KNOWLEDGE HYPERMARKET


Чи є людина частиною природи

Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 6 клас>>Чи є людина частиною природи 1. Чи є людина частиною природи.

2. Як культурна людина повинна ставитися до природи.

3. Що означає берегти природу.


Після цього уроку ви зможете:

 • Розповідати про взаємозв'язок між людиною і природою;
 • Пояснювати, чому людина є частиною природи;
 • Наводити приклади ставлення людини до довкілля й оцінювати їх з позиції моралі;
 • Обґрунтовувати необхідність ставлення до природи України як національного багатства народу.


Поняття, які треба вміти застосовувати: природа, довкілля, навколишнє середовище, екологічне лихо.

1. Чи є людина частиною природи
Чи доводилося вам чути вислів «людина - володар природи»? Як ви гадаєте, що це означає? За допомогою уявного мікрофона обґрунтуйте або спростуйте його.


Природу не можна розуміти тільки як світ тварин і рослин. Природа - це все, що оточує нас від народження. Кожна частинка природи є важливою. Людина і природа перебувають у постійних і складних взаєминах. Природа дає можливість людині жити, задовольняючи її фізичні потреби, збагачує її духовний світ своєю красою та активізує її розум, демонструючи зразки найкращого, найдосконалішого у світі. Коли ж людина починає шкодити при¬роді, вона шкодить і собі, адже людина - також складова природи, її частина, надзвичайно залежна від решти складових. Її відмінність від інших живих істот полягає в тому, що вона має розум, а відтак може мислити, творити, спілкуватися з іншими людьми.


На жаль, сьогодні є підстави говорити, що свій розум людина здебільшого спрямовує на задоволення власних потреб, знищуючи майже повністю те навколишнє середовище, в якому живе і від якого цілком залежить. Кажуть, що сьогодні ми живемо на планеті, що належить нашим правнукам: адже наслідки того, як ми зараз ставимося до природи, будуть відчутні у далекому майбутньому. І виправити навіть одну серйозну помилку, якщо вона буде зроблена, часто неможливо.


А те, що багато помилок людством уже скоєно, сьогодні зрозуміло якщо не всім, то багатьом мешканцям Землі.

Жива природа - тварини, люди, мікроорганізми, рослини. Вони живляться, ростуть, дають потомство (розмножуються) і вмирають.


Навколишнє середовище, довкілля - оточення, в якому живе людина, рослина або тварина. Нежива природа - це повітря, вода, гори, Земля, Сонце, зірки, Місяць. До неживої природи відносять предмети, виготовлені людиною.

Природа - усе, що оточує людину і є об'єктом людської діяльності й пізнання.

Чи відомі вам приклади недбалого ставлення людей до природи? У чому вони полягають? Де ви їх бачили?

Історик Лев Гумільов зауважував, що збіднення, руйнування природи внаслідок діяльності людини слід розглядати як «злочин щодо нащадків, яким доведеться перебувати на збіднілій планеті».

Найсумнішим висновком, нещодавно зробленим вченими, є те, що Земля як планета, як довкілля не вічна. Вона не встигає загоювати рани, завдані людською діяльністю, особливо внаслідок розвитку техніки і виробництва. Отже, для того щоб Земля не загинула, слід кардинально змінити ставлення людини до природи.

Прочитайте вірш Анатолія Костецького і поясніть, про що йдеться у вірші. Чого не хоче автор? Чому? Чи погоджуєтеся ви з ним в оцінці таких вчинків? Чому? Повідомте результати своєї роботи класу.


Не хочу!
Метелика ловити я не хочу;
він -квітка неба, хай живе собі!
Хай крильцями барвистими тріпоче,
щоб радісно було мені й тобі.
І квітку лісову не стану рвати,

її додому я не понесу,

бо вдома їй джмеля не погойдати

і не полити ранками росу!

І ні стеблинку, гілку чи травинку я не ображу:

це- страшенний гріх!
Бо в кожній з них

живе тремка живинка,
що світиться довірою до всіх...
 
2. Як культурна людина повинна ставитися до природи
Згідно з прогнозами, населення Землі може подвоїтися протягом наступних 50 років. Майже 12 мільярдів мешканців, а не 6 мільярдів, як сьогодні, повинні навчитися жити й виживати на земній кулі, довжина екватора якої становить лише 40 000 км. Можна сказати інакше: «Людство мусить стати...» За допомогою уявного мікрофона доповніть це речення і визначте всі разом, яким мусить стати людство.

Французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері писав: «Усі ми пасажири одного корабля, що називається Земля». Тому священний обов'язок усіх нас полягає у постійній турботі про благо нашого спільного дому, про його майбутнє. Обережно, чутливо, з любов'ю ставитися слід не лише до людини, а й до природи. Ставлення до природи є ознакою моральності й мірилом рівня культури людини.


Культурна, вихована людина завжди відчуває постійний зв'язок із природою, ставиться до неї з позицій екології. Але коли цей зв'язок втрачено, наслідки можуть бути вкрай негативними. Дехто вважає: «Може, нічого й не трапиться, якщо я зламаю лише одну гілочку, зірву одну квітку, роздушу метелика, нап'юся березового соку». Такі «любителі природи» здебільшого лише вряди-годи бувають у лісі, на березі ріки, і надто вихованими їх не назвеш. Напевно, й вам доводилося споглядати жахливі сміттєзвалища, випалені галявини, поламані дерева і кущі, залишені ними після «чудово проведеного на природі часу».


Бувати на природі - відвідувати місцевість за межами великих міст, поселень, де багато зелені, повітря і т. ін. Екологічне лихо - подія, що виникає зазвичай унаслідок нерозсудливої діяльності людей щодо природи і завдає їй шкоди, створює несприятливі, важкі умови для існування природи.


Екологія - зв'язок між людиною, твариною, рослиною і довкіллям; розділ біології, де вивчаються зв'язки між організмами і навколишнім середовищем.


Пам'ятайте, природа завжди потребує вашої допомоги. Допомагаючи природі, ви насправді просто повертаєте борги, відшкодовуючи те, що взяли ви або ваші попередники: насаджуйте дерева, вичищайте джерельця, підгодовуйте птахів тощо. А відпочиваючи на природі, просто не забувайте прибирати за собою, так само як ви прибираєте у себе в кімнаті чи на подвір'ї.


Внаслідок людської діяльності щороку з планети зникають десятки видів рослин та тварин, мікроорганізмів, надра бідніють на корисні копалини. Дуже тяжких втрат природі завдають війни, які не лише є аморальними за своєю природою, а й стають справжнім екологічним лихом.
 
Сформулюйте декілька норм, які б мав ухвалити уряд нашої країни щодо охорони природи. Ознайомте клас з результатами своєї роботи. Складіть загальний список таких норм. Якщо ви визнаєте його вдалим, то надішліть свій проект як пропозицію до місцевих газет.

3. Що означає берегти природу

Сьогодні зрозуміло, що природа не зможе існувати, якщо ми всі разом, усі мешканці Землі не докладемо зусиль, щоб її охороняти і зберігати. Але від чого ми маємо її охороняти і як саме зберігати? Знайдімо разом відповіді на ці запитання.


Охорона природи, навколишнього середовища - збереження світу, що нас оточує, аби він залишився безпечним для життя.


Викиди шкідливих речовин змінюють навколишнє середовище. Є багато різних видів забруднення довкілля. Ті з вас, хто проїздив повз великі промислові центри чи живе у таких містах, напевне звертали увагу на димарі заводів і фабрик, з яких тягнуться темні дими або руді «лисячі хвости» спалюваних газів. Можливо, й ви потерпали від запахів, що тягнуться від «промислових гігантів», коли вітер від них віє в бік житлових кварталів. Таке стається, коли шкідливі речовини потрапляють у повітря, забруднюючи його. Дощ, який падає з хмар, утворених із такого забрудненого повітря, містить у собі багато шкідливих речовин. Іноді такі дощі називають «кислотними». Вони отруюють землю, воду, рослини, які там знаходяться, й тварин, котрі цими рослинами харчуються.


Якщо людина вдихає забруднене повітря, це може викликати рак легенів, інші тяжкі захворювання. Забруднення повітря спричинюють автомобілі, згорання палива - нафти, вугілля, дерева. Обігріваючи житло, готуючи їжу, заливаючи в бак свого автомобіля бензин, людина часто-густо навіть не замислюється над тим, що, рятуючись від голоду й холоду, відбирає у себе й своїх дітей та онуків можливість жити в нормальних природних умовах.


Іноді фабрики й заводи викидають свої відходи в річки та озера і забруднюють їх. Деякі миючі засоби, які «чудово видаляють найстійкіший бруд», хімікати, що містяться в них, через водоскид і каналізаційні труби можуть потрапити до річок та струмків. Забруднена в одному місці вода через підземні води може потрапити дуже далеко і зашкодити людям, які її використовують.


Ми викидаємо безліч коробок, пакетів, паперу, пластикових стаканчиків, пляшок, одягу, меблів тощо. У середньому кожна сім'я щодня викидає понад 5 кілограмів сміття!


Щоб якнайменше шкодити природі, слід дотримуватися певних правил особистої поведінки:

 1. Більше ходіть пішки або їздіть на велосипеді замість того, щоб їздити машиною. Це корисно для вас і довкілля, адже машини забруднюють повітря.
 2. Зберігайте тепло й електроенергію, заощаджуйте гарячу воду, зачиняйте двері, утеплюйте вікна, вимикайте зайві електричні лампочки. Тоді електростанції працюватимуть менше і не так забруднюватимуть нашу землю. Для боротьби з комахами не використовуйте отрутохімікати, а зробіть свій двір привабливим для птахів. Вони щодня з'їдають сотні комах.
 3. Не дозволяйте, щоб вода в вашому домі текла даремно, адже десь на планеті її не вистачає людям саме зараз. Купуючи щось, подумайте, чи дійсно ця річ необхідна для вас, а чи якісна вона, аби служила довго і вам не довелося купувати нову вже через кілька тижнів.
 4. Якщо є можливість здати щось зі сміття на переробку -зробіть це. Так ви зменшите кількість сміття на планеті. Речі, що вам більше не потрібні, можна віддати людям, які їх потребують.

 

Доповнивши речення, опишіть власну поведінку в наведеній ситуації:

«Коли я думаю про природу, то мені спадає на думку...»
«Найважливішою екологічною проблемою є...»
«Якби мені пощастило розв'язати одну екологічну проблему
людства, це було б...»
«Щоб заощадити дома електроенергію, моя родина могла б...»
«Якщо б мій друг викинув на вулиці пляшку від кока-коли, я б...»
«Якщо хтось поводиться жорстоко з тваринами...»
«Оберіть одну з цих ситуацій і ознайомте з нею клас».


Поверніться до картини, вміщеної на початку параграфа.
На основі зображеного поясніть, яку роль відіграє природа в житті людини і людства в цілому? Чому людина є частиною природи? Як моральна людина повинна ставитися до природи?


1.    Чи погоджуєтесь ви з висловом авторів підручника «Ставлення до природи є ознакою моральності людини»? Чому? Свою думку обґрунтуйте.
2.    Подолайте лабіринт «На шляху до чистого світу». Спочатку визначте усі небезпеки, які можуть на вас чатувати на цьому шляху.

Поверніться до вірша Анатолія Костецького «Не хочу!». Як ви гадаєте, до кого звертається поет? Чи можете ви сказати, що це звернення до вас? Як би ви відповіли на таке звернення іншої людини?


Етика. 6 клас. Данилевська О., Пометун О.


Онлайн бібліотека з підручниками і книгами з етики, плани-конспект уроків по всім предметам, завдання з етики для 6 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.