KNOWLEDGE HYPERMARKET


Цікавий світ навколо тебе.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 2 клас. Повні уроки>> Українська література: Цікавий світ навколо тебе. Повні уроки.

Содержание

Тема.

Цікавий світ навколо тебе.

Мета.

Навчитися пізнавати світ навколо себе, берегти природу. Пізнання цікавого.

Тип уроку.

Навчально-пізнавальний.

Хід уроку.

Природа навколо нас.

Природа навколо нас казкова і багата. Ми відчуваємо різні почуття, зустрічаючись з нею. Взимку і влітку, навесні і восени вона прекрасна по-своєму. І це відкриває простір фантазії і творчості, зміцнює почуття прекрасного в людині. Колись у дитинстві всі ми зустрічалися з цим дивом у природі. Навесні Сонце посилає тепло холодній землі, а вона впивається сонячними променями і відтає від зимового холоду. І очам боляче дивитися в світле від Сонця небо. І ось ми без поспіху йдемо додому і ні про що не думаємо. Сніг уже трохи підтанув, утворилися калюжі. Невеликі проталини починають зеленіти. І ось на одній з таких таловин ми помічаємо ... квітка. Перша квітка - пролісок або фіалку.

Pr2.JPEG

При зустрічі з таким чудом, звичайно, дуже хочеться принести його додому. Хочеться мати можливість милуватися ним кожну хвилину. Але ми забуваємо про те, що, зірвавши квітку, ми її губимо. Як велике засмучення!Але ми запам'ятаємо цей урок, і більше ніколи не будемо намагатися пересадити проліски, втручатися в існування яких не можна. Необхідно пережити такі почуття в дитинстві. Потім життєвий досвід і знання будуть накопичуватися, а почуття, випробувані в дитинстві, зміцняться і перетворяться на почуття розуміння краси природи, в почуття прекрасного. Діти довіряють дорослим. Вони відкривають свої душі навколишнього світу і оточуючим їх дорослим. Зірвавши оберемок знівечених за формою і будовою квітів, дитина підбігає до мами. Було б непогано, якби мама захопилася поєднанням, красою квітів. Але не треба цим обмежуватися. Покажіть дитині, що ви засмутилися тим, що такі красиві квіти скоро зів'януть, втратять красу. Дитина відчує ваше засмучення і понесе з прогулянки не тільки радість від того, що він побачив і впізнав. У нього виникне бажання зберегти таку красу для інших. Проходячи біля дуба, ми іноді помічали, що земля навколо нього усипана якимись маленькими барильця. Але, придивившись уважніше, можна було зрозуміти, що ці барильця - жолуді.

Pr3.JPEG

А якщо не поспішати, зупинитися, подивитися ще уважніше, то можна побачити не жолуді, а маленьких гномиків - тоненьких і товстеньких. Можна навіть зустрітися із зовсім крихітним гномом. Але спробуємо приставити до цього крихкі ноги, намалювати особу. І ось гном вже посміхається нам, він може стати вірним супутником під час наших прогулянок. Коли ми дивимося на ліс здалеку, то добре бачимо верхівки ялин. А от коли опиняємося в лісі зовсім близько до тієї ж ялинці, нам треба сильно закинути голову вгору, щоб побачити її верхівку. А що ж можна знайти внизу, під ялиною? Звичайно, її шишки. А може це не шишки, а, наприклад, сова?

Pr4.JPEG

Або ні, зараз ми спробуємо поєднати дві шишечки. Що вийшло? Лисиця! А ось тільки що вітер зірвав пухнастий кінчик соснової гілки. Візьмемо його і подивимося, що вийде, якщо ми приєднаємо це пухнасте диво до маленької шишечки. Вийшов їжачок! І так, оглядаючи з цікавістю дари природи, дитина постійно відкриває для себе безліч таємниць.

Pr5.JPEG

Але може статися, що таємниці не розкриються, дитина може їх і зовсім не помітити. Дитині треба допомогти виховати в собі здатність бачити те, чого, здавалося б, немає; здатність помічати в природі щось незвичайне. Коли ми виходимо з дитиною гуляти, треба пам'ятати, що саме ми, дорослі, можемо допомогти дитині знайти абсолютно новий для нього світ, наприклад, світ комах.Для цього потрібно просто не занурюватися у свої думки, а разом з дитиною нахилитися до землі і знайти на ній щось незвичайне. Ця прогулянка стане не лише цікавою для вашої дитини, пережиті спільні переживання ще більше зблизять вас. Привчаючи дітей працювати з дарами природи, ми допомагаємо їм увійти в природне майстерню, розміщену у вас вдома або в дитячому садку. У такій майстерні можна законсервувати, зберегти запах природи: всі також пахнуть смолою ялинові шишки, мушлі переливаються перламутром. Будь-який матеріал, взятий з природи і збережений у коробочках або на полицях у вас вдома, допомагає пробудити в дитині спогади про те, як колись морська хвиля принесла з собою перламутрові мушлі; або про те, як спекотного літа разом з мамою ви гуляли по прохолодному лісі і збирали ялинові шишки.


Цікаві факти з природи.

Що таке веселка?

Pr7.JPEG

Веселка - одне з найкрасивіших явищ природи, і люди вже давно замислювалися над її природою. Навіть Аристотель, давньогрецький філософ, намагався пояснити причину веселки. Сонячний промінь чи звичайний промінь білого світла в дійсності є поєднанням всіх кольорів. Сонячний промінь чи звичайний промінь білого світла в дійсності є поєднанням всіх кольорів. Ви, напевно, помічали, що відбувається, коли промінь світла потрапляє на скошений краєчок дзеркала або на поверхню мильної бульбашки. Білий промінь розпадається на різні кольори. Ми побачимо червоний, оранжевий, жовтий, зелений, синій і фіолетовий кольори. Предмет, який може розкласти промінь світла на його складові, називається «призмою». Утворені кольори створюють смужку з кольорових поєднаних ліній, яка називається «спектр». Веселка і є великий зігнутий спектр, або смуга кольорових ліній, що утворилися в результаті розкладання променя світла, що проходить через крапельки дощу. У даному випадку краплі дощу виконують роль призми. Веселка з'являється тільки під час зливи, коли йде дощ і одночасно світить сонце. Перебувати необхідно суворо між сонцем (воно повинно бути ззаду) і дощем (він повинен бути перед тобою). Інакше веселки не побачити! Сонце посилає свої промені, які, потрапляючи на крапельки дощу, створюють спектр. Сонце, ваші очі і центр веселки повинні знаходитися на одній лінії!

Що таке гроза?

Pr8.JPEG

Зливові дощі, що випадають в літні дні, часто супроводжуються грозами. Ця назва позначає цілий комплекс метеорологічних явищ. Найвідоміші з них - це блискавка і грім. Блискавка - гігантська електрична іскра, проскакує між сусідніми хмарами або між хмарою і землею. При електричному розряді виділяється велика кількість енергії, що витрачається на розігрівання повітря у вузькому каналі - шляху поширення електричного розряду. Через швидке нагрівання повітря різко розширюється. Виникає ударна хвиля. Ця хвиля сприймається спостерігачем як звук, званий громом.

Що таке сніг?

Z50.JPEG

Сніг - це не що інше, як замерзла вода. Однак у такому разі, чому ж він не схожий на лід? Справа в тому, що сніжинки насправді складаються з маленьких кристаликів льоду, і оскільки світло відбивається від їх численних граней, сніжинки здаються білими, а не прозорими. Сніг утворюється при замерзанні водяної пари, що міститься в атмосфері. Спочатку з'являються крихітні кристали, чисті та прозорі. Слідуючи за повітряними течіями, вони переміщаються в повітрі у всіх напрямках. Поступово, ці кристалики «приклеюються» один до одного, поки їх не набереться сотня або навіть більше. Коли розміри змерзлих крижинок виявляються досить великими, вони починають повільно опускатися до землі. Ці скупчення крижинок ми і називаємо сніжинками. Деякі з кристаликів льоду мають игольчату форму, інші - плоску, проте в будь-якому випадку у кожного з них виявляється 6 граней. Цікаво, що пристрій сніжинок абсолютно однаковий. Однак у той же час не можна знайти дві сніжинки з абсолютно однаковим візерунком. Чи знаєте ви, що сніг не завжди буває білим? У багатьох регіонах світу людям доводилося бачити його червоним, зеленим, блакитним і навіть чорним! Причиною подібного розмаїття кольорів є крихітні бактерії, грибки, а також пил, що містяться в повітрі і поглинаються сніжинками, коли ті опускаються на земну поверхню. Оскільки в снігу між окремими сніжинками є великі проміжки повітря, він погано проводить тепло.Ось чому сніжна «ковдра» може захищати коріння рослин від морозів. Це ж властивість снігу використовують ескімоси, будуючи з нього собі житло.


Запитання до уроку:

1.Що нове ти дізнався з сьогоднішнього уроку?

2. Що таке веселка?

3. Що таке сніг?

4. Що таке гроза?

5.Які цікаві факти з природи знаєте ви?

6. Як ви думаєте, що потрібно робити щоб зберегти природу?

Список використаних джерел:

Урок на тему : «У світі цікавого» учитель початкових класів Гаврилова Тетяна Олексіївна, ЗОШ №7 м. Коростень Житомирської обл..

Урок на тему : «Цікавий світ навколо нас» учитель української літератури Безлучко Т.О. Миколіївська гімназія № 4.

Кращий подарунок: Загадки, вірші, оповідання.-Х:ПП «Поляков В.К» 2009. - 384с.

Коломієць М.О.Цікавинки з природи.: Ранок, 2009.- 356с.

Савченко О.Я. Читанка, Підручник для навч.закл. К.: Освіта, 2002.- 311с.

Вашуленко М.С., Мельничайко О.І.Рідна мова 2 клас : Підручник для навч.закл. - К.: Освіта 2003. - 295c.
---

Над уроком працювали

Гаврилова Т. О.

Безлучко Т.О.

Поліщук І.В.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська література > Українська література 2 клас