KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тема 52. Особливості будови, процеси життєдіяльності та різноманіття грибів: дріжджі та паразитичні гриби

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 7 клас>> Особливості будови, процеси життєдіяльності та різноманіття грибів: дріжджі та паразитичні гриби


Пригадайте Які гриби не утворюють грибницю? Що таке паразитизм?

Усі ви, мабуть, помічали білувату цвіль на продуктах харчування. А чи знаєте ви, що це цвілеві гриби?
Що собою становлять цвілеві гриби? Цвілеві гриби (мал. 203) оселяються лише на субстратах із високим умістом органіки. Це можуть бути перегній, волога деревина, продукти харчування (хліб, овочі, фрукти). Живляться цвілеві гриби, розкладаючи ті субстрати, на яких вони зростають.
У природі цвілеві гриби, розкладаючи рештки рослин і тварин, виконують важливу санітарну функцію. Вони також беруть участь у процесах ґрунтоутворення. Але цвілеві гриби можуть завдавати господарству людини відчутної шкоди. Як ми вже згадували, ці гриби здатні псувати харчові продукти. Споживання продуктів, уражених цвілевими грибами, може спричинити тяжкі харчові отруєння.
На харчових продуктах може оселятися мукор, або головчаста цвіль (мал. 204, 1). Це одноклітинний гриб. Його багатоядерна клітина розгалужена. Одні з її відгалужень занурюються в субстрат, забезпечуючи споживання поживних речовин. Інші відгалуження піднімаються над субстратом. Вони закінчуються кулястими розширеннями, у яких утворюються спори.
На вологій деревині може оселятися хатній гриб, здатний її розкладати. Цей гриб псує різноманітні вироби з деревини та дерев'яні будівлі.
Певні види цвілевих грибів людина використовує у своєму господарстві для отримання харчових продуктів та лікарських препаратів (антибіотиків, вітамінів). Погляньте на малюнок 204, 2, на якому зображений гриб пеніцил. На відміну від мукора, пеніцил - багатоклітинний організм. Його грибні нитки на верхівках розгалужуються. Саме там і формуються спори пеніцила.
Продукти харчування, уражені цвілевими грибами. фото
Мал. 203. Продукти харчування, уражені цвілевими грибами

Пеніцил став відомий на весь світ завдяки тому, що з цього гриба був виділений перший антибіотик - пеніцилін. Він урятував життя мільйонів людей. Антибіотики - сполуки, які вбивають або гальмують ріст і розмноження хвороботворних мікроорганізмів.
Цвілеві гриби: мукор (1) і пеніцил (2). фото
Мал. 204. Цвілеві гриби: мукор (1) і пеніцил (2)

Один із видів цвілевих грибів людина використовує для виробництва лимонної кислоти. її широко використовують у харчовій промисловості. А чи знаєте ви, що для виробництва 1 кг лимонної кислоти треба переробити понад 500 кг лимонів? Деякі цвілеві гриби застосовують для виробництва певних сортів твердих сирів із гострим смаком та специфічним запахом (наприклад, знамениті «рокфор» та «камам-бер»). З інших видів цвілевих грибів отримали речовини, що посилюють ріст у рослин. За їхньою допомогою, наприклад, вдалося збільшити розмір ягід безнасінних сортів винограду.
Де людина використовує дріжджі? Ми вже згадували, що дріжджі - це гриби, які не утворюють грибниці (мал. 205). їхні кулясті чи овальні клітини оселяються на субстратах, багатих на цукри, і можуть утворювати колонії різної форми. Дріжджі здатні без участі кисню розкладати цукри до спирту та вуглекислого газу, завдяки чому отримують необхідну їм енергію. Ще з давніх часів людина звернула увагу на цю властивість дріжджів. їх використовують для отримання спирту, в хлібопекарській та пивоварній промисловості.
Дріжджі. фото
Мал. 205. Дріжджі

Так, у хлібопекарській промисловості дріжджі використовують для отримання пухкого тіста. За підвищеної температури процеси бродіння відбуваються інтенсивно й пухирці вуглекислого газу піднімають тісто. Крім того, дріжджі багаті на вітаміни. Тому з пивних дріжджів виготовляють вітамінні препарати. А багаті на білки кормові дріжджі людина використовує для годівлі свійських тварин.
Які гриби паразитують у рослин? Приблизно десята частина всіх видів грибів веде паразитичний спосіб життя. Вони можуть вражати організм рослин, тварин, людини. Значних утрат врожаю пшениці та інших злаків завдають ріжки та сажки (мал. 206). Характерною рисою ріжок, за яку вони й дістали свою назву, є те, що ці гриби утворюють у колосках уражених рослин темні ріжкоподібні утвори (мал. 206, 1). На них розташовані спорангії. Ріжки завдають шкоди не лише рослинництву, вони ще небезпечні й для здоров'я людини. Вживання хліба, виготовленого з борошна зі спорами паразита, спричинює зараження крові - гангрену. Заражена людина відчуває сильний біль, у неї значно підвищується температура, спостерігають і мимовільні скорочення м'язів. У разі сильного зараження можлива й смерть людини.
Але людина може мати від ріжок і певну користь. Препарати, отримані з цього гриба, дають змогу зупинити внутрішні кровотечі (наприклад, у разі виразки шлунка, кишечнику).
Сажки вражають різноманітні органи рослин (мал. 206, 2). Таку назву гриби дістали тому, що в уражених паразитом органах рослини утворюються дрібні темні спори, й ці частини рослин набувають вигляду ніби обгорілих. В одній насінині пшениці може міститися до 20 млн спор. Щільна оболонка спори надійно захищає паразита, що зберігає життєздатність у такому стані багато років. Спора сажок проростає разом із зернівкою злаків. Рослини можуть заражатися і внаслідок потрапляння спор на квітку або вегетативні органи. Тому вражені рослини необхідно знищувати разом із спорами паразита.
Гриби-паразити: ріжки жита (1); сажка кукурудзи (2). фото
Мал. 206. Гриби-паразити: ріжки жита (1); сажка кукурудзи (2)

Щоб уникнути зараження, насіння злаків перед висіванням обробляють отрутохімікатами. Зниження ризику зараження рослин можливе й за умов дотримання правил вирощування злаків.
Різноманітні види рослин (яблуню, аґрус, смородину, картоплю, огірки, виноград, троянди, злаки) вражають борошнисторосяні гриби (мал. 207). Свою назву вони дістали тому, що їхня білувата грибниця нагадує розсипане борошно. Згодом грибниця темнішає. Вона виділяє клейку рідину, що нагадує краплини роси (звідси й походить назва цих грибів). У цій рідині містяться спори паразита, які можуть поширювати комахи. В уражених рослин уповільнюється ріст, і вони можуть загинути раніше, ніж здорові особини. А плоди заражених бороні -нисторосяними грибами рослин осипаються недозрілими. Ці паразити призводять до втрати понад ЗО % врожаю злаків.
Значних утрат урожаю картоплі та помідорів завдає гриб фітофтора. На листках картоплі паразит утворює темні, а на бульбах - сірі плями. На вражених цими грибами плодах помідорів з'являються бурі плями, а самі плоди стають водянисті й непридатні для споживання.
Плоди, уражені борошнисторосяними грибами. фото
Мал. 207. Плоди, уражені борошнисторосяними грибами

Значної шкоди деревним рослинам завдають трутовики. Усі ви бачили на стовбурах дерев характерні нарости різної форми та щільності (мал. 208). Це плодові тіла паразитів - трутовиків. З їхнього нижнього боку помітні отвори, через які випадають спори. Проте плодові тіла утворюються не відразу після зараження рослин. Спочатку
спора гриба має потрапити на ранку на тілі рослини, в якій проростає. Потім грибниця поширюється по деревині. Паразит живиться тканинами рослини й руйнує їх. Плодові тіла з'являються через кілька років після зараження. Цікаво, що, коли уражене дерево гине, паразит залишається жити й живиться мертвою деревиною. Тому стовбури загиблих дерев, на яких є плодові тіла трутовиків, потрібно спалювати, щоб запобігти захворюванню нових рослин.
Трутовики. фото
Мал. 208. Трутовики

Якої шкоди завдають гриби-паразити тваринам і людині? Свійських тварин та людину вражають різноманітні паразитичні цвілеві та дріжджові гриби, які спричиняють тяжкі захворювання шкіри (наприклад, паршу, стригучий лишай). Варто пам'ятати, що грибкові захворювання шкіри людини можуть передаватися під час миття в лазні, басейні, через одяг, рушники тощо. У разі ураження шкіри паразитичними грибами виникає нестерпний свербіж, а то й виразки. Через виразки, у свою чергу, можуть проникати хвороботворні бактерії. Паразитичні гриби спричиняють випадіння волосся, руйнування нігтів. Щоб уникнути зараження паразитичними грибами, потрібно неухильно дотримуватися правил особистої гігієни. А зараженим людям слід негайно звернутися до лікаря й дотримуватися його порад.
Чи можуть бути корисними паразитичні гриби? Від паразитичних грибів людина може мати певну користь. Деякі види грибів використовують у біологічному методі боротьби зі шкідливими організмами. Він полягає в тому, що для зменшення чисельності шкідливого виду використовують паразитичні або хижі види інших істот. Передумовою застосування тих чи тих організмів у біологічному методі боротьби є те, щоб вони не завдавали шкоди корисним видам або здоров'ю людини. Біологічний метод боротьби зі шкідливими видами має значні переваги перед застосуванням отрутохімікатів. Ці сполуки забруднюють довкілля і з їжею можуть потрапляти в організм.

Терміни і поняття, які потрібно засвоїти
антибіотики, біологічний метод боротьби

Підсумки
Цвілеві гриби мешкають у ґрунтах, на органічних рештках, харчових продуктах. Дріжджі - одноклітинні гриби, що розмножуються переважно брунькуванням. Серед грибів є чимало паразитичних видів, здатних завдавати відчутної шкоди господарству людини та її здоров'ю. До небезпечних паразитів культурних рослин належать сажка, ріжки, борошнисторосяні гриби, фітофтора, трутовики та багато інших. Деякі види паразитичних грибів людина використовує для боротьби зі шкідливими видами (біологічний метод боротьби).

Запитання для контролю
1. Що таке цвілеві гриби?
2. Чим відрізняється будова мукора та пеніцилу?
3. Що таке дріжджі?
4. У яких галузях господарства використовують дріжджі та цвілеві гриби?
5. Яка роль грибів у процесах ґрунтоутворення?
6. Які гриби паразитують у рослин?
7. Якої шкоди гриби завдають здоров'ю людини і тваринам?

Поміркуйте
Що спільного та відмінного між взаємовигідним співжиттям двох різних організмів та паразитизмом?ЛАБОРАТОРНА РОБОТА

Тема: Особливості будови мукора та дріжджів. Мета: ознайомитися з будовою цвілевих грибів (на прикладі мукора) та дріжджів.
Обладнання, матеріали та об'єкти дослідження: свіжий матеріал - грибниця мукора на хлібі або вареній картоплі; пекарські дріжджі в підсолодженій воді; препарувальний набір, піпетки, предметні та накривні скельця, мікроскопи, таблиці.
Хід роботи:
1. Зволожте шматок білого хліба, покладіть його в стакан, накрийте папером і витримайте в теплому місці протягом кількох діб. Простежте за появою і розвитком цвілі.
2. Препарувальною голкою зніміть мукор з поверхні хліба, помістіть його в краплину води на предметне скло й накрийте накривним скельцем. Розгляньте препарат під мікроскопом за малого й великого збільшення. Знайдіть нитки грибниці, спорангій зі спорами.
3. Замалюйте побачене й позначте на малюнку окремі утвори.
4. Нанесіть піпеткою 1-2 краплини підсолодженої води з клітинами дріжджів на предметне скло, накрийте накривним скельцем і роздивіться препарат під мікроскопом за малого та великого збільшення.
5. Знайдіть на препараті окремі клітини дріжджів із виростами -бруньками. Під великим збільшенням спробуйте роздивитися в клітинах цитоплазму, ядро, вакуолі та скупчення запасних речовин.
6. На підставі виконаних досліджень зробіть висновки.


М.М. Мусієнко, П.С. Славний, П.Г. Балан, Біологія, 7 клас
Вислано читачами інтернет-сайту


Шкільна бібліотека онлайн, календарно-тематичне планування для вчителів, конспекти уроків біології

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговоренняЕсли у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.