KNOWLEDGE HYPERMARKET


Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу протягом 2 семестру

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 6 клас >>Зарубіжна література: Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу протягом 2 семестру


               Узагальнення за розділом "Людина в життєвих випробуваннях"

Популярність пригодницьких творів зумовлена насамперед тим, що в них зображено сильних і мужніх особистостей, здатних у найскладніші моменти життя не розгубитися, не впасти у відчай, а взяти відповідальність на себе. У життєвих випробуваннях, які випадають на їхню долю, вони поводяться гідно, підтверджуючи тим самим високе звання Людини. Саме до таких персонажів належать головні герої романів Д. Дефо «Життя і незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо», Ж. Верна «П'ятнадцятирічний капітан", Р. Л. Стівенсона «Острів скарбів», оповідання Джека Лондона «Любов до життя» та вірша Ш. Петефі «Коли ти муж — будь мужнім».

Пригодницький твір розпізнати неважко. За основу його сюжету взято якусь пригоду, незвичайну подію, часто — небезпечну подорож. Так, замість берегів Африки Робінзон Крузо потрапляє на безлюдний острів біля Південної Америки, а шхуна «Пілігрим», прямуючи до берегів Південної Америки опинилася в Африці. Крім того, в пригодницькому творі багато різноманітних таємниць, загадок і несподіваних сюжетних поворотів. Так в основі сюжету роману Р. Л. Стівенсона — пошук скарбів, місцезнаходження яких позначене на піратській карті. Джим Гокінс випадково дізнається про заколот на кораблі вважаючи, що повертається в блокгауз до друзів, насправді опиняється в руках піратів. Пригодницький роман постійно тримає читача в напружеі впродовж тривалого часу незрозумілою є поведінка, скажімо, Негору і Гарріса. Часто оповідь уривається на найдраматичніших епізодах. Наприклад, ми довго нічого не знаємо про долю Геркулеса або про те, чи вдалося вижити Діку Сенду («П'ятнадцятирічний капітан»).

Зазвичай захоплюючий сюжет пригодницького твору переплітається : вирішенням важливих проблем. Так, описуючи історію Робінзона на безлюдному острові, Д. Дефо водночас прославляє цивілізовану прагматичну людину, її розум, силу духу, важку буденну працю, здатність виживати в будь-яких, навіть у найтяжчих умовах. Адже саме завдяки цим рисам Робінзонові вдалося повторити весь шлях розвитку людської цивілізації. Успіх роману Дефо породив цілу низку творів, які розповідали про людей, викинутих за межі цивілізації чи ізольованих від звичного середовища. Ці твори отримали назву робінзонад.

Ж. Верн, використовуючи особливості пригодницької літератури, створив науковий роман, — твір, у якому гострий і цікавий сюжет переплітається із викладом основ науки. Наприклад, у романі «П'ятнадцятирічний капітан» Ж. Верн ознайомлює читачів із тваринним і рослинним світом Африки та її кліматом, із просвітницькою діяльністю знаменитого мандрівника й дослідника Африки Лівінґстона.

Отже, пригодницька література формує в читачів ідеал, взірець справжньою: героя. Це, насамперед, мужня особистість, що ладна здолати будь-які перешкоди. Саме уславленню цієї риси характеру присвячений вірш Ш. Петефі, в якому автор для піднесення емоційної сили твору використав анафору — єдинопочаток, повторення однакових речень на початку строф.

                                 Узагальнення за розділом "Людина і світ"

Світ людини надзвичайно складний і розмаїтий, а художня література допомагає його пізнавати. Іноді легко сплутати фальшиві й справжні життєві цінності, важко віднайти єдино правильний шлях і не збитися з дороги. Книжка сприяє тому, щоб як окрема особистість, так і все людство не загубилися у вирі Часу та безмежжі Простору.

Здавна люди намагалися зрозуміти світ, який їх оточував, вижити в ньому й захиститися від небезпек. Свої уявлення про довкілля, мрії та прагнення вони втілили в міфах, які стали невичерпним джерелом для художньої літератури. Так, саме з міфів прийшли до нас герої-захисники. І до цього часу сильну людину називають гераклом, або геркулесом. До речі, саме так звали й одного з героїв роману Ж. Верна «П'ятнадцятирічний капітан», який не покинув своїх товаришів у скруті, хоча й сам міг потрапити в тенета работоргівців. Антуан де Сент-Екзюпері сказав, що «людина розкривається в боротьбі з перешкодами». Саме про це розповідають кращі твори пригодницької літератури. Робінзон Крузо не злякався випробувань, що випали на його долю на безлюдному острові, й залишився людиною. Те саме ми можемо сказати і про героїв творів Ж. Берна, Джека Лондона, Ш. Петефі або Р. Л. Стівенсона.

Та що робити, якщо людина мало схожа на героя пригодницького роману? Коли вона улеслива, боягузлива чи жадібна? Як боротися з цими вадами? І тут література може стати в пригоді, адже в неї є надзвичайно дошкульна зброя — сміх. Висміюючи людські вади в байках чи сатиричних творах, вона примушує людину ставати кращою.

У XX ст. надзвичайної популярності набула фантастична література. Були часи, коли здавалося, що всі свої проблеми людство може вирішити за допомогою стрімкого розвитку науки і техніки. А науково-фантастична література допомагала людині заглянути в майбутнє. Іноді воно виявлялося не надто привабливим. Такі твори отримали назву антиутопій. Серед її майстрів — відомий американський фантаст Р. Бредбері.

Навіщо письменники-фантасти малюють страшні картини майбутнього сучасної цивілізації? Мабуть, тому, що вони хочуть попередити людство про ті небезпеки, які підстерігають його в майбутньому. Примушують замислитися: можливо, на шляху технічного прогресу ми втрачаємо щось надзвичайно важливе, що згодом призведе до незворотних катастроф? Антиутопія є не лише в літературі, а й у інших видах мистецтва. Так, відома кінотрилогія «Термінатор» з А. Шварценегером у головній ролі — це не що інше, як антиутопія в кіно.

У XX ст. активно розвинулася дидактична література, зокрема — притча. З давньоруської це слово перекладається як історія, приклад. Притча виникла в сиву давнину. Так, саме за її допомогою проповідував своє вчення Ісус Христос. У сучасній літературі притча покликана примусити читача засвоїти певні моральні уроки й зробити висновки. Однією з найвідоміших притч XX ст. є повість-казка А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц».

І насамкінець. Чи не найбільша сила художньої літератури полягає в тому, що вона зберігає і передає духовний досвід людства. Книжки, які читаєте ви. читатимуть ваші діти й діти ваших дітей. Як зауважив відомий англійський філософ Френсіс Бекон, «книжки — це кораблі думки, що мандрують хвилями часу і дбайливо несуть свій коштовний вантаж від покоління до покоління».

Ю.І.Ковбасенко, Л.В.Ковбасенко. Зарубіжна література 6 клас.

Підручники та книги по всім предметам, плани конспектів уроків з зарубіжної літератури 6 класу, реферати та конспекти уроків із зарубіжної літератури 6 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь- форум.