KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тема 27. Сон і його значення

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 9 клас>>Біологія: Сон і його значення


СОН ТА ЙОГО БІОЛОГІЧНІ ОСНОВИ

Сон і активність є основними функціональними станами, в яких проходить життя людини. Вони хоч і протилежні, але тісно взаємопов'язані й розглядати їх слід в єдиному циклі «сон - активність». Щовечора, коли ми засинаємо, наша свідомість виключається на кілька годин. Ми перестаємо сприймати все, що відбувається навкруги. Здорові люди сприймають сон як звичайне явище і тому рідко замислюються над його значенням і природою. Але коли сон порушується, це завдає нам багато неприємностей. Останнім часом цікавість до проблеми сну значно зросла. Скільки і чи взагалі потрібно спати людині? Чим викликаний сон, яка його роль в організмі? Ці та інші питання стали предметом вивчення фізіології сну.
Що таке сон? Сон - це періодичний стан організму людини, який характеризується виключенням свідомості й зниженням здатності нервової системи відповідати на зовнішні подразники. Під час сну уповільнюється частота дихальних рухів, стає рідшим пульс, знижується кров'яний тиск та інтенсивність обміну речовин.
Чому людина спить? Що відбувається в мозку під час сну? Ще в своїх працях І.П. Павлов довів, що сон і внутрішнє гальмування за своєю природою є одним процесом. Під час активності внутрішнє гальмування охоплює лише групи нервових клітин, а під час сну воно поширюється по всій корі великого мозку, захоплює підкіркові структури, забезпечує необхідний спокій і можливості для відновних процесів у мозку і організмі в цілому.
Що спричинює гальмування під час сну? 1913 року французький учений П'єрон запропонував гіпотезу, згідно з якою сон спричиняється хімічною речовиною («сонною отрутою»), яка накопичується в організмі за активності й руйнується під час сну. На підтвердження своєї гіпотези П'єрон провів досліди на собаках. Він примушував їх тривалий час не спати. Потім брав у цих собак трохи спинномозкової рідини і вводив її собакам, які мали нормальний режим циклу «сон - активність». Після таких ін'єкцій собаки, що перебували в стані активності, засинали. Результати цих дослідів були підтверджені і в дослідах на інших тваринах.
У регуляції сну беруть участь нервові центри, розташовані в проміжному мозку (таламусі) та підкіркових ядрах.
Як об'єктивно дізнатися, спить людина чи ні? Найхарактернішими ознаками стану сну є типова електрична активність мозку і м'язів, рухи очей. Так, у стані активності на електроенцефалограмі переважають альфа- і бета-хвилі. Рухи очей зумовлюють виникнення нерегулярних електричних імпульсів, а висока частота електричної активності м'язів вказує на те, що скелетні м'язи перебувають у напруженому стані (підтримується тонус м'язів). При вивченні під час сну електричної активності мозку, тонусу м'язів, рухів очних яблук було встановлено п'ять фаз сну. Перші чотири фази характеризуються зниженням електричної активності кори великого мозку (переважають повільні високоамплітудні дельта-хвилі). Це проявляється в розслабленні скелетних м'язів, відсутності рухів очей, зниженні обміну речовин і активності серцево-судинної, дихальної, травної та видільної систем, температури тіла. Ці ознаки типові для так званого повільнохвильового сну (або повільного сну), що настає після засинання і триває 60-90 хвилин.
Було помічено, що сон не однорідний і періодично, через кожні 70-120 хв, повільні ритми електроенцефалограми змінюються швидкими високочастотними ритмами, характерними для періоду активності. У цей час реєструють швидкі рухи очей (скорочуються окорухові м'язи), напруження мімічних і скелетних м'язів, активізується діяльність внутрішніх органів: частішає пульс, дихання, підвищується температура. Це п'ята фаза сну, яка називається швидкохвильовим сном (або швидким сном), триває 20-30 хвилин, а потім знову змінюється глибоким повільнохвильовим. Такі періодичні коливання відбуваються упродовж усього сну.
Вчені припускають, що швидкохвильовий сон пов'язаний з аналізом і обробкою інформації, в результаті чого виникають сновидіння.
Що таке сновидіння? Сновидіння з давніх-давен вражають і хвилюють людей своєю таємничістю. Проте вивчення діяльності мозку під час сну не дає нам підстав пов'язувати сновидіння із впливом якихось надприродних сил. Сновидіння мають цілком матеріальну основу і є результатом психофізіологічних процесів мозку. За І.П. Павловим, фізіологічною основою сновидіння є часткова незагальмованість (чи розгальмованість) кори великого мозку. Сновидіння з'являються протягом життя людини в результаті її спілкування із зовнішнім світом. Тому сліпі від народження не мають у сновидіннях зорових образів, а глухонімі - мовних елементів і звуків. Це також свідчить про те, що сновидіння є результатом діяльності мозку.
За сучасними уявленнями, сновидіння - це результат перекомбінації, перегляду інформації, що зберігається у пам'яті.
І.М. Сєченов вважав їх «небувалими комбінаціями минулих вражень». У результаті дослідів виявлено, що під час фази швидкохвильового сну процеси в мозку переходять із підсвідомого на свідомий рівень. Але оскільки загальмована кора великого мозку не може забезпечити їхній аналіз, то ця інформація може поєднуватись у найрізноманітніших комбінаціях. Тому сновидіння можуть бути логічними, як і реальна діяльність незагальмованого мозку, або неймовірними. Буває, що зміст сновидінь і свідоме мислення не відрізняються одне від одного.
Сновидіння виникають у всіх людей, але в декого дуже рідко. Частота сновидінь зростає при захворюваннях і нервових перенапруженнях. Під час сну у деяких людей спостерігають явища, які є результатом змін у функціональній діяльності організму: хропіння, скрегіт зубами, розмови, ходіння (сомнамбулізм), нічні жахи, сонний ступор.

1. Що таке сон?

2. Які зміни в організмі відбуваються під час сну?

3. Які розрізняють фази сну?

4. Які механізми лежать в основі виникнення сну?

5. Чому виникають сновидіння?

Чому ми не завжди пам'ятаємо свої сни?


М.Н.Шабатура, Н.Ю.Матяш, В.О.Мотузний, Біологія 9 клас

Надіслано читачами з інтернет-сайтів

Календарно-тематичний план згідно шкільної програми з біології, підручники онлайн, електронні видання безкоштовно


Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговоренняЕсли у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.