KNOWLEDGE HYPERMARKET


Хімічні явища, або хімічні реакції. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Природознавство>>Природознавство 5 клас. Повні уроки>>Природознавство: Хімічні явища, або хімічні реакції. Повні уроки

Содержание

Мета уроку

– вивчення хімічних явищ, як основи хімічної науки

Хід уроку


Priroda5 14 1.jpg
Мал. 1 хімія
Хімія - це наука про речовини та законах, за якими відбуваються їх перетворення в інші речовини.

Відео чудеса хімії


Якщо б ми захотіли простежити, коли виникла хімія, то виявили б її сліди біля самих витоків людської цивілізації - у ті часи, коли зароджувалися ремесла і мистецтва. З тих пір історія людства нерозривно пов'язана з отриманням потрібних людині речовин - чи то порох, ліки,, папір, булатна сталь, фарби, паливо і мастило для машин, цемент, скло, фарфор і багато іншого, що не існує в природі в готовому вигляді . Це призводило до постійного накопичення хімічних знань, що, у свою чергу, підштовхувало подальший розвиток цивілізації.

Що таке явище


Що таке явище? Це будь-яка зміна в природі: згоріло поліно в багатті, впала і розбилася ваза, замерзла вода в калюжі, прокисло молоко, зламалася палиця - та хіба мало чого відбувається навколо нас? З давніх пір всі хіміки ділять явища на дві великі групи: явища фізичні і хімічні.
Priroda5 14 2.jpg
Мал. 2 явища природи
При фізичних явищах речовина, як правило, не перетворюється на іншу речовину, а лише змінює своє місце, форму, агрегатний стан. Наприклад, пролилася, а потім випарувалася вода, розплавився парафін в банку, розчинявся цукор у склянці з чаєм. Молекули речовини при цьому не змінюються, а змінюється лише їх розташування.
Якщо ж відбувається хімічне явище, то при цьому молекули речовини розпадаються на атоми, і з цих атомів будуються нові молекули, а значить, утворюються нові речовини. Такі явища ще називаються хімічними реакціями.

Хімічні реакції


Хімічні реакції зовсім неважко відрізнити від фізичних явищ за особливими ознаками. Це зміна забарвлення, випадання або розчинення осаду, виділення або поглинання теплоти, виділення газу, поява запаху.
Priroda5 14 3.jpg
Мал. 3 хімічна реакція
 Важко сказати, які явища важливіше для людини, фізичні або хімічні. Танення або випадання снігу, випаровування води, рух повітря, розм'якшення заліза при куванні, плавлення скла - все це важливі для всіх нас речі. Не менш необхідні нам і хімічні реакції. З їх допомогою ми отримуємо метали з руд, ліки, пластмаси, барвники, енергію при спалюванні палива, багато інших речовин. У живому організмі теж постійно протікають складні біохімічні реакції, що дають енергію для життя. Ось чому людині необхідні знання і з фізики, і з хімії.
Умови початку і перебігу хімічної реакції.
 Що потрібно для того, щоб між двома речовинами почалася хімічна реакція? Перш за все - привести їх у зіткнення, наприклад, надовго залишити залізну пластинку в сирому місці. Тоді вона досить швидко, всього за кілька днів, покриється бурим нальотом: залізо стикалося з водою і киснем повітря, і утворилася нова речовина - іржа.

Відео хімічна реакція


Коли влітку жарко, ми часто проводимо вдома хімічний дослід, змішуючи розчини питної соди, лимонної кислоти і цукру. Виходить смачна газована вода. При цьому ми наводимо в зіткнення три розчину, в яких речовини роздроблені до молекул. Тому-то реакція йде так швидко: ступінь подрібнення речовин дуже велика.
До речі, тонко подрібнені речовини іноді можуть на повітрі самозайматися. Наприклад, цукровий пил часом вибухає, а пиловидне залізо, висипало з пробірки, спалахує яскравими іскрами.

Правило

Звідси правило: чим тонше подрібнене речовина, тим швидше йде реакція. Воно відоме всім, хто працює в хімічній промисловості.
Priroda5 14 4.jpg
Мал. 4 типи хімічних реакций

Іноді простого дотику речовин буває недостатньо, щоб між ними почалося взаємодію. У цьому випадку суміш речовин треба нагріти до певної температури. Від цього молекули стануть більш активними, будуть рухатися швидше, і реакція почнеться. Для деяких реакцій потрібно постійне нагрівання (наприклад, розкладання крейди) або приплив електричної енергії (розкладання води). Для інших же нагрівання потрібно лише на самому початку, а далі реакції проходять із виділенням теплоти, і подальше нагрівання не потрібно. Так, наприклад, протікають реакції горіння. Отже, що потрібно зробити, щоб почалася реакція між речовинами?
004.jpg
Мал. 5 прилади для хімічних експерементів
1. Ретельно перемішати речовини, попередньо їх потрібно подрібнити або розчинити.
2. Якщо реакція не почалася - нагріти суміш речовин до появи ознак реакції.
Якщо ж і після нагрівання ознак реакції немає - не змінюється забарвлення речовини, не з'являються газ, тепло, осад, крапельки води, то цілком можливо, що ці речовини просто не можуть взаємодіяти між собою. Таке теж трапляється.

Перевірка знань


Контролюючий блок

1.    Серед навколишніх вас предметів багато складаються з речовин, що не існують в природі в готовому вигляді і отриманих на хімічних виробництвах. Назвіть хоча б п'ять із них.
2. Позначте твердження, в якому йде мова про хімічний явище:
А) почорніння мідної пластинки при нагріванні;
Б) подрібнення цукру в ступці;
В) плавлення льоду;
Г) кипіння води.
3. Вкажіть умови перебігу та перебігу хімічних реакцій:
А) наявність осаду;
Б) контакт речовин і нагрівання;
У) дія світла;
Г) розчинення речовин.
4. Ознакою хімічних реакцій не є:
А) поява запаху;
Б) зміна обсягу;
В) зміна кольору;
Г) виділення світла і тепла.

Список використаних джерел
1. Кузьменко Н. Е., Еремин В. В., Попков В. А. Начала химии. Современный курс для поступающих в вузы: В 2 т. М.: 1-я Федерат. книготорг. компания.
2. Хомченко Г. П. Химия для поступающих в вузы. М.: Высшая школа, 2002.
3. Фримантл М. Химия в действии: В 2 ч. М.: Мир.
4. Урок на тему «Хімічні явища, або хімічні реакції»  - Павленко Анастасія Павлівна, м.Запоріжжя, Україна.

Відредаговано та надіслано Лісняк А.


----

Над уроком працювали

Павленко А. П.

Лісняк А.

Дорохіна Р.М.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Природознавство > Природознавство 5 клас