KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тема 11. Чому любов визначають як найвище почуття

Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 6 клас>>Чому любов визначають як найвище почуття. Що означає любити. Чи є відмінність між закоханістю та коханням. Як навчитися любити


1. Що означає любити.

2. Чому ми прагнемо любові.

3. Коли людина здатна відчувати любов.
 
Після цього уроку ви зможете:
Наводити приклади найрізноманітніших проявів любові;
Розповідати на основі власного досвіду, у чому має виявлятися любов до рідних;
Пояснювати, чому відповідальність, повага, щирість, співчуття є моральним підґрунтям любові.


Поняття, які треба вміти застосовувати: любов, самовдосконалення.


1. Що означає любити
Порадившись у загальному колі, спробуйте скласти перелік усього, що люблять учні вашого класу. Вас, напевно, здивує, як багато людей, речей, явищ ми здатні любити. Зрозуміло, що в усіх наведених вами випадках вживання дієслова «любити» йдеться про різні почуття.


Про природу любові не одне століття сперечаються мислителі та митці. В одному вони дійшли згоди: здатність любити - виняткова властивість людини, завдяки якій ми цінуємо життя. Озирніться навколо себе. Вас оточує безліч предметів. Ви байдужі до них. Та варто вам натрапити поглядом на улюблену книжку або дрібничку, подаровану торік братом, квітку, яку виростили самі, чи улюблений шарф, що сплела вам на день народження бабуся, - і речі перестають бути просто речами. Пробуджуючи наші почуття й думки, вони й самі ніби оживають. І що досконалішим є об'єкт нашої любові, то загадковішою стає суть цього почуття. Людині зазвичай легко розповісти, чому вона любить ту або ту річ, музичний або літературний твір. Проте ми розгублюємося, відчуваючи брак слів, коли йдеться про рідний край, друзів, рідних. Учені-психологи, дослідники внутрішнього світу людини, встановили, що любов є вільним, таємничим, невимушеним і непередбачуваним почуттям. Досі не відомі випадки, щоб хтось відчув любов, зваживши на пораду або виконуючи наказ.


Утім кожен точно знає, що ті, кого ми любимо, або те, що ми любимо, є для нас найважливішим у житті. Так любов будує навколо людини її неповторний світ. Український філософ Григорій Сковорода визначав цю особливість любові словами: «Хіба не любов усе єднає, будує, творить подібно до того, як ворожість руйнує?».

Прочитайте міркування про любов, висловлені учнем і послідовником Ісуса Христа апостолом Павлом. Працюючи в парах, визначте, якими словами оцінює апостол значення любові в порівнянні з іншими якостями? Які чесноти втілено в любові? Як ви розумієте передостаннє речення тексту?


Перше послання до коринтян святого апостола Павла

Коли я говорю мовами людськими й янгольськими, та любові не маю, -то став я як мідь та дзвінка або бубон гудячий!

І коли маю дар пророкувати, і знаю всі таємниці й усе знання, і коли маю всю віру, щоб навіть гори переставляти, та любові не маю, - то я ніщо!

І коли я роздам усі маєтки свої, і коли я віддам своє тіло на спалення, та любові не маю, - то пожитку не матиму жодного!

Любов довго терпить, любов милосердствує, не заздрить, любов не величається, не надимається, не поводиться нечемно, не шукає тільки свого, не рветься до гніву, не думає лихого, не радіє з неправди, але тішиться правдою, усе зносить, вірить у все, сподівається всього, усе терпить! Ніколи любов не перестає!

Прочитайте японську притчу та поділіться міркуваннями з приводу прочитаного в загальному колі. Чому мудрець так рішуче нагадав господареві про міру в почуттях? Чи вважаєте пристрасть до хризантем проявом любові? Чому? Що, на вашу думку, допомагає людям керувати своїми почуттями?


Любов до хризантем

Один господар дуже любив хризантеми. Він засадив цими квітами садок і на догляд за ними витрачав увесь свій час. Хризантемам той господар приділяв набагато більше уваги, ніж господарству й родині. Суворе покарання чекало на кожного, хто завдавав квітнику щонайменшої, навіть ненавмисної, шкоди. Через пристрасть господаря до хризантем життя всіх мешканців маєтку стало нестерпним.


Якось молодий садівник ненароком зламав стебельце однієї квітки. Господар так розсердився, що ув'язнив хлопця. Про цей випадок довідався мудрий Сенгай. Він вирішив покласти край пристрасті до хризантем, від якої потерпало чимало людей. Пізно вночі Сенгай прокрався в садок та зрізав геть усі квіти. Господар давно втратив міцний сон, тож, коли почув у квітнику шурхіт, схопився, взяв меча й вибіг надвір. Упізнавши мудреця, він вельми здивувався:
-    Що ти тут робиш? Навіщо ти винищив мій квітник?


Сенгай спокійно відповів:
-    Усяке зілля, коли його не прополювати, розростається. Ти забув це, господарю.

Відтоді господар більше ніколи не вирощував хризантем.


Любити - відчувати глибоку відданість до кого-, чого-небудь; відчувати сердечну прихильність до родинно близьких осіб (дітей, матері та ін.).


2. Чому ми прагнемо любові

Мабуть, немає людини, яка б не прагнула, щоб її любили рідні, кохані, друзі... Бо коли ми відчуваємо любов до себе, то розуміємо, що нас цінують, що ми потрібні іншим. Відтак життя набуває сенсу. Розмірковуючи про це, варто, однак, зауважити, що вислів «прагнути любові» не тотожний словам «вимагати любові». Справді, прагнути любові, тобто хотіти, бажати винятково щирого, доброго, дбайливого ставлення до себе, мріяти про те, щоб нас глибоко шанували й захоплювалися нами через те лише, що кожен з нас - особливий, не схожий на іншого, такий, який він є, - відчуття, що не має спільного з наказом, вимогою, - запевняють мудреці. Так, Григорій Сковорода радив: «Любов виникає з любові; коли хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю». Та поспостерігаймо за собою впродовж дня. Чи завжди ми чинимо відповідно до цієї поради? Пригадайте, хто зазвичай зазнає через нас найбільших прикрощів. До кого ми буваємо неуважні? На кого здебільшого вихлюпуємо своє роздратування?
Щоб не засмучувати вчинками чи словами тих, кого любимо, варто зважити на спостереження психологів. Вони твердять, що почуття любові в нашій поведінці втілюється в турботі про близьких, відповідальності за них, шанобливому ставленні та в пізнанні. Можливо, останній компонент видається вам дещо несподіваним. Справді, про яке пізнання йдеться? Збагнути відповідь на це запитання вам допоможе наступне завдання.

Пограйте в гру «Секрет мого серця». За допомогою лічилки або жеребкування оберіть того, хто буде «приховувати» секрет свого серця. Хранитель «секрету» задумує людину, яку він любить (маму, тата, бабусю, когось із друзів). Учні класу намагаються розгадати його таємницю за допомогою запитань про те, що любить ця людина. Запитання можуть бути такими: «Чи любить ця людина квіти? », «Які саме квіти вона любить?», «Який у неї улюблений колір?» тощо. На основі відповідей спробуйте вгадати, любов до кого береже серце хранителя. Підводячи підсумки гри, обміркуйте запитання.


Чи легко було відповідати на ваші запитання хранителю «секрету»? Як ви думаєте, чому? Чи все ми знаємо про тих, кого любимо? Чому легше виявити любов до того, кого добре знаєш?


Здатність відчувати любов, сприймати її та дарувати іншим визначають як ознаку духовного зростання людини. Адже почуття любові спонукає нас зазирати всередину своєї душі, міркувати над своїми вчинками. Любов спонукає нас до самовдосконалення. Недарма кажуть: мудра людина та, яка вміє любити. Прагнучи любові, людина здатна приборкувати нетерплячість, дратівливість, злість, жадібність, брутальність та інші негативні риси.


Самовдосконалення - цілеспрямований розвиток людиною власних духовних здібностей, удосконалення свого способу життя.


3. Коли людина здатна відчувати любов

Хтось із мудреців зауважив: «Любові кориться будь-який вік». Певною мірою це так, хоч ніхто не розтлумачує малюкові сутність поняття «любов», проте він до нестями любить маму й тата, які для нього попервах становлять цілий світ. Однак з роками поняття любові набуває для нас різноманітніших обрисів і сенсів. Ми, як і раніше, не замислюємося над любов'ю до нас наших рідних, але здатні відчувати до себе відтінки ставлення інших людей. Найзаплутанішим нам видається ставлення до нас наших однолітків, особливо протилежної статі.

Прочитайте уривок з книжки сучасного психолога. Оберіть для себе твердження, які вважаєте слушними. Чи корисною для себе вважаєте наведену інформацію? Чи погоджуєтеся з порадами, як дати лад почуттям у шостому класі?


Хлопці віком від 10-12 років істотно відрізняються від своїх ровесниць дівчат - і не лише будовою тіла. Вони не бавляться ляльками, не особливо замислюються над тим, що вдягнути, не перемовляються пошепки і не розсипаються сміхом з будь-якого приводу. Зазвичай:


Хлопці                                                                             Дівчата
Дражнять   дівчат,    намагаються                      Багато говорять, часто про такі ні-
штурхнути, смикнути за волосся,                       сенітниці, які не варті жодної уваги.
Коли ж дівчат поряд немає, то зчи-                    Обнімають подружок,
няють бійку на рівному місці поміж                    Без потреби зазирають у вічі вчи-
собою.                                                               тельці.
З усієї сили грюкають дверима,                         Переповідають подробиці нудного
кричать, біжать не розбираючи до-                     серіалу.
роги.                                                                  Ходять весь час зграйками, навіть
Перетворюють на зброю все, що                        коли йдеться про відвідання туалету,
трапиться під руку.                                            Часом міркують про заміжжя й про
Змагаються з усіма, кого побачать,                     те, чи матимуть дітей.


Це, однак, зовсім не означає, що хлопці й дівчата в шостому класі - дві окремі планети. Складність у тому, що через відмінності хлопцям і дівчатам у цьому віці буває складно зрозуміти одне одного. Відтак між вами не завжди ладнається дружба. Щоб порозумітися:


Не варто поспішати з висновками про «ненормальність» одне одного.


Слід більше зосереджуватися на собі, своїх успіхах і невдачах.
•    Не варто серйозно ставитися до хлопчачих вибриків, адже вони здебільшого розраховані на зворотну реакцію: коли її немає, то й відпадає потреба дражнитися.
•    Почувши на свою адресу образу, спробуйте відвернутися й сказати щось приємне своєму другові або подрузі.
•    Варто прагнути дружніх, товариських стосунків, а не суперництва.
•    Не варто намагатися виглядати дорослішими.


Поміркуйте над запитаннями самостійно, потім порадьтеся з цього приводу з класом. Вислухайте всіх, хто схоче висловитися. Порівняйте свої думки з думками однокласників.


I.   Чому любов визначають як почуття, що творить навколо людини її неповторний світ? 2. Які якості втілено в любові? 3. Чому ми прагнемо любові? Яка роль любові у духовному розвитку й самовдосконаленні? 4. Чи однаково відчувають любов люди різного віку? Як ви думаєте, чому? Як розумієте вислів «сліпа любов»? 5. Чому любов люди визнають вищою моральною цінністю?

II.    Поверніться до картини, вміщеної на початку параграфа. Поміркуйте, які якості любові уособлює образ Мадонни. Як їх утілив художник? Яким було ставлення до любові самого Леонардо да Вінчі? Чому ви так думаєте? Чому образ Мадонни з немовлям є одним із найпопулярніших сюжетів у світовому живописі?

1.    Індійське прислів'я твердить: «Життя без любові подібне до всохлого дерева, що росте на кам'янистому ґрунті». Чи погоджуєтеся ви з такою думкою? Чому? Що, на вашу думку, є більш важливим: відчувати чиюсь любов чи любити самому? Чому? Підготуйтеся до повідомлення своїх міркувань класові.

2.    Як ви розумієте біблійну заповідь «Люби ближнього як самого себе»? Чи є вона важливою для вас?

3.    Прочитайте пояснення крилатого вислову «кастальське джерело» та поміркуйте над запитаннями. У чому сенс вислову «кастальське джерело»? Чому вважають, що почуття любові надихає людину на творчість, активну діяльність?


Касталія у грецькій міфології - одна з численних німф, які уособлювали життєдайні та щедрі сили природи. Кожне дерево, кожна ущелина в горах, кожний струмок мали свою німфу.


Син Зевса Аполлон, вродливий юнак, часто закохувався й не давав спокою німфам, які йому подобалися. Вони ж ховалися від нього, хто в гілках дерев, а хто в озерах. Якось, прогулюючись у лісових хащах, Аполлон помітив у зелених кущах біля струмка гарну Касталію і став переслідувати її. Перелякана німфа кинулася у струмок, а розчарований Аполлон залишився стояти на березі. Німфа так сподобалася йому, що він схотів якось відзначити цей струмок, у який сховалася Касталія. Він обмив у ньому своє волосся, і струмок став чудотворним. З того часу, як оповідають міфи, кожен, хто пив воду з того струмка, ставав поетом.

4. Обміркуйте висловлювання відомих особистостей про любов. Яке з них найбільше відповідає вашим уявленням про це почуття? Чому?


Людина справді великої душі, не замислюючись, любить усе, гідне поваги (Французький письменник 18 ст. Люк Вовенарг).


Любити - це означає перестати порівнювати (Французький письменник 20 ст. Бернар Грассе).


Тільки та любов є справедливою, яка прагне досконалості, не ображаючи (Давньогрецький філософ Демокріт).


Любити - означає жити життям того, кого любиш. (Російський письменник 19 ст. Лев Толстой).


Любити - це знаходити в щасті іншого своє власне (Німецький філософ, математик 19 ст. Готфрід Вільгельм Лейбніц).


Етика. 6 клас. Данилевська О., Пометун О.


Плани уроків з етики, конспекти, підручники онлайн, електронні видання безкоштовно, реферати

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.