KNOWLEDGE HYPERMARKET


Шарль Перро (1628-1703). Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 5 клас. Повні уроки>>Зарубіжна література: Шарль Перро (1628-1703). Повні уроки

Тема: Шарль Перро (1628-1703) — основоположник європейської літературної казки. Збірка «Казки моєї матінки Гуски, або Історії минулих часів із повчаннями» та її найпопулярніші сюжети
Мета: знайомство учнів з творчістю та казкою Ш. Перо.
 - розвиток аналітичного мислення учнів;
 - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.
Тип уроку: навчально - виховний
Хід уроку:

T16p.jpeg
Народився 12 січня. Величезна заслуга Перро в тому, що він вибрав з маси народних казок декілька історій і зафіксував їх сюжет, який ще не став остаточним.


Він додав їм тон, клімат, стиль, характерний для 17 століття, і проте дуже особистий.

T16p1.jpeg
У ряді казкарів, що «легалізували» казку в серйозній літературі, найперше і почесне місце відводиться французькому письменникові Шарлю Перро. Мало хто з наших сучасників знає, що Перро було маститим поетом свого часу, академіком Французької академії, автором знаменитих наукових праць. Але усесвітню популярність і визнання нащадків принесли йому не його товсті серйозні книги, а прекрасні казки «Попелюшка», «Кіт у чоботях», «Синя Борода».
Шарль Перро народився в 1628 році.

T16p2.jpeg

Сім'я хлопчика була заклопотана освітою своїх дітей, і у віці восьми років Шарль був відправлений до коледжу. Як відзначає історик Філіпп Арьес, шкільна біографія Перро – біографія типового відмінника. За час вчення ні він, ні його брати жодного разу не були биті різками — випадок на ті часи винятковий.

 • Давайте перевіримо чи  які казки Ш. Перро ви знаєте, назвіть назви казок які зображені на картинках:

T16zav.jpeg

Після коледжу Шарль протягом трьох років бере приватні уроки права і врешті-решт отримує диплом юриста. 
У двадцять три роки він повертається до Парижу і починає свою кар'єру як адвокат. Літературна діяльність Перро припадає на той час, коли у вищому суспільстві з'являється мода на казки.

T16p3.jpeg

Читання і слухання казок стає одним з поширених захоплень світського суспільства, порівнянних то хіба з читанням детективів нашими сучасниками. Деякі вважають за краще слухати філософські казки, інші віддають дань казкам старовинним, таким, що дійшли в переказі бабусь і няньок.
Літератори, прагнучи задовольнити ці запити, записують казки, обробляючи знайомі ним з дитинства сюжети, і усна казкова традиція поступово починає переходити в письмову.

 • Відгадайте казку

Проте Перро не зважився опублікувати казки під своїм ім'ям, і на випущеній їм книжці значилося ім'я його вісімнадцятирічного сина – П. Дарманкура. Він опасався, що при всій любові до «казкових» розваг написання казок буде сприйнято як заняття несерйозне, що кидає тінь своєю легковажністю на авторитет серйозного літератора.

T16p4.jpeg
У основі казок Перро – відомі фольклорні сюжети, які він виклав з властивим йому талантом і гумором, опустивши деякі деталі і додавши нові, «ушляхетнивши» мову. Більш за все ці казки подобались дітям. І саме Перро можна вважати родоначальником дитячої світової літератури і літературної педагогіки.

 • Відгадайте казку:Шарль Перро  - зараз ми називаємо його казкарем, а взагалі за життя (він народився в 1628 році, помер в 1703-му роціі) .Шарль Перро було відомими як поет і публіцист, сановник і академік. Він був адвокатом, першим прикажчиком міністра фінансів Франції Кольбера.
Історія його життя - це і особисте, і суспільне, і політика, змішана з літературою, і література, яка розділилася на те, що прославила Шарля Перро в століттях - казки, і те, що залишилося скороминущим. Наприклад, Перро став  автором поеми "Вік Людовика Великого", в якій прославив свого короля, але і - роботи "Великі люди Франції", об'ємних "Мемуарів" і інші, інші. У 1695 році виходить збірка віршованих казок Шарля Перро.

T16p5.jpeg
У 1697 році, у Франції вийшла в світ чудова книга під назвою "Казки моєї матінки Гуски, або Історії і казки минулих часів з повчаннями".
Книга, в якій було зібрано вісім казок, була присвячена одній з принцес французького королівського будинку. Не дивлячись на довгу, пишну і нудну назву книга виявилася дуже цікавою. І незабаром у світ за принцесою багато-багато дітей і дорослі дізналися дивні і повчальні історії про працелюбну Попелюшку і про хитромудрого Кота в чоботях, про міткого Хлопчика мізинчика і про жорстокосерду людину по прізвиську Синя Борода, про нещасну принцесу, що укололася веретеном і що заснула на цілих сто років.

Пригадайте сюжет цієї казки:Всі ці народні казки вже були відомі, але автор "Казок матінки Гуски" переказав їх так цікаво і дотепно, що це сподобалося навіть витонченим придворним короля Людовика XIV.
 • Завдання на закріплення нової теми:

Які риси виділяють стиль казок Ш. Перро?
Як поет зображає героїв казок?
Перескажіть сюжет найулюбленішої казки.

 • Домашнє завдання:

Вивчити напам’ять уривок з казки на вибір.

 • Список використаних джерел:
 1. Урок на тему : Чарівність казок Ш. Перро, Корчик Н. Д. учителя світової  літератури, сш №1, м Запоріжжя.
 2. Урок на тему : Літературна казка Ш. Перро,  Олійник А. Б,  учителя світової літератури, сш №10, м Рівне.
 3. Андронников И.Шарль Перро. Новые разыскания. - М., 2008.
 4. Виноградов М.И.По сказкам Ш. Перро. - М., 2007.
 5. Григорян К.Н. Ш. Перро и сказка - М., 2004.

Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.


----

Над уроком працювали

Корчик Н. Д.

Олійник А. Б.

Пилипенко В.В.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 5 клас