KNOWLEDGE HYPERMARKET


Чи може бути свобода основою моральності

Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 6 клас>> Чи може бути свобода основою моральності1. Як пов'язані свобода та моральність людини.

2. Що таке свобода волі, дії та творчості.

3. Що означає «реалізувати себе».


Після цього уроку ви зможете:

 • Пояснювати, як пов'язані свобода людини і мораль, чому свобода є основою моральних учинків;
 • Розповідати про прояви свободи вибору, волі, дії;
 • Обґрунтовувати необхідність самореалізації людини.


Поняття, які треба вміти застосовувати: свобода людини, самореалізація людини.


1. Як пов'язані свобода та моральність людини

Важливим поняттям людського життя є свобода, під якою дехто розуміє можливість поводитися на власний розсуд, діяти без застережень. Тож яку людину слід вважати вільною? Може ту, яка чинить що заманеться, або ту, може, яка нікому не підкоряється? Чи, може, ту, яка ні від кого не залежить?

Прочитайте давньогрецький міф та поміркуйте. Який дар обрав Мідас? Чи був він вільним у своєму виборі? Чому ви так думаєте? Чому він потрапив у скрутне становище? Чи залишався він вільним після свого вибору? Чому? Як він розумів свободу? Чого навчає міф про Мідаса?


Міф про царя Мідаса

Якось грецький цар Мідас прислужився богу Діонісу, і той у вдячність запропонував йому обрати будь-який дар. Мідас попросив: «О великий Діонісе, зроби так, щоб усе, до чого я торкаюся, перетворювалося на щире золото!».


Діоніс виконав побажання Мідаса. Радіючи отриманому подарунку, зірвав Мідас з дуба зелену гілку, і вона перетворилася в його руках на золоту, зірвав яблуко, і воно стало золотим, миє він руки - вода з них стікає золотими краплями.


Щасливий зі свого дару повернувся Мідас до палацу. Слуги приготу-вали царю багатий обід. Тільки тоді збагнув Мідас, який жахливий дар попросив він у Діоніса. Від самого лише дотику золотими ставали і хліб, і всі страви, і вино. Зрозумів цар, що доведеться йому померти з голоду. Звернувся він до Діоніса: «Помилуй мене, візьми назад свій дар».


Отже, свобода насамперед виявляється в тому, що саме (які цінності, які прагнення) ми обираємо за мету життя та як діємо для досягнення цієї мети. Якщо людина сама вирішує, що робити, то й несе особисту відповідальність за свої дії, оскільки свобода однієї людини не може здійснюватися за рахунок інших. Тому потреби, інтереси інших людей є природним обмеженням свободи кожного.


Свої дії та вчинки люди нерідко оцінюють з позиції добра і зла. Саме тому щодня ми робимо свідомий чи несвідомий вибір між добром та злом: чи поступитися місцем у транспорті людині похилого віку, чи сказати мамі про погану оцінку, чи робити уроки замість того, щоб дивитися телевізор, чи розповісти комусь чужий секрет. Інколи зробити вибір на користь добра надзвичайно складно. Ви вже знаєте, що у тому, наскільки наші різноманітні дії та вчинки відповідають позиції добра, й виявляється моральність людини. Втім оцінювати будь-який вчинок з точки зору моралі можливо лише тоді, коли його здійснено з власної волі. Добро, вчинене з примусу, -не цінують, вимушене зло - прощають. Отже, в етиці свободу люди-ни витлумачують, по-перше, як можливість самостійно робити вибір життєвих цілей, орієнтирів, способів дії, вчинків; по-друге, як здатність діяти відповідно до власних інтересів і цілей, приймати рішення та втілювати їх у життя.

Педагог Симон Соловейчик у книзі «Навчання із захопленням» наводить розповідь однієї учениці.
«Якось я отримала двійку за твір з рідної мови. Вчителька написала у щоденнику, аби батьки прийшли до школи. Два дні я боялася показати щоденник мамі. Тоді вчителька попередила, що сама подзвонить додому, і неприємностей стане ще більше.


Коли сіла робити уроки, то поклала щоденник на найвиднішому місці, щоб мама відразу його помітила. Вона звично запитала, як у мене справи в школі, і взяла щоденник. Я сиджу і думаю: "Навіщо я його поклала? Краще б викрутилась як-небудь!". Мене покарали і цілий місяць не пускали гуляти з друзями».


Обміркуйте в загальному колі, що ви обрали б на місці дівчинки: батьківське покарання чи страхи, муки совісті, необхідність приховувати щоденник, постійне очікування візиту вчительки. Чому? Як у змальованій ситуації проявляється свобода вибору?

1.    Ви не даєте однокласникам списати домашнє завдання.
2.    Хтось із ваших друзів приніс сигарети до школи, ви повідомили про це класного керівника.—
3.    Одного дня ви з друзями йдете зі школи й проходите повз занедбаний будинок, який має кілька розбитих вікон. Один із друзів пропонує кидати каміння в цілі шибки, проте ви не підтримуєте цю пропозицію й переко
нуєте інших цього не робити.
4.    Ви отримали погану оцінку й одразу розповіли про це батькам.-—
5.    Щовихідних ви знаходите час допомагати мамі прибирати квартиру.
6.    Після повернення зі школи й короткого відпочинку ви самостійно сідаєте за виконання домашнього завдання.
7.    Навіть якщо предмет вам не подобається, ви намагаєтеся виконувати всі домашні завдання.
8.    Ви прагнете бути здоровим і щодня робите зарядку чи відвідуєте спортивну секцію.
9.    Ви самостійно вимикаєте телевізор або комп'ютер, коли вам треба виконувати домашнє завдання.—
10.   У транспорті ви поводитеся чемно й поступаєтеся місцем літнім пасажирам. +

Якщо ви отримали результат у межах від 10 до 20 балів - вас можна привітати: ваші моральні переконання є дуже міцними. Ви цілком здатні робити «дорослий» моральний вибір.


Якщо ви нарахували від 20 до 30 балів - ви схильні до морального вибору й моральних учинків, але вам бракує на це волі.


Якщо ваш результат від 30 до 40 балів - вам треба тренуватися в моральному виборі, інакше ви ризикуєте вирости безвідповідальною не надто щасливою людиною, яка керується в житті тільки зовнішніми обставинами та своїми бажаннями.


2.  Що таке свобода волі, дії та творчості

Напевно, ви зрозуміли, що впродовж життя вільна людина, змушена робити вибір: як одягтися і в який магазин піти, де і як навчатися, де і ким працювати, чому присвятити своє життя. Обираючи шлях чи спосіб досягнення мети, ми часто не замислюємося над тим, чому діємо так або по-іншому, а просто наслідуємо дії та поведінку наших батьків, інших дорослих, героїв книжок тощо. Водночас люди не перестають замислюватися над запитаннями: що таке щастя, як його досягти, чому одні люди щасливі, а інші ні, які сили визначають долю кожного з нас?


Давні греки створили міф про трьох богинь людської долі, яких називали мойрами. Одна з них пряла нитку людського життя, друга витягала жереб, що має випасти на долю людини. Третя - записувала в сувій людини все, що мало статися. Вважалося, що змінити визначену мойрами долю не може ніхто: ані боги, ані сама людина. Християнство протиставило уявленням про долю віру в Боже провидіння. Все, що відбувається у світі та в житті людини, є виконанням волі Бога, яка не може бути осягнена, а тим більш змінена. Шукали відповідь на це питання й філософи. Дехто з них вважав, що людське життя обумовлене сталими законами існування світу, зовнішніми, не залежними від людини причинами. Інші обстоювали думку про свободу людини, стверджуючи, що все цілком залежить від неї самої - її бажань, прагнень, свідомості, зусиль.


Порівняймо ці точки зору. На перший погляд, життя людини справді цілком залежить від того, в який час, у якій країні, в яких умовах вона народилася, як її виховували батьки, до якої школи віддали навчатися тощо. Погодьмося, що не від людини залежить, яким є розвиток науки і техніки в країні та світі, мир тепер чи війна, кому належить влада тощо. Крім того, кожна людина від народження має власний набір здібностей, особливостей, які серйозно впливають на її життя. Певною мірою життя людини визначає і стан довкілля та розташування планет у Всесвіті.


Однак є сенс і в протилежній позиції: навіть вам доводилося спостерігати, що люди, життя яких починалося за однакових умов, досягли різних результатів.

Проведіть гру «Влаштуємо власну долю». Оберіть 5 охочих грати. Гравці шикуються перед дошкою в одну лінію.

Їхні ролі:

1) мешканець далекого маленького села;

2) мешканець Києва;

3) дитина з бідної родини;

4) дитина із замоленої родини;

5) дитина із сім'ї біженців з «гарячих точок».


Тепер учасники гри мають стежити за твердженнями вчителя (ведучого). Якщо відповідно до ролі вони погоджуються з твердженням, то роблять крок уперед, якщо «ні», - залишаються на місці.
1.    Коли вам було три роки, вас віддали в дитячий садок.
2.    У дитячому садку ви вивчали дві іноземні мови.
3.    У шість років ви пішли до школи.
4.    Крім школи, ви відвідували секцію тенісу, басейн, танцювальний гурток, додатково займались іноземною мовою.
5.    У вільний час ви відвідували з батьками театри, кіно, музеї.
6.    Під час канікул ви виїжджали відпочивати на море, за кордон.
7.    У старших класах ви обрали для навчання спеціалізований ліцей або клас за профілем, що вам подобався.
8.    Ви брали участь у шкільних та міських олімпіадах з різних предметів.
9.    Ви вступили до престижного вищого навчального закладу у великому місті.


Подивіться, де опинились учасники гри. Подякуйте їм та запропонуйте вийти з ролей. Розпитайте, чому вони опинилися саме в тому місці. Як вони почували себе в цих ролях. Обміркуйте результати гри в класі. Чому просування учасників було різним? Чи згодні ви з їхніми діями? Чому?


Життя людини, безумовно, залежить від багатьох зовнішніх і внутрішніх чинників, але людина тому і є людиною, що за будь-яких умов вона може обирати для себе ту чи ту дію, вчинок, врешті-решт - життєвий шлях. Вона здатна аналізувати зовнішні обставини, враховувати їхній вплив, ставитися до цього позитивно чи негативно, а отже, робити вибір, проявляючи свободу власної волі. Свободу волі мають усі люди і в кожній життєвій ситуації. Проте аби нею скористатися, треба усвідомлювати власні цінності, результати, межі свободи, тобто обставини, з якими слід рахуватися. Тільки тоді ми справді будемо здатні зробити вільний, правильний вибір. Ось чому кажуть, що свобода волі - це свобода вибору.


Людині притаманна також свобода дії й свобода творчості.


Свобода волі - можливість самостійно обирати власні цілі, наміри, спосіб дії, керуючись моральними настановами й цінностями.


Свобода дії - можливість діяти без заборон у якій-небудь галузі.


Свобода творчості - право людини втілювати мрії і задуми, створюючи щось нове, оригінальне, таке, чого не існувало раніше.


3. Що означає реалізувати себе

Свобода волі передбачає розуміння того, навіщо людина наділена свободою і чи потрібна їй свобода. Людина може почуватися щасливою тільки тоді, коли може реалізувати себе, тобто самореалізуватися. Що це означає? Реалізувати себе - означає зробити реальністю, всебічно розвинути всі свої здібності й можливості, досягти успіху. Іншими словами - стати успішною людиною. Для того щоб реалізуватися, людині насамперед треба задовольняти свої природні потреби в їжі, одязі, житлі тощо.


Крім того, для кожного має бути реалізоване право на вільний самовияв і самовираження: на вільне висловлювання думок, свободу вірувань, творчості тощо. Нарешті кожен з нас, пізнавши себе, передбачає застосувати свої можливості та здібності. Що раніше людина «знайде себе», то вищою є імовірність її якнайповнішої самореалізації. При цьому бажано не обмежитися тільки міркуваннями вигідно-невигідно, подобається іншим (батькам, учителям, друзям) чи ні, є це престижним, модним у суспільстві сьогодні чи ні тощо. Пам'ятаймо також, що життя людини відбувається «набіло», без «репетицій»! Якщо ти проґавив можливість виявити свої найкращі здібності сьогодні, завтра такої нагоди може не трапитись. Отже, лише від нас залежить, чи зробимо ми кожен день нашого життя змістовним, щасливим, корисним для нас, наших близьких, суспільства загалом. Реалізувати себе може лише людина активна, яка не схиляється перед обставинами, а вміє використовувати їх, обертаючи собі на користь.

Складіть перелік з 3-5 запитань, які можуть допомогти вам пізнати себе. Обміркуйте пропозиції зі своїми сусідами. Чи збіглися ваші запитання? Чому? Повідомте результати роботи іншим.


1. Доберіть потрібні за змістом слова, зараховуючи за кожне слово по 2 бали.
«Людина є вільною у своїх діях і вчинках, наприклад, ...»

«Обираючи варіант поведінки, ми враховуємо ...»
«Однак важливу роль у цьому виборі відіграють моральні... й ...  . Наприклад, ...»
«Тільки керуючись гуманістичними моральними цінностями людина може бути ...»


2. Поверніться до картини, яку розглядали на початку уроку, і поміркуйте всім класом, чи змінилися ваші уявлення про те, чим керується витязь у момент вибору. Якщо змінилися, то як саме?


1. Напишіть невеличкий твір, обґрунтовуючи думку: «Я вільна людина, тому що...»


2. Поспостерігайте за собою впродовж тижня: у які ситуації морального вибору вам довелося потрапляти? Які з них були найскладнішими? Що ви відчували в тих ситуаціях? Як поставилися до вашого вибору батьки чи інші родичі?


3. Поміркуйте, чого нас навчає притча, яку розповів французький філософ Бурідан.


У стійлі віслюка було двоє ясел. Зазвичай сіно господар накладав лише в одне з них. Одного дня, помилившись, господар поклав сіна в обидва ясла, і віслюк опинився між двома однаковими оберемками сіна. Йому треба було обрати один із них і почати їсти. Проте оберемки були однаковісінькі! Бідний віслюк думав усю ніч і весь день, і ніяк не міг вирішити з якого почати. Аж поки від голоду і слабкості знепритомнів і ледве не помер.


4.    Про що йдеться в українському прислів'ї: «За двома зайцями поженешся - жодного не впіймаєш»? Як ідея прислів'я пов'язана з основними поняттями уроку?

Етика. 6 клас. Данилевська О., Пометун О.

Повний перелік тем з етики, календарний план по всім предметам згідно шкільної програми, домашня робота, курси та завдання з етики для 6 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.