KNOWLEDGE HYPERMARKET


Література й мистецтво.

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 8 клас>>Література і мистецтво.


Рицар Сумного Образу


Гострі протиріччя епохи позначилися на характері ти змісті європейської літератури та мистецтва. У цілому зберігалась вірність ідеалам гуманізму й Відродження, але після того, як Реформація розколола світ на дві частини — католицьку і протестантську, погляди гуманістів почали змінюватися. Вони дедалі більше втрачали віру в активну життєву позицію людини та її творчі сили. Натомість приходило переконання в божественній визначеності людської долі і необхідності підкоритися їй. Це наповнювало твори пізнього Відродження почуттям занепокоєння, незадоволеності й навіть трагізму. Разом з тим культура перехідної доби несла в собі радість пізнання нового світу та віру в торжество розуму.


Вершиною іспанської літератури XVI ст. і водночас початком європейської літератури Нового часу стала творчість Мігеля Сервантеса (1547-1616).


Сервантес походив із збіднілого дворянського роду й був сином лікаря. Батькові доводилося постійно шукати заробіток, через що велика родина часто переїжджала з місця на місце. Це позбавило Мігеля можливості отримати серйозну освіту, але він читав усе підряд (навіть розкидані по вулицях шматки списаних паперів) і зміг набути широких знань.


Більшу частину свого буремного життя Сервантес залишався солдатом. Наслідком поранення, отриманого в знаменитій битві з турками біля Лепанто 1571 р., став параліч руки й алжирський полон. Лише через довгих п'ять років його викупили з неволі монахндомініканці. Майбутній письменник знову воював, а потім став збирачем податків. Не маючи ніякого хисту до цього заняття, бідолаха навіть тимчасово опинився за ґратами. Після звільнення кинув службу і зайнявся літературною творчістю.


Роман Серваятеса «Премудрий ідальго Дон Кіхот Ламанчський» одразу приніс автору загальне визнання. Твір був задуманий як пародія на рицарські романи. Його герой, напівзлиденний дворянин Алонсо Кохано, живе в сільській глухомані, безперервно читає рицарські романи і марить про власні подвиги в дусі цих романів. Одинокий ідальго робить своїм зброєносцем звичайного селянина Санчо Пансу - людину тямущу і простодушну водночас. Разом вони вирушають на пошуки слави.


Мандруючи полями Кастилії, дивакуватий Дон Кіхот воює з вітряками. Вони здаються йому велетнями, заїжджі двори - замками, а трактирні служниці — прекрасними дамами. Все це виглядає безглуздим і кумедним, але безстрашний ідальго мріє про те, щоб «повсюдно панували дружба, любов і злагода». І поступово на зміну іронії приходить симпатія до Рицаря Сумного Образу, який великодушно захищає слабких і допомагає знедоленим. Стійкий успіх роману в XVII і в наступних століттях пояснювався саме тим, що Дон Кіхот, не будучи ідеальним героєм, утілив у собі людські риси неминущої цінності - відвагу, благородство, безкорисливість. Сьогодні "Дон Кіхот" — друга після Біблії книжка за кількістю мов, якими її перекладено.


Шекспір і чарівний світ театру


З ім'ям видатного драматурга Вільяма Шекспіра (1564—1616) пов'язаний розквіт англійського театру.

Театр шекспірівських часів мав в Англії народний характер. Серед глядачів можна було побачити селянина, що приїхав на ринок, матроса, який мав кілька днів відпочинку між плаваннями, розважливих ремісників, гомінливих торговців. Вистави проходили вдень, більша частина театру розташовувалася просто неба. Навіс мали лише ложі для заможної публіки і сцена, де грали актори та любили замовляти крісла світські чепуруни. Зазвичай сцена трапецією або овалом висувалась у партер, нагадуючи, що театр бере свій початок від майданного дійства, де візок для виконавців з усіх боків був оточений натовпом. Завіси не було, ніщо не відділяло акторів від глядачів. Жіночі ролі виконували молоді чоловіки. Коли початок спектаклю затримувався, публіка жартувала: «Королева голиться».


Вільям Хогарт. Англійський актор Геррік у ролі Річарда III, за драмою В. Шекспіра
Шекспір народився в провінційному містечку Стретфорд-на-Ейвоні в сім'ї збіднілого торговця. У 21-річному віці він залишив рідний дім, сім'ю і вирушив на пошуки удачі до Лондона. Там Шекспір став актором і драматургом театру «Глобус», над входом до якого красувався надпис: „Увесь світ грає комедію”, а символом слугував Геркулес із земною кулею на плечах.
Шекспір не вигадував сюжети для своїх п'єс, а запозичував їх у античних та середньовічних авторів. Проте силою свого таланту він створив галерею неповторних образів: прекрасних у своєму самовідданому коханні Ромео та Джульєтту, змученого болісними сумнівами Гамлета, засліпленого ревнощами Отелло. Герої Шекспіра багатогранні: життєві обставини можуть перетворити добрих на злих, великодушних на мстивих, чесних на підступних. Не випадково геніальний драматург висував у своїх творах запитання, наповнені глибоким змістом: що становить сенс людського життя? Чому одна й та сама людина здатна на високі й низькі вчинки? У чому полягає покликання людини?


Із трагедії Вільяма Шекспіра «Гамлєт»
Останнім часом, - а чому, я й сам не знаю, - я втратив усю свою веселість, закинув усі звичні заняття; і справді, на душі в мене так важко, що цей прекрасний храм, Земля, здається мені пустельним мисом, а цей неосяжний полог повітря.., здається мені не більш ніж мутним і чумним скупченням парів. Що за майстерне творіння - людина! Що за благородний розум. З яшми безмежними здібностями!  В обличчі і рухах - наскільки виразна і чудова! У діях - наскільки подібна до ангела! У пізнанні - наскільки схожа з божеством! Краса всесвіту! Вінець творіння!Життя Шекспіра овіяне легендами. Деякі дослідники вважають, що він не був автором усіх творів, відомих під його іменем. Існує понад 20 кандидатів у Шекспіри, у тому числі Френсіс Бекон і англійська королева Єлизавета І, хоча найімовірнішим претендентом залишається все-таки лондонський актор Вільям Шекспір. Зрештою, важливо те, що існують його твори -захоплюючі й неперевершені.


Підручники скачати безкоштовно, онлайн уроки, реферати всесвітньої історії, домашнє завдання запитання та відповіді

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.