

T39mim.jpeg

Про роман Булгакова дослідниками різних країн написано дуже багато літератури і ще, напевно, немало буде написаний. Серед тих, що потрактували книгу є і такі, що схильні були читати її як зашифрований політичний трактат: в образі Воланда намагалися вгадати Сталіна і навіть його свиту розписували по конкретних політичних ролях - в Азазелло, Коров’єві намагалися вгадати Троцького, Зінов’єва і.т.п.

T39mim3.jpeg

 Ті, що інакше тлумачать роман побачили в ньому апологію диявола, милування похмурою силою, якусь особливу, чи не хворобливу пристрасть автора до темних стихій буття.

T37mm6.jpeg

     При цьому вони досадували на безрелігійність автора, його нетвердість в догматах православ'я, що дозволила йому вигадати сумнівне "Євангеліє від Воланда".
 Інші ж, сповна атеїстично налаштовані докоряли письменникові в "чорній романтиці"
Насправді, Булгаков називав себе "містичним письменником", але містика ця не затьмарювала розум і не залякувала читача. Воланд і його свита здійснювали в романі образливі і часто мстиві чудеса, як чарівники в добрій казці і не залякувала читача.
У епілозі роману на крилах хмари сатана і його свита покидають Москву, відносячи з собою в свій вічний світ, в останній притулок Майстра і Маргариту. Але ті, хто позбавили Майстра нормального життя в Москві, зацькували і змусили шукати притулки у диявола - вони залишилися………..


Список використаних джерел:
1. Урок на тему : Проблематика твору М. Булгакова «Майстер і Маргарита»., Корчик Н. Д. учителя російської мови та літератури, сш №1, м Запоріжжя.
2. Урок на тему : М.А. Булгаков. вчителя Світової літератури, м. Вінниця, сш №2
3. Зеркалов А. Этика Михаила Булгакова. М., Текст, 2004.
4. Яновская Л. Записки о Михаиле Булгакове. М., Текст, 2007.
5. Булгаков М. А. Великий канцлер: Черновые редакции романа «Мастер и Маргарита» / Публ., вступит. ст. и коммент. В. Лосева. М., 1992.


Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.


Над уроком працювали

Корчик Н. Д.

Хорошун К.Е.

Пилипенко В.В.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 11 клас